Autor Wątek: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać  (Przeczytany 29775 razy)

Offline karolsylwia

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« dnia: Kwiecień 10, 2005, 23:54:59 »
koledzy może ktoś mi wyjaśni jak powinien być ubrany strazak przy poczcie sztandarowym, bo sam spotkałem się z z wieloma sposobami ubioru, począwszy przez swetry po mundury koszarowe, a z drugiej strony to słyszałem że w osp to ma wyglądać tak buty wysokie spodnie włożone do butów mundur galowy pas no i hełm, ale to tylko tzw funkcyjni tylko ci w poczcie (my własnie tego sie trzymamy)a inni bez pełnienia funkcji mają niskie buty mundur galowy rogatywka ewentualnie koszula lub sweter, a no i jeszcze zakupiliśmu hełmy paradne  więc poczet sztandarowy wygląda teraz całkiem fajnie no i oczewiście szarfy biało-czerwone bo podobno tylko takie obowiązuja choć widziałem sam wiele innych

Offline karolsylwia

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 11, 2005, 00:32:34 »
a .. jeszcze zpytam jak wygląda wasza wspólpraca z Kościołem, unas mysle że jest niażle obstawiamy raczej wszystkie święta i uroczystości no i oczewiście Wielkanoc (trzeba się pokazać-reklama dzwignią handlu) wiele pomagamy przy parafii, czyścimy rynny i innego typu prace co nie powiem że nam się opłaca bo proboszcz dołączył się do zakupu hełmów paradnych a one troszke są drogie, i raczej gdyby nie on to nic by nie było.. więc chwał mu za to!

Offline strazak7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 11, 2005, 06:43:51 »
Witam! Wygląd pocztu sztandarowego określa regulamin umundurowania, jest na stronie www.zosprp.pl . Tak jak opisujesz wysokie buty i w nich nogawki, pas ale nie bojowy, na głowie rogatywka ewentualnie hełm paradny, szarfy biało-czerowne a sztandarowy szarfa w kolorze związkowym (jeżeli taką macie). Odsyłam do regulaminu dotyczącego również ceremoniału związanego ze sztandarem i posługiwaniem się nim podczas wystapień oficjalnych, bo z tym jest strasznie. Pozdrawiam.

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 11, 2005, 10:10:02 »
I ustrzegajcie się paranoi!! Kilka lat temu braliśmy udział w pogrzebie strażaka, tamtejszy komendant gminny ( to było na terenie sąsiedniej gminy) wymyślił sobie, że wszyscy strażacy mają ściągnąć z mundurów wszystkie odznaczenia, sznury galowe, dystynkcje. Nasz poczet i nasi strażacy oczywiście tego nie zrobili. Byliśmy jedynymi normalnie wyglądającymi strażakami na tej żałobnej uroczystości!! A cała reszta sorry za wyrażenie wyglądała jak zbiegowisko baranów!!!!!!
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 11, 2005, 12:21:29 »
Witam!!!
Najważniejsze - to ubierajcie sie według regulaminu, zwracajcie uwagę na wygląd poszczególnych członków pocztu, nie noście zbyt dużo medali (po jednym najwyższym z każdego rodzaju, a nie tak jak Breżniew) - wszystko jest w regulaminie odznaczeń, szarfy zakłada tylko osoba trzymająca sztandar (sztandarowy), poćwiczcie musztrę bo jest ważnym elementem podczas występowania ze sztandarem, nigdy nie chodzcie w samych koszulach, bo SZTANDAR jest reprezentacją całej straży. JAKI SZTANDAR, TAKA STRAŻ!!!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2005, 12:22:52 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 11, 2005, 16:58:02 »
Cytuj
SZTANDAR jest reprezentacją całej straży. JAKI SZTANDAR, TAKA STRAŻ!!!
witam

 swiete slowa

polecam takze

Ceremonial
Sztandary
Inne regulaminy strazackie

pozdrawiam

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 11, 2005, 18:03:23 »
Skoro są dokładne regulaminy to po co ta dyskusja. Przy sztandarze stoimi w umundurowaniu galowym a nie wyjściowym. Sznurów galowych więc nie ściągamy.
Głupotą jest ściąganie sznurów galowych, medali, odznak i co najgorsze dystynkcji. To jak to wyglądało wszyscy sobie je odpruwali?

Jeśli chodzi o współpracą z kościołem.
Czytałem kiedyś w gazecie "Strażak" jak winni się zachowywać strażacy w kościele. I wiem że nie wszędzie to właściwe zachowanie jest mianowicie nie zdejmujemy czapek i nie klękamy.
Ciekawostką jest tam to że strażacy chcący przyjąc komunię Św. nie mogą wystapić z szyku (tak jak musztra mówi - samemu nie wolno wychodzić z szeregu), a winien do tych strażaków podejść ksiądz i tym strażakom którzy położyli prawą rękę na krzyżu udzielić komunii. W żadnym kościele się z tym nie spotkałem, ciekawy czy gdzieś tak jest. Nasz ksiądz się na to oczywiście nie zgodził mimo że władze związkowe uzgodniły to na jakimś zebraniu z władzami biskupimi.
 

Offline strazak7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 12, 2005, 06:29:32 »
Cytuj
Skoro są dokładne regulaminy to po co ta dyskusja. Przy sztandarze stoimi w umundurowaniu galowym a nie wyjściowym. Sznurów galowych więc nie ściągamy.
Głupotą jest ściąganie sznurów galowych, medali, odznak i co najgorsze dystynkcji. To jak to wyglądało wszyscy sobie je odpruwali?

Jeśli chodzi o współpracą z kościołem.
Czytałem kiedyś w gazecie "Strażak" jak winni się zachowywać strażacy w kościele. I wiem że nie wszędzie to właściwe zachowanie jest mianowicie nie zdejmujemy czapek i nie klękamy.
Ciekawostką jest tam to że strażacy chcący przyjąc komunię Św. nie mogą wystapić z szyku (tak jak musztra mówi - samemu nie wolno wychodzić z szeregu), a winien do tych strażaków podejść ksiądz i tym strażakom którzy położyli prawą rękę na krzyżu udzielić komunii. W żadnym kościele się z tym nie spotkałem, ciekawy czy gdzieś tak jest. Nasz ksiądz się na to oczywiście nie zgodził mimo że władze związkowe uzgodniły to na jakimś zebraniu z władzami biskupimi.
Ciekawostką jest tam to że strażacy chcący przyjąc komunię Św. nie mogą wystapić z szyku (tak jak musztra mówi - samemu nie wolno wychodzić z szeregu), a winien do tych strażaków podejść ksiądz i tym strażakom którzy położyli prawą rękę na krzyżu udzielić komunii.


Tutaj chyba wkradł się mały błąd, nie chodzi o rękę na krzyży a raczej na sercu. Jeżeli ja się mylę to proszę mnie poprawić. Pozdrawiam

Offline strazak7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 12, 2005, 06:32:05 »
Cytuj
Ciekawostką jest tam to że strażacy chcący przyjąc komunię Św. nie mogą wystapić z szyku (tak jak musztra mówi - samemu nie wolno wychodzić z szeregu), a winien do tych strażaków podejść ksiądz i tym strażakom którzy położyli prawą rękę na krzyżu udzielić komunii.
Przepraszam za błąd powyżej.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 12, 2005, 12:05:07 »
do STRAŻAK7

Masz ciekawy pomysł jak można sobie nabić posty do swojej kolekcji! Chociaż też jestem nie za długo na tym forum, ponieważ TP S.A. nie miała czasu mi podłączyć Neostrady to już wiem że każdą wiadomość można poprawić korzystając z funkcji edytuj. Ciebie też zapraszam do szczegółowego zapoznania się z funkcjami forum strażackiego, bo to co robisz nie pochlebia!!! I jeszcze raz przypomnę, że nie ilość postów, a ich jakość zapewni Ci czytanie ich przez użytkowników. Pozdrawiam i  obiecuje że nie chciałem być złośliwym!!!
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 12, 2005, 12:29:56 »
Chłopaki czepiacie się pierdół jakiegoś krzyża i tak każdy wie o co biega! Wążne jest to by poczet stał w kościele a nie opiarał sztandaru o ścianę lub konfesionał i znalazłwszy wolne miejsce w ławce poszedł usiąść!!!!! byłem świadkiem takiego DRAMATU!!!!!
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 12, 2005, 13:49:39 »
Tak na sercu - pomyliło mi się.

Offline strazak7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 13, 2005, 06:49:04 »
Panie daro właśnie udowodniłeś jak to się robi, Twój post nie jest na temat. Pozdrawiam

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 09, 2007, 00:22:40 »
witam
mam pytanie
czy w poczcie sztandarowym może być dziewczyna ? nie koniecznie jako osoba trzymająca sztandar..
i jeszcze jedna kwestia
zalozmy ze poczet wchodzi do kosciola wiadomo salutowanie standarem i ustawia sie z prawej strony oltarza (patrzac na oltarz z przodu)
po zakonczeniu mszy poczet rusza znow przed oltarz, salutuje i trzeba zrobic w tyl zwrot. Wiadomo przez lewe ramie..i jesli kazdy z czlonkow pocztu zrobi taki zwrot to automatycznie zmienia sie ustawienie funkcyjnych w poczcie (nastepuje zamiana poniewaz przed wykonaniem zwrotu w tyl dowodca pocztu byl po prawej stronie sztandarowego, natomiast po wykonaniu zwrotu znalazl sie po lewek stronie sztandarowego)
powiedzcie mi jak rozwiazac taka "zagadke"

pozdr

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 09, 2007, 08:53:51 »
Cytuj
Skoro są dokładne regulaminy to po co ta dyskusja. Przy sztandarze stoimi w umundurowaniu galowym a nie wyjściowym.
Dyskusja nawet ważna tylko tych których ona dotyczy to nie ma na tym forum. Bycie w poczcie to pewnego rodzaju wyróżnienie. Sam widziałem wiele strażaków ubranych przy sztandarze nie odpowiednio. Niektórzy chodzą nawet w UPSach (widziałem na własne oczy) oraz hełmach bojowych. Inni jeszcze chodzą w koszarówkach. jeszcze inni już w strojach galowych, ale wyjętych jak psu z gardła i są niechlujnie ubrani. Ja osobiście wstydził bym sie tak wyjść. Oni chyba myślą że mądry nie zauważy, a głupi pomyśli że tak musi być i już.

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 09, 2007, 10:57:19 »
Cytuj
Skoro są dokładne regulaminy to po co ta dyskusja. Przy sztandarze stoimi w umundurowaniu galowym a nie wyjściowym.
Dyskusja nawet ważna tylko tych których ona dotyczy to nie ma na tym forum. Bycie w poczcie to pewnego rodzaju wyróżnienie. Sam widziałem wiele strażaków ubranych przy sztandarze nie odpowiednio. Niektórzy chodzą nawet w UPSach (widziałem na własne oczy) oraz hełmach bojowych. Inni jeszcze chodzą w koszarówkach. jeszcze inni już w strojach galowych, ale wyjętych jak psu z gardła i są niechlujnie ubrani. Ja osobiście wstydził bym sie tak wyjść. Oni chyba myślą że mądry nie zauważy, a głupi pomyśli że tak musi być i już.

Otóż nie do końca się z Tobą zgodzę. Jakiś czas temu miałem okazję (niestety w przykrych okolicznościach, bo na pogrzebie strażaka) widzieć poczty z prawie całego powiatu. Praktycznie każdy wyglądał inaczej. Jedni mieli koszarówki, inni galowe z czasów PRL-u, część była ubrana zgodnie z regulaminem. Niestety ale nie każdą OSP stać na zakup mundurów galowych, czy hełmów.
Każdy idzie ubrany na miarę możliwości. Co innego, jeżeli mundury wyglądają jak by je psu z gardła wyciągnął.

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 09, 2007, 11:44:08 »
Głupota jest byc ubranym w gabaryne kiedy na polu +30 C a masz koszule .
My od lat praktykujemy ze gdy temperatura przekracza +25 to idziemy w bialych koszulach (strazackich oczywiscie) i jest nam milo i chlodno - ostatnio widzielismy co dzieje sie ze strazakiem w gabarynie na mszy i po niej :angry:
Szarfa jedna dla trzymajacego sztandar .
Czy w poczcie moga byc dziewczyny ?? oczywiscie nei ma przeciwskazan tyle ze z ich ubiorem jest roznie (nie jest strazacki a iscie wyjsciowy).
No i tylko po jednym skinieniu sztandaru na kazde kleczenie a nie wymachiwanie jak ta robili do niedawna nasi sasiedzi .
Czy bylismy kiedys w koszarówkach ? Tak na pogrzebie i to w takiej sytucajii jak mowi Emil nie kazdy ma kasiore poza tym jak masz nowke koszarowke i pod nia zalozysz biala koszule to wyglada to calkiem ladnie -_- . Poza tym byla zima i zas z kamizelka ocieplajaca bylo cieplej.
Z dystynkcjami nie mam problemu bo narazie nie mam zadnego medalika  :wacko:
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 09, 2007, 11:46:57 wysłana przez wolicki1 »

Offline Janusz 112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 12, 2007, 13:13:30 »
Witam.
Rzadko piszę na forum, częściej czytam, bo jak było wspomniane wczesniej "...nie ilość, ale ich jakość...". Sprowokowała mnie wypowiedź mojego poprzednika:
Cytuj
Głupota jest byc ubranym w gabaryne kiedy na polu +30 C a masz koszule .
My od lat praktykujemy ze gdy temperatura przekracza +25 to idziemy w bialych koszulach (strazackich oczywiscie) i jest nam milo i chlodno
Nie wyobrażan sobie w mojej gminie któregokolwiek pocztu sztandarowego w białej koszuli i półbutach. Walczyłem z tym kilka lat - było trudno, ale teraz wszyscy już bez żadnych ceregieli ubierają się tak jak w regulaminie i nie widzę w tych ludziach głupszych niż ci, którzy występują w koszulach! Widzę w ich oczach satysfakcję, że wytrzymali, że wyglądali tak jak ma wyglądać poczet.
Cytuj
SZTANDAR jest reprezentacją całej straży. JAKI SZTANDAR, TAKA STRAŻ!!!
Nasi strażacy powinni być świadomi, że reprezentują także gminę, powiat i całe strażactwo. Niektóre fotki obiegają cały kraj, np.: "STRAŻAK" i czasem rozpacz bierze. Nie chodzi tu o nowy czy stary mundur. Chodzi o to, żeby był czysty, uprasowany.
Pozdrawiam.
J.

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 12, 2007, 21:46:20 »

Nie wyobrażan sobie w mojej gminie któregokolwiek pocztu sztandarowego w białej koszuli i półbutach. Walczyłem z tym kilka lat - było trudno, ale teraz wszyscy już bez żadnych ceregieli ubierają się tak jak w regulaminie i nie widzę w tych ludziach głupszych niż ci, którzy występują w koszulach! Widzę w ich oczach satysfakcję, że wytrzymali, że wyglądali tak jak ma wyglądać poczet.

Nie chcialem nikogo tu urazic , niechce tez lapac za słówka ale glupota nie nazwalem strazaków tylko to ze taki strazak w takim mundurze "gotuje sie" w kosciele i wiele razy byly przypadki omdleń , wiec lepiej byc ubranym w koszule i czuc komfort termiczny niz wynosic kolege z pocztu sztandarowego :angry: (jak wtedy to wyglada :huh: ).
Nasza gmina praktycznie cala nosi koszule w trakcie upalnych dni i to wprowadzono własnie dlatego zeby uniknąć niepotrzebnej "meczarni" i omdleń.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 13, 2007, 10:09:58 »
Jedno pytanko w nawiązaniu do ubioru - czy ktoś kiedyś widział w OSP pełne prawidłowe ubranie galowe?
Ubranie galowe, z tego co mi sie wydaje to mundur, ze sznurem, pasem i butami oficerkami lub podobnymi. W PSP do ubrań galowych mają specjalne spodnie z gumkami co zapobiega wysuwaniu się nogawek z cholewek. W OSP nie widziałem takich spodni i jak ktoś założy normalne spodnie do skuterów to za chwilę powyżej cholewek sterczy mu takie dziwne coś.

W większości przypadków widzę, że do ubrań zakłada się półbuty, co też wygląda średnio w poczcie sztandarowym. U nas z konieczności tak to właśnie wygląda.

Ubranie galowe wygląda naprawdę ekstra, tylko, że kosztuje też trochę i przyłączam się do opinii Emila, że na razie ubieramy się tak jak nas stać. Co ztego ze kupimy sznur ,ajk nie mamy pasa, dołożenia pasa bez wysokich butów wygląda kiepsko, a jak się założy wysokie buty przy normalnych spodniach to... sami sobie odpowiedzcie.
Nie sztuką jest napisać regulamin, sztuką jest zapewnić środki na jego realizację.

Ubranie w upalne dni hmmm regulamin jest regulamin ale już widziałem takie wywrotki w kościołach, że dochodzę do wniosku że estetyczniej wygląda strażak w koszuli, niż strażak wynoszony przez kolegów. Z tego co zauważyłem to najczęstsze przyczyny "wywrotek" to pasek od hełmu zaciśnięty za mocno pod brodą (to często przy warcie, chłopaki opowiadali, że w pewnym momencie hełm zaczynał ważyć tonę) i sobotnia całonocna zakrapiana imprezka, kiedy w niedzielę trzeba iść do kościoła do tego dochodzi jeszcze brak śniadania i herbatki z rana.

Dla mnie obciach i prawdziwe przegięcie to białe (policyjne) pasy zupełnie nie przystające do ubrania strażaka (nasze są czarne), białe skarpetki frote do munduru, nie pasują mi za bardzo białe rękawiczki (jak już to powinny być skórzane czarne). No i brudne buciska plus wymiętolony mundur a do tego krawat w paski i koszula różowa.

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 13, 2007, 11:01:28 »
Tak nawiązując do tego tematu jak również do umundurowania jest na to regulamin Związku a co niektórzy i tak robią po swojemu i wychodzi siara. Wiadomo brak kasy robi swoje. Nie widziałem w regulaminie żeby cały poczet nosił szarfy jest powiedziane, że sztandarowy ją nosi w kolorze związku. Naprawdę, dlaczego układamy swój scenariusz, który jest już ułożony i trzeba go wykonywać. Jeżeli nie mamy kasy na ładne mundury trudno jest jak jest. Sprawa noszenia odznaczeń obwieszamy się jak choinki nie róbmy tego. Co to jest mundur galowy a co wyjściowy. Byłem na jednej uroczystości gdzie byli z PSP i OSP To było mistrzostwo świata Baretki medale razem. Nie będę się rozpisywał tylko zapraszam na linki związku odnośnie tego, co opisałem.

pozdro

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 13, 2007, 21:06:25 »
Cytuj
Jedno pytanko w nawiązaniu do ubioru - czy ktoś kiedyś widział w OSP pełne prawidłowe ubranie galowe?
Ubranie galowe, z tego co mi sie wydaje to mundur, ze sznurem, pasem i butami oficerkami lub podobnymi. W PSP do ubrań galowych mają specjalne spodnie z gumkami co zapobiega wysuwaniu się nogawek z cholewek. W OSP nie widziałem takich spodni i jak ktoś założy normalne spodnie do skuterów to za chwilę powyżej cholewek sterczy mu takie dziwne coś.

Ja widziałem takie spodnie do oficerek i to dla OSP i ma je mój naczelnik, który zawsze nas prowadzi podczas uroczystości. Ma on nawet szable którą wydaje część komend.
Co do skuterów i normalnych spodni to jest kilka sposobów:
- można włożyć spodnie w skarpetki (tylko ładnie ułożyć aby kant był na swoim miejscu) a następnie założyć skutery
- inny sposób to taki że do wewnętrznej części spodni przyszyć guziki i jak się zakład skutery to bierze się kawałek gumki wcześniej przygotowanej (np. tak jak przy koszarówkach) i przypina się i wszystko trzyma
Cytuj
Tak nawiązując do tego tematu jak również do umundurowania jest na to regulamin Związku a co niektórzy i tak robią po swojemu i wychodzi siara. Wiadomo brak kasy robi swoje. Nie widziałem w regulaminie żeby cały poczet nosił szarfy jest powiedziane, że sztandarowy ją nosi w kolorze związku.
no to szkoda bo ja widziałem, choć jest wiele jednostek które to akurat zaniedbują i zgadzam się z tobą w tej kwestii, ale szarfa kosztuje grosze. u mnie nie ma problemu z mundurami i ubiorem ludzi, ani pocztu ponieważ 6 lat temu mieliśmy 100 lecie i wtedy było wszystko robione na tip top

Co do ubierania pocztu w same koszule to ja tego nie widzę wcale. Do pocztu powinni iść ludzie pewni co do wytrzymałości. Teraz coraz częściej brani są ludzie z przypadku i to mnie boli, ponieważ człapią i w złym świetle pokazują jednostkę oraz straż. Bycie w poczcie sztandarowym powinno być wyróżnieniem. Napisze jak było na 100 leciu. Gorąco oraz duszno bo potem była wielka burza. Staliśmy wszyscy w mundurach, skwar i co najbardziej zapamiętałem to wielka skwar w butach po prostu sauna. Poczet przez 2 h 30 min stał jak świeczki i nikt nie wymiękł. A co do ubioru w koszule to jeśli gdzieś idziemy np. do kościoła to poczet oraz dowódca ubrany tak jak regulamin, a reszta w koszulach wyjściowych. Przecież w kościele jest stała temperatura którą da się znieść i nie wiem jak można wymięc. Co do omdleń to w zazwyczaj jest to kwestia niedotlenienia, czyli złego oddychania. A więc tu moja rada oddychajcie przeponą (polega to na tym że wypycha się gazy zgromadzone w dolnej części płuc), a na pewno będzie poprawa wytrzymałości, ponieważ dolne płaty płuc nie biorą tak czynnego udziału w wymianie gazowej w płucach. W dolnych płatach zalega więcej CO2, a tak płuca się przewentylują i krew ma więcej tlenu do rozprowadzenia. Taki zabieg można powtórzyć co 5-10 min kilkoma wdechami. Słyszałem określenie euforia tlenowa czyli mózg i cały organizm świadomy że we krwi jest więcej tlenu po prostu ma się lepiej i można poczuć lekkie zawroty w głowie z tego powodu, ale to wtedy źle nie wróży.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2007, 11:56:24 wysłana przez miggru »

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 13, 2007, 23:35:17 »
Tak gwoli uzupełnienia.

 Ubiór galowy dla pocztów sztandarowych i flagowych, w którego
uzupełniające wyposażenie wchodzą:
a) rękawiczki białe,
b) pas główny koloru czarnego
Do ubioru galowego z pasem głównym stosuje się obuwie typu „skutery” (nogawki spodni wpuszczane w cholewki butów).
Dopuszcza się noszenie spodni bryczesów do butów wysokich typu „oficerski”, a także nakrycia głowy w postaci hełmu ozdobnego bądź hełmu bojowego łącznie z pasem bojowym z przypiętym toporkiem.
 Poczet sztandarowy tworzą trzy osoby, w tym:
1) dowódca pocztu sztandarowego,
2) sztandarowy (trzyma sztandar),
3) asystujący.
Dowódca pocztu sztandarowego staje z prawej strony, a asystujący z lewej strony sztandarowego.
Sztandarowy jako jedyny w składzie pocztu sztandarowego przepasany jest szarfą (bandolierą w barwach związkowych (niebiesko-czerwono-niebiesk1) o szerokości 10 cm, zakończoną złotymi frędzlami o długości 5 cm. Szarfa noszona jest przez prawe ramie (pod pagonem kurtki mundurowej), po obu stronach ciała do lewego boku, spięta klamrą koloru srebrnego.
Ubiór pocztu sztandarowego określa regulamin umundurowania Związku OSP RP.
 
pozdro
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2007, 23:53:26 wysłana przez krzysiek 998 »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 14, 2007, 10:07:20 »
Wszystko pięknie gratuluję i szczerze zazdroszczę. Opisałem sytuacje, które sam widziałem, co nie znaczy że sie zgadzam, żeby tak było - trzeba się starać wyglądać jak formacja i ciągle podciągać. Tu się wszyscy zgodzimy.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2007, 15:47:43 wysłana przez Sylwek »

Offline a_n_d

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
  • No. 1
Odp: Poczet Sztandarowy-jak Powinien Wyglądać
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 14, 2007, 10:39:19 »
Jeżeli danej jednostki nie stać na umundurowanie pocztu, to nawet jak pójdą w morach (czystych, nie pogniecionych, nie podartych) i będą swoją funkcję godnie piastować, to przecież nic się nie stanie. Jeżeli chcą wystawiać poczet i tym samym reprezentować swoją jednostkę to nie ma żadnych przeciwskazań.

Nie szata zdobi człowieka...

A może trafi się kiedyś sponsor, który będzie chętny kupić danej jedostce mundury.
Pozdrawiam!!!