Autor Wątek: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać  (Przeczytany 29961 razy)

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 14, 2007, 11:11:40 »
Co to jest sztandar? I jak go godnie reprezentować. Proponuję na własny ślub iść w dresach przecież nic się nie stanie.

Offline a_n_d

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
  • No. 1
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 14, 2007, 11:23:14 »
Nie zrozumiałeś sensu chyba? Jeżeli nie mają kasy, bądź przeznaczają kasę na sprzęt, który jest ważniejszy to co, mają schować sztandar do folii i do szafki??

Nie najważniejsze jest aby się ładnie pokazać i zgodnie z regulaminem, ważniejsze jest co innego - po co w ogóle ten sztandar wyciągamy, co on oznacza, jaki to jest symbol!!
Zgodzę sie oczywiście, że estetyczniej wygląda poczet w umundurowaniu regulaminowym, ale nie zawsze jest to realne!
Pozdrawiam!!!

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 14, 2007, 11:54:33 »
Nie chodzi o estetykę tylko o poszanowanie sztandaru. Właśnie zadałeś pytanie, na które można znaleźć odpowiedz na stronie Zarządu (ceremoniał) (umundurowanie) Uznaję to za twoje pytanie spróbuj sobie na nie odpowiedzieć - po co w ogóle ten sztandar wyciągamy, co on oznacza, jaki to jest  symbol!!


pozdro
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2007, 11:56:31 wysłana przez krzysiek 998 »

Offline Janusz 112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 14, 2007, 13:53:42 »
Witam.
Na "wychodzące" spodnie ze skuterów ja stosuję haftki przyszyte do spodni i gumek szerokości 3-4 cm - łatwo zapiąć i łatwo odpiąć. Skarpety frotte są b. dobre do skuterów (mogą być białe) - miękkie i "piją" pot. Co do omdleń - dzień wszesniej nie "używać" mocnych trunków, a stojąc w kompanii nie "szpanować" się jak struna tylko stać swobodnie i równo oddychać.
Pozdrawiam.
J.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 15, 2009, 20:41:42 »
Witam

Panowie a ja mam taką sprawę
Jak poczet sztandarowy ma wykonać "w tył zwrot" tak, żeby dowódca nadal był po prawej stronie, a asystujący po lewej stronie sztandarowego. Bo zwrot przez lewe ramię to każdy umie ale jak każdy z osobna zrobi "w tył zwrot" to nagle jak się było po prawej sztandarowego to nagle się jest po lewej.
Jak zrobić, żeby dobrze było  :mellow: ?

z poważaniem

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.139
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 15, 2009, 21:43:35 »
nie robi "w tył zwrot" tylko "w tył na lewo"

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 17, 2009, 00:54:46 »
Do  ZEUSSS  myślę, że rozwiązaniem twojego problemu  bądą  wąskie  drzwi kościoła do których wystartuje pierwszy dowódca pocztu, no a za drzwiami wszystko się unormuje.    :szalony:
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline dHMartynka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
  • Strażak to nie tylko zawód,ale i sposób na życie
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 17, 2009, 16:43:09 »
Witam serdecznie kolegów i koleżanki :) Według mnie ludzie, którzy "się zajmują tą dziedziną" powinni przede wszystkim być ubrani czysto i w niewygniecionych ubraniach, a po drugie mieć tej samej jakości umundurowanie. Czasami słyszałam, że niektórzy tak wyskakują ubrani, że szkoda mówić... U mnie w poczcie sztandarowym chodzą zawsze schludnie ubrani w mundurach galowych z wypastowanymi butami-wysokie czarne strażackie oczywiście, ślniące złote hełmy, białe rękawiczki itd. Wiadomo, że jedne jednostki mają więcej pieniędzy na takie rzeczy, a niektóre mniej. Uważam, że takie występy są ważne, bo dużo ludzi niezwiązanych z pożarnictwem wtedy widzą jak dana jednostka się prezentuje, a dobrze wyglądajacy poczet sztandarowy to duży plus dla strażaków w oczach społeczeństwa. Pozdrawiam
"Jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie  uciekających ludzi?
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy" ...
Wiem, że są rzeczy, które bolą ...

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.139
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 18, 2009, 11:10:22 »
Jak jednostka ma na sztandar to powinna mieć i na umundurowanie dla pocztu,
 który powinien się umieć stosownie zachować i ubrać. Jeśli tak nie jest to lepiej niech sztandar wisi w gablocie bo przynosi więcej szkody niż pożytku.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 18, 2009, 12:00:32 »
Jak jednostka ma na sztandar to powinna mieć i na umundurowanie dla pocztu,
 który powinien się umieć stosownie zachować i ubrać. Jeśli tak nie jest to lepiej niech sztandar wisi w gablocie bo przynosi więcej szkody niż pożytku.


 zgoda .Dlaczego a no tak .A u nas To zadanie spoczywa na naczelniku aby poczet wyglądał jak z obrazka . Sami strażacy winni w momencie delegowania do pocztu zapoznać się dodatkowo z regulaminem umundurowania itp.
W ostatnim  strażaku w maju - czasopismo - kilka uwag również było.
A ponadto ze Sztandarem nie zawsze obchodzi się godnie popatrzcie na różnego rodzaju uroczystości , to co się dzieje po zakończeniu .....
Ale bądźmy optymistami ludzie się jeszcze dużo nauczą.

Offline dHMartynka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
  • Strażak to nie tylko zawód,ale i sposób na życie
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 18, 2009, 17:24:34 »
Nawiązując do tego co kolega wyżej napisał:
ma rację. Uważam, że gdy się jest w mundurze trzeba "trzymać fason". Jeśli ktoś chce bardziej poimprezować to powinnień to robić, ale po przebraniu w cywilne ciuchy. Do munduru trzeba mieć należyty szacunek, bo w końcu nie każdy może go nosić ... to do czegoś zobowiązuje ... A poza tym jakie może być zdanie jeśli cywil widzi strażaka w mundurze galowym po większej dawce % robiący głupoty ?? Wiadomo, każdy zna na te pytanie odpowiedź. I potem niestety jeden człowiek przekazuje drugiemu i jest taka, a nie inna opinia. Przykre.  Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2009, 17:29:44 wysłana przez dHMartynka »
"Jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie  uciekających ludzi?
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy" ...
Wiem, że są rzeczy, które bolą ...

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 14, 2010, 07:54:16 »
Zastanawiam się jak powinna być ubrana kobieta w OSP do pocztu sztandarowego. Czy ktoś coś wie o ubraniu galowym dla kobiet w OSP? Jak to powinno wyglądać?

Ubiór wyjściowy wiadomo - jet opisany w regulaminie: http://www.zosprp.pl/?q=content/umundurowanie ubiór galowy mężczyzn również, ale jak ubrać panie właśnie do pocztu sztandarowego? Jak wyglądają ubrania pań w PSP, SA czy SGSP? Czy także obowiązują pasy i wysokie buty? Czy buty mają być do spódnicy czy może w ubraniu galowym kobiety powinny nosić spodnie?


Poczytałem trochę - to chyba nie będzie się nazywało ubranie galowe a ubranie wyjściowe z sznurem galowym i pasem głównym. Różnice można pooglądać tu: http://www.sgsp.edu.pl/aktual/2006/slubowanie/slubowanie2006.php kandydaci do służby występują w umundurowaniu wyjściowym poczty sztandarowe w umundurowaniu wyjściowym ze sznurem i pasem głównym.
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2010, 08:24:27 wysłana przez Sylwek »

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 14, 2010, 08:52:15 »
Widzę, że odeszliśmy od pytania. Kolega Zeusss zapytał jak poczet sztandarowy ma zrobić prawidłowo "w tył zwrot".
Otóż na pewno nie każdy oddzielnie bo poczet to jakby mały "oddział" który wszystko musi robić razem.
Najpierw napisze, że jeśli na imprezie ma wystąpić jeden lub wiele pocztów sztandarowych to organizator imprezy tak ją przygotowuje, żeby poczty nie musiały robić takich karkołomnych zwrotów. I sprawa jest rozwiązana.
Jeśli jednak jest tak, że nie ma wyjścia i trzeba wykonać "w tym zwrot", wtedy dowódca wydaje kilka rozkazów:
- "poczet baczność" "poczet w tył na lewo zwrot"
Wykonuje się to tak, że chorąży jako jedyny robi "w tył zwrot "normalnie czyli przez lewe ramię w miejscu.
dowódca pocztu zachodzi z jego prawej strony wykonując klika kroków
- trzeci strażak w poczcie zachodzi robiąc kilka kroków w tył.

Robi sie to podobnie jak "w lewo zwrot" tylko że podwójnie.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 14, 2010, 11:57:12 »
Odnośnie tego co napisał Sylwek:
W PSP nie ma czegoś takiego jak ubranie galowe, jest tylko wyjściowe w wersjach ze sznurem lub bez i z medalami lub baretkami. W podanym linku jak widać obowiązywało umundurowanie ze sznurem galowym i baretkami. Kandydaci do służby też występują tu w takim umundurowaniu a brak sznura wynika z tego, że dostają go podoficerowie i wyżej.
Cytuj
§ 12. Strażakowi zezwala się na noszenie:
1) pasów głównych, pasów bojowych z toporkami,
hełmów, butów typu „skutery”, trzewików bukatowych,
butów oficerskich, bryczesów oraz białych
rękawiczek — w pocztach sztandarowych, flagowych
oraz w kompaniach honorowych;
i tak też się robi.
Co do kobiet to nie spotkałem się jak dotąd z taką sytuacją, żeby kobieta była w poczcie. Możliwe że dlatego że właśnie nie wiadomo jak ma się ubrać a wiadomo że w kwestii umundurowania w straży to "może być ch...owo aby jednakowo".
Jeśli jednak miałbym wystawić do pocztu, oczywiście mowa o PSP, kobietę, to ubranie wyjściowe ze sznurem galowym. A to dlatego, że wspomniany §12. dopuszcza stosowanie wymienionych elementów umundurowania, natomiast nie obliguje do tego.

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 14, 2010, 14:16:33 »
Ja kiedyś widziałam na odpuście w jednej parafii był poczet złożony z 3 druhów, a za nimi szły 3 druhny ubrane w letnie koszule od munduru, czarne spódnice i czapki rogatywki, nawet ładnie to wyglądało. Na nogach miały buciki na skromnym obcasie i brązowe rajstopy. -_-

Coś słyszałam, że niedługo u nas też ma być mieszany poczet, ale nie wiem co z tego wyjdzie.  :P

Według regulaminu umundurowanie galowe OSP damskie to spódnica, żakiet (krój damski) ze sznurem, brązowe rajstopy no i na głowę czapka dżokejka, która moim zdaniem wcale nie pasuje do munduru galowego lecz bardziej do koszarówy. :-\
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline dyziaczek2000

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 14, 2010, 15:08:43 »
Witam, kilka pocztów sztandarowych widać na stronie   http://ratownictwo.opole.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2320&Itemid=99999999.
Poczet mieszany  męsko-kobiecy widać na fotografiach 3 i 5.
Natomiast w 10 rzędzie są zdjęcia pocztu gospodarzy ubranego według wytycznych regulaminu.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2010, 15:16:20 wysłana przez dyziaczek2000 »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 14, 2010, 16:33:56 »
Rafał różnica to nie tylko sznur ale także brak pasów i długich butów. A kobieta w kompanii reprezentacyjnej gdzieś są w PSP?

Obrazek powyżej to raczej w większości przykład jak to nie powinno wyglądać: brak pasów, brak długich butów, niekompletny mundur, sposób niesienia sztandaru, jakieś dziwne szarfy... ale za to poczet gospodarz wzorcowy - pięknie i regulaminowo.

Dzięki za odpowiedzi i proszę o więcej. Może jakieś przykłady z wojska gdzie coraz więcej pań?

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 14, 2010, 16:38:49 »
Cytuj
Rafał różnica to nie tylko sznur ale także brak pasów i długich butów.
Pasy i długie buty to tylko i wyłącznie wyposażenie pocztów i kompanii honorowych. I to też nieobowiązkowe. (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej z dnia 30 listopada 2005 r. (Dz.U. 2006 Nr 4, poz. 25)
Cytuj
A kobieta w kompanii reprezentacyjnej gdzieś są w PSP?
Jak dotąd nie spotkałem się z taką sytuacją a w znacznej ilości uroczystości już z różnych względów brałem udział.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 14, 2010, 17:11:26 »
Cytuj
Poczet sztandarowy zgodnie z obowiązującym w Związku OSP RP Regulaminem Umundurowania powinien występować w ubiorze galowym: białych rękawiczkach, pasach głównych koloru czarnego, butach „skuterach”, „oficerkach” lub „bukatach” ze spinaczami

http://www.strazak.org.pl/content/view/835/412/

Offline jens16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 04, 2015, 15:03:21 »
Witam Państwa mam pytanie odnośnie ubioru pocztu, a mianowicie czy poczet sztandarowy w zimie bądź w ogóle może występować w rękawiczkach czarnych? Czy jest gdzieś to ujęte? Regulamin wspomina tylko o białych rękawiczkach więc jak to jest?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #45 dnia: Czerwiec 06, 2015, 00:37:12 »
Witam Państwa mam pytanie odnośnie ubioru pocztu, a mianowicie czy poczet sztandarowy w zimie bądź w ogóle może występować w rękawiczkach czarnych? Czy jest gdzieś to ujęte? Regulamin wspomina tylko o białych rękawiczkach więc jak to jest?
A problem stanowi co właściwie? Zimno czy kolor rękawiczek? W tym drugim przypadku to chyba białe nie kosztują za dużo, bo to nie muszą być jakieś specjalne, mogą być zwykłe bawełniane. Chyba ze 2zł za parę.

W drugim przypadku polecam ruszyć głową - zgodnie z zasadą "czego oczy nie widzą tego sercu nie żal". Przećwiczone w wojsku nie raz, m.in. poprzez zakładanie podpinek z bechatki pod bluzę munduru polowego. Człowiek wyglądał w tym na napakowanego koksa, ale poza tym było ciepło i zgodnie z regulaminem ;)
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline jens16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 04, 2016, 15:51:39 »
Witam, mam pytanie odnośnie występowania z pasem oficerskim. Czy jest gdzieś ujęte, że można występować z koalicyjką, np w poczcie sztandarowym czy tylko sam pas?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 04, 2016, 17:22:42 »
Witam, mam pytanie odnośnie występowania z pasem oficerskim. Czy jest gdzieś ujęte, że można występować z koalicyjką, np w poczcie sztandarowym czy tylko sam pas?
Koalicyjka nie jest dozwolona.

Nikogo to dziwić nie powinno, wystarczy wiedzieć skąd się ona wzięła, i wtedy stanie się jasne czemu z nią występują jedynie poczty sztandarowe (i generalnie tylko w KR) formacji uzbrojonych.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE