Autor Wątek: Posterunek PSP  (Przeczytany 2581 razy)

Offline jaroskwaro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Posterunek PSP
« dnia: Grudzień 06, 2008, 10:49:12 »
Witam.
Bardzo proszę o opinie w zakresie funkcjonowania posterunków PSP oraz obszarów chronionych w szczególności na poziomie powiatów do 100.000 osób, gdzie dojazd JRG i jednostek KSRG oraz pogotowia nie przekracza 20 min.
Pozdrawiam. Jaroskwaro.


Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Odp: Posterunek PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 06, 2008, 21:55:34 »
Mam żywe doświadczenia w temacie , za ściany .  Uważam że temat oceniłem dość wnikliwie.

Działający u mnie posterunek to 18 etatów z wymaganym stanem 4/1  do obsadzenia przemiennie GCBA i SLRd , do pomocy za ścianą OSP w KSRG . Rejon interwencyjny ( nie chroniony bo to dwie rożne sprawy ) ok. 40 tyś mieszkańców  i  różnie licząc ok.300-500 zdarzeń rocznie . Do pomocy w sumie 3 OSP w KSRG dość jak nie bardzo dobrze wyposażonych  i 10 poza, również nie jeżących Żukami.

Z oceny operacyjnej rozwiązanie idealne – dobra współpraca , pewność interwencyjna , odciążenie OSP w małych zdarzeń ( plamy oleju . drzewa , śmietniki  itp.) do wszystkiego większego z punktu min. zestaw Posterunek + 1-2 OSP w KSRG i dalej według potrzeb .  I się kręci , tak naprawdę w różnej formie organizacyjnej od 30 lat i wpadek nie było.

Mimo , że tak naprawdę opinie przełożonych PSP są przeciwne – wystarczającym zabezpieczeniem są jednostki OSP w KSRG . 
Jednak władze Samorządowe jak i same OSP dbają o to by stan rzeczy trwał .

Opacyjna strona medalu to jednak tylko rewers, jest jeszcze awers, który ukazuje potężne problemy organizacyjne.  Galopujące nadgodziny , izolacja i wyodrębnienie pracowników posterunku  z  struktur JRG i KM , problemy prowadzenia zajęć i szkoleń , spraw kwatermistrzowskich i kadrowych itd. itd. itd. . Tak wyspa otoczona morzem , z pozostawionymi sobie i skazanymi na własne siły 18 rozbitkami.

Oczywiście technicznie jest to problem do rozwiązania , jednak w naszym przypadku w tempie nawet nie jak ślimak winniczek .
Finałem jest obecnie ponowny pomysł powołania JRG , którą zlikwidowano 2 lata temu , ma to nastąpić na przełomie 2009/2010, ale każdy sobie dziś zdaje sprawę  że mało prawdopodobne by w najbliższej 5 latce osiągnęła ona 33 etaty – jak uda się dobić do 24 i stanu 5/1  będzie można uznać to za sukces, bo etatów niema . Będą natomiast dla dowódcy i zastępcy . Pomijam przepisy BHP wchodzące od stycznia bo tu nie można w żaden sposób się odnieść w tym przypadku .

Podsumowując z operacyjnego punktu widzenia , Jednostek OSP i chyba samych funkcjonariuszy , rozwiązanie bardzo dobre . Niestety przekraczające w dniu dzisiejszym możliwości organizacyjne PSP . Stąd ponowna próba ucieczki w fikcyjną JRG , która już była 5 lat i została przekształcona w posterunek. Wcześniej od 91 r. była JRG podzielona na dwa oddalone od siebie o 15 km budynki . Zawsze dziwoląg , ale mimo wielu zastrzeżeń , sprawdzający się ratowniczo .

Pozdrawiam MIKO

Offline ronin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Posterunek PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 08, 2008, 16:22:14 »
"Operacyjna strona medalu to jednak tylko rewers, jest jeszcze awers, który ukazuje potężne problemy organizacyjne.  Galopujące nadgodziny , izolacja i wyodrębnienie pracowników posterunku  z  struktur JRG i KM , problemy prowadzenia zajęć i szkoleń , spraw kwatermistrzowskich i kadrowych itd. itd. itd. . Tak wyspa otoczona morzem , z pozostawionymi sobie i skazanymi na własne siły 18 rozbitkami".
Pięknie ujęte MIKO. Nic dodać, nic ująć.