Autor Wątek: Jak to jest z tymi szkoleniami??  (Przeczytany 18375 razy)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Jak to jest z tymi szkoleniami??
« dnia: Grudzień 18, 2008, 12:08:34 »
Witajcie niech mi ktoś udzieli konkretnej odpowiedzi na temat szkoleń OSP, chodzi o takie rzeczy
1.Kto może przejść szkolenie szeregowca OSP I stopnia,
2. Kto może przejść szkolenie szeregowca OSP II stopnia,
3. Kto może przejsc szkolenie ratownictwa technicznego (bo ponoć aby zrobić szkolenie D-cy zastępu OSP trzeba mieć ukończony kurs z zakresu   ratownictwa technicznego???-tak mi powiedział komendant gminny?? i dodał jeszcze że aby zrobić ten kurs d-cy to musi albo mieć szkolenie ratownictwa technicznego lub być strażakiem zawodowym-pierwsze słyszę)
4. Kto może przejść szkolenie d-cy zastępu OSP?
5.Kto może przejść szkolenie ratownictwa medycznego KSRG?
W moim pytaniu głównie chodzi o warunki przyjęcia na takie szkolenie, poprostu nie zgadzam się z komendantem ginnym i chcę wyjaśnić ten spór.
Pozdrawiam

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Jak to jest z tymi szkoleniami??
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 18, 2008, 12:22:37 »
Cytuj
1.Kto może przejść szkolenie szeregowca OSP I stopnia
Osoba pełnoletnia, która pomyślnie przeszła badania lekarskie sprawdzające możliwość uczestniczenia w tego typu szkoleniu (+ prędzej przeszkolenie BHP, o ile nie jest w ramach zajęć).

Cytuj
2. Kto może przejść szkolenie szeregowca OSP II stopnia
Osoba, która ukończyła pierwszy stopień tego kursu. Badania również są potrzebne (chyba, że ważne nadal są te z pierwszego, często część I i II odbywają się jako szkolenie połączone).

Cytuj
3. Kto może przejsc szkolenie ratownictwa technicznego (bo ponoć aby zrobić szkolenie D-cy zastępu OSP trzeba mieć ukończony kurs z zakresu   ratownictwa technicznego???-tak mi powiedział komendant gminny?? i dodał jeszcze że aby zrobić ten kurs d-cy to musi albo mieć szkolenie ratownictwa technicznego lub być strażakiem zawodowym-pierwsze słyszę)
Do szkolenia ret-tech może podejść osoba, która posiada kurs podstawowy (I i II stopień). Tak, jest on potrzebny do kursu dowódców sekcji/zastępu (spora część szkolenia dowódców to właśnie działania rat-tech, także dobrze jest mieć i wiedzę w tym zakresie), chociaż nie zawsze jest on wymagany do szkolenia dowódców. Bycie strażakiem zawodowym = ukończenie minimum kursu podstawowego dla PSP, a w nim zawiera się wszystko, co jest na szkoleniu dowódców OSP, także troszkę minął się z prawdą :-)

Cytuj
4. Kto może przejść szkolenie d-cy zastępu OSP?
Osoba, mająca co najmniej wykształcenie zawodowe, co najmniej 3 lata stażu jako czynny (czyt. biorący udział w akcjach) członek danej OSP, badania oraz skierowanie od komendanta i władz jego OSP. Jak wspomniałem wyżej, mile widziane szkolenie rat-tech oraz oczywiście niezbędne jest ważne zaświadczenie o ukończeniu kursu szeregowca OSP - 1 i 2 stopień.

Cytuj
5.Kto może przejść szkolenie ratownictwa medycznego KSRG?
18 lat i badania lekarskie, chociaż w rejonie zdarzyli się i 16-to latkowie na takich kursach.

W skrócie: większość warunków przyjęcia na dane szkolenie zależy od organizatora, czyli najczęściej nadrzędnej KP/KM. Co kraj to obyczaj ;-) To, co napisałem wyżej, to "minima" jakie trzeba spełnić.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Jak to jest z tymi szkoleniami??
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 18, 2008, 13:08:50 »
Witam ponownie w pkt.nr.3 potrzebuje szerszej informacji najlepiej jakby ktoś podał akty prawne lub normujące te szkolenia, a co do ratownictwa medycznego KSRG to słyszałem że potrzebne jest średnie wykształcenie, potrzebuję konkretów wraz z podaniem uzasadnień prawnych.
Pozdrawiam

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Jak to jest z tymi szkoleniami??
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 21, 2008, 17:15:40 »
http://www.zosprp.pl/php/regulaminy/KG_PSP.pdf
tu masz cały system szkoleń w którym są opisane warunki które trzeba spełnić aby przystąpić do danego kursu.

Offline naczelnik darek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: Jak to jest z tymi szkoleniami??
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 22, 2008, 22:02:19 »
Rafał998 przechodziłem wszystkie szkolenia , na kurs dowódców musisz mieć skończony kurs rat-tech tak jak napisał sheldon

Offline matjan213

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Jak to jest z tymi szkoleniami??
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 04, 2014, 11:41:02 »
witam zamierzam iść na kurs 1 stopnia do osp.Jak wygląda jeśli nosze okulary korekcyjne czy mogą mnie nie dopuścic do kursu

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Jak to jest z tymi szkoleniami??
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 04, 2014, 17:19:19 »
Zależy jaką masz wadę, ale na ogół nie robią chyba problemów, bo nie raz widziało się chłopaków w okularach na szkoleniach...
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline łun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Jak to jest z tymi szkoleniami??
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 07, 2015, 22:21:26 »
 Bycie strażakiem zawodowym = ukończenie minimum kursu podstawowego dla PSP, a w nim zawiera się wszystko, co jest na szkoleniu dowódców OSP, także troszkę minął się z prawdą :-)

tu się mylisz kolego kurs szeregowych PSP nie uprawia do dowodzenia zastępem OSP

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Jak to jest z tymi szkoleniami??
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 08, 2015, 18:44:49 »
Bycie strażakiem zawodowym = ukończenie minimum kursu podstawowego dla PSP, a w nim zawiera się wszystko, co jest na szkoleniu dowódców OSP, także troszkę minął się z prawdą :-)

tu się mylisz kolego kurs szeregowych PSP nie uprawia do dowodzenia zastępem OSP

To ty raczej się mylisz strażacy, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w zawodzie strażak mogą pełnić funkcje dowódców i naczelników OSP oraz piastować funkcje komendantów gminnych Związku OSP.
Pismo KG BS-I-1434/1-7/13 z dnia 23 grudnia 2013 r.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Jak to jest z tymi szkoleniami??
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 08, 2015, 18:51:17 »
@grzela
Rozumiem że chodzi o szkolenie podstawowe w zawodzie strażak a więc obecny kurs jednolity 5miesięczny?


Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Jak to jest z tymi szkoleniami??
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 08, 2015, 21:59:34 »
@grzela
Rozumiem że chodzi o szkolenie podstawowe w zawodzie strażak a więc obecny kurs jednolity 5miesięczny?

Tak

Offline Stanis

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Jak to jest z tymi szkoleniami??
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 09, 2015, 19:25:24 »
Zgodnie z warunkami przyjęcia na szkolenie, każdy szkolony zobowiązany jest posiadać "skierowanie na szkolenie od zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej potwierdzone przez właściwy organ gminy." Co w przypadku jeśli osoba takiego skierowania nie ma z racji tego, że w jego miejscowości nie istnieje jednostka OSP ? Z zasłyszanych wiadomości słyszałem, że wówczas taka osoba może jechać do najbliższej KP PSP i odbyć szkolenia ale ODPŁATNIE. Czy ktoś kto się orientuje co i jak mógłby wyjaśnić ?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Jak to jest z tymi szkoleniami??
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 09, 2015, 19:44:36 »
Zgodnie z warunkami przyjęcia na szkolenie, każdy szkolony zobowiązany jest posiadać "skierowanie na szkolenie od zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej potwierdzone przez właściwy organ gminy." Co w przypadku jeśli osoba takiego skierowania nie ma z racji tego, że w jego miejscowości nie istnieje jednostka OSP ? Z zasłyszanych wiadomości słyszałem, że wówczas taka osoba może jechać do najbliższej KP PSP i odbyć szkolenia ale ODPŁATNIE. Czy ktoś kto się orientuje co i jak mógłby wyjaśnić ?

Nie ma takiej opcji. Warunki przyjęcia na szkolenie, są jasno określone.
Komendy PSP zgodnie z przepisami prawa nie mogą pobierać opłat za szkolenie ochotników.
Jeżeli nie ma w danej miejscowości OSP, to po co przeszkolony strażak? Czy jest członkiem OSP w innej miejscowości? 

Offline Stanis

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Jak to jest z tymi szkoleniami??
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 09, 2015, 19:58:51 »

Jeżeli nie ma w danej miejscowości OSP, to po co przeszkolony strażak? Czy jest członkiem OSP w innej miejscowości?

Ja pytałem z czystej ciekawości.
Teoretycznie jeśli nie jest członkiem OSP w innej miejscowości to naturalnie do niczego, w praktyce zaś ludz
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2017, 01:00:37 wysłana przez Stanis »

Offline SheeeR

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Jak to jest z tymi szkoleniami??
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 09, 2015, 17:17:47 »
Pytanko, czy jeśli jestem w trakcie kursu na I i II stopień mogę w tym samym czasie zrobić kurs Ratownictwa Technicznego ?

Offline marcin10312

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
  • Cel: PSP
Odp: Jak to jest z tymi szkoleniami??
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 09, 2015, 17:52:27 »
Nie możesz bu musisz najpierw ukończyć podstawowy.
Cel: PSP

Offline frank789

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Jak to jest z tymi szkoleniami??
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 13, 2016, 21:40:55 »
Witam
Panowie, mógłby ktoś podpowiedzięć, jak wygląda kierowanie na szkolenie OSP. Chodzi mi głównie o to tylko czy po załatwieniu wszystkich formalności sam muszę zawieść papiery(kartę zgłoszenia i zaświadczenie lekarskie), czy ma to  zrobić moja OSP, albo gmina?

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Jak to jest z tymi szkoleniami??
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 13, 2016, 22:02:02 »
Witam
Panowie, mógłby ktoś podpowiedzięć, jak wygląda kierowanie na szkolenie OSP. Chodzi mi głównie o to tylko czy po załatwieniu wszystkich formalności sam muszę zawieść papiery(kartę zgłoszenia i zaświadczenie lekarskie), czy ma to  zrobić moja OSP, albo gmina?
Nie wiem jak w innych jednostkach ale u nas papiery na szkolenie składa prezes lub  naczelnik
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline frank789

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Jak to jest z tymi szkoleniami??
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 14, 2016, 08:13:31 »
Dzieki kolego. Dzisiaj może ruszę się coś załatwić w tej sprawie, to dowiem się coś więcej. A z czasem jak to wygląda, bo został jakiś miesiąc do szkolenia i niewiem czy się śpieszyć, czy jest jeszcze czas? W komendach patrzą na kolejność jakoś, bo ilość miejsc ograniczona.

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Jak to jest z tymi szkoleniami??
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 14, 2016, 08:58:11 »
Dzieki kolego. Dzisiaj może ruszę się coś załatwić w tej sprawie, to dowiem się coś więcej. A z czasem jak to wygląda, bo został jakiś miesiąc do szkolenia i niewiem czy się śpieszyć, czy jest jeszcze czas? W komendach patrzą na kolejność jakoś, bo ilość miejsc ograniczona.
Na stronach komend PSP  pisze od kiedy szkolenie i dokładny harmonogram, prezesi lub naczelnicy również dostają taką informację. Lub telefon do kadrowca co zajmuje się szkoleniami i też udzieli ci informacji
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor