Autor Wątek: Polityka a Straż Pożarna  (Przeczytany 8164 razy)

Offline oko1968r

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Polityka a Straż Pożarna
« dnia: Listopad 11, 2008, 11:43:17 »
Cytuj
Wojewoda pomorski przygląda się działalności Edmunda Kwidzińskiego, komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach i zarazem przewodniczącego Rady Powiatu kartuskiego. Chodzi właśnie o pełnienie przez niego tych dwóch funkcji. Sprawa trafiła do wojewody z kancelarii premiera Donalda Tuska.
http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2008/11/czarne-chmury-nad-komendantem-kartuskiej-strazy-pozarnej



« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2008, 06:51:37 wysłana przez oko1968r »

Offline hapek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
  • what's wrong with your brain?
Odp: Polityka a Straż Pożarna
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 12, 2008, 17:31:15 »
Wg. Ustawy o PSP Straż Pożarna jest formacją apolityczną no  chyba że coś sie zmieniło ostatnimi czasy.
..."ważne są zasady, czym głupsze tym lepsze"...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Polityka a Straż Pożarna
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 12, 2008, 18:05:38 »
Wg. Ustawy o PSP Straż Pożarna jest formacją apolityczną no  chyba że coś sie zmieniło ostatnimi czasy.
Wybór na radnego nie jest związany z przynależnością do partii politycznej.
Problemem jest wybór radnego-strażaka na Przewodniczącego Rady Powiatu, ale po przeczytaniu artykułu można się domyśleć lub doczytać, gdzie leży problem prawny.


Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Polityka a Straż Pożarna
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 13, 2008, 15:41:05 »
Przewodniczący Rady Gminy czy radny niema żadnej róznicy! MOże pełnić tę funkcję bo jest to tzw. funkcja społeczna wybrany zostaje człowiek przez społeczeństwo. Potrzeba jest tylko zgoda od bezpośredniego przełożonego na dodatkowe zarobkowanie! Ot proste.....

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Polityka a Straż Pożarna
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 13, 2008, 17:19:06 »
Przewodniczący Rady Gminy czy radny niema żadnej róznicy! MOże pełnić tę funkcję bo jest to tzw. funkcja społeczna wybrany zostaje człowiek przez społeczeństwo. Potrzeba jest tylko zgoda od bezpośredniego przełożonego na dodatkowe zarobkowanie! Ot proste.....
Śmiem twierdzić, że nie masz racji. Jest różnica pomiędzy Przewodniczącym Rady Gminy, a Powiatu.
Zapraszam do lektury:

http://samorzad.infor.pl/temat-dnia/63211/Ochrona-przeciwpozarowa-w-gminie-i-powiecie.html

