Autor Wątek: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP  (Przeczytany 26656 razy)

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 24, 2009, 07:33:30 »
Może i mają dużo roboty ale częściej siedzą w swych autkach ( zwłaszcza deszcz, śnieg itp) a my do roboty a miejsce oględzin podczas wypadku to i tak dojedzie kto inny ślady badać.
Pozatym pierwsze działania na miejscu to Policja nie ma co robić a dla nas każda para rąk jest b. potrzebna

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 24, 2009, 09:01:29 »
U nas egzaminy odbywają się na prawdziym skrzyżowaniu (o małym natężeniu ruchu). Egzamin polega na wydawaniu poleceń pojazdom według poleceń egzamintora (policjnt z drogówki) który stoi na poboczu i przydziela punkty.

Co do dyskusji na temat potrzeby posiadania takich uprawnień czy ogólnie samego kierowania ruchem podczas akcji ratowniczej to moim zdaniem jest oczywiste że taka wiedza i uprawnienia mogą się przydać.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 24, 2009, 10:58:02 »
Fakt, w sytuacjach mega krytycznych może się to przydać, ale...
Często przytaczamy tutaj przykład ruchu wahadłowego, w sumie jest najczęściej spotykany. Wszystko ładnie pięknie, ale w moim powiecie doszło ostatnio do 2 "najechań" podczas ruchu tak puszczanego, całe szczęście, że akurat ruchem kierowała policja. Trzeba przyznać, że mało kto z OSP posiada takowe uprawnienia, a sam nie raz byłem zmuszony do puszczania ruchu wahadłowo, bez papierów, mimo, że policjanci (drogówka) siedzieli w tym czasie w radiowozie, żeby nie zmoknąć (lało konkretnie). Prośby groźby nie podziałały. A co by było, gdyby coś się stało (nawet nie z mojej winy)? Wolę nie myśleć. Policja ma robić X, my mamy robić Y i koniec kropka. Dlaczego policja dojeżdża zawsze ostatnia, często po kilkudziesięciu minutach? To jest zagadka. A może celowe działanie?
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2009, 11:07:51 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 24, 2009, 12:42:16 »
A może po prostu dlatego, że tak jak u mnie drogówka ma do przejechania 30 km więcej niż my. A z naszego komisariatu nieraz są przed nami, ale najczęściej jest to jeden policjant. U mnie ostatnio też kobieta kolegę na maskę wzięła. Nie wiedziała, że ma zjechać na prawy pas po minięciu kolizji, a on jej tego nie pokazał (jej tłumaczenie). Najczęściej stosujemy jeden schemat działania przy wypadkach. Dojazd - ustawienie auta w poprzek (zablokowanie drogi) - rozpoznanie - decyzja o dalszej blokadzie (jeśli cokolwiek jest do roboty) lub puszczeniu (jeśli aku. odpięte i płyny posypane lub są one na poboczu) [jeśli prosty odcinek o dobrej widoczności niech sobie kierowcy radzą sami w myśl zasady że masz zajęty swój pas, to masz ustąpić pierwszeństwa samochodom z przeciwnej strony. Jeśli jest łuk drogi, słaba widoczność lub coś w tym stylu, to stawiamy 2 osoby i tyle (no teraz choć 2 osoby mamy po kursie)]. Według mnie niezłe rozwiązanie. A jeśli drogówka sie pojawi na miejscu (czasem się zdarzy), to dostają tylko informację, co mają robić i my sobie idziemy w swoją stronę, a co oni zrobią, to nie nasz problem (zawsze zgłaszamy na PSK, że kierowanie ruchem przekazano właśnie przybyłej policji - jesteśmy kryci).

Offline hadamon998

  • Strażak-ochotnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
  • od 1.2.2011 kronikarz-członek zarządu.
    • OSP Pakosław
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 21, 2009, 23:53:10 »
u Nas niestety to jest tak.kiedy przybywamy do akcji ; zabezpieczamy ją; i kiedy jest taka potrzeba to także kierujemy ruchem nawet gdy panowie policjanici sie zjawią bo im to sie wcale nie chce.i z tego co wiem to nikt nie ma takich uprwnień.
Ochotnicza Straż Pożarna...Dla Niej rzucam wszystko i biegnę co sił w nogach by pomóc innym w potrzebie...Dla OSP warto żyć, warto śnić, warto być...W żyłach krew zmieszana z odwagą...W głowie jedna myśl-ratować i żyć...

Offline vibi12

  • Naczelnik OSP
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 30, 2010, 08:01:31 »
U nas policja wystąpiła do KP PSP z prośbą o zorganizowanie kursu kierowania ruchem który był prowadzony przez policjantów z KP P a na egzamin przyjechał brygadier z ośrodka szkolenia straży Pożarnej ze Słupska no i mamy na to kwity takie jak strażacy PSP

Offline Paszeko01

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 30, 2010, 20:52:00 »
Panowie taka sugestia nie bierzmy się za to. Kierowanie ruchem niesie ze sobą pewne ryzyko. A ponad to podczas akcji mamy i tak mnóstwo zajęć. Więc nie powinniśmy wyręczać Policji. A tym bardziej płacić im za kurs po którym wyręczamy ich w pracy. Na terenie mojego działania policjanci już wiedzą że kierowanie ruchem należy do nich, nie mamy ludzi na zbyciu ani uprawnień. Co najwyżej mogę im pożyczyć latarkę.

Offline vibi12

  • Naczelnik OSP
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 31, 2010, 07:24:22 »
dokładnie kolego ale wiesz trzeba rozroznic pewne sprawy,gdy działamy przy wypadku to będąc dowódcą na pewno nie pozwole któremuś ze strażaków kierować ruchem gdy są policjanci bo mamy ważniejsze zajęcie ale gdy ich nie ma trzeba sobie radzić samemu a czasem chwile trzeba aby się zjawili :rolleyes: jeśli my skończymy swoje działania na miejscu zdarzenia i policja musi wykonywać swoje czynności pomiarowe to wtedy możęmy my kierować ruchem  ale tylko gdy skończymy działania, a poza tym jak np jedziecie do drzewa lub jakiegoś miejscowego zagrożenia które ma miejsce też trzeba zablokować ruch a gdy kierowca nie zastosuje sie do twoich komend i nie daj boże w coś przydzwoni to odpowiada za to kierujący ruchem,wiesz że w naszej polsce zawsze pierwsze co pytają to czy miałeś uprawnienia

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 31, 2010, 11:59:25 »
:rolleyes: jeśli my skończymy swoje działania na miejscu zdarzenia i policja musi wykonywać swoje czynności pomiarowe to wtedy możęmy my KIEROWAĆ RUCHEM ale tylko gdy skończymy działania, a poza tym jak np jedziecie do drzewa lub jakiegoś miejscowego zagrożenia które ma miejsce też trzeba ZABLOKOWAĆ RUCH a gdy kierowca nie zastosuje sie do twoich komend i nie daj boże w coś przydzwoni to odpowiada za to kierujący ruchem,wiesz że w naszej polsce zawsze pierwsze co pytają to czy miałeś uprawnienia
Kolego mylisz pojęcia kierowanie ruchem, a jego całkowite zablokowanie to dwie różne sprawy. Do zablokowania nie potrzebujesz mieć papierka o ukończonym kursie kierowania ruchem tylko jako KDR zastawiasz drogę pachołkami bądź innymi dozwolonymi metodami i powiadamiasz P/MSK o zadysponowaniu na miejsce patrolu Policji/Straży Miejskiej w celu pokierowania ruchem, ewentualnie zorganizowania objazdów. U mnie w gminie żadna z jednostek niema przeszkolonych ludzi w tym kierunku jedynie członkowie którzy pracują w PSP ale mając taki ludzi nie puszczę ich do machania lizakiem jak mam do nich całkiem inne zadania do zrealizowania i wiem że zrobią mi to na 110% więc chybionym pomysłem byłoby ich rozdysponować na dwa końce akcji żeby mogli  puszczać wahadłowo niecierpliwych kierowców.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 31, 2010, 12:16:29 »
Nie nie i jeszcze raz nie dla kierowania ruchem przez OSP i PSP.
U mnie na powiecie było tak, że do pewnego momentu Straż pomagała Policji kierować ruchem ale funkcjonariusze Policji zaczeli to wykorzystywać i zwalać obowiązki kierowania ruchem całkowicie na Strażaków.
W tej chwili jest tak, że po prostu zamyka się drogę do czasu przybycia Policji.
O dziwo troche z początku Policjanci burczeli ale teraz biorą sie sami za to nie zawracając głowy strażakom.
To nie nasze kompetencje, my mamy dojechać, zrobić swoje i do domu. Chyba wystarczy nam obowiązków a nie brać na siebie kolejną odpowiedzialność za innych.
Oby jeszcze tak udało się załatwić sprawę porządkowania dróg  :szalony:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Paszeko01

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 31, 2010, 12:43:38 »
Tak więc uważam temat za prawie zakończony i cieszę się że ''większość'' ma podobne zdanie do mojego. Tak więc powinniśmy te sprawy poruszyć podczas rozmów z funkcjonariuszami PSP i doprowadzić do ustalenia wspólnego stanowiska. Bo naprawdę uważam że dla jednostek często biorących udział w akcjach ratowniczych to ważny temat. Ale rozumiem też stanowisko ''mniejszych'' jednostek dla których ''Kierowanie ruchem'' jest okazją do wyjazdu. Ponadto tak jak napisał mój przedmówca ważną sprawą jest sprzątanie po wypadku, czy bardziej MZ np. wycieku płynów zwłaszcza na dość długim odcinku. Miałem kiedyś zdarzenie że do takiego zanieczyszczenia doszło na odcinku ponad 500m. I na prośbę o wsparcie ze strony zarządu drogi /żeby przysłali jakąś piaskarkę/ usłyszałem z ich strony "zapomnij''!!!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 31, 2010, 13:52:19 »
Temat nie jest zakończony i nigdy nie będzie jak kilkadziesiąt innych na tym forum, a dają one jedynie przegląd opinii i przypadków .

Na miejscu każdego zdarzenia dowodzi KDR , posiadając uprawnienia , oraz możliwości techniczne kreuje pewien przebieg akcji. Wygląda ona zawsze inaczej i tak będzie . Jest wiele lokalnych uwarunkowań , indywidualnych sytuacji i jednostkowa ocena KDR umożliwia wpracowanie decyzji . I tak może 5 razy nie będę podejmował decyzji o kierowaniu ruchem , za szóstym będzie odwrotnie . Dlatego to że są mechanizmy i uprawnienia , nie znaczy że jednoznacznie wymuszają one pewne działania . Podobnie definicja zagrożenia jest bardzo płynna i dość dowolnie interpretowana . 

Likwidować zagrożenia można na różne sposoby.  Np. palmę oleju ( a zdarzają się takie również po 5 km) może zneutralizować straż likwidując zagrożenie ( pomnę że w EU są jednostki posiadające nawet zamiatarki uliczne na kontenerowcach ) . Może ona również zamknąć drogę dużymi siłami i  czekać 3-5-7 godzin na reakcje odpowiednich służb również likwidując  zagrożenie i trudno ocenić która metoda jest lepsza , skuteczniejsza , bardziej właściwa ponieważ jest nieskończenie wiele czynników współistniejących i każdorazowa ocena KDR jest ostateczna. Dlatego  daleki bym był od ograniczania jego uprawnień , raczej zabiegał o odpowiednią świadomość uprawnień i możliwości .

Dlatego nie kreujcie pozornych wniosków – bo ich po prostu niema .

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 31, 2010, 14:14:13 »
Ja mam pytanie do osób bardziej ode mnie obcykanych w zawiłościach prawnych.

Otóż jak ostatnio badałem sprawę, to w ustawie prawo o ruchu drogowym nic nie było na temat kursów do kierowania ruchem, zaś zapis że kurs taki jest wymagany był w rozporządzeniu. Otóż czytając kodeks drogowy z najnowszą nowelizacją mamy:

Art. 6. 1. Polecenia lub sygnały może dawać uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze:
  (...)
   9. strażak Państwowej Straży Pożarnej podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;
  10. członek ochotniczej straży pożarnej podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej.

i trochę dalej:

Cytuj
3a. Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 4-8 i ust. 4 pkt 2, mogą dawać polecenia lub sygnały uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze pod warunkiem ukończenia szkolenia organizowanego przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego.

4. Minister właściwy do spraw wewnętrznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu, uwzględniając potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa i porządku w trakcie kierowania ruchem drogowym oraz sprawnego wykonywania czynności w tym zakresie, w drodze rozporządzenia:
   1. określi, w drodze rozporządzenia, organizację i sposób kierowania ruchem drogowym;
   2. może upoważnić, w drodze rozporządzenia, inne osoby do wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1, oraz określić okoliczności, szczegółowe warunki i sposób wykonywania tych czynności.
   3. określi, w drodze rozporządzenia, wzór ubioru osób, o których mowa w ust. 1 pkt 4-6.

A więc, ustęp 3a. określa, że wymagany jest taki kurs, ale nie dotyczy on strażaków PSP ani OSP, bo uwzględnia tylko punkty 4-8 tego artykułu, a nie uwzględnia punktów 9 ani 10 które traktują o strażakach. A strażak nie podpada pod ustepnie. 4 punkt 2, bo jest wcześniej wymieniony explicite, a więc nie jest "inną osobą".

Czy ja to dobrze rozumiem czy nie?

/Pomijam fakt, iż osobiście jestem zdania, że generalnie straż nie powinna kierować ruchem, tylko co najwyżej zamykać lub otwierać, ale nie w ten sposób, że ktoś ciągle na zmianę wydaje polecenia kierującym - moje pytanie jest w tym momencie ma naturę czysto prawną/

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 31, 2010, 14:41:47 »
Witam.
W tamtym tygodniu byłem właśnie na kursie kierowania ruchem. Kurs prowadzili Panowie Policjanci. Podawali nam kilkanaście aktów prawnych z których wychodzi na to że ja jako strażak OSP mam uprawnienia tylko 3 i tylko podczas prowadzenia akcji ratowniczej
-chwilowe zatrzymanie ruchu
-chwilowe otworzenie ruchu
-organizowanie ruchu wahadłowego
Uprawnienia te są wydawane przez Wojewódzką Komendę PSP. Uprawnienia są ważne 24 miesiące po czym daje się świstek do ponownego podbicia na następne 24miesiace.
Wracając jeszcze do uprawnień bo tutaj kolega Witold miał problem to my jako strażacy jesteśmy traktowani inaczej niż właśnie cała reszta czyli robotnicy drogowi, pan/ie STOP i kierowcy autobusów. Oni muszą przejść kurs kierowania ruchem w WORD.
a gdy kierowca nie zastosuje sie do twoich komend i nie daj boże w coś przydzwoni to odpowiada za to kierujący ruchem,wiesz że w naszej polsce zawsze pierwsze co pytają to czy miałeś uprawnienia
Pan Policjant tłumaczył to tak kierujący ruchem musi być odpowiednio oznaczony czyli kamizelka odblaskowa koloru POMARAŃCZOWEGO "nie kupiona na targu za 5zł"-cytat Pana Policjanta. Wyraźny napis KIEROWANIE RUCHEM najlepiej z przodu i z tyłu dodatkowo można dodać nazwę instytucji skąd pochodzi kierujący ruchem. Osprzęt no to wiadomo tarcza do zatrzymywania pojazdów, pałka świetlna/latarka z nakładką do kierowania pojazdów wyraźne znaki dawane kierującym a gdy to wszystko zawiedzie i niesforny kierowca nas nie posłucha spisujemy nr rejestracyjne pojazdu dzwonimy na policje i już a gdy będzie dzwon mamy także wszystko dopięte na ostatni guzik świadkowie może i się znajdą więc też nam się nie mogą do niczego przyczepić mam tutaj oczywiście namyśli że kierujący ruchem mają uprawnienia do tego.
Koledzy poruszyli także temat działań na miejscu akcji i kierowania ruchem. Ja osobiście uważam że nie powinno być w ogóle takiego pytania to chyba wręcz logiczne że "usramy się na dwóch pasach" w każdą stronę ruch stoi kończymy działania naszej wspaniałej policji ni widu ni słychu wtedy jeżeli mamy jeden pas wolny możemy sobie wahadełko puścić. Tyle z mojej strony. Gdyby coś było nie jasne albo jeszcze jakieś pytania proszę śmiało pisać
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2010, 14:52:37 wysłana przez Dzumsi »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 31, 2010, 15:03:16 »
Ja mam pytanie do osób bardziej ode mnie obcykanych w zawiłościach prawnych.


A więc, ustęp 3a. określa, że wymagany jest taki kurs, ale nie dotyczy on strażaków PSP ani OSP, bo uwzględnia tylko punkty 4-8 tego artykułu, a nie uwzględnia punktów 9 ani 10 które traktują o strażakach. A strażak nie podpada pod ustepnie. 4 punkt 2, bo jest wcześniej wymieniony explicite, a więc nie jest "inną osobą".

Czy ja to dobrze rozumiem czy nie?

/Pomijam fakt, iż osobiście jestem zdania, że generalnie straż nie powinna kierować ruchem, tylko co najwyżej zamykać lub otwierać, ale nie w ten sposób, że ktoś ciągle na zmianę wydaje polecenia kierującym - moje pytanie jest w tym momencie ma naturę czysto prawną/

Cytuj
Art. 6.
1. Polecenia lub sygnały może dawać uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej
się na drodze:
……………..
9) strażak Państwowej Straży Pożarnej podczas wykonywania czynności związanych
z prowadzeniem akcji ratowniczej;
10) członek ochotniczej straży pożarnej podczas wykonywania czynności związanych
z prowadzeniem akcji ratowniczej.

3a. Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 4-8 i ust. 4 pkt 2, mogą dawać polecenia lub
sygnały uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze pod warunkiem
ukończenia szkolenia organizowanego przez wojewódzki ośrodek ruchu
drogowego.
4. Minister właściwy do spraw wewnętrznych w porozumieniu z ministrem właściwym
do spraw transportu, uwzględniając potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa
i porządku w trakcie kierowania ruchem drogowym oraz sprawnego wykonywania
czynności w tym zakresie, w drodze rozporządzenia:
1) określi organizację i sposób wykonywania czynności, o których mowa
w ust. 1, program i tryb prowadzenia szkolenia w tym zakresie, wzór zaświadczenia
o ukończeniu szkolenia, wysokość stawek za szkolenie oraz
tryb ich pobierania i zwrotu, biorąc pod uwagę w szczególności średnie realne
koszty organizacji i przeprowadzania szkolenia;
2) może upoważnić inne osoby do wykonywania czynności, o których mowa w
ust. 1, oraz określić okoliczności, szczegółowe warunki, sposób wykonywania
czynności w tym zakresie, jak również warunki, które te osoby muszą
spełniać;

Ja rozumie to tak:

Cytuj
3a. Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 4-8 i ust. 4 pkt 2, mogą dawać polecenia lub sygnały uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze pod warunkiem ukończenia szkolenia organizowanego przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego.

Czyli szkoli WORD.

Szkolenie osób wymienionych w pkt 8 i 9 (czyli strażaków) odbywa się:

Cytuj
  2. Szkolenie strażaków Państwowej Straży Pożarnej, członków ochotniczej straży pożarnej oraz strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej z zakresu, o którym mowa w ust. 1, prowadzi się w szkołach i ośrodkach szkolenia Państwowej Straży Pożarnej. Na potrzeby Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej szkolenie prowadzi jednostka podległa Ministrowi Obrony Narodowej.
    3. Program szkolenia w zakresie kierowania ruchem drogowym określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

Czyli szkolą ośrodki szkolenia PSP.

Zgodnie z ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 18 lipca 2008 r. w sprawie kierowania ruchem drogowym

http://www.nettax.pl/dzienniki/du/2008/132/poz.839.htm

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 31, 2010, 21:13:03 »
Cytuj
I tak może 5 razy nie będę podejmował decyzji o kierowaniu ruchem , za szóstym będzie odwrotnie.

Miko tu Cie jak najbardziej popieram, ująłeś to lepiej jak ja.
Kierowanie ruchem ma być dodatkowym uprawnieniem, które w drodze wyjątku możemy użyć, ale tylko wyjątku.
W wiekszości przypadków powinna to robić Policja.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Paszeko01

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 04, 2010, 16:59:25 »
Pisząc wcześniej że temat uważam za prawie zakończony nie miałem zamiaru wczuwać się w rolę Moderatora nic podobnego. Chodziło mi raczej o to że skoro raczej wszyscy piszący tutaj mają podobne zdanie to czas z tym coś zrobić. I np. wymusić na organizatorach tych kursów ażeby były one dla straży bezpłatne, owszem napiszecie że płaci gmina ale to i tak Nasz budżet. Ponadto należało by doprowadzić do spotkania na szczeblu powiatu wszystkich dowódców sekcji i naczelników z funkcjonariuszami Policji na szczeblu kierowników wydziałów. I wypracować porozumienia w oparciu o obowiązujące obecnie przepisy. Bo do tej pory nie każdy policjant wie że podczas akcji ma się podporządkować poleceniom KDR.

Offline staroman 25

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 06, 2010, 21:13:21 »
Ja napisze jak to u a nas jest z tym kierowaniem.przykladowo przyjezdza policja do wypadku w ilosc policjantów szt 2 to zawsze zajmują sie calym tym zdarzeniem . Odkąd jestem w strazy to nie widzialem jeszcze zeby policja kierowala ruchem zawsze ktos z kolegów idzie i kieruje. Z tymi szkoleniami jest tez pic na wode ,nikt tego nie organizuje bo myslą po co to komu, dostajesz lizak w ręke i kierujesz ruchem . Nikt sie nie interesuje czy masz szkolenie czy tez niemasz wazne ze umiesz machac lizakiem ,puszczac i zatrzymywac samochody.

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 06, 2010, 23:04:01 »
U nas zrobili kurs kierowania jakies 3 miesiace temu, po  dwie osoby z kazdej jednostki z KSRG.
A kurs w sumie to jest bardziej potrzebny dla strazakow nie po to, aby kierowac ruchem ,ale byc krytym w razie w.
Fakt najlepiej zamknac droge i czekac na policje, ale czasami jednak kierujemy tym ruchem i tu zaczynaja sie problemy.
Przyklad z mojego podworka
Wypadek na drodze strazacy KP sprzataja droge i puszczaja wachadlowo,
jakis przedstawiciel handlowy pewnej wiekszej firmy wepchal sie pomimo polecen strazakow i doszlo do stluczki, wydaje sie ze wina jest jasna, ale sprawa trafila do sadu, jak sie okazalo kierujacy ruchem nie mieli uprawnien i wyszly pozniej z tego komplikacje i dosc dlugo sie ciaglo, nie pamietam juzu jakie byly ostateczne konsekwencje ale mnostwo klopotow z tego powodu bylo...
Lepiej miec swistek w kieszeni niz go w razie czego nie miec,
a co do kosztow toz tego co sie orientuje nie bylo zadnych , przyjechali policjanci z KW i juz.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 07, 2010, 07:26:42 »
Z dniem 24 lipca 2008r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 lipca 2008r. w sprawie kierowania ruchem drogowym. Rozporządzenie wprowadziło istotną zmianę w porównaniu z dotychczasowym stanem prawnym, daje bowiem możliwość kierowania ruchem drogowym również członkom ochotniczych straży pożarnych - podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej.
 I tak z mojego podwórka to kilka wypadków i to strażacy byli pierwsi i chcąc nie chcąc byli zmuszeni raz do zablokowania ruchu drugi raz do kierowania ruchem wahadłowym.I uprawnienia które nabyli na kursie dawały im taką możliwość.

Jest dobrze dopóki nic się nie stanie natomiast jeżeli jest bum to tak jak piszesz sprawa może ciągnąć się bardzo długo.
Każdy dokument jest ważny .

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 16, 2010, 09:28:09 »
Projekt Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia .. 2010 r. w sprawie kierowania ruchem drogowym (po uzgodnieniach międzyresortowych)

Cytuj
§ 2. 1. Do dawania poleceń i sygnałów uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze
upoważnione są osoby:
...........
2) strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej, o której mowa w art. 15 pkt 1a-5 i 8 ustawy z dnia 24
sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380) - podczas
wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;

......................
4. Strażak Państwowej Straży Pożarnej oraz członek ochotniczej straży pożarnej podający polecenia i
sygnały w zakresie kierowania ruchem na drodze, podczas wykonywania czynności związanych z
prowadzeniem akcji ratowniczej, powinien być wyposażony w ubranie specjalne zgodne w wymogami
określonymi w przepisach określających strój tych formacji.

Cytuj
W nowym brzmieniu rozporządzenia uwzględniono m.in. nowelizację ustawy ogłoszoną
w Dz. U. z 2008 r. Nr 163, poz. 1015, skutkującą dodaniem w art. 6 ust. 1 punktów 9 i 10.
Określają one, iż uprawnionymi do dawania poleceń i sygnałów uczestnikowi ruchu są również:
strażak Państwowej Straży Pożarnej oraz członek ochotniczej straży pożarnej – podczas
wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej. Podmioty te posiadały
dotychczas uprawnienia do wykonywania powyższych czynności nadane w drodze
rozporządzenia, na mocy art. 6 ust. 4 pkt. 2 ustawy.

http://bip.mswia.gov.pl/portal/bip/200/18707/Projekt_Rozporzadzenia_Ministra_Spraw_Wewnetrznych_i_Administracji_z_dnia__2010_.html

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 16, 2010, 10:30:59 »
dobra ale wzmianki typu,,przeszkolony'' czy,,wykwalifikowany'' nie ma.. czy mozna jasno stwierdzic ze ochotnik ubrany w ubranie specjaln + lizak moze tak po prostu kierowac ruchem? tak czy nie? bo opinie sa setki, peło ale itd...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 16, 2010, 11:19:02 »
dobra ale wzmianki typu,,przeszkolony'' czy,,wykwalifikowany'' nie ma.. czy mozna jasno stwierdzic ze ochotnik ubrany w ubranie specjaln + lizak moze tak po prostu kierowac ruchem? tak czy nie? bo opinie sa setki, peło ale itd...

Jest to na razie projekt Rozporządzenia

Cytuj
3. Potwierdzeniem ukończenia szkolenia jest pozytywne zaliczenie testu i egzaminu praktycznego
zgodnie z zakresem programu szkolenia. Dokumentem potwierdzającym posiadanie uprawnień do
wykonywania niektórych czynności związanych z kierowaniem ruchem drogowym jest zaświadczenie
o ukończeniu szkolenia wydane przez dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego.
Przepisu tego nie stosuje się do osób, o których mowa w art. 6 pkt 9 i 10 ustawy.

Prawo o ruchu drogowym:

Cytuj
Art. 6. 1. Polecenia lub sygnały może dawać uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze:
9. strażak Państwowej Straży Pożarnej podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;
10. członek ochotniczej straży pożarnej podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej.


Uwagi do projektu zgłosili:

Cytuj
5. Wojewoda Zachodniopomorski,
.......................
W § 8 nie wyłączać z nakazu ukończenia szkolenia strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej, Państwowej Straży Pożarnej oraz członków ochotniczej straży pożarnej. Szkolenie to jest możliwe w ramach kształcenia wewnętrznego w jednostkach Straży Pożarnej. Słusznym jednak jest założenie, że jednostką szkolącą w zakresie kierowania ruchem jest Wojewódzki ośrodek ruchu drogowego i stosowanie wyjątków nie ma racjonalnych przesłanek. Ujednolicenie zasad szkolenia posłuży podniesieniu kompetencji i przygotowania zawodowego osób bezpośrednio zaangażowanych d wykonywania czynności związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego” – uwzględniono

Można się spodziewać, że w następnym projekcie rozporządzenia zniknie zapis:
Cytuj
"Przepisu tego nie stosuje się do osób, o których mowa w art. 6 pkt 9 i 10 ustawy.".
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2010, 11:31:31 wysłana przez grzela »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #48 dnia: Lipiec 25, 2010, 07:33:17 »
Cytuj
  Dz. U. 2010 nr 123 poz. 840
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 lipca 2010 r. w sprawie kierowania ruchem drogowym

http://bip.mswia.gov.pl/portal/bip/203/18992/Dz_U_2010_nr_123_poz_840.html

Na pierwszy rzut oka, to rozporządzenie nie dotyczy strażaków PSP i OSP: :kwit:

Cytuj
2) strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a—5 i 8 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380 oraz z 2010 r. Nr 57, poz. 353) — podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;


czyli dalej powinno nas obowiązywać to rozporządzenie:

http://www.nettax.pl/dzienniki/du/2008/132/poz.839.htm

aczkolwiek: :gwiazdki:

Cytuj
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 lipca 2008 r. w sprawie kierowania ruchem drogowym (Dz. U. Nr 132, poz. 839), które traci moc na podstawie art. 36 pkt 5 ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o uchyleniu lub zmianie niektórych upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz. U. Nr 98, poz. 817).

Zostaliśmy zawieszeni w próżni  :wall: pozbawiono nas uprawnień do kierowania ruchem drogowym podczas akcji ratowniczych!!!

Tylko po co ten zapis w nowym rozporządzeniu:

Cytuj
4. Strażak Państwowej Straży Pożarnej oraz członek ochotniczej straży pożarnej dający polecenia i sygnały w zakresie kierowania ruchem na drodze podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej powinni być wyposażeni w ubranie specjalne zgodne w wymogami określonymi w przepisach określających strój tych formacji.

jak z ustawy o ochronie p.poż. wynika, że:

Cytuj
Art. 15.
Jednostkami ochrony przeciwpożarowej są:
1) jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej,
1a) jednostki organizacyjne Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej,
2) zakładowa straż pożarna,
3) zakładowa służba ratownicza,
4) gminna zawodowa straż pożarna,
4a) powiatowa (miejska) zawodowa straż pożarna,
5) terenowa służba ratownicza,

6) ochotnicza straż pożarna,
7) związek ochotniczych straży pożarnych,
8.inne jednostki ratownicze.

a przepis dotyczy:

Cytuj
strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a—5 i 8

To tylko w Polsce jest to możliwe, takie gnioty produkują Nasi ustawodawcy.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2010, 08:08:03 wysłana przez grzela »

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #49 dnia: Lipiec 25, 2010, 11:25:18 »
zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa kierować ruchem drogowym może strażak PSP i OSP podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działań ratowniczych!
Wynika to bezpośrednio z art. 6 ust 1 pkt 9 i 10 - Prawo o ruchu drogowym!

Rozporządzenie to z 2010 roku dookreśla tylko w jaki strój mają być ubrani strażacy PSP i OSP! A więc nie trzeba stosować żadnych kamizelek pomarańczowych, zielonych, a jedynie być ubranymi w ubranie specjalne przewidziane dla tych formacji i to tyle!

Więc nie jesteśmy w żadnej próżni !!!

p.s. nadmienię tylko że cytowane rozporządzenie ma na celu tylko rozszerzyć krąg uprawnionych do kierowania ruchem drogowym, a także dookreslić w jaki sprzęt i w co mają być ubrani. Określa się w nim również program szkolenia i cenę za szkolenie w WORD, ale strażaków PSP i OSP to nie dotyczy (tylko kolejarze, pracownicy na drodze, osoby przeprowadające dzieci, strażnicy parków oraz kierowcy autobusów przeworzących dzieci, jak również wszyscy wymienieni w rozporządzeniu z 2010 r.)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2010, 11:33:49 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz