Autor Wątek: zamontowanie domowego czujnika CO  (Przeczytany 91875 razy)

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: zamontowanie domowego czujnika CO
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 05, 2012, 10:38:31 »
W mojej jakoś jest sygnalizowane. Jakiś dźwięk - nie pamiętam dokładnie, ale na pewno jest.
Zalecają wymieniać baterie przy zmianie czasu, czyli 2 razy w roku. Ja mam 3xAA Duracel i nie wymieniam tak często. Może raz na rok. I jeszcze mi nie sygnalizowało słabej baterii.

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: zamontowanie domowego czujnika CO
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 05, 2012, 10:40:37 »
Bateria jest tak wytrzymała jak solidna jest firma, która ją wyprodukowała - u mnie wystarczają na mi minimum rok - baterie znanej firmy (reklama z królikami). Jak poziom spadnie poniżej ustalonego progu - czujnik sygnalizuje to dźwiękiem - bardzo głośnym piskiem (jak ma ekran to jeszcze pisze na nim LO). Na instrukcji wszystko pisze.
EGO = 1 / wiedza

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: zamontowanie domowego czujnika CO
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 05, 2012, 12:26:43 »
Mam ten model od ponad roku, cały czas te same baterie, raz w tygodniu test. Wskazania jak do tej pory - 0. Lokalizacja - łazienka, w pobliżu pieca CO. Piec gazowy (gaz ziemny).
Jak się zużyje - mam zamiar nabyć produkt tej samej firmy.

Offline hannak

  • Inspektor ppoż i bhp
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: zamontowanie domowego czujnika CO
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 04, 2013, 07:48:21 »
polecam każdemu kto ma w domu piec CO, wczoraj czujka czadu uratowała moje życie i mojej rodziny. Ulatniał nam się z pieca tlenek węgla, czujka zadziałała , przyjechało pogotowie gazowe i jak się okazało mamay nieszczelny zawór. Sami panowie mówili że dzięki przezorności żyjemy.... tak że zachęcam wszystkich użytkowników pieców gazowych do zainwestowania w czujkę bo wole nie myśleć jak by było gdyby u mnie jej nie było.

Offline Lola1357

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: zamontowanie domowego czujnika CO
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 07, 2013, 16:12:39 »
W poprzednim roku w wyniku zaczadzenia zginęło około 90 osób więc myślę, że warto zainwestować te parę groszy i uniknąć potencjalnego niebezpieczeństwa.










_______________________________
osłonki do wędlin
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2013, 14:55:39 wysłana przez Lola1357 »

Offline Basiekss

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: zamontowanie domowego czujnika CO
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 17, 2013, 08:08:29 »
a czy taki czujnik można u góry i na dole zamontować? jakie zazwyczaj są statystyki powodzenia działania tego urządzenia?

Offline hannak

  • Inspektor ppoż i bhp
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: zamontowanie domowego czujnika CO
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 17, 2013, 09:00:13 »
http://www.straz.gov.pl/data/other/czujniki_tlenku_wegla.pdf  pod tym linkiem są wszelkie info dot montażu itp

Offline Sztum

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: zamontowanie domowego czujnika CO
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 08, 2013, 10:44:00 »
Dobrze, że jest ten wątek. Zbliża się powoli sezon grzewczy i po ostatnich wypadkach z co2 wolę się zabezpieczyć. Zastanawiam się tylko jeszcze jaki czujnik kupić. Czy zainwestować w coś droższego, czy może już taki za około 100 zł też jest skuteczny.

Offline Detektory

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: zamontowanie domowego czujnika CO
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 02, 2018, 22:26:28 »
Tak trochę podniosę temat bo oczywiście jest aktualny, ale też dlatego, że jest pełen mitów.

1. Zastanówcie się jakie czujniki reklamujecie:
Cytuj
Technologia elektrochemiczna - jeden z najprecyzyjniejszych sensorów elektrochemicznych(...)
Wskazania wyświetlane są w zakresie od 0 do 999PPM(...)
* dla stężeń w zakresie 0 - 30PPM na panelu pozostaje wskazanie „0”.
Zastanów się dlaczego? Im większy zakres tym niższa precyzja. Tak jak wielkim pędzlem nie namalujesz małych detali.
Dla porównania profesjonalne mierniki używają częściej niższego zakresu 0-300ppm.
Wyniki 0-30ppm nie są wyświetlane dlatego żeby nie było widać wahań i błędu sensora, który przy takim zakresie jest znaczny.
Jeżeli przyjmiesz błąd na poziomie 1% (zauważ, że producent sprytnie błędu nie podaje) to sam błąd wynosi 10ppm.
Do tego cały czujnik kosztuje ok. 100zł. Sensor w profesjonalnych detektorach kosztuje 300-500zł.
To chyba jednak nie jest najlepszy na świecie elektrochemiczny sensor.

2.
Cytuj
po ostatnich wypadkach z co2
Oczywiście CO (tlenek węgla, a nie ditlenek węgla), poprawiam bo potem ludzie szukają i kupują czujniki CO2.

3.
Cytuj
A co na to CNOP? Czy czasem nie zagwarantowało sobie, że urządzenia tego typu muszą mieć ich zgodę? (akurat jest mi to trochę obojętne... ciekaw jestem tylko).
Detektory tlenku węgla nie są urządzeniami pożarowymi i nie podlegają pod CNBOP.

4. Wysokość montażu:
Cytuj
3. Przy podłodze, czy przy kratkach wentylacyjnych? ()
apropo pytania 3, to wiadomo że:
Cytat: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tlenek_w%C4%99gla
Tlenek węgla ma nieco mniejszą gęstość od powietrza, jako produkt spalania paliw (czad) powstaje jednak w mieszaninie z ciężkim dwutlenkiem węgla, co sprawia, że spaliny mają sumaryczną gęstość większą od powietrza i gromadzą się w dolnych partiach pomieszczeń.
Z tym gromadzeniem sie w dolnych pratiach to nie do końca prawda.
Generalnie tlenek węgla jest nieco lżejszy od powietrza.
Współczynnik 0,97:1
Dla porównania czysty tlen to współczynnik 1,11:1
Czy to znaczy że tlenem oddychamy przy podłodze?
Tu możecie znaleźć wszystkie współczynniki http://gasclip.pl/pliki/MiernikiRatownictwo.pdf

Tlenek węgla będzie się mieszał z powietrzem więc czujnik możemy zamontować zarówno na górze jak i na dole. Generalnie najczęściej montuje się go na wysokości głowy człowieka (w końcu chronimy jego a nie sufit).

Rzeczywiście będą różnice (ciepłe spaliny, konwekcja itp.) jednak w praktyce tlenek będzie skutecznie wypełniał całe pomieszczenie.

Cytuj
A w praktyce wygląda to tak, że prawie zawsze CO jest pod sufitem (najczęściej w kącie).
Niestety nie. Badaliśmy różne pomieszczenia pod tym kątem. Kotłownie, garaże itp. Nie ma reguły. Zbyt wiele innych czynników. To nie laboratorium.

5.
Cytuj
To ja się przyłączę do pytanka: jak wybierać czujki?
Znana marka
Pow. 100zł (dobre sensory i elektronika oraz testy muszą kosztować)
Nie z supermarketów ani portali aukcyjnych (zawsze fabrycznie zapakowane)

Ja sugeruję polskie. Są zwyczajnie lepiej kontrolowane (choć oczywiście nie wszystkie)

Niestety nawet Unia sobie nie do końca radzi z niedziałającymi produktami. Jest cała baza zgłoszeń czujników, które nie działają. Były tam też zgłoszenia z Polski. Marketowa znana marka także musiała wycofać produkty.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: zamontowanie domowego czujnika CO
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 18, 2018, 10:20:12 »
Ja mam założone w każdym pomieszczeniu.
Nastawiamy się tylko na tlenek węgla z pieca ale pamiętajmy że o pożar w domu jest bardzo łatwo. Zwykłe zwarcie w przedłużaczu, lampce itp. może wywołać pożar a w nocy wolę aby mnie obudził alarm niż krzyk dzieci.
6 dobrych czujników kosztowało mnie lekko ponad 800 zł więc nie są to żadne pieniądze a śpię spokojniej.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)