Cytuj
Starosta zwierzchnikiem
Starosta sprawując zwierzchnictwo w stosunku do powiatowych służb, inspekcji i straży:
• powołuje i odwołuje kierowników tych jednostek, w uzgodnieniu z wojewodą, a także wykonuje wobec nich czynności w sprawach z zakresu prawa pracy, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej,
• w sytuacjach szczególnych kieruje wspólnymi działaniami tych jednostek,
Z punktu widzenia starosty istotnym elementem zwierzchnictwa administracji na szczeblu powiatu jest uzyskanie przez starostę wpływu na obsadę stanowisk powiatowych komendantów (Policji i Państwowej Straży Pożarnej). Komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej powołuje komendant wojewódzki PSP w porozumieniu ze starostą. Natomiast odwołanie komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej przez komendanta wojewódzkiego PSP następuje po zasięgnięciu opinii starosty.
Na podstawie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej kierownicy powiatowych służb, inspekcji i straży mają obowiązek przedkładania radzie powiatu i staroście informacji ze swej działalności, jak również informacji o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego. Rada powiatu (miasta) przynajmniej raz w roku rozpatruje informację komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej o stanie bezpieczeństwa powiatu (miasta na prawach powiatu) w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Na polecenie starosty (prezydenta miasta) taką informację właściwy komendant jest obowiązany złożyć w każdym czasie. Rada powiatu (miasta) na podstawie uzyskanych informacji może w drodze uchwały określić kierunki działań zmierzających do usunięcia istotnych dla wspólnoty samorządowej zagrożeń w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Natomiast w przypadku bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa, w szczególności życia lub zdrowia, wójt (burmistrz, prezydent miasta) lub starosta może wydać komendantowi powiatowemu (miejskiemu) Państwowej Straży Pożarnej polecenie podjęcia działań w zakresie właściwości Państwowej Straży Pożarnej, zmierzających do usunięcia tego zagrożenia. Podlega ono niezwłocznemu wykonaniu. Należy pamiętać, że takie uchwały lub polecenie nie mogą dotyczyć wykonania konkretnej czynności służbowej. Uchwała lub polecenie nie może również określać sposobu wykonania zadania przez Państwową Straż Pożarną. Za treść i skutki polecenia wyłączną odpowiedzialność ponosi starosta lub wójt (burmistrz, prezydent miasta). Polecenie naruszające prawo jest nieważne. Nieważności polecenia stwierdza wojewoda. Natomiast polecenie przekazane ustnie wymaga potwierdzenia na piśmie. Komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej, jeżeli nie jest w stanie wykonać polecenia, niezwłocznie przedkłada sprawę komendantowi wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej.

Offline oko1968r

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Polityka a Straż Pożarna
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 13, 2008, 19:20:41 »
Zasada zespolenia administracji wyrażona jest w art. 33 ustawy powiatowej.
 Zarząd powiatu wykonuje zadania powiatu przy pomocy starostwa powiatowego, kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych powiatu, które wspólnie tworzą powiatową administrację zespoloną.

zgodnie z ustawą o PSP Art. 13.
1. Komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej powołuje
spośród oficerów Państwowej Straży Pożarnej komendant wojewódzki Państwowej
Straży Pożarnej w porozumieniu ze starostą.

Radny powiatu ma obowiązek:
•   działać zawsze zgodnie z prawem, oraz pracować dla dobra wspólnego i pomyślności powiatowej wspólnoty samorządowej,
•   nie brać udziału w głosowaniu, jeżeli dotyczy to ich interesu prawnego,

•   czy można przyjąć i podpisać jako Przewodniczący Rady Powiatu XYZ uchwałę w sprawie rozpatrzenia informacji Komendanta Powiatowego PSP w ZZZ  złożoną przez siebie samego tj. XYZ.
Czyli w tym miejscu Komendant Powiatowy zarazem Przewodniczący Rady Powiatu sam wnioskuje do powiatu o zwiększenie budżetu dla PSP, a później również sam go przyjmuje i przede wszystkim sam podpisuje uchwały dotyczące jego przyznania.
Realizacja przyznanego już budżetu dla Państwowej Straży Pożarnej oczywiście jest kontrolowana przez starostwo powiatowe zgodnie  z przyjętym planem kontroli przez starostę, którego oczywiście wybiera Pan przewodniczący – czy tu nie ma konfliktu interesu, czy jest to zgodne z obowiązującym prawem ale przede wszystkim przejrzystością finansów publicznych.
(sam wnioskuję, sam uchwalam, sam wydaję, a osoby, które wybrałem na stanowiska kontrolują).
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2008, 21:06:07 wysłana przez oko1968r »

Offline oko1968r

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Polityka a Straż Pożarna
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 14, 2008, 14:38:09 »
http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2008/11/wojewoda-nie-kwestionuje-podwojnej-roli-edmunda-kwidzinskiego
       

Wojewoda też człowiek mylić się może - wątek się rozwija.
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2008, 19:26:20 wysłana przez oko1968r »

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Polityka a Straż Pożarna
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 14, 2008, 20:47:51 »
W sumie to fajna sytuacja. Komendant ma możliwość wpływania na rade powiatu w kwesti PSP.
Jeśli facet ma jaja i chce coś dobrego zrobić dla firmy to układ swietny.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Polityka a Straż Pożarna
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 14, 2008, 21:16:16 »
Śmiem twierdzić, że nie masz racji. Jest różnica pomiędzy Przewodniczącym Rady Gminy, a Powiatu.
Zapraszam do lektury:
Zgadza się kolego Grzela nie doczytałem  postu poprzednika. Zasadnicza różnica pomiędzy przewodniczącym Rady Powiatu a Gminy!!! Odnośnie pełnienia funkcji przez KP.

Offline dżagulator

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 93
Odp: Polityka a Straż Pożarna
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 15, 2008, 08:32:59 »
Nie wnikałem w osobliwości prawne tej całej sytuacji bo nie mam czasu i ochoty, ale układ Komendant i Przewodniczący Rady w jednym to dla straży skarb o ile to "gość z jajem" jak napisał ktos w poście wyżej. Może załatwić dla miejscowych strazaków naprawdę dużo a oprócz tego przybliżyć sprawy strażackie innym radnym oraz władnym powiatu a to może skutkować jeszcze wiele lat, bo jak wiemy w naszym kraju ciągle ci sami rządzą, tylko się wymieniaja co kilka latek.
Zastanawia mnie tylko fakt jak ten człowiek godzi te dwa stanowiska, chyba nie ma rodziny i tylko pracuje.

Offline diablo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: Polityka a Straż Pożarna
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 15, 2008, 20:31:16 »
Cześć Piotr.
Widzę, że na Pomorzu też robisz "porządki" tak jak wcześniej w Świętokrzyskim. Tylko uważaj żebyś nie przesadził, bo za napaść na funkcjonariusza można dostać zarzuty prokuratorskie.
Pozdrawiam.

Offline oko1968r

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Polityka a Straż Pożarna
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 16, 2008, 08:54:36 »
Tak masz rację można dostać zarzuty za oskarżanie za tzw. "porządki" i czystki etniczne, o których wszyscy wiedzą oraz za przekroczenie uprawnień i poświadczanie nieprawdy.

Ale zanim drugi raz wypiszesz brednie świadczące o braku jakiegokolwiek doświadczenia w temacie prawa karnego, a jak mniemam i też w innych zakresach prawa postaram Ci wytłumaczyć jak Żyd Krowie na granicy:

Art. 222. § 1.  KK Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 wywołało niewłaściwe zachowanie się funkcjonariusza lub osoby do pomocy mu przybranej, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Art. 223. Kto, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami lub używając broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu albo środka obezwładniającego, dopuszcza się czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych,podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
i to jest napaść

A to co piszesz o napaści i "porządkach " jakie niby to popełniłem w świętokrzyskim w prawie karnym istnieją pod pojęciem pomówienia. Jeżeli ktoś zgodnie, z art.212 par. 1 k.k., pomawia osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności popełnia przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia albo pozbawienia do roku wolności.
Kodeks karny dopuszcza jednak, w art. 213 par. 1 i par. 2, okoliczności wyłączające odpowiedzialność karną. Mianowicie, jeśli zarzut jest prawdziwy i uczyniony został niepublicznie albo jeśli publicznie rozgłaszany i podnoszony prawdziwy zarzut służy obronie społecznie uzasadnionego interesu, to przestępstwo nie zostaje popełnione.
Ściganie przestępstwa pomówienia odbywa się w drodze oskarżenia prywatnego, co oznacza, że konieczne jest sporządzenie własnego aktu oskarżenia (wystarczy wskazać w jego treści osobę oskarżoną, zarzucany mu czyn oraz dowody potwierdzające oskarżenie). Istnieje też możliwość, o której mowa w art. 488 k.p.k.: policja na żądanie pokrzywdzonego przyjmuje ustną lub pisemną skargę, w razie potrzeby zabezpiecza dowody, po czym przesyła skargę do właściwego sądu.
Zgłoszenie może odbywa się na osobników takich jak Ty bez podpisu lecz z wiadomym IP
Swoich praw można także dochodzić w procesie cywilnym na postawie art.24 par.1 i par. 2 k.c. w zw. z art.23 k.c..
Dziś chyba złożę odpowiednie zawiadomienie.
Dodatkowo
  Art. 304. § 1. kpk Każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję - składając zawiadomienie o ewentualnym jego popełnieniu do rozstrzygnięcia przez organ do tego powołany.
Wiec jeśli wiesz o jakimś przestępstwie które popełniłem to czego zgodnie z powyższym artykułem nie składasz zawiadomienia lecz działasz jako ten "cymbał grzmiący " na internecie chowając nawet swój adres internetowy - gratuluję odwagi.
Takie przypadki w woj. pomorskim już występowały i występują do dziś.
Do moderatora .
Proszę o podanie i zachowanie nr IP uczestnika Forum o nicu "diablo" i zachowanie Jego wypowiedzi w celu prowadzenia przyszłego postępowania przez odpowiednie organa.
Powyższy IP proszę przesłać mi na moją skrzynkę pocztową.
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2008, 10:58:28 wysłana przez oko1968r »

Offline diablo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: Polityka a Straż Pożarna
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 16, 2008, 12:10:36 »
Witam ponownie Piotr.
Człowieku co się z Tobą stało? Z Twojej odpowiedzi na moją przestrogę wnioskuję, że musisz mieć jakieś bardzo poważne problemy emocjonalne. Weź kilka głebokich oddechów i przeczytaj mój post ze zrozumieniem, a dopiero potem pisz odpowiedź. Teraz to ja się czuję się zastraszony. Ale nie obawiaj się, nie skorzystam z zacytowanych przez Ciebie paragrafów. Proszę Cię jeszcze raz postępuj bardzo rozważnie w tym co robisz na Pomorzu, bo za każde przekroczenie prawa, nie tylko jak podałem w przykładzie za napaść na funkcjonariusza można mieć problemy z wymiarem sprawiedliwości. I dbaj o siebie, bo po Twojej  wrogiej do mojej osoby reakcji na koleżeńską radę, obawiam się że jeszcze w innych przypadkach możesz przesadzić tak jak tutaj. A inni mogą nie zareagować tak spokojnie jak ja.
Pozdrawiam.   :szalony:

Offline oko1968r

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Polityka a Straż Pożarna
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 16, 2008, 12:41:08 »
Jeśli to jest koleżeńska rada to podpisz się mój tzw. "przyjacielu" może już nie na forum ale prywatnie wysyłając mi meila.
Nie omieszkam poinformować o tym fakcie ogółu Formowiczów.

A tak poza tym jak jesteś tak przyjacielsko ustosunkowany co do mojej osoby to trzeba było przestrzec mnie pisząc list na nie ukryty przeze mnie email.

A może teraz należało by się choćby słowo przepraszam by wszyscy poczytali   -     Czy masz odwagę je wypowiedzieć  -.

Wracając do mojego stanu i problemów emocjonalnych nie ty Kolego a przede wszystkim nie Ty jako osoba pozostająca anonimowa, ukrywająca się pod nikiem "diablo" masz je prawo oceniać.
A może te problemy to chęć by wszystko było zgodnie z prawem a tym co to nie pasuje tłumaczą to w ten sposób .

Cytat diablo - "Teraz to ja się czuję się zastraszony. Ale nie obawiaj się, nie skorzystam z zacytowanych przez Ciebie paragrafów".
Pisząc to nie ośmieszaj się.

Cytat diablo "A inni mogą nie zareagować tak spokojnie jak ja".
Czyżby zastraszanie.


Administrator
Weteran
*

Ocena: +135/-5
[plus] [minus]
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 744



Zobacz profil WWW Prywatna wiadomość (Offline)
   
Odp: Przesłanie IP formowicza "diablo"
« Wysłane do: oko1968r : Wczoraj o 19:28:32 »
« Na tę wiadomość już odpowiedziałeś lub przesłałeś ją dalej. »
   Odpowiedz cytującCytuj OdpowiedzOdpowiedz Usunąć tę wiadomośćUsuń
Cytat: oko1968r  Wczoraj o 19:06:19
W związku z pomówieniami dotyczącymi mojej osoby
proszę o podanie i zachowanie nr IP uczestnika Forum o nicu "diablo" i
zachowanie Jego wypowiedzi z dnia 16.11.2008r. w celu prowadzenia przyszłego postępowania
przez odpowiednie organa.
Powyższy IP proszę przesłać mi na moją skrzynkę pocztową.

Witam Panie Piotrze,
oczywiście na zachowanie wiadomości oraz wszelkich pozostałych danych może Pan liczyć, niestety odmawiam ujawnienia Panu numeru IP. Nie dysponuję upoważnieniem od użytkownika 'diablo' na przekazywanie takich danych. Mogę oczywiście te dane ujawnić uprawnionym organom, prowadzącym postępowanie.

Pozdrawiam,
dago
« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2008, 11:39:42 wysłana przez oko1968r »

Offline MMwieśmaki

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Polityka a Straż Pożarna
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 25, 2008, 21:00:58 »
a co na to Komendant Główny i Pomorski Komendant Wojewódzki? Schowali głowy w piasek? ŻADNEJ KOMISJI ?
...udają dziadka premiera że nic nie wiedzą ? ...pewnie boja sie doswiadczonego komendanta, bo moglby potrzasnac tymi na gorze , a od kiedy jest tym przewodniczącym i komendantem w 1 osobie? 
strazakom zakazuja "oddychac" a sami do siebie i swych zausznikow zgarniaja wszystko !!!
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2008, 15:36:57 wysłana przez MMwieśmaki »

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Polityka a Straż Pożarna
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 26, 2008, 15:53:56 »
leci mu już druga kadencja w zarządzie powiatu i na stanowisku przewodniczącego

Offline oko1968r

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21

Offline oko1968r

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Polityka a Straż Pożarna
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 27, 2009, 21:38:03 »
Przedstawiam pewien materiał
http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2009/01/jedna-osoba-zginela-w-pozarze-czteroosobowa-rodzina-o-wlos-od-smierci

http://kartuzy.info/index.php?m=2&id=4057

Kaszeba
cytat
Komendant straży pożarnej jednocześnie radnym? Równoczesne siedzenie na dwóch stołkach publicznych: ustawodawczym i wykonawczym jest sprzeczne za zasadami rozdziału wladz.
Sprawowanie wysokich funkcji publicznych zobowiązuje do szczególnej odpowiedzialności za slowo. Jeśli dobrze rozumiem to wysoki przedstawiciel władzy pozwolił sobie w sposób pozbawiony należnego szacunku na upublicznienie poufnych informacji o okolicznościach śmierci ofiary pozaru. Na dodatek informacje te mają być niezgodne z rzeczywistoscia. W takiej sytuacji zarówno sam sprawca jak i reprezentowana przez niego instytucja ponoszą odpowiedzialność cywilna za rażące naruszę dóbr osobistych spadkobierców ofiary. Czy ktoś z kolegów zmarlego lub z internautów mógłby pomóc spadkobiercom w znalezieniu adwokata celu przygotowania zadania odszkodowawczego?


Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Polityka a Straż Pożarna
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 26, 2010, 19:24:13 »
Czy strażak może brać udział w wyborach np. na radnego powiatowego z listy parti??? Oczywiście zgodnie z ustawą o PSP nie jest członkiem parti. Proszę o odpowiedź.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Polityka a Straż Pożarna
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 26, 2010, 19:27:26 »
napiszę krótko: może

Ustawa zabrania tylko przynależności do partii politycznej. Nawet nie do stowarzyszeń czy klubów czy innych organizacji społecznych....

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Polityka a Straż Pożarna
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 05, 2010, 20:43:34 »
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2010, 20:48:51 wysłana przez MIKO »