Autor Wątek: Jak związki odbierają zmiany w sektorze publicznym  (Przeczytany 5855 razy)

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Jak związki odbierają zmiany w sektorze publicznym
« dnia: Listopad 10, 2008, 01:00:19 »
Witam, nie chciałbym zbytnio wprowadzać jakichś  obaw,ale zastanawia mnie jak odbieracie postępowanie władz w sprawie pomostówek? Może nie do końca to forum jest prawidłowe dla tego tematu,jednak zastanawiam się do jakich pomysłów może dojść przy szukaniu oszczędności budżetowych... Według informacji ministerstwa nie prowadzono prac nad zmianami w tej kwestii w służbach mundurowych jednak czy mozna mieć pewność jak to się potoczy? Zastanowiła mnie wypowiedz i dyskuje prowadzone wśród polityków o tym że to "nie likwidacja praw nabytych", tylko "przywilejów"... Wiadomo że w większości przypadków, ludzie podejmują prace w resorcie ze względu na możliwość wczesniejszej emerytury, stabilność zatrudnienia ale raczej nie ze względu na wysokość pensji... Oby tylko gdzieś nie pojawił się pomysł,że można przeciez doprowadzić do tego że po np.15 latach służby,pracownik może zamiast emerytury, przejść do sektora publicznego... Zmienić branżę i pracować w innym zawodzie na zasadach ogólnych...Na chwilę obecna wstrzymuje chyba te prace perspektywa masowego odejścia dużej liczby funkcjonariuszy posiadających staż uprawniający do emerytury. Oby tylko nie powstał precedens umożliwiający przeniesienie rozwiązań z sektora publicznego do służb mundurowych... Jakie możliwości mają związki by uniknąc takich rozwiązań?

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Jak związki odbierają zmiany w sektorze publicznym
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 10, 2008, 05:38:35 »
jeżeli chodzi o Pomostówki :  zabranie  przywilejów niektórym zawodom do wydaje mi się że to słuszna koncepcja (jedyna koncepcja z Filmu MIś) bo zrujnowałoby to nasz kraj .. ale jeżeli szczerze mówiąc  ,nauczyciel , dziennikarz  itp.  miał  przechodzić  na  wcześniejszą emeryturę a potem i tak w zawodzie zostać i  dalej zajmować   etat ( tak właśnie jest w szkołach  że zostają  a na papierze są emerytami) ,rozumie górnik , hutnik  , Zakładowa straż itp. ci ludzie tracą na zdrowiu i po przejściu na  emeryturę ze względu na   zdrowie nie podejmują pracę w tym samym zakładzie pracy, bynajmniej na tym samym stanowisku .. tak jakos  to rozumie .
Co do branży mundurowych  to spałbym spokojnie , ale trzeba być  czujnym   nigdy nie  wiadomo co  ten rząd wymyśli , ja  bym im nie wierzył  że zostawia  sferę budżetowa spokoju ...Pozdrawiam ...

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: Jak związki odbierają zmiany w sektorze publicznym
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 10, 2008, 10:11:20 »
W części zawodów pewnie zmieniły sie warunki pracy, ale co do nauczycieli, nie byłbym pewien co do braku szkodliwych warunków...
Postrzegając obraz mlodych ludzi w naszym kraju, nie zmierza to w dobrym kierunku, a stres jest dość często obecny w pracy pedagogów...
Nie chciałbym aby to odświerzyło "nieporozumienia między podziałem a biurem" ale jesli ktoś zacznie przyglądac sie które to szkodliwe warunki występuja np. w finansówce? pomysły rządu to jedno, jednak po przejściu w/w ustawy presja społeczna może odgrywać pewne znaczenie. Jesli ich związki nie radzą sobie, na chwilę obecną, z projektami dla nich niekorzystnymi to czy nasze związki zastanawiają się nad przyszłością? Nie pisze tego w formie zarzutu, lecz z ciekawości. Pracownicy cywilni mając szerszą game form protestu, nie dają na razie rady, co w takim układzie moglibysmy my zrobić, jeśli nasze akcje protestacyjne pozostaja mało zauważalne?

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Jak związki odbierają zmiany w sektorze publicznym
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 10, 2008, 11:53:44 »
 :tuba: Przyglądając się dyskusji medialnej na przekładzie kasjerek: sprzedaż biletów PKP, PKS, do kina oraz np. kasjerki w dużym sklepie - gdzie jedne mają uprawnienia do wcześniejszych emerytur a inne nie należy oczekiwać pytania o kasjerki w służbach mundurowych.
A jak kasjereki, to dalej cały pion finansowy > kadry > kwatermistrzostwo > prewencja i co tam kto jeszcze wymyśli.
Nie jest to zagrożenie na dzień dzisiejszy, lecz trzeba się liczyć z takim kierunkiem działań.  :rolleyes:
Jeżeli rząd zdecydował się na radykalne rozwiązania wbrew wspólnemu stanowisku trzech central związkowych, to można się spodziewać również zmian w systemach mundurowych.  :wall:
Pytanie retoryczne - kiedy i w jakim zakresie to nastąpi?   :piwo:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: Jak związki odbierają zmiany w sektorze publicznym
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 13, 2008, 00:57:15 »
No i mamy mała  burze ale nie  wiedziałem, że tak szybko ziszczą sie moje obawy...
Dobijajmy sie do związków i wymagajmych radykalnych działań, spokojnych i rozmyślnych ale stanowczych... Panowie nie zapominajmy ze związki to my wszyscy, to od nas zalezy jak wyglądaja władze związków,to my je w pewnym sensie, pośrednio wybieramy...