Autor Wątek: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.  (Przeczytany 997427 razy)

Offline Triman

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1625 dnia: Październik 12, 2018, 20:33:30 »
Panowie mam pytanie. Jak u Was rozwiązują wypłatę za zastępstwa. Strażak ma wypadek w pracy i L4 płatne 100%. Czy osoba, która go zastępuje dostaje również nagrodę 20% ze wspólnej puli? Co kraj to obyczaj podobno.

Offline samozapłon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 106
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1626 dnia: Październik 12, 2018, 20:36:13 »
Tak dostaje

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1627 dnia: Październik 12, 2018, 20:54:29 »
wszystko zależy od harmonogramu który jest kluczowy przy ustalaniu zastępstw

Offline samozapłon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 106
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1628 dnia: Październik 12, 2018, 20:57:18 »
dokładnie tak jak przedmówca pisze

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1629 dnia: Październik 12, 2018, 21:03:03 »
Do dwóch miesięcy po okresie rozliczeniowym zastespstw za L4 np. Do końca października za VI-VIII wyplacany jest ekwiwalent. Wyznaczają sa osoby zarówno za 80% i 100% L4, jednak tak jak mowia przedmowcy za dni sluzby wypadajace zgodnie z Harmonogramem. De facto nie muszą to być osoby ściągane z wolnego, a te pełniące obowiązki za chorych np. Dowódca za dowódcę itd.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1630 dnia: Październik 13, 2018, 09:04:14 »
Panowie mam pytanie. Jak u Was rozwiązują wypłatę za zastępstwa. Strażak ma wypadek w pracy i L4 płatne 100%. Czy osoba, która go zastępuje dostaje również nagrodę 20% ze wspólnej puli? Co kraj to obyczaj podobno.
Jeżeli strażak który uległ wypadkowi na służbie ma płatne 100 procent za zwolnienie to nikt nie dostaje żadnej jak to piszesz nagrody. Tylko przy 80 procentach 20 zostaje w puli komendy i w oparciu o harmonogram wyznacza się osoby którym należy się rekompensata za służbę w dniu kiedy kolega miał wpisane w listę C.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1631 dnia: Październik 13, 2018, 10:53:35 »
Jeszcze podaj w jakiej Kp/Km tak jest i kontrola pewna :rofl:

Offline Albertkain

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1632 dnia: Październik 14, 2018, 12:22:00 »
W piątek na wideokonferencji KG przekazał informację że D-cy i z-cy JRG nie będą mogli wyrabiać godzin nadliczbowych a co za tym idzie służb na podziale nie będzie.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1633 dnia: Październik 14, 2018, 12:32:01 »
W piątek na wideokonferencji KG przekazał informację że D-cy i z-cy JRG nie będą mogli wyrabiać godzin nadliczbowych a co za tym idzie służb na podziale nie będzie.
Na ten temat dyskutujemy w innym wątku.
http://www.strazak.pl/index.php/topic,29000.0.html
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline bombeiro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 350
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1634 dnia: Październik 25, 2018, 09:39:08 »
Witam wszystkich. Mam kilka pytań odnośnie nadgodzin. Jeśli ktoś zna odpowiedzi na poniższe pytanie, najlepiej z podstawami prawnymi będę bardzo wdzięczny.

1. Wyjazd na szkolenie, zawody sportowe, badania lekarskie. Jak rozliczamy godziny? Liczymy wszystkim od początku do końca, czy tylko kierowcy mają liczone wszystkie godziny?

2. Jak rozliczamy czas na szkoleniu? Zgodnie z rzeczywistym czasem szkolenia, czy z programem danego szkolenia?

3. Jeśli czas dojazdu na szkolenie liczymy tylko kierowcy to co w przypadku jeśli będzie wypadek? Jak liczymy pasażerów skoro wg liczenia godzin ich tam nie było ale przecież byli.

4. Jeśli szkolenie trwa kilka dni, zajęcia trwają powiedzmy 8h. Liczymy im powiedzmy 8h. Czyli np. o 16 są po zajęciach. Mogą wtedy iść na piwo? Teoretycznie są w delegacji ale zapłacone za czas po szkoleniu nie mają.

5. Dlaczego strażakom na szkoleniach liczymy zgodnie z rzeczywistym czasem lub z programem szkolenia, a strażacy w Szwecji mieli liczony cały czas przebywania w Szwecji?

6. Ostatnie pytanie dotyczy dyżuru domowego. Wiadomo max 72h w miesiącu, w tym część w niedziele i święta. Pytanie moje czy jest jakieś minimum ilu w danym dniu ma być osób na dyżurze? Szczególnie chodzi mi o komendy ze stanem faktycznym zmiany 7.

Bardzo dziękuję za rzeczowe odpowiedzi. Pozdrawiam.

Offline KONRAD1183

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1635 dnia: Październik 26, 2018, 15:15:26 »
A ja mam pytanie?
Czy za zawody sportowe nadgodziny są  płatne, czy tylko do odebrania?
Podaje przykład: Jestem delegowany na MP w sporcie pozarniczym na cztery dni rozkazem KW PSP w tym czasie mam wolną służbę, za te godziny nie mam zapłacone, tylko mogę je odebrać.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1636 dnia: Październik 27, 2018, 16:33:55 »
A ja mam pytanie?
Czy za zawody sportowe nadgodziny są  płatne, czy tylko do odebrania?
Podaje przykład: Jestem delegowany na MP w sporcie pozarniczym na cztery dni rozkazem KW PSP w tym czasie mam wolną służbę, za te godziny nie mam zapłacone, tylko mogę je odebrać.
Nadgodziny, to nadgodziny. Ty wnioskujesz do swojego 01 po zakończeniu okresu rozliczeniowego czy chcesz za nie kasę czy wolisz odebrać. Nie ma czegoś takiego (wg prawa, bo w PSP prawo swoje, a życie swoje), jak podział nadgodzin wg jakiegokolwiek klucza na te do odbioru i te do zapłaty.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1637 dnia: Październik 27, 2018, 20:05:04 »
Nadgodziny, to nadgodziny. Ty wnioskujesz do swojego 01 po zakończeniu okresu rozliczeniowego czy chcesz za nie kasę czy wolisz odebrać. Nie ma czegoś takiego (wg prawa, bo w PSP prawo swoje, a życie swoje), jak podział nadgodzin wg jakiegokolwiek klucza na te do odbioru i te do zapłaty.
Scyzoryk - mylisz się i nie wprowadzaj w błąd zwłaszcza młodych strażaków, którzy informacje z forum traktują jak wyrocznię i potem oczekują cudów.
cytat z ustawy o psp " Czas służby strażaka może być przedłużony do 48 godzin tygodniowo, w okresie rozliczeniowym, o którym mowa w ust. 1, jeżeli  jest to uzasadnione potrzebami służby. W takim przypadku strażakowi przyznaje się czas wolny od służby w tym samym wymiarze albo rekompensatę pieniężną".
To nie strażak decyduje ostatecznie czy dostanie odbiór czy kasę - o tym decyduje kierownik jednostki organizacyjnej czyli 01 różnych szczebli !

 Ponadto KONRAD1183 pyta z tego co pisze o traktowaniu strażaków wg uznania lub widzimisię różnych komendiantów w kontekście zapisów paragrafu 6 naszego rozporządzenia o czasie służby z 2011. Czyli niektórzy kadrowcy i komedianci traktują, że sport pożarniczy nie ma wpływu na "wykonanie zadań służbowych wpływających na funkcjonowanie oraz podniesienie gotowości bojowej jednostek ochrony przeciwpożarowej". Zdaje się w 2017 roku na szkoleniach prowadzonych przez Łódź dla całej Polski z czasu służby wyraźnie powiedzieli, że sport wymagający wysiłku fizycznego na podstawie rozkazu o reprezentacji spełnia zacytowany warunek.
pozdrawiam

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1638 dnia: Październik 27, 2018, 20:47:21 »
Nadgodziny, to nadgodziny. Ty wnioskujesz do swojego 01 po zakończeniu okresu rozliczeniowego czy chcesz za nie kasę czy wolisz odebrać. Nie ma czegoś takiego (wg prawa, bo w PSP prawo swoje, a życie swoje), jak podział nadgodzin wg jakiegokolwiek klucza na te do odbioru i te do zapłaty.
W 2010 lub 11 przyszło pismo co jest do odbioru a co do zapłaty...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline strazak2017

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1639 dnia: Grudzień 06, 2018, 20:53:45 »
Panowie a czy w waszych komendach godziny rozliczane są co do minuty np. masz do odbioru 1 godzinę i 6 minut.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1640 dnia: Grudzień 06, 2018, 21:29:43 »
Pracodawcę KP obliguje do ewidencjonowania  faktycznie przepracowanych godzin pracy i za tyle też jest zobligowany zapłacić. Jednak ewidencjonowanie a rozliczenie to co innego i pracodawca ewidencjonuje Ci powiedzmy dla przykładu 64 h i 22 minuty a zapłacić może dokładnie tyle lub też zaokrąglić w górę do określonego poziomu np do 65 h lub 64,5 h nie może natomiast zaokrąglić w dół.

Offline strazak2017

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1641 dnia: Grudzień 07, 2018, 20:40:55 »
Z czego wynika to zaokrąglanie.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1642 dnia: Grudzień 07, 2018, 21:02:58 »
z gestu pracodawcy, może a nie musi.

Offline Houte

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 212
  • PSP - Mój sposób na życie.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1643 dnia: Grudzień 22, 2018, 09:37:13 »
W związku z podwyżką od stycznia zmienia się kwota za nadgodzine?  Jeśli tak to policzy ktoś?  ( najlepiej netto) .  Dzięki i pozdrawiam

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1644 dnia: Grudzień 22, 2018, 09:53:30 »
Pracodawcę KP obliguje do ewidencjonowania  faktycznie przepracowanych godzin pracy i za tyle też jest zobligowany zapłacić. Jednak ewidencjonowanie a rozliczenie to co innego i pracodawca ewidencjonuje Ci powiedzmy dla przykładu 64 h i 22 minuty a zapłacić może dokładnie tyle lub też zaokrąglić w górę do określonego poziomu np do 65 h lub 64,5 h nie może natomiast zaokrąglić w dół.

Czy możesz podeprzeć się przepisami odnośnie Twego zapisu ?
Nie wolno zaokrąglić 64 h i 22 minut do 65 godz bo program ECS ma możliwość rozliczania do co 0,5 godz.
    Kilka lat temu po kontroli czasu służby przez KW ewidentnie nam zakazano zaokrąglania w górę. Zakazano nam "łączenia" np. 22 min z 54 min z 59 min jeżeli każde z tych minut było przepracowane na innej służbie. Zasugerowano nam b. sugestywnie prowadzenie odbioru tych "minutówek" przez strażaków. A ponieważ najlepszą możliwością takiego odbioru jest zmiana służby to wtedy wychodzą strażacy odbierać.
pozdrawiam

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1645 dnia: Grudzień 22, 2018, 22:58:55 »
1 . ECS nie jest nigdzie umocowany prawnie, to po prostu powszechnie dostępny arkusz kalkulacyjny robiony w tej chwili przez KM Łódź, dziś liczymy na tym, ( choć dla jasności nie cały kraj), ale jakbyś rozliczał sobie to w inny sposób, to nic nikomu do tego.
2. Zwróć uwagę, że pisałem o ewidencjonowaniu i rozliczaniu w sensie płatności
3.  KW dobrze wam wskazała, że w karcie pracy należy to ewidencjonować oddzielnie z dokładnością, co do minuty, wolno to sumować tylko w obrębie doby pracowniczej ( nie mylić z służbą), jeżeli niepełne godziny nadliczbowe wystąpiły w przedziale czasowym od siebie dłuższym niż doba pracownicza należy to zawsze i bezwzględnie ewidencjonować oddzielnie nawet, jeśli byłyby to pojedyncze minuty. Nie zgadzam się jednak z tym, że pozwolili wam to wydawać na bieżąco, gdyż w PSP odbiór nadgodzin dopuszczony jest tylko w następnym okresie rozliczeniowym.
4. Natomiast, jeśli chodzi o rozliczenie ( rozumiane stricte, jako wypłata rekompensaty finansowej) to pracodawca ( i tu jest miejsce na jego gest) podpierając się zawartym układem zbiorowym bądź też postanowieniami regulaminu pracy może dokonywać zaokrągleń przy końcowym rozliczeniu dla przyjętego w zakładzie okresu rozliczeniowego.
Niektórzy pracodawcy stosują też myk w postaci wpisywania do regulaminu pracy punktu o obowiązującej na terenie zakładu minimalnej jednostce czasu pracy wskazując, że jest to kwadrans, lub godzina, co pozwala im unikać spisywania minut, wtedy jednak tracą więcej, bo każdorazowo muszą dokonywać zaokrągleń na bieżąco, więc stosowanie zapisu o zaokrągleniu końcowym jest częściej spotykane w regulaminach zakładowych bądź układach zbiorowych.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2018, 23:04:15 wysłana przez pb11 »

Offline mish3lls

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 670
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1646 dnia: Grudzień 23, 2018, 10:45:32 »
W związku z podwyżką od stycznia zmienia się kwota za nadgodzine?  Jeśli tak to policzy ktoś?  ( najlepiej netto) .  Dzięki i pozdrawiam

Około 22, 40 zł  brutto :wall:

Offline elpaso

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1647 dnia: Grudzień 23, 2018, 19:16:43 »
W związku z podwyżką od stycznia zmienia się kwota za nadgodzine?  Jeśli tak to policzy ktoś?  ( najlepiej netto) .  Dzięki i pozdrawiam

Około 22, 40 zł  brutto :wall:

taka stawka to może netto ale od 1 lipca??

Offline Fireman81r

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1648 dnia: Grudzień 26, 2018, 14:41:41 »
Witam, jestem tu nowy ale nie o tym mowa. Stawka za nadgodziny jest naliczana ze średniej płacy strażaka w danym roku a dokładnie 1/172 tej stawki która w 2019r. ma wynosić 5560zł zgodnie z projektem rozp. Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej z dn. 18 grudnia 2018r. Czyli będzie to 32,32 zł brutto a że ma być płatne 100% to trzeba tu tylko odjąć 18% podatku co daje 26,50 zł netto. Oczywiście płatne od drugiego półrocza 2019r. za nadgodziny wypracowane w pierwszym półroczu 2019r. Mam nadzieję że nic nie pomyliłem, jeśli tak proszę nie krzyczeć tylko poprawić😉

Offline mate.p2p

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1649 dnia: Grudzień 26, 2018, 14:46:01 »
Witam, w programie ECS PSP pojawiła się następująca informacja: "W celu rozliczenia czasu służby strażakom za II okres rozliczeniowy 2018 roku, w związku z dodatkowym dniem wolnym 12.11.2018r. należy każdemu strażakowi, który w dniu 12.11.2018 roku był w stosunku służbowym, na karcie półrocznej odnotować, że w związku z dodatkowym dniem wolnym strażakowi dolicza się +8 godzin". W związku z powyższym mam zapytanie do kolegów jak to interpretujecie? Jeżeli wg harmonogramu mieliście zaplanowane 16 lub 8 godzin na dzień 12.11 to do puli już wypracowanych nadgodzin w II półroczu doliczacie jeszcze kolejne 8 godzin czy jest to informacja mówiąca jedynie o zwiększeniu maksymalnej liczby nadgodziny, która jest do wypracowania w II półroczu? Pozdrawiam serdecznie