Autor Wątek: wyjazdy 16 lat  (Przeczytany 25892 razy)

Offline piotru

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
wyjazdy 16 lat
« dnia: Grudzień 09, 2008, 17:06:44 »
co sadzicie o tym by wprowadzono prawo mozliwosci uczestniczenia w akcjach ratowniczo-gasniczych od 16 roku zycie w OSP oczywiscie ???
według mnie jest to dobra sprawa bo majac 16 lat mozna  tak samo zadziałac a czasami lepiej niz osoba co ma 18 czy wiecej lat .
16 latkowie maja  duzo wolnego czasu  wiecej niz osoba co ma 20 lat bo  chodzi do pracy a w pracy po 10 godzin jest

pozniej przychodzi czas by ta osoba wziela ślub  i znowu brak czasu na charytatywne udzielanie sie w osp  po slubie niektórzy zmieniaja zamieszkanie i strata ochotnikow

ludzie po skonczeniu szkoly jzu czasu nie maja na osp.....

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 09, 2008, 17:21:53 »

Offline przemo571

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 09, 2008, 17:23:04 »
Zgadzam się, że osoba, która ma 16 lat może działać nie gorzej niż ta powyżej 18, ale nie każda. Problem w tym jak odróżnić osoby które mogły by brać udział w akcjach od tych niedojrzałych. Może zrobić jakieś psychotesty?
Trzeba by, też zrobić jakiś limit, np 1 taka osoba na zastęp (znowu problem z wybraniem tej osoby).
Problemem mogło być to, czy można narażać zdrowie takiej osoby?
U nas przy alarmie jest takich najwięcej  ^_^ Sam mam prawie 16 lat -_-

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 09, 2008, 17:50:59 »
Jeszcze niedawno takie prawo było > zostało zmienione na obecnie obowiązujące.
Z wielu przyczyn - w tym odpowiedzialności prawnej za osobę niepełnoletnią - nie sądzę by zostało przywrócone poprzednie rozwiązanie tj. możliwość uczestniczenia w akcji ratowniczej (z ograniczeniami bhp) osób posiadających ukończone 16 lat.  -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 09, 2008, 18:16:21 »
zdanie kolegów niżej rozumiem doskonale ale...
no właśnie jest ale.
Pomimo, że jesteście tacy "zapaleni" i macie pełno chęci to nie jest to takie proste, OSP nie jest służbą dla zabicia czasu, ale stowarzyszeniem gotowym do ratowania ludzkiego życia. Wyjeżdżając do akcji nie wiesz co tam zastaniesz. Czy powalone drzewo, czy palące się trawy, stodołę, samochód w rowie czy płonący budynek w którym może znajdować się człowiek. Nie można tego brać jako rozrywkę. Nie zgadzam się z faktem, ze osoba mająca 16 lat może działać jak ta mająca 18 - dlaczego? a no z prostego faktu, mając 16 lat odpowiadają za Ciebie rodzice, mając 18, odpowiadasz sam za siebie. To najprostsza przyczyna, poza tym te 2 lata to jest bardzo dużo. I nie żebym się wymądrzała bo doskonale rozumiem Wasze chęci, ale sorry chłopaki - jest czas na otwieranie garażu i czas na wyjeżdżanie z niego:)
pozdro chłopaki  i cierpliwości:)

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 09, 2008, 18:30:26 »
po przemysleniach doszedlem do wniosku ze do akcji powinni byc dopuszczeni tylko druhowie majacy badania,18 lat i  odpowiedznie kursy
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2008, 21:47:10 wysłana przez hubert17 »

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 09, 2008, 19:03:45 »
a jak radziłby sobie zastęp GCBA z kierowcą i 5 osobami w wieku 16 lat? każdy by chciał zrobić "Coś ważnego" jak by się to mogło skończyć? a gdyby nie było kogoś na prawdę doświadczonego i odpowiedzialnego na stanie? czy nikt by nie wszedł?
ja też się rwałam...

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline marcin44

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 09, 2008, 19:13:56 »
Ja zaczynałem jeździć w OSP w wieku 17 lat, i nie "pchałem" się w pierwszej kolejności na drabinę, płonące poddasze itp. tylko hydrant, podanie prądu wody z ziemi itd... (taki przykład) więc kolego piotru cierpliwości , ja bym nie chciał mieć niepełnoletniego pod opieką na akcji, bez urazy. Pozdro

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 09, 2008, 19:40:27 »
agusiaczek kierowca plus 5 16 latkow nie moglo by wyjechac do akcji  :wub: ponierwaz zaden z nich nie mialby zrobionego kursu dowodcy

Offline marcin44

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 09, 2008, 19:44:33 »
Lepiej Panie hubert17 kłucili by się o prądownice hehe

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 09, 2008, 19:47:25 »
nie no na jeden zastem moglby przypadac jeden 16 latek ale jak wiemy co za duzo to nie zdrowo,narazie jest mozliwy wyjazd tylko od 18 lat i koniec kropka

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 09, 2008, 19:52:21 »
@hubert ale powiedz mi kto im by nie pozwolił wyjechać do akcji? dopada się kilku młodzików samochodów, mają kierowcę, hipotetycznie - może być podobnie myślący do nich i wyjadą, dopiero jak się coś stanie, to będzie roztrząsanie jak to się stało

a poza tym, jeszcze taka dygresja - co jeśli dojadą do pożaru budynku pierwsi? nie będzie żadnego kierującego akcją tylko młode wilki rządne heroizmu - na moim terenie PSP ma do najdalszego zakątku 40 km, oczywistym jest że do zdarzeń w tych miejscach jako pierwsza dojeżdża OSP i co jeśli nie daj Bóg to będzie taki zastęp????
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2008, 20:31:48 wysłana przez agusiaczek »

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 09, 2008, 20:50:50 »
A ja jestem temu przeciwny. W mojej jednostce jest też kilku 16, 17 latków, którzy niezbyt nadają się na wyjazdy. Nie wyobrażam sobie obsady złożonej chociażby w połowie z nich.
Cytuj
WIadomo mlodzi nie musieli by wchodzic do poazaru czy cos ale ,kierowac ruchem na wypadku jak najbardziej tak
A czy masz przeszkolenie w tym kierunku? Człowieku, co Ty bredzisz. Co to znaczy na własną odpowiedzialność? Widzę, że tematy prawne w straży są Ci całkowicie obce. Nie mając 18 lat nie masz pełni praw, poślesz w pizdu jakieś auto podczas tego Twojego "kierowania" i kto za to odpowie (a nie wiem czy wiesz, że jeśli puścisz objazdem jakieś auto i trzaśnie na przykład w drzewo, odpowiedzialność po części ciąży na Tobie, bo Ty pokierowałeś auto tą drogą, nie mając kwitów na to - masakra.... nawet w przypadku ewidentnej winy kierowcy, jeśli tylko dowie się, że nie miałeś uprawnień, obłoi dupsko Tobie i Twojej jednostce)? Rodzice? Nie bądź śmieszny. Jeśli tak podchodzisz do tematu straży to nie widzę tego zbyt wesoło. Cierpliwości. Każdy miał poniżej 18 lat i CZEKAŁ. I na dobre to czekanie im wyszło. Mi również. Raz znalazł się u nas frajer, który wbił się na fotel dowódcy w GCBA 5/24. Efekt? Wiadomo, że nie dowodził, ale nie potrafił nawet włączyć sygnalizacji ani zgłosić wyjazdu. Efekt? Cały czas wisiałem na rurze między przednimi a tylnymi siedzeniami, byleby utrzymać łączność z PSK i w miarę to wszystko rozegrać (a zdarzenie zapowiadało się dość poważnie). Młodego (wtedy 16 lat) myślałem, że rozszarpię. Nie wiem, co chciał osiągnąć, ale osiągnał to, że przez jakiś czas był persona-non-grata, a po powrocie rzucił umundurowanie w cholerę na ziemię i zmył się. Na szczęście później rozmowa "wychowawcza" pomogła ;-)

Agnieszko - wielki ukłon w Twoją stronę -> myślimy identycznie :-)


ps.
ja majac 16 ,17 lat jak nie moglem jechac na akcje strasznie to przezywalem ,a pamietajmy ze kazda akcja to jakies dosiadczenie.
No to rowerek pod dupsko i jazda. A jeśli Twoi rodzice są "ZA" Twoimi wyjazdami, to może nawet autkiem podrzucą. Zastanów się, czy przeżywałeś to, że nie zobaczyłeś ognia, krwi, rozpieprzonych aut, czy może dlatego, że miałeś predyspozycje (a starsi koledzy nie mieli...), żeby pomóc a nie miałeś możliwości, a czytając to, co napisałeś, obstawiam wersję #1.

« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2008, 21:00:49 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 09, 2008, 21:01:58 »
Jestem temu przeciwny i to bardzo! Nigdy bym nie wziął  odpowiedzialności za taką osobę! Podczas akcji może sie zdarzyć wszystko! a wtedy dowódca odpowiada za ciebie i może dużo beknąć.
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 09, 2008, 21:06:35 »
Ja również. Nawet po sobie widzę teraz, że nie byłem w tym wieku (16, 17) lat dojrzały do "pełnoprawnego" uczestnictwa w akcjach. Nawet teraz człowiek cały czas widzi, ile jeszcze musi się nauczyć, mimo setek godzin spędzonych przy różnego rodzaju akcjach. A co dopiero kilka lat temu...
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 09, 2008, 21:15:47 »

A ja jestem za tym, żeby osoby, które mają skończone 16 lat mogły jeździć.  :mail: Ale na obozy MDP.

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 09, 2008, 21:18:56 »

A ja jestem za tym, żeby osoby, które mają skończone 16 lat mogły jeździć.  :mail: Ale na obozy MDP.


I tam uczyły się opanowania i dojrzały do brania czynnego udziału w akcjach ratowniczych :)
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 09, 2008, 21:44:22 »
sheldon pocisneles mi troche,ale luzik ,moze i napisalem glupoty ale nie chodzilo mi o to aby wprowadzac jakas opiekunczosc podczas akcji,owi 16 i 17 latkowie mogli by np podczas zdarzen miejscowych,skutecznie izolowac tlum ktory jak wiemy jest podczas kazdej powaznej akcji,a tak na marginesie to nigdy nie szukalem sensacji tylko zawsze chcialem pomagac innym pozdrawiam starszego kolege sheldona  -_-

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 09, 2008, 21:53:28 »
Fajnie, że się rozumiemy, może za poważnie wziąłem to, co napisałeś ;-) A co do rozpędzania tłumu - na niektórych ludzi nie działa nic oprócz widoku nadchodzącego policjanta, chociaż i to nie zawsze pomaga...  :gwiazdki:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 09, 2008, 22:24:12 »
Sheldon ma w zupełności rację, a tak żeby do końca przemówić do rozumu...
wyobraźcie sobie że ulegacie wypadkowi lub znajdujecie się w płonącym budynku...
kogo byście oczekiwali zmierzającego z pomocą? osoby w pełni świadomej swoich czynów i odpowiednio przeszkolonej? czy może wyobrażacie sobie siebie... ?
myślę, że nie można chyba tego prościej wyjaśnić...:)

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline przemo571

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 10, 2008, 22:12:18 »
Agusiaczek myślisz, że osoba mająca 16 lat nie jest w pełni świadoma swoich czynów? Hmm, może czegoś jeszcze nie rozumiem, poczytam to za 2 lata i zobaczę -_-

A jeśli chodzi o obozy, można na taki jechać jeśli jakaś OSP nie bardzo interesuje się MDP :pyt:

PS. Wie ktoś do kiedy 16 latkowie, mogli brać udział w działaniach ratowniczych :pyt:

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 10, 2008, 22:34:02 »
 :cooo:
Wnoszę o zamknięcie tematu.
Podobny istnieje już i można go znaleźć bez problemu.
Natomiast, jeżeli ktoś czyta bez zrozumienia to, co tam zawarto - jest najlepszym dowodem na to, żeby poczekał co najmniej te dwa lata, zanim zrozumie sens zawartych tam prawd, tudzież dla ostudzenia młodzieńczych zapędów, które co prawda nie muszą, ale mogą wyrzadzić szkodę tak bliźnim, jak i samemu zainteresowanemu.
HOWGH !
 :piwo:
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 11, 2008, 09:31:55 »
Cytuj
... Wie ktoś do kiedy 16 latkowie, mogli brać udział w działaniach ratowniczych :pyt:
Do 23 czerwca 2005 r. tj. wejścia w życie zapisów ustawy z dnia 6.05.2005 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej - oczywiście udział w ograniczonym zakresie.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 11, 2008, 15:14:31 »
Firetom dlaczego chcesz zamknąć temat? Temat istnieje, toczy się, rozwija się ciekawa dyskusja. Jeśli zamykalibyśmy każdy temat to niedługo forum powinno zostać zamknięte.

Przemo nie, nie myślę tak, ale bardzo trafnie napisałeś
Cytuj
Hmm, może czegoś jeszcze nie rozumiem, poczytam to za 2 lata i zobaczę smiley
dokładnie tak, za 2 lata jak wrócisz do tego tematu to na pewno zmienisz zdanie... a nawiasem... ja też 3 lata temu mówiłam to samo....

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: wyjazdy 16 lat
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 11, 2008, 15:27:15 »
Temat moim zdaniem, to bicie piany, onanizowanie klawiatury i nabijanie licznika postów.
Nic z niej nie wynika i nie wyniknie.
Podanie argumentów 16-to latka, że "mnie się wydaje" stoi w sprzeczności z obowiązującym prawem i przepisami.
Dyskutowanie, nakręca następnych, "którym się wydaje" i przekrzykiwanie z tymi, którzy namawiają tych pierwszych na dwuletnie wstrzymanie.
Wniosek podsumowujący temat już padł w tej dyskusji. Jest stały i niepodważalny, więc co jeszcze chcecie osiągnąć?
Stare przysłowie mówi "wyżej dupy nie podskoczysz" - może trochę nie na miejscu, ale dobitnie podkreślające prawdę, którą próbujecie odkryć.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć