Autor Wątek: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP  (Przeczytany 26579 razy)

Offline fabiswlkp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« dnia: Luty 06, 2009, 17:41:04 »
Mam pytanie czy taki kurs trzeba przejsc czy nie?

Offline nygi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 06, 2009, 18:00:29 »
o ile dobrze mi wiadomo to nie trza mieć kursu do kierowania ruchem, po prostu ratownicy na polecenie dowódcy zabespieczają drogę do przybycia policji :cooo:
"... w starciu strażak a ogień jest zwycięstwo, nie ma remisów!... Ale są i porażki!...

matej

  • Gość
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 06, 2009, 19:11:32 »
U mnie jest tak że do czasu przyjazdu "niebieskich" my kierujemy ruchem potem Oni przejmują pałeczkę ale zbytnio się do tego nie garne bo  nieraz można sie zamotać i bach nastepne zdarzenie znam taki przypadek  :wall:

Offline andrzej_20

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
    • OSP Wymiarki
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2009, 19:27:49 »
a tego co mi wiadomo to od 2008 roku jest nowe rozporządzenie/ustawa (coś w tym stylu) mówiące, że kierujący ruchem musi przejść odpowiednie szkolenie. Nikt sie o to nie martwi jeśli nic się nie stanie, gorzej jeśli przez kierującego wyniknie wypadek i wtedy pierwsze pytanie to: czy miał on uprawnienia do tych czynności?

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 06, 2009, 19:33:08 »
Dziennik Ustaw z 2008 r. Nr 132 poz. 839
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 18 lipca 2008 r.
w sprawie kierowania ruchem drogowym
(Dz. U. z dnia 24 lipca 2008 r.)
Na podstawie art. 6 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 2. 1. Do dawania poleceń i sygnałów uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze upoważnione są osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, zwanej danej "ustawą", oraz:
2)   strażak Państwowej Straży Pożarnej, członek ochotniczej straży pożarnej oraz strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej, o której mowa w art. 15 pkt 1a-5 i 8 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229, z późn. zm.3)) - podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 06, 2009, 19:47:21 »
o ile dobrze mi wiadomo to nie trza mieć kursu do kierowania ruchem, po prostu ratownicy na polecenie dowódcy zabespieczają drogę do przybycia policji :cooo:
U mnie jest tak że do czasu przyjazdu "niebieskich" my kierujemy ruchem potem Oni przejmują pałeczkę ale zbytnio się do tego nie garne bo  nieraz można sie zamotać i bach nastepne zdarzenie znam taki przypadek  :wall:

Przeczytaj Prawo o ruchu drogowym:
http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=277716
Aby kierować ruchem trzeba przejść szkolenie:
Cytuj
§ 9. 1. Szkolenie w zakresie kierowania ruchem drogowym organizuje odpłatnie wojewódzki ośrodek ruchu drogowego.

2. Szkolenie strażaków Państwowej Straży Pożarnej, członków ochotniczej straży pożarnej oraz strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej z zakresu, o którym mowa w ust. 1, prowadzi się w szkołach i ośrodkach szkolenia Państwowej Straży Pożarnej. Na potrzeby Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej szkolenie prowadzi jednostka podległa Ministrowi Obrony Narodowej.

3. Program szkolenia w zakresie kierowania ruchem drogowym określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

4. Koszty szkolenia ponosi:

1) pracodawca - w przypadku osoby przez niego zatrudnionej;

2) osoba zainteresowana - w innych przypadkach.

5. Potwierdzeniem ukończenia szkolenia jest pozytywne zaliczenie testu i egzaminu praktycznego zgodnie z zakresem programu szkolenia. Dokumentem potwierdzającym posiadanie uprawnień do wykonywania niektórych czynności związanych z kierowaniem ruchem drogowym jest zaświadczenie wydane przez dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. Przepisu tego nie stosuje się do osób, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2.

6. Ważność zaświadczenia, o którym mowa w ust. 5, przedłuża co 24 miesiące organ, który je wydał.


Offline cwerg

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 06, 2009, 20:07:33 »
 Witam , u nas w tamtym roku Komenda Powiatowa przeprowadzała dla JRG i OSP takowe szkolenia , które prowadzone  były przez policje.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 06, 2009, 20:11:39 »
Witam , u nas w tamtym roku Komenda Powiatowa przeprowadzała dla JRG i OSP takowe szkolenia , które prowadzone  były przez policje.
Czyli niezgodne z prawem o ruchu drogowym chyba, że pod patronatem WOSzP.
Kto wam wystawił zaświadczenie o ukończeniu szkolenia i czy jest zgodne ze wzorem podanym w przepisie?

Offline cwerg

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 06, 2009, 20:19:00 »
 Też mi to dziwne ,a zaświadczenia jescze nie dotarły.

Offline volpe33

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 07, 2009, 00:01:50 »
Miałem okazję ukończyć kurs kierowania ruchem. Zajęcia prowadził miejscowy kierownik RD KP Policji. Spoko zajęcia. Wymagane do kierowania ruchem. Na egzaminach (U NAS) obecni członkowie wydziału szkolenia PSP. Zaświadczenia wydaje komenda wojewódzka PSP.
"Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą"

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 07, 2009, 09:38:58 »
U nas też szkolenie przeprowadził naczelnik drogówki KPP, a egzamin przeprowadzili oficerowie WOSz. Dodam tylko, że właśnie ów naczelnik, co prowadził kurs (spoko facet) zaznaczał, że ten kurs daje prawo kierowania ruchem tylko podczas akcji. Chodzi o to, że jeśli ktoś pracuje np. z pogotowiu, to jeśli jest na miejscu jako załoga PR to musi mieć kur odbyty w WORD'zie, a ten mu nic nie daje.

Offline dziadek45

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 10, 2009, 13:06:58 »
W obecnej sytuacji i wzrastających wymagań niestety strażak musi mieć takie uprawnienia.Zgodnie z tym co kolega cytował .Ja osobiście mam taki kurs.

Offline Lachu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 23, 2009, 20:39:36 »
w moim powiecie dziś (23.02.2009) odbyło się takowe szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym. Brało w niej udział około 30 druhów (co cieszy) z jednostek należących do KSRG. Szkolenie prowadzili policjanci Ruchu Drogowego Miejscowej Komendy Powiatowej Policji. Najpierw policjanci omówili część teoretyczną, później przeprowadzono część praktyczną. Sam egzamin był dość prosty, jeżeli się uważało na zajęciach. Do tej pory strażacy-ochotnicy byli "pominięci" w ustawie o Ruchu Drogowym, ale jak wiadomo często zdarzały się takie sytuacji kiedy przyszło nam ochotnikom kierować ruchem i jakoś nikt nie miał do tego zastrzeżeń. Teraz to się zmieniło, są podstawy prawne, w/g ustawy z 18 lipca 2008 roku w kierować ruchem mogą również strażacy OSP, którzy ukończyli specjalne szkolenie, oczywiście tylko podczas akcji.
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2009, 23:01:57 wysłana przez Lachu »

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 23, 2009, 21:13:11 »
A mógłbyś napisać jak wyglądała część praktyczna egzaminu? Na "sucho", czy na rzeczywitym skrzyżowaniu? :)

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 23, 2009, 21:31:51 »
A prawda jest taka, że biorąc na siebie takie uprawnienia, dowalamy sobie kolejną rzecz na głowę podczas akcji. Niech policja do cholery w końcu ruszy 4-litery i zacznie robić to, co ma robić podczas wypadków itp. - m.in. zająć się organizacją ruchu. Poruszyliśmy tę kwestię na zebraniu sprawozdawczym, był też komendant powiatowy który powiedział wprost, że mamy robić wszystko, żeby się za to nie zabierać, ew. blokować całkowicie ruch i czekać aż policja dojedzie. A zresztą... jak dojedzie, może w 1/10 przypadków zabierają się za to.

Jeśli macie na miejscu nadto ludzi, nie ma sprawy, niech stoją i machają lizakami. Bardzo często jednak rąk brakuje, a oddelegowanie 2 ludzi do użerania się z kierowcami, często nie mogącymi pojąć, że utrudnienia w ruchu nie są naszym kaprysem, jest totalną abstrakcją.
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2009, 21:43:25 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline dawio112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 23, 2009, 22:18:57 »
Kiedyś wstrzymaliśmy ruch na drodze na czas wydobycia cysterny z rowu przy użyciu dzwigu. Kierowca tira chciał pobić mojego kumpla za to że ten go zatrzymał i kazał mu czekać. Na miejsce wezwaliśmy policje (napaść na strażaka), później były same problemy: zeznanania wezwania itp. A wszystko dlatego, że wcześniej pol,icja nie miała wolnych patroli.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 23, 2009, 22:27:36 »
ja to widzę tak  :mellow:
auto w poprzek drogi i krótka piłka  :mellow:
zabezpieczam miejsce zdarzenia  :mellow:

pozdr

Offline MIC

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 23, 2009, 22:31:33 »
ale mowa o kierowaniu ruchem a nie blokowaniu drogi
"BROTHERHOOD OF FIRE FIGHTERS"

Offline dawio112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 23, 2009, 22:44:47 »
Od kierowania ruchem jest POLICJA i tyle!!! Co za dużo to nie zdrowo.

Za chwile będziemy przestępców gonić? mandaty wystawiać? itp.

Offline MIC

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 23, 2009, 22:46:25 »
Zgadzam się. Ale wiesz przyjedzie 2 policjantów no to muszą popisać, pomierzyć, narysować itd. to w sumie trochę się nie dziwie.
"BROTHERHOOD OF FIRE FIGHTERS"

Offline dawio112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 23, 2009, 22:54:27 »
Generalnie to jest tak, że ja troszke narzekam, ale jak jade do akcji to zawsze każe jednak wstrzymać ten ruch. Wole nie ryzykować, że dojdzie do kolejnego wypadku. Inaczej jest oczywiście gdy nie mam ludzi. Ale to się raczej nie zdarza.

Offline MIC

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 23, 2009, 23:01:42 »
Podczas samej akcji też jestem za wstrzymaniem ruchu [no zależy to jeszcze od sytuacji] ale po pierwszych działaniach można zazwyczaj puścić ruch wachadłowo i akurat taka sytuacje mam na myśli. jak całkowicie to samochód, płotek, znak i zamknięte.
"BROTHERHOOD OF FIRE FIGHTERS"

Offline dawio112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 23, 2009, 23:06:40 »
wszystko zależy od sytuacji. Każda akcja jest inna i inaczej się rozgrywa. Nie ma możliwości opracowania schematu i postępowania wg. niego - przynajmniej na poziomie OSP.

Offline Lachu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Kierowanie ruchem drogowym przez strazakow OSP
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 23, 2009, 23:11:54 »
części praktyczna szkolenia polegała na tym, iż kilka osób udawało samochody  ^_^ ,a jedna osoba miała kierować ruchem (mowa o skrzyżowaniu), szło to całkiem sprawnie... wydaje mi się, że z takimi przypadkami jednak rzadko się spotkamy...
Nie chcę bronić policjantów, ale przeważnie (przyjeżdża ich dwóch) kiedy oni dojadą na miejsce zdarzenia, nie ma już większego zagrożenia (mamy wolne ręce) i, aby jak najszybciej przywrócić ruch oni zajmują się oględzinami, zeznaniami itp, natomiast my strażacy wobec zaistniałej sytuacji, jeżeli zdarzenie ma miejsce na dwóch pasach ruchu stosujemy blokadę całej drogi i BASTA, jeżeli natomiast na jednym pasie to kieruje się ruch wahadłowo, to żadna wielka filozofia...
Przyznam, że na policjantów kierowcy inaczej reagują...
u nas na szkoleniu policjant powiedział, że jeżeli ktoś nie zastosuje się do naszych poleceń to, mamy to zgłaszać przez radio (marka, nr rej itd) i wobec takich osób zostaną wyciągnięte konsekwencje (Mandat Karny) :krzyk:
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2009, 23:18:41 wysłana przez Lachu »