Autor Wątek: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??  (Przeczytany 14692 razy)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« dnia: Listopad 07, 2008, 12:37:59 »
Pytanie brzmi:
Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
Komendant gminny twierdzi że zarząd uchwalił iż ekwiwalent na kursie wynosi tylko połowę stawki czyli u nas wynosi to 4 PLN ponieważ mamy stawkę 8 PLN, czy ma rację?
Czy i w jaki sposób można podnieść tą stawkę?
Czy my jako OSP możemy się zwrócić z taka prośbą do Burmistrza motywując ją tym że stawka ta wynosi o wiele więcej niż teraz my dostajemy?

Online Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 07, 2008, 12:42:25 »
@Rafał998 a czy tego już nie było tu?
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,10755.0.html
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 07, 2008, 13:05:58 »
Zgodnie z ustawą o ochronie p.poż. stawkę ekwiwalentu ustala Rada Gminy w drodze uchwały.
Jedyne co możecie zrobić to pójść na sesję RG i podczas ustalania ekwiwalentu przez radnych przytoczyć swoje argumenty za tym, żeby były wyższe.
Ważne jest, aby rozmawiać z radnymi, przekonywać ich i „przeciągać” na swoja stronę oraz „w tych trudnych czasach” wybierać strażaków na radnych.
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2008, 13:13:52 wysłana przez grzela »

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2008, 15:30:32 »
Należy Ci się ekwiwalent za udział w szkoleniach, ćwiczeniach, akcjach rat-gaś organizowanych przez gminę oraz KP PSP, więc walcz o swoje

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 07, 2008, 16:19:57 »
u nas jest tak że za szkolenie podstawowe gmina nie wypłaca ekwiwalentu po ukończeniu szkolenia masz prawo iść na następne szkolenia za które mamy płacone 5,5zł za godzinę , za udział w akcji 17,5zł powiem szczerze że gmina się postarała:)
pozdrawiam ^_^
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 07, 2008, 16:22:07 »
Zgadza się więc,  pytanie tylko ile ?

Jest tendencja by za szkolenia płacić 1/3 stawki za wyjazdy

PZDR

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 07, 2008, 16:42:31 »
No dobra jak teraz przewalczyć podniesienie ekwiwalentu czy jest tutaj ktoś niech się wypowie kto to już robił i podsunie jakiś pomysł powołując się na konkretne działania i pisma...

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 07, 2008, 16:55:15 »
w mojej gminie było zorganizowane spotkanie burmistrza ze strażakami przed sesją gminy ustalającej wysokość ekwiwalentu, przedstawiliśmy swoje argumenty za utrzymaniem takiej stawki za godzinę akcji, burmistrz się zgodził a na sesji rady gminy przekonał radnych do takiej stawki.
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 07, 2008, 16:57:53 »
Jeżeli stawka została już ustalona przez Radę Gminy w drodze stosownej uchwały. Zmiana tej stawki jest możliwa tylko porzez podjęcie nowej uchawały. Zarząd Gminny musi wystąpić ze stosownym w wniskiem - prośbą (pismem) do Rady Gminy (składając go na do Wójta lub Przewodniczącego Rady Gminy) oczywiści nalezy zawrzeć odpowiednie uzasadnienie i propozycję stawek. Wniosek trafi jako nowa uchwała na najbliższą sesję, a jak zagłosują Radni to już ich sprawa. Dodatkowo można dowiedzieć się kiedy odbędzie się ta sesja i zabrać na niej głos dając tym samym uzasadnienie i przykłady które przemawiają za zmianą stawki. U mnie w Gminie stawka wynosi 5 zł nie zależnie od tego czy są to szkolenie czy akcje ratowniczo - gaśnicze. Jest to sukces bo ZG oponował za stawką 1 zł!!! Pozdrawiam! Wniosek może być też złożony przez OSP a nie przez Zarząd Gminny.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 07, 2008, 19:00:04 »
Problem w tym że my nie chcieliśmy podniesienia w tej pozycji .

Złożyliśmy taką propozycję Radzie Gminy :

1.   Dowódcy i kierowcy w czasie akcji – max nie pamiętam teraz chyba 16.80 zł/h
2.   Ratownicy w czasie akcji – 14 zł/h
3.   Dodatkowo po każdej akcji 0,5 h według stawki OC sprzętu uznaniowo przyznaje dowódca
4.   Kurs podstawowy i ćwiczenia oraz manewry organizowane przez PSP 5 zł/h
5.   Kursy specjalistyczne 7 zł /h
6.   Szkolenia i ćwiczenia na poziomie gminy i OSP za darmo .

Pozdrawiam MIKO

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 07, 2008, 22:40:02 »
Problem w tym że my nie chcieliśmy podniesienia w tej pozycji .

Złożyliśmy taką propozycję Radzie Gminy :

1.   Dowódcy i kierowcy w czasie akcji – max nie pamiętam teraz chyba 16.80 zł/h
2.   Ratownicy w czasie akcji – 14 zł/h
3.   Dodatkowo po każdej akcji 0,5 h według stawki OC sprzętu uznaniowo przyznaje dowódca
4.   Kurs podstawowy i ćwiczenia oraz manewry organizowane przez PSP 5 zł/h
5.   Kursy specjalistyczne 7 zł /h
6.   Szkolenia i ćwiczenia na poziomie gminy i OSP za darmo .

Punkt 1 i 2 są dla mnie kontrowersyjne kierowca ma płacone za etat w Gminie to czemu ma mieć więcej niż strażak. Punktu 3 nie rozumie??


Pozdrawiam MIKO


MichuSAA

  • Gość
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 08, 2008, 10:42:08 »
U nas jest płacone za  szkolenia yule samo co za akcje. Miko ciekawą propozycje złożyliście

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 08, 2008, 11:25:08 »
Za dużo stawek, za dużo biurokracji... czyli ktoś może mieć podstawę do tego że strażacy kręcą trochę i wyprowadzają kasę na lewo.
Najlepiej jedna stawka bo w czasie akcji jesteśmy rozliczni nie pojedynczo tylko zespołowo.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 08, 2008, 16:03:36 »
Może i tak . Nami kierowały trochę inne cele. Przede wszystkim chcieliśmy pokazać Radnym, że podchodzimy do sprawy racjonalnie . Po drugie po wielu doświadczeniach uznaliśmy, że odpowiedzialność dowódców i kierowców w dzisiejszych realiach jest tak duża  , że należy to symbolicznie ale wykazać . Również przyjęliśmy i bez problemu udowodniliśmy że akcja nie kończy się w momencie powrotu jednostki do remizy . Wyjeżdżamy dużo również np. na monitoring . Czasami 10 min. zajmuje nam wszystko z całkowitym zabrudzeniem samochodu . By realizacja zdań była realna i nie sprowadzić jej do faktu , że samochody będą myte i konserwowane tylko po tych długotrwałych akcjach uznaliśmy, że każdorazowe OC jest wręcz wymagane . Również uznaliśmy że kursy i ćwiczenia to nie akcja i należy ją inaczej traktować . Były tu również brane aspekty ekonomiczne . Realizujemy dziś wszystkie kursy na bieżąco . I zbyt wysoka kwota mogła by zacząć ograniczać dostęp do nich lub prowadzić do nadużyć . 100 h kursu podstawowego -1600 zł i już więcej Pana strażaka nie zobaczę . 

By uniknąć pomówień i przekrętów listy kwartalne muszą być wywieszane w jednostkach do publicznej wiadomości , a podstawą do wypłaty jest uchwała Zarządu OSP .
 
Chciałem jeszcze zauważyć – że dotychczas nie pobieraliśmy ekwiwalentu i wozy były czyste i po każdym wyjeździe nawet o 3 w nocy na monitoring myte i przygotowywane do kolejnej akcji . Nikt prędzej nie poszedł do domu . Więc nie kierowała nami chęć zysku , a jedynie realne konsekwentne unormowanie pewnych spraw .

Pozdrawiam MIKO 

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 08, 2008, 19:12:25 »
A mi zasady przedstawione przez MIKO wydają się logiczne.  Małe uwagi mógłbym mieć, ale ogólnie widzę w tym sens i logikę.
Sam tez myślałem o czymś podobnym od dawna, dzisiaj staje się to możliwie dzięki możliwości uchwalenia stawek przez Rady Gmin. Pierwsza uchwał zawiera tylko dwie stawki - chcieliśmy ja szybko uchwalić, więc szkoda nam było czasu na tłumaczenie radnym różnych zawiłości. Jednak przy zmianę uchwały za jakiś czas będziemy starać się wprowadzić większą różnorodność stawek.
 PS MIKO czy można liczyć na Waszą uchwałę , aby było na czym się ewentualnie wzorować ?   

Offline gzl2

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 19, 2008, 18:32:09 »
Ja mam gdzieś ekwiwalent za czas akcji i ćwiczeń. Jesteśmy ochotnikami i sami zgłosiliśmy się do służby.Chcę tylko jednego że za nieobecność w pracy spowodowaną interwencją ratowniczą zostało mi wypłacone przez Urząd Gminy równowartość utraconej dniówki a nie jak do tej pory 1/175 średnie krajowej pomnożone przez ilość godzin w akcji. A jak będę 2 godziny w akcji , do pracy nie zdążę to mi zapłacą około 35 zł. To jest chora sytuacja.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 19, 2008, 18:54:53 »
By uniknąć pomówień i przekrętów listy kwartalne muszą być wywieszane w jednostkach do publicznej wiadomości , a podstawą do wypłaty jest uchwała Zarządu OSP .

Rozumiem, że są to wasze wewnętrzne ustalenia? Zapisane w uchwale rady miasta/gminy?
Bo nie są to warunki obowiązkowe, wynikające z ustawy.

Pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 19, 2008, 19:42:07 »
Przykładowe Uchwały Rad Gmin w sprawie ekwiwalentu:

http://www.bip.subkowy.pl/upload/594/U-2008_XV_5.pdf

www.biuletyn.net/nt-bin/_private/kazmierz/1398.doc

https://www.wrotamalopolski.pl/NR/rdonlyres/BD342991-77E1-44FD-B148-80489D5FEBE6/457990/17.pdf

http://www.bip.zbaszyn.pl/index.php?id=85&ap=lista&idapi=546

www.bip.gostyn.pl/content/download/8125/47875/version/1/file/SO_01_08.pdf

www.bazagmin.pl/pliki/prezentacje/3122/wiadomosci/74933/pliki/protokol__nr_xvi.doc


Cytuj
Punkt 4.

Projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla członków
Ochotniczej Straży Pożarnej uczestniczących w działaniach ratowniczych lub szkoleniu     pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub Gminę odczytała
Przewodnicząca Rady.
W nawiązaniu do przedstawionego projektu uchwały Pan Wójt poinformował, że weszła w życie ustawa obligująca gminy do ustalenia ekwiwalentu dla strażaków za udział w akcjach ratowniczych lub szkoleniach pożarniczych. W przygotowanym projekcie uchwały Wójt proponuje ustalić ekwiwalent w wysokości 5 zł za 1 godzinę. Wójtowie sąsiednich gmin zaproponowali ekwiwalent również w takiej wysokości.
Do przedstawionego projektu uchwały uwag nie wniesiono. Projekt uchwały Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie. Za przyjęciem uchwały głosowali wszyscy radni obecni na sesji tj. 14 radnych. Uchwała otrzymała numer XVI/98/2008.

http://cieszyn.naszemiasto.pl/wydarzenia/918828.html

Cytuj
Samorządowcy Śląska Cieszyńskiego, którzy na konwencie wójtów i burmistrzów ustalili wspólną kwotę dla swoich jednostek OSP (12 zł za godzinę w akcji bojowej i 8 zł za godzinę szkolenia), obawiają się jednak, że ochotnicy będą teraz częściej wyjeżdżać na interwencję.
Statut OSP został przez to trochę zachwiany. To w końcu jednostka, w której wiele rzeczy było robionych z inicjatywy społecznej. Ale taka jest ustawa i będziemy ją dostosowywać do naszego budżetu. Nasi radni nie zgodzili się jednak na 12 złotych za godzinę. Zdecydowali, że ochotnicy za udział w akcji operacyjnej, jak i szkoleniu dostaną 5 złotych - tłumaczy wójt.
Dodajmy, że za udział ochotników w akcji ratowniczej ustawa przewiduje maksymalnie 16 złotych.

http://www.polskatimes.pl/dziennikbaltycki/fakty24/52358,strazacy-dostana-kase,id,t.html

Cytuj
Strażacy z Przodkowa od czwartku za każdą godzinę udziału w akcji będą oficjalnie otrzymywać pieniądze. Radni podjęli bowiem uchwałę o wypłacaniu ekwiwalentu pieniężnego za udział w akcjach i szkoleniach strażaków. Wynosi on 1/185 średniej krajowej (wg GUS, II kwartał br. to kwota 2951,36 zł).

http://www.raciborz.com.pl/art10571.html

Cytuj
Ustalono ekwiwalent dla członków ochotniczych straży pożarnych z terenu Raciborza za udział w działaniach ratowniczych lub szkoleniach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną lub gminę w wysokości:
 
1) działania ratownicze – 60 %
2) szkolenia – 30 %
- z 1/175 przeciętnego wynagrodzenia, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej.

« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2008, 19:45:10 wysłana przez grzela »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 20, 2008, 22:26:56 »
By uniknąć pomówień i przekrętów listy kwartalne muszą być wywieszane w jednostkach do publicznej wiadomości , a podstawą do wypłaty jest uchwała Zarządu OSP .

Rozumiem, że są to wasze wewnętrzne ustalenia? Zapisane w uchwale rady miasta/gminy?
Bo nie są to warunki obowiązkowe, wynikające z ustawy.

Pozdrawiam

W normalnie działającej gminie droga jest następująca : ZOSP , Burmistrz/Wójt , Komisje Rady Miejskiej , - Finał -> Uchwała Rady Miejskiej .

Zasada różnicowania jest dopuszczalna , ustawa nie mówi również o różnicowaniu szkolenia , akcje, a większość tak czyni .

Po negocjacjach które były wymagane , a uchwała ZOSP była punktem wyjścia do nich ( bo tak w cywilizowanym świecie się czyni i jako Komendant Gminny nie mam najmniejszej ochoty brać na siebie tego )  zostały trzy stawki 17 zł dowódcy kierowcy , 14zł ratownicy , 6 zł szkolenia PSP .

27 listopada będzie na to Uchwała Rady z spłatą od dnia wejścia ustawy w rzycie . Oczywiście poza stosownymi potwierdzeniami Szanowni Koledzy dodatkowo zawsze na wniosek zainteresowanego .

Pozdrawiam MIKO

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 21, 2008, 17:53:46 »

W normalnie działającej gminie droga jest następująca : ZOSP , Burmistrz/Wójt , Komisje Rady Miejskiej , - Finał -> Uchwała Rady Miejskiej .

Zasada różnicowania jest dopuszczalna , ustawa nie mówi również o różnicowaniu szkolenia , akcje, a większość tak czyni .

Po negocjacjach które były wymagane , a uchwała ZOSP była punktem wyjścia do nich ( bo tak w cywilizowanym świecie się czyni i jako Komendant Gminny nie mam najmniejszej ochoty brać na siebie tego )  zostały trzy stawki 17 zł dowódcy kierowcy , 14zł ratownicy , 6 zł szkolenia PSP .

27 listopada będzie na to Uchwała Rady z spłatą od dnia wejścia ustawy w rzycie . Oczywiście poza stosownymi potwierdzeniami Szanowni Koledzy dodatkowo zawsze na wniosek zainteresowanego .

Pozdrawiam MIKO


eeee..... aż dwa razy piszesz jak to powinno być w normalnym, cywilizowanym świecie a ja ci powiem, że akurat RIO nic nie mówi na temat uchwały ZOSP która nota bene nie jest tu do niczego potrzebna. Widzę kolego, że totalnie się zamotałeś ale się nie dziwię bo temat jest dla niektórych nowy.

Nowela ustawy mówi wyraźnie o Radzie Gminy jako organie ustalającym stawki. Tylko stawki - nic więcej. Nastepnie wniosek naczelnika z listą strażaków do urzędu gminy i wypłata. Proste.
ZOSP nie musi robić ani uchwał ani innych ustaleń bo nie jest organem wymienionym w przepisach. Wójta/Burmistrza też wymieniłeś - a on co najwyżej może na sesji Rady Gminy wtrącić swoje zdanie na ten temat. Radni mogą je brać pod uwagę bądź nie. Ich sprawa. Komisja - może sie zebrać w tej sprawie ale nie ma takiego obowiązku - w jak to określiłeś "cywilizowanym świecie" najważniejsze jest robić tak aby było szybko, sprawnie i bez biurokracji