Autor Wątek: ZK i OC - Ratownictwo medyczne  (Przeczytany 3627 razy)

Offline agnieszka112

• przede wszystkim - robić swoje
  • KLUBOWICZ
  • Weteran
  • *
ZK i OC - Ratownictwo medyczne
« dnia: Grudzień 17, 2008, 19:02:15 »
Ratownictwo medyczne podczas wypadków drogowych i w czasie zdarzeń masowych:
http://wrzucacz.pl/file/6351229527688

Zmiany w wytycznych dotyczące ratownictwa przedmedycznego z 2005 roku, analiza stanów nadzwyczajnego zagrożenia życia:
http://wrzucacz.pl/file/4681229527598
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2008, 00:10:11 wysłana przez MIKO »

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline kolumb 112

• Strażak Sam
Odp: Ratownictwo medyczne i przedmedyczne
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 17, 2008, 19:16:24 »
Niektóre rzeczy w tym drugim są sprzeczne z naszymi wytycznymi (np. jakieś "wydobycie" z samochodu przy urazie kręgosłupa). Pierwszy referat to sama wiedza i doświadczenie w pigułce. Ignacy B. to zawodowiec, autorytet i klasa.
Jego słuchajcie!!!
Pozdrawiam,

Offline agnieszka112

• KLUBOWICZ
  • Weteran
  • *
Odp: Ratownictwo medyczne
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 17, 2008, 19:20:26 »
materiały te są pochodzą ze szkolenia internetowego dla administracji publicznej z zakresu ochrony ludności, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego ogłoszonego przez Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej i Szkołę Główną Służby Pożarniczej w roku 2007 i 2008
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2008, 23:15:41 wysłana przez agusiaczek »

Offline kolumb 112

• Strażak Sam
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 17, 2008, 22:13:51 »
Ciekawe czy widział to któryś z koordynatorów ratownictwa medycznego PSP http://wrzucacz.pl/file/4681229527598? Sadzę, że tego nie widzieli. Chyba, że w PSP są dwa nurty rat-med. Pierwszy to KG PSP i SGSP a drugi to dobrze wyszkoleni strażacy w JRG stosujący się do przyjętych i zatwierdzonych procedur.
Pozdrawiam,

Offline bulon

• Elitarny spamer :)
  • Global Moderator
  • VIP
  • *
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 17, 2008, 23:32:00 »
co to jest ratownictwo przedmedyczne ?
niektórym trzeba jednak kijem pewne rzeczy ze łba wybijac
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline robn

• KLUBOWICZ-MOD
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 17, 2008, 23:58:49 »
bulon, wiem o czym mówisz, ale laikowi, cywilowi czy też osobie związanej z OC (będącej cywilem) która ponadto nie ma przeszkolenia z I pomocy - to jest pomoc przedmedyczna, bo dla niego wyniesienie osoby która omdlała z dusznego kościoła na świeże powietrze jest pomocą przedmedyczną. I za żadną cholerę mu tego nie wytłumaczysz, bo dla niego pomoc niesiona przez kwalifikowany personel ze sprzętem będzie pomocą medyczną a każda inna (np wsparcie psychologiczne, okrycie kocem) będzie pomocą przedmedyczną.
Pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline bulon

• Elitarny spamer :)
  • Global Moderator
  • VIP
  • *
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 18, 2008, 00:22:34 »
stado tępych pał sprawilo, ze jest to wytlumaczalne ale ciezko.
jedynymi osobami dla ktorych wazne jest podtrzymawanie tego kretynskiego neologizmu sa ratownicy medyczni tak bardzo dumni z tego, ze sie tak ciezko edukowali a byli pomiatani przez pielegniarki i lekarzy. i to byl jedyny sposob by zaistniec w oczach innych-pokazac ze my to juz jestesmy ci medyczni.
a reszta tylko durnowato powtarza
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline agnieszka112

• KLUBOWICZ
  • Weteran
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 18, 2008, 20:48:19 »
kolego @kolumb 112:
Ciekawe czy widział to któryś z koordynatorów ratownictwa medycznego PSP http://wrzucacz.pl/file/4681229527598? Sadzę, że tego nie widzieli. Chyba, że w PSP są dwa nurty rat-med. Pierwszy to KG PSP i SGSP a drugi to dobrze wyszkoleni strażacy w JRG stosujący się do przyjętych i zatwierdzonych procedur.
Pozdrawiam,

materiały te znalazły się na wymienionym linku tylko z tego powodu, że zostały tam umieszczone po to by je można było wygodnie ściągnąć. Zostały również odpowiednio pogrupowane właśnie po to by nie było chaosu, co więcej, materiały te pochodzą ze strony
http://cen.sgsp.edu.pl/szkolenie/ na której to ogłoszone było rozpoczęcie kursu, o którym mówiłam wcześniej, tak więc sądzę, że materiały nie są podrobione, sfałszowane ani napisane przez laika. Również z tych materiałów odbyły się egzaminy odpowiednio w tym roku i latach wstecz w takich ośrodkach jak Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie, CS PSP w Częstochowie, SGSP i innych ośrodkach szkoleniowych w pozostałych 13 województwach.

kolego @bulon nie musisz mi
niektórym trzeba jednak kijem pewne rzeczy ze łba wybijac
doskonale wiem co to jest ratownictwo medyczne, równie dobrze jak to, pod jakim rozumowaniem kryje się ono dla, jak to trafnie określił @robn "laika" i aby uchronić się od większego chaosu niż jest postanowiłam podeprzeć się utartymi konwenansami
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2008, 23:15:48 wysłana przez agusiaczek »

Offline lang

• KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 18, 2008, 23:11:28 »
A ja tylko pragnę zauważyć, że bulon ma całkowitą rację. Ratownictwo w aspekcie ratowania życia i zdrowia ludzkiego jest tylko MEDYCZNE. Klasyfikować można udzielaną pomoc. To co nas interesuje najbardziej to POMOC PRZEDLEKARSKA, i proponuję się trzymać tego określenia, gdyż niepotrzebne jest zamieszanie w tym względzie. Nie uważam też, że to co zrobił bulon to czepianie się słówek, gdyż wobec takich zjawisk, szczególnie na forum branżowym, nie można przechodzić obojętnie.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

straz98

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 18, 2008, 23:17:35 »
To ja się wtrącę a czym się różni pomoc lekarska - masaż serca, od pomocy przedlekarskiej - masaż serca :rofl:

Offline lang

• KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 18, 2008, 23:43:12 »
To ja się wtrącę a czym się różni pomoc lekarska - masaż serca, od pomocy przedlekarskiej - masaż serca :rofl:

Prowokacyjne pytanie - głupia odpowiedź: osobą udzielająca pomocy. Czynności ratownicze podejmowane przez lekarza zawsze będą pomocą lekarską. Nawet gdyby miałoby to być sprawdzenie funkcji życiowych, czy ABC. I w drugą stronę - nawet jeżeli ratownik-"nie lekarz" zastosuje procedury zastrzeżone dla lekarzy (oczywiście w stanie wyższej konieczności), to będzie to dalej pomoc przedlekarska. Ale cały czas poruszamy się sferze ratownictwa medycznego.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline MIKO

• KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 18, 2008, 23:56:27 »
Dobra po kolei bo mały bałaganik się tu robi.

@strazak98 tym że ani tu , ani tam nie masujemy serca , a uciskamy klatkę piersiową , a w brew pozorom robi się to różnie i trochę różnych udziwnień akceptowalnych na różnych poziomach znam .

@ bulon ma racje – choć zbyt wytrwale i dosadnie wymusza merytorykę wypowiedzi . @Bulonik w tym dziale odpuść , mamy dział RatMed  u strażaków .

Natomiast  szanowni Państwo  @agusiaczek i @kolumb112 obydwoje wprowadzacie w błąd . materiały prezentowane nie są dla strażaków , a laików przedstawiające aspekty pierwszej pomocy , a nie pomocy kwalifikowanej jaka  jest udzielana przez KSRG – różnica istotna i mechanizmy znacząco się różniące  . Ignacy również napisał ten materiał by pokazać mechanizmy KSRG , a nie uczyć adeptów kursu  SGSP z Zarządzania i Ochrony Ludność. Chciał bym jeszcze nadmienić , że mimo że uczestniczyłem może co prawda trochę biernie w kursie , ale materiału Pani doktor nie zauważyłem , a wykład Ignacego Bauberga był fakultatywny i na pewno nikt z niego nie pisał egzaminu . Na przedmiotowym szkoleniu  zresztą nie było aspektów praktycznej medycyny , bo z zasady nie naucza się tego na odległość.

W związku z powyższym , jeśli ten dział ( Zarządzanie Kryzysowe)  , na tym forum ma być merytoryczny – to proszę zakończyć  mieszanie  pojęć , standardów , procedur , uprawnień  Straży Pożarnej w szczególności  KSRG z Zarządzaniem Kryzysowym . Bo to dwie całkowicie odmienny sprawy .

Powiedzmy :  KSRG – wykonawcy fizyczni  ,  ZK – organizatorzy teoretyczni .

I jak już chcecie zabłysnąć tu to proponuje np.  sposoby gromadzenia danych o dostępnych łóżkach szpitalnych , logistyka transportu chorych itd. itd. można by jeszcze długo

Pozdrawiam JA
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2008, 00:00:23 wysłana przez MIKO »

straz98

• Gość
Odp: ZK i OC - Ratownictwo medyczne
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 19, 2008, 08:13:31 »
@miko - mnie uczyli że to się jednak nazywa pośredni masaż serca

Offline MIKO

• KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
Odp: ZK i OC - Ratownictwo medyczne
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 19, 2008, 09:26:52 »
No widzisz to uczyli  Cię  potocznego nazewnictwa.  Nie chcę się rozwodzić nad tematem , bo nadal uważam , że  ten dział nie powinien zawierać takich treści . Ale mechanizm pobudzenia krwi do krążenia w układzie krwionośnym w przypadku NZK nie jest taki prosty . Do dziś wiele mechanizmów jest  bardziej domniemanych niż zbadanych . Bo jak do twojego masowania , uciskania , czy ściskania serca mają się zastawki i skąd wiedzą  kiedy się otwierać , a kiedy zamykać . Dlatego chyba  nadal w obecnej terminologii funkcjonuje uciskanie klatki piersiowej (interpretując dalej ) w celu wytworzenia ciśnienia powodującego  przepływ-krążenie  krwi .   I jak wspomniałem znam w temacie kilka udziwnień – np. niektórzy lekarze równocześnie polecają uciskać drugiemu ratownikowi okolice splotu słonecznego   w celu zwiększenia tego ciśnienia – nie mylić z pozbyciem się powietrza z przypadkowo napompowanego brzucha.

Proponuje lekturę http://www.prc.krakow.pl/wyty/02.pdf procedury trochę się różnią od  KSRG , ale też standard pomocy się różni o czym wspominałem wyżej .

Pozdrawiam JA