Autor Wątek: Czarnobyl  (Przeczytany 13061 razy)

Offline Sgt.Jacob

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Czarnobyl
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 10, 2007, 23:04:44 »
A tak z ciekawosci to wiadomo cos wam o zwalczaniu tego typu zagrozen w ostatnich latach przez straz pozarna w innych krajach?
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" Albert Einstein

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Czarnobyl
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 11, 2007, 20:45:16 »
wiele "incydentów radiacyjnych" które wyszły na jaw obrabia CLOR...a sporo bekereli jeździ przez Polskę
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Czarnobyl
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 12, 2007, 00:15:07 »
Cytuj

pamietaj ze jesteśmy w polsce a nie na zachodzie  ^_^ jak tą elektrownie zrobiliby jak nasze polskie drogi i
"autostrady'' to wypier... z tego kraju  :wacko:

nie to ze jestem przeciw elek atom ale polska jeszce do tego nie dorosla

mimo ze nie masz jak widze szacunku dla swojego kraju, przypominam ze Polska piszemy z wielkiej litery ;P

poza tym, kto powiedzial ze nie mozemy skorzystac z rozwiazan zachodnich, tamtejszej technologii i ekspertow ? Polska nie zasluguje na nowoczesna technologie ? ;)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 12, 2007, 00:17:01 wysłana przez 085 »

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Odp: Czarnobyl
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 20, 2007, 22:31:36 »
Ważny głos w dyskusji artykuł

Od lat spierają się ze sobą krytycy i zwolennicy działań w tamtym czasie. Poza indywidualnymi głosami potępienia (w tym osób z tytułami) wiele organizacji publikuje badania w które nie potwierdza znaczących skutków wybuchu w Czarnobylu. Wydaje sie, że coraz częściej do głosu dochodzą racjonalne stanowiska...
Zachęcam do przeczytania wywiadu.
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Czarnobyl
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 20, 2007, 23:02:49 »
Pozwolę sobie na wycięcie cytatu podsumowującego:

Cytuj
Czego więc nauczył nas Czarnobyl?

Że energetyka jądrowa jest najbezpieczniejszym obecnie dostępnym źródłem energii. W Czarnobylu doszło do najgorszej katastrofy, jaką można sobie wyobrazić w elektrowni atomowej. Na dodatek siłownia Czarnobylska urągała wszelkim zasadom bezpieczeństwa. Ten obiekt był jednym wielkim skandalem. Ale to nie wszystko. W następstwie wybuchu reaktora zostały uwolnione do atmosfery ogromne ilości substancji promieniotwórczych, które dotarły nawet na Antarktydę. I co? I nic. Zginęło 31 osób – mniej niż w zawalonej w styczniu br. hali w Chorzowie. Niebezpiecznie skażony został niecały kilometr kwadratowy ziemi. To wszystko!

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Czarnobyl
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 20, 2007, 23:24:15 »
Mam mieszane uczucia… Czarnobylem interesuję się od lat. Przeczytałem wiele materiałów na ten temat. Wypowiedź profesora jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Relacje tych, co przeżyli „akcję ratunkową” są zupełnie inne. Chciałbym przypomnieć relację ludzi usuwających gruz z dachu reaktora lub górników, którzy kopali chodnik pod reaktorem. Liczby tych, którzy umarli na skutek choroby popromiennej są porażające!! Chcę jeszcze przypomnieć, że „na potrzebę chwili” władze CCCP zmieniły normy, – czyli przyjęto, że człowiek może przyjąć zwiększoną dawkę rentgenów niż do czasu katastrofy.

Kanał Discovery Channel wyemitował kiedyś program „Cała prawda o katastrofie w Czarnobylu”
Tu znajdziecie artykuł na temat programu.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Online MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Czarnobyl
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 21, 2007, 08:11:36 »
Kanał Discovery Channel wyemitował kiedyś program „Cała prawda o katastrofie w Czarnobylu”
Tu znajdziecie artykuł na temat programu.


Zgadza się Mgnaczus , oglądałem kilka razy , z tym że widziałem jeszcze co najmniej dwa filmu dokumentalne , zresztą również w sieciach Discovery . Każdy pokazywał inaczej sytuacje , powody wybuchu , przebieg akcji , skutki . W którymś filmie liczbę ofiar śmiertelnych ograniczono do kilkunastu osób . W innym do kilku tyś. Do samych przyczyn również było kilka wersji  . Oczywiście nie chodzi o mechanizm wybuchu , tylko błędy ludzkie , które doprowadziły do niego .
Ale w europie była jeszcze jedna poważna awaria  jądrowa na terenie Wielkiej Brytanii , jakie tam były skutki ?

Pozdrawiam
Osobiście jest ze energią „atomową”   

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Czarnobyl
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 21, 2007, 10:44:14 »
Windscale 1957r 8 październik - Wojskowe reaktory wytwarzające pluton - błąd ludzki - 4 dniowy pożar grafitu i paliwa - zagrożenie głównie I - 131. W związku z tym w najbliższej okolicy, obejmującej obszar ponad 300 km2, wprowadzono zakaz spożywania mleka praz okres 25 - 44 dni (wylewano do morza). z 238 osób 126 miało lekko napromieniowaną tarczycę dawką 0,16 Sv ("energetyka jądrowa wczoraj i dziś" - bardzo bogata pozycja)
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Czarnobyl
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 21, 2007, 23:36:11 »
Jednak w dalszym ciągu nie rozumiem – jak to jest: profesor twierdzi, że ewakuacja była niepotrzebna a …. No właśnie mały cytat:

Cytuj
Stojąc na drodze asfaltowej, licznik wskazuje 500 - 3.000 mikrorentgenów, zależnie od tego, w którym miejscu się stoi. To od 50 do 300 razy większe promieniowanie od standardowego. Jeślibym przeszła 10 metrów w przód, na liczniku zabrakłoby skali. Jeślibym podeszła kilkaset metrów bliżej w stronę reaktora, promieniowanie wynosiłoby 3 rentgeny na godzinę - 300.000 razy więcej niż w normalnych warunkach. Gdybym dalej się zbliżała do reaktora, mogłabym wieczorem świecić w ciemnościach. Może to, dlatego nazywają to magicznym lasem. Jest w tym coś z magii, gdy wchodzisz w zwykłym ubraniu a wychodzisz jak rycerz w lśniącej zbroi.



Cytuj
Każdy krok w stronę tych samochodzików dodaje 100 mikrorentgenów do wskazania mojego licznika.



Przykłady można mnożyć. Wypowiedź profesora troszeczkę przypomina mi wypowiedzi ludzi negujących holokaust – negujących nazistowski aparat zagłady, czyli ludzie ginęli są świadkowie „masakry” a ktoś twierdzi, że… „Nie no to tak nie było”.
Nie jestem ekspertem, ale chciałbym poznać wasze zdanie na ten temat. Ja myślę że ktoś tu kłamie.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Online MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Czarnobyl
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 22, 2007, 00:34:27 »
Magnaczus  ja słabo pamiętam czasy płynu lugola , a mam o 9 lat więcej od ciebie . Trzeba było żyć w tamtych czasach , w tamtych ideach , to byś może zrozumiał czemu białe , było czarne . Ja załapałem się na końcówkę tego systemu ale pamiętam , jak gasiło się stogi siana z narażeniem strażaków , bo to dobro społeczne i system kazał ratować , co partia mogła i członkostwo w ZSMP . Już w szkole średniej doświadczyłem prawie poprawkę klasy z j. rosyjskiego ,  bo zdjęcia do legitymacji ZSMP nie przyniosłem. I uważam , że te ideały stoją za tą wypowiedzią profesora.
Tak a pro po energii atomowej, czytałem kiedyś książkę o rozwoju łodzi podwodnych w czasach zimnej wojny , niestety nie pamiętam już tytułu . Opisywanych było tam wiele przypadków świadomego narażania marynarzy na promieniowanie związane z mało dopracowanymi , niestabilnymi wręcz partyzanckimi reaktorami . Również ciekawostką są próby z samolotami napędzanymi reaktorami . W każdym z tych przypadków było problemem promieniowanie i trudności z jego ograniczeniem , głównie z uwagi na masę osłon .

Pozdrawiam   

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Czarnobyl
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 22, 2007, 15:25:39 »
I uważam , że te ideały stoją za tą wypowiedzią profesora.

I chyba to jest sedno sprawy – ideały ponad logikę. Jednego profesora już mamy – ojciec Romana Giertycha głosił już swoje poglądy na temat ewolucji. Czy to znaczy, że ma rację??
Nie wiem czy zauważyliście – wszystkie wielkie spektakularne wypadki katastrofy mają jeden wspólny mianownik – tajemnicę. Od utonięcia Tytanika przez wojnę, Holokaust, tragedię WTC i inne podobne. Widowiskowe – masowe. Niby oczywiste a ilu ludzi tyle teorii. Więcej pytań niż odpowiedzi.
Co do płynu Lugola pamiętam, że był okropny – tylko nie wiem czy ta „pamięć” jest moja czy z opowieści.
 
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Czarnobyl
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 28, 2007, 18:18:43 »
Mały pożar elektrowni atomowej w Niemczech.

I teraz może mnie ktoś oświecić??

Cytat z artykułu WP:

Cytuj
Ustalono, że zapaliła się ciecz chłodząca w stacji transformatorowej.

Hmm... nie rozumiem za bardzo jak może się zapalić „ciecz chłodząca”??
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2007, 18:45:35 wysłana przez MGNACZUS »
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Czarnobyl
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 28, 2007, 18:24:28 »
No generalnie nie zaskakuje Cię fakt, że ciecz może się palić - to przecież naturalne. A co do cieczy chłodzącej, to pomijając fakt że nie wiem jaka ciecz tam była stosowana, to podstawowymi parametrami cieczy, która używana jest jako chłodząca są np.: temperatura zamarzania, temperatura wrzenia i może ciepło właściwe, no i czy powoduje korozję czy nie (np. http://pl.wikipedia.org/wiki/Glikol_etylenowy). No a przy tym może być też palna, jak przytoczony glikol etylenowy.

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Czarnobyl
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 28, 2007, 19:08:34 »
No generalnie nie zaskakuje Cię fakt, że ciecz może się palić - to przecież naturalne. A co do cieczy chłodzącej, to pomijając fakt że nie wiem jaka ciecz tam była stosowana, to podstawowymi parametrami cieczy, która używana jest jako chłodząca są np.: temperatura zamarzania, temperatura wrzenia i może ciepło właściwe, no i czy powoduje korozję czy nie (np. http://pl.wikipedia.org/wiki/Glikol_etylenowy). No a przy tym może być też palna, jak przytoczony glikol etylenowy.


Człowiek całe życie uczy się a chemia to zdecydowanie nie jest mój konik…
Fakt - Nie zaskakuje mnie problem palnych cieczy.  ^_^
Tak na chłopski rozum – skoro doszło do samozapłonu (moje przypuszczenia) musieli odnotować nienormalnie wysoki wzrost temperatury – gdyby był to Glikol etylenowy chodziłoby o jakieś 410 stopni C. Idąc za tą nitką – coś poszło nie tak a to już chyba jakiś sygnał - nie przewidzieli takiej możliwości?. Nie to żebym dramatyzował. Nie ma skutku bez przyczyny, a ja zawsze lubię wiedzieć, co było przyczyną.
Zresztą prof. Zbigniewem Jaworowski pewnie napisze artykuł, że - w sumie to nic takiego.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Czarnobyl
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 28, 2007, 20:44:59 »
myślę, że cieczy palnych nie używają do chłodzenia transformatorów. oleje transformatorowe chyba tez nie mają zastosowania przy tak duzych stacjach trafo.
EGO = 1 / wiedza

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Czarnobyl
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 29, 2007, 15:29:48 »
A ja wymyśle swoją spiskową teorię dziejów:
Pewnie naukowcy znowu coś testowali bez wiedzy fizyków jak w Czarnobylu tylko dziś są lepsze zabezpieczenia i w porę udało się zatrzymać wszystkie nie pożądane efekty.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Czarnobyl
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 29, 2007, 20:23:24 »
A ja wymyśle swoją spiskową teorię dziejów:
Pewnie naukowcy znowu coś testowali bez wiedzy fizyków jak w Czarnobylu tylko dziś są lepsze zabezpieczenia i w porę udało się zatrzymać wszystkie nie pożądane efekty.

Po to właśnie są zabezpieczenia, żeby zatrzymywać niepożądane efekty..:)
Dla mnie takie awarie właśnie potwierdzają fakt, że ten przemysł jest bezpieczny...

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl