Autor Wątek: Policja Kontra Pojazd Uprzywilejowany  (Przeczytany 6509 razy)

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Policja Kontra Pojazd Uprzywilejowany
« dnia: Kwiecień 02, 2005, 08:35:27 »
Wiem wiem ;) ... Podobne tematy były poruszane tu na forum. Ale no właśnie, ALE!!!
Jak myślicie, czy policja ma prawo zatrzymać jadący na sygnałach np. wóz strażacki :huh: ??
No tak... Z jednej strony policjant jest osobą kierującą ruchem, a jak wiemy kodeks drogowy mówi, że wszystkie przepisy biorą w łeb na „znak sygnał” takiego człowieczka (kierującego ruchem). Może on chce nam po prostu powiedzieć, że tam dalej niema drogi??? Wszystko Ok uratował nam może życie. A co zrobić gdy powie „Posterunkowy Pierdoła Przydupas proszę przygotować dokumenty do kontroli, ubezpieczenie, świadectwo kwalifikacji, aaaa gaśnicę panowie macie??!!” I co ma do tego prawo? Kontrolować pojazd uprzywilejowany w akcji?? Co wtedy zrobić?? Pojechać dalej czy macie jakieś inne pomysły..... :rolleyes:
 
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline brydziu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 102
    • http://www.strazak.com
Policja Kontra Pojazd Uprzywilejowany
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 02, 2005, 09:11:24 »
No chyba jechać dalej, bo twoim obowiązkiem jest niesienie pomocy, a jeżeli policjant np spisze nr, to twoi przełożeni powinni to załatwić, no chyba, że w trakcie jazdy popełniłeś przestepstwo, lub wykroczenie.
www.strazak.com
http://blog.strazak.com
www.ratownik.net
gg:1963560 email:brygada@strazak.com

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Policja Kontra Pojazd Uprzywilejowany
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 02, 2005, 10:35:26 »
W takim wypadku należy się zatrzymać na polecenie policji. Jak pisze Magnaczus może on powiedzieć, że dalej nie ma drogi lub jest ona zablokowana, ale może też zatrzymać do kontroli- wtedy odpowiedzialność za poniesione straty czy to materialne czy ofiary w ludziach, których nie dało sie uratowac, bo wóż na czas nie dojecgał poniesie właśnie policja. Jednak z drugej strony, który normalny policjant zatrzyma do kontroli pojazd uprzywilejowany tylko po to, by sprawdzić papiery :huh:  Wydaje mi się, że gdy przyjdzie taka sytuacja należy się zatrzymać, bo może to nam uratować życie lub po prostu bardzo pomuc!

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Policja Kontra Pojazd Uprzywilejowany
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 05, 2005, 21:16:48 »
Zatrzymywanie pojazdu uprzywilejowanego w akcji? Naprawdę chyba bardzo sporadyczne sytuacje <_< . Choć.... jak sobie przypominam miałem chyba z 20 lat temu taki przypadek. W trakcie ćwiczeń na obiekcie /ferma drobiu i bażantów/, chodzilo Kierującemu  m.in. o sprawdzenie rzeczywistego czasu dojazdu do zakładu. Odległość ok. 6-7 km od miasta /woj.dawne gorzowskie/. W trakcie jazdy /Jelcz GCBA/ natkneliśmy się w wiosce przed celem - na głównej drodze, na p. plutonowego z motocyklem w kasku MO, który próbował "lizakiem" zmusić Nas do zatrzymania. Po nieudanej próbie ruszył za Nami w pościg. Na miejscu grzecznie wyjaśniliśmy sobie niektóre kwestie oraz później po powrocie z K-dtem Milicji w/m i od tego czasu był spokój. ;)
Nie wiem do końca jak się mają do tego obecne przepisy, ale to co pisze osposie
Cytuj
ale może też zatrzymać do kontroli- wtedy odpowiedzialność za poniesione straty czy to materialne czy ofiary w ludziach, których nie dało sie uratowac, bo wóż na czas nie dojecgał poniesie właśnie policja.

raczej nigdy nie będzie miała w rzeczywistych realiach miejsca.
Tak na zdrowy chlopski rozum jeżeli nie ma jakiegoś szczególnego oznakowania na drodze np. głównej i widzimy Policję np. z radarem. lub lizaczkiem która próbuje Nas zatrzymać /jakoś sobie nie bardzo szczerze wyobrażam/ jadąc na sygnałach - raczej nie powinniśmy reagować. Oni również maja rtf. i bardzo łatwo sprawdzić i ustalić w kontakcie SK Policji > SK PSP skąd i do dokąd oraz w jakim celu jechał Nasz samochód w akcji.
Przestępstwo lub wykroczenie - to inna "broszka" Nie tak dawno zatrzymano w moim powiecie sam.boj. jednej z OSP w KSRG jadący /bez powiadomienia i zgody PSK/ do akcji zygzakiem. Przypuszczam po ananimowej informacji "czujnego" obywatela. W sumie stało się bardzo dobrze. Nie doszlo do większego nieszczęścia, a kierowca stracił etat, prawo jazdy, miejsce w Straży i poniósł stosowne konsekwencje. Jest to również przestroga dla innych OSP i PSP.
To tak krótko co mi sią aktualnie nasuneło.
Pozdrawiam! :)
 
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

straz98

  • Gość
Policja Kontra Pojazd Uprzywilejowany
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 05, 2005, 21:25:04 »
Według mojej wiedzy kierujący pojazdem uprzywilejowanym chociaż może nie przestrzegać znaków itp. to ma obowiązek stosować się do poleceń kierującego ruchem policjanta, a policjant zatrzymujący na drodze jest chyba kierującym ruchem w pewnym sensie.

mario

  • Gość
Policja Kontra Pojazd Uprzywilejowany
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 05, 2005, 21:36:06 »
no jesli policjan zatrzymuje wóz strażacki to musim mieć chyba jakis bardzo ważny powód, chyba że jest to Prawdziwy POLICJANT :lol: ,,a takich znalażło by sie paru napewno to nie żdziwił bym sie gdyby taki Pan z drogówki wyciagnioł halta pojazdowi SP i powidział zeby jechali powoli bo jest żwirek na jezdni i moze dojśc do poslizgu :lol:  

Offline urban

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
    • http://
Policja Kontra Pojazd Uprzywilejowany
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 05, 2005, 22:15:28 »
Warunki używania pojazdów w ruchu drogowym  (pojazdy uprzywilejowane)
Art. 53. 1. Pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym może być pojazd samochodowy:
  1)  jednostek ochrony przeciwpożarowej;
  2)  pogotowia ratunkowego;
  3)  Policji;
  4)  jednostki ratownictwa chemicznego;
  5)  Straży Granicznej;
  6)  Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
  7)  Agencji Wywiadu;
  8)  Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
  9)  Służby Więziennej;
10a) kontroli skarbowej;
10b)Służby Celnej;
10)  Biura Ochrony Rządu;
11)  Inspekcji Transportu Drogowego;
12)  jednostki nie wymienionej w pkt 1-11, jeżeli jest używany w związku z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego - na podstawie zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
1a. Minister właściwy do spraw wewnętrznych stwierdza wygaśnięcie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 12, gdy ustaną okoliczności uzasadniające wykorzystanie pojazdu jako uprzywilejowanego.
2. Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych tylko w razie, gdy:
  1)     uczestniczy:
a)  w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego albo
B) w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych,
c)  w wykonywaniu zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którym na mocy odrębnych przepisów przysługuje ochrona;
  2)  pojazd wysyła jednocześnie sygnały świetlny i dźwiękowy; po zatrzymaniu pojazdu nie wymaga się używania sygnału dźwiękowego;
  3)  w pojeździe włączone są światła drogowe lub mijania.
3. Kierujący pojazdem uprzywilejowanym jest obowiązany stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub upoważnione do jego kontroli.
4. Minister właściwy do spraw wewnętrznych, uwzględniając w szczególności konieczność zapewnienia porządku, sprawności i bezpieczeństwa ruchu drogowego, określi, w drodze rozporządzenia, okoliczności, w jakich używane są pojazdy uprzywilejowane w kolumnach


a wiec sprawa prosta ja bym zrobil tak staje i pytam co chce? a dalej pewnie  zobaczylo by sie co mi odpowie . No ciekawie jak by to bylo:-)

Offline andy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Policja Kontra Pojazd Uprzywilejowany
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 07, 2005, 23:10:56 »
Panowie strażacy, jako stary glina ( niestety z doświadczeniem w pionie kryminalnym a nie dorgowym ) śmiało stwierdzam, że rozważania w tym temacie są czysto teoretyczne. Nie znam, nie słyszałem i mam nadzieję, że nie usłyszę o glinarzu, który kontroluje wasz uprzywilejowany wóz. Taki glina to.....nie-glina ( wyjątek kiedy ma podejrzenie, że kierowca wozu jest nietrzeźwy ). Tak więc spokojnie.

pozdrawiam
moderator I
Internetowego Forum Policyjnego
www.ifp.pl
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2005, 23:13:55 wysłana przez andy »

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Policja Kontra Pojazd Uprzywilejowany
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 07, 2005, 23:29:06 »
Według naszego prawa, co potwierdził prawomocnym wyrokiem Sąd jazda pod wpływem alkoholu jest DOZWOLONA!!!! Nasz naczelnik (OSP żeby było jasne) został skazany prawomocnym wyrokiem sądowym za to, że nie wyjechał podkreślam nie wyjechał do pożaru, ponieważ był pod wpływem alkoholu!! (Właśnie wrócił z imienin córki). Tak, że nie zdziwiłby mnie widok policjanta zatrzymującego do kontroli pojazd jadący do akcji....
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Policja Kontra Pojazd Uprzywilejowany
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 08, 2005, 01:26:19 »
no ale w przypadku zagrożenia dla jadącego wozu chyba należy go zatrzymać?? i kierowca takiego sprzętu powinien na znak policjanta niezwłocznie się zatrzymać, bo z wypowiedzi wynika, że to na pewno nie będzie zatrzymanie do kontroli.. ;)  

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Policja Kontra Pojazd Uprzywilejowany
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 08, 2005, 01:31:02 »
Dla mnie sprawa wydaje się prosta! Jak policjant zatrzymuje, to my musimy stosować się do jego poleceń. Ważnym elementem w tej sytuacji jest powiadomienie PSK lub innego odpowiedniego punktu o zaistniałej sytuacji i stosowanie się do poleceń policjanta. Z doświadczenia wiem, że raczej nas nie zatrzymują, ale zawsze może być ten pierwszy raz. Dowódca zastępu powinien również poinformować policjanta o celu podróży i postarać się jakoś przekonać go co do słuszności korzystania z uprzywilejowania, ponieważ powinniśmy "wykazać w dotarciu do pożaru lub innego zdarzenia pełną inicjatywę w pokonywaniu trudności ...". A jeśli nie ustąpi to tak jak zostało zapisane powyżej w postach - bierze na siebie odpowiedzialność. Warto wtedy spisać jego dane (Imię, Nazwisko, nr legitymacji, nr odznaki itp.)
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Policja Kontra Pojazd Uprzywilejowany
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 09, 2005, 11:04:34 »
Wg mnie kierowca musi się zatrzymać.
Jeśli policjant uważa za stosowne że dalej nie możemy teraz jechać to chyba też jakąś tam swoją rację ma. A jesli chce zrobić tylko zwykłą kontrolę lub zatrzymanie pojazdu przez policjanta było niepotrzebne, to on ponosi odpowiedzialność za przedłużenie podróży strażakom. Wg mnie taki policjant równie dobrze mógłby sobie pojechać za samochodem strażackim i skontrolować to co chce na miejscu akcji - oczywiście po jej zakończeniu.

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Policja Kontra Pojazd Uprzywilejowany
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 09, 2005, 17:29:41 »
panowie a czy oprócz ajaxa miał ktos taką sytuację?ajax napisał że to było za czasów MO, ale teraz wątpię aby policja zatrzymała do kontroli samochód pędzący na sygnałach- chyba że ktos dał anonima że kierowca jest na rauszu - ale to małoprawdopodobne

Offline fojer1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 353
    • Moja strona
Policja Kontra Pojazd Uprzywilejowany
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 09, 2005, 17:55:49 »
Jak pracowałem w Katowicach na RSK to mieliśmy przypadek że jadący do pożaru Jelcz nie wyrobił się na wąskiej uliczce na której jest straż w Katowicach (ci co znają Katowice i wiedzą gdzie jest straż mogą potwierdzić) d-ca wozu podał nam to przez radio i pojechali dalej do akcji a całym zdarzeniem zajął się oficer dyżurny i my. Dopiero po powrocie spisali kierowcę i poddali badaniu na alkohol.

 
                                                     Pozdrawiam wszystkich modelarzy Robert






Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Policja Kontra Pojazd Uprzywilejowany
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 11, 2005, 11:55:02 »
15 lat temu miałem taki przypadek policjant podjechał na miejsce popatrzył przez okno  i pjechał dalej sprawdziwszy że to nie były jaja z mej strony . Wiec myśle że wszędzie trzeba zachować zdrowy rozsądek  przecież gdyby przy akcji ktoś ucierpia  a prokurator  stwierdził że z powodu zaistniałego opuźnienia  to gliniaż miałby ciepłotylko o wszystkim trzeba na bieżąco powiadamiać PSK. Pozdrawiam .
Pozdrawiam Cięń em.

Offline path

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Policja Kontra Pojazd Uprzywilejowany
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 11, 2005, 12:11:30 »
Witam :)
Biorąc pod uwagę wcześniejsze posty i zapisy prawa ja bym się zatrzymał. Dalej to już by zależało od tego co policja ma do powiedzenia.
Ale nurtuje mnie inna rzecz:
jak jeździcie do ćwiczeń organizowanych poza obiektami strażnic?
mam na myśli ćwiczenia na obiektach w ramch zgrywania poszczególnych służb, manewry itp.
Jest to o tyle ciekawe że często przy okazji sprawdza się czas dojazdu a mnie osobiście nie za bardzo pasuje to z zapisami kodeksu drogowego.
Jak to wygląda u Was??
pozdrawiam
path

Offline gabiba

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
    • http://
Policja Kontra Pojazd Uprzywilejowany
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 16, 2005, 22:08:56 »
Ludzie  poczytajcie co napisał URBAN - nic dodać nic ująć. Jeśli zatrzymuje Policjant - to stajemy.  Choć w tym temacie napewno założenia są tylko hipotetyczne - ale są. Pozdrawiam
cogito ergo sum

Offline ktos998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Policja Kontra Pojazd Uprzywilejowany
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 20, 2005, 22:03:31 »
path no to musze ci powiedzieć że u nas jeżdzimy alarmowo i sprawdzają nam czas dojazdu .
Czy to jest zgodne z prawem nie wiem ale wiem że sygnały nas do niczego nie obowiązują
.Jak obszar zabudowany to 50 km/h
poza obszarem jak wóz średni czy ciężki to 70 km/h
Chcemy jechać szybciej kierowca bieże na siebie odpowiedzialność.
I tak jak coś sie stanie winny kierowca.
A jak stanie sie jakaś krzywda koledze podczas wypadku gdzie np złamie sobie palec to kwalifikuje sie na zwolnienie powyżej 7 dni.I co wtedy????
Kierowca ma prokuratora na karku i odpowiada za nieumyślne spowodowanie wypadku co grozi mu nawet do 1,5 roku w zawiasach.A zawiasy w naszym wypadku to wiecie co oznaczają.Kopa w d....... i za brame
Więc ostrożnie kierowcy

                 Pozdrawiam
             

Offline ŁYSY

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Policja Kontra Pojazd Uprzywilejowany
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 04, 2005, 23:00:00 »
:angry: WITAM W WIEKSZOŚCI POSTOW PISZECIE ŻE RACZEJ Z POLICJĄ NIE MA PROBLEMU ? ALE PO DZISIEJSZYM DNIU JESTEM INNEGO ZDANIA .DZISIAJ W NASZEJ MIEJSCOWOŚCI ODBYWALY SIE IMPREZY I JAK ZWYKLE PPOPROSZONO NAS O POMOC W OBSTAWIE WRAZ Z POLICJĄ .NIBY NIC NADZWYCZAJNEGO ALEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!! W PEWNYM MOMENCIE DO NASZYCH POLCJANTÓW DOLĄCZYL RADJOWOZ  DROGÓWKI POWIATOWEJ Z POLICJANTEM Z NASZEJ MIEJSCOWOŚCI . I KU ZASKOCZENIU NAS WSZYSTKICH KIEDY PO GODZINIE STANIA NA JEDNYM SKRZYŻOWANIU Z TYMI POLICJANTAMI KIEROWCA .  RUSZYL SAMOCHODEM  W TYM MOMENCIE"KOLEGA" POLICJANT WYCIAGNAL LIZAKA I ZATRZYMAL SAMOCHOD O CO CHODZI POMYŚLELISMY A POLICJANT POPROSZE DOKUMENTY DO KONTROLI.PECH CHCIAL ŻE KIEROWCA AKURAT ZAPOMNIAL ICH Z CYWILNYCH CIUCHOW .WIĘC PWIEDZIAL ŻE ZARAZ PODRZUCI .POJECHAŁ PO NIE A PO ICH OKAZANIU POLICJANT BEZ WAHANIA I TAK WYPISAL MANDAT  50zl ZA BRAK DOKUMENTOW. I CO WY NA TO!!!!

PS.TAK DLA WIADOMOŚCI POLICJANT TEN PRACUJE W KOMENDZIE POWIATOWEJ POLICJI W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Policja Kontra Pojazd Uprzywilejowany
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 04, 2005, 23:37:29 »
No łysy to mieliście pecha , a ten glina,  niech mu ziemia lekką będzie .