Autor Wątek: Przetłoczenie mączki wapiennej - możliwe ?  (Przeczytany 4177 razy)

Offline siwy1973

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Przetłoczenie mączki wapiennej - możliwe ?
« dnia: Listopad 13, 2008, 17:26:43 »
Witam.
Mam pytanie związane  z akcja przy której ostatnio byłem. Przewrócony był na bok samochód ciężarowy z beczką do przewozu materiałów sypkich ( ala cementowóz ).  Przewoził 26 ton mączki wapiennej( ok 0,08 mm średnicy ziarna ). Ma on na swoim wyposażeniu pompę do rozładunku- ale warunek jest taki musi stać na kołach aby jej użyć. Działania polegały na otwarciu klap wygarnięciu i łopatami na drugi samochód. Troszeczkę się kurzyło.   
Czy ktoś z Was miał podobny przypadek, może jest jakiś inny sposób rozładowania . Czy można zastosować jakąś pompę . Dzięki za info na ten temat. Piszę na chemii bo chodzi mi o zastosowanie jakiejś pompy.
pozdr.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Przetłoczenie mączki wapiennej - możliwe ?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 14, 2008, 12:06:57 »
Czy ta pompa była zintegrowna z samochodem czy stanowiła odrębne urządzenie? Chodzi mi o zasilanie. I dlaczego samochód musi stać na kołach przy przetłaczaniu - kwestia pracy pompy (np. zasilanie z przystawki mocy) czy w podłączeniu węży pod zawory?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Przetłoczenie mączki wapiennej - możliwe ?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 14, 2008, 15:57:27 »
Strazacy przewalili lopatami 26 ton maczki ? Dobry Boze, KDR nie mogl wyciagnac za uszy pracownikow tej wesolej firmy ? Mysmy mieli kiedys zbierac kilka tysiecy litrow padliny jadacej do Farmutilu, ale po rozwazaniach 'moze by chemicy przyjechali' i 'moze jednak pozbierac samemu' zwyciezyla opcja, zeby to wlasciciel pozbieral swoje smieci. Cuchnelo strasznie, wiadomo - Stoklosa. Zastanawiam sie, gdzie jest granica miedzy dzialaniami ratowniczymi a wyslugiwaniem sie strazakami jako darmowa sila robocza.

Co do pompy - ponawiajac pytanie przedposccy, jezeli nie chciala pracowac na boku, czy nie dalo sie jej wymontowac z wozu ?

Offline siwy1973

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Przetłoczenie mączki wapiennej - możliwe ?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 15, 2008, 10:24:37 »
Przerzucali ludzie z firmy ( po przepychankach z właścicielami ).  Samochód musi stać na kołach bo substancja musi być na dnie beczki. Wypychane jest to przy pomocy powietrza. Źle Wam napisałem że to jest pompa ( urządzenie wtłaczające powietrze ) a pompy takie są bo w czasie akcji kontaktowaliśmy sie z cementownią która ma takową ale nie chcieli użyczyć ( nie było osoby która mogła podjąć decyzję ) . Sory za nie domówienie.
pozdr. 

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Przetłoczenie mączki wapiennej - możliwe ?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 15, 2008, 11:14:13 »
Witam z tego co ja się orientuję to na 100% jest pompa do przetłaczania materiałów sypkich tylko troszkę kosztuje :)
Firma Delta Service robi takie pompy ale nie jestem pewny w 100%

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Przetłoczenie mączki wapiennej - możliwe ?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 15, 2008, 12:46:46 »
podejrzewam tez że samochód leżał na boku więc silnik nie mógł pracować a napęd był od przystawki mocy ze skrzyni. czy ktoś zna zasadę działania takiej pompy? bo sam obstawiałbym że jest to kompresor który powoduje wzrost ciśnienia w zbiorniku i transport wężami, ale to moje domysły

Offline marcin44

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Przetłoczenie mączki wapiennej - możliwe ?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 15, 2008, 15:10:01 »
Raczej nie pompa, tylko zasada dzialania jak w GPr chyba.

Offline yankes23

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Przetłoczenie mączki wapiennej - możliwe ?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 17, 2008, 18:15:30 »
Samochód musi stać na kołach bo żeby doszło do rozładunku to należy unieść przód beczki (coś ala kiprowanie wywrotki) wtedy mączka zostaje zepchnięta w stronę zaworów wylotowych, a w części podniesionej znajdują się rury doprowadzające powietrze, które pod ciśnieniem wypycha mączkę. Jeżeli cysterna będzie przewrócona to przez zawory wyleci tylko powietrze. Mniej więcej tak wygląda proces rozładunku, ale co zrobić jak będzie przewrócona? Czy jakaś pompa będąca na wyposażeniu straży dała by radę??

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Przetłoczenie mączki wapiennej - możliwe ?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 17, 2008, 22:38:09 »
jedyną pompą są nasze mięśnie i łopata. :wacko: A zastanawia mnie jak oni wysypywali tą mączkę z tego zbiornika bo z tego co się orientuje to tam jest taki tylko mały właz coś a'la rewizyjny. Więc się chłopaki trochę namachały :szalony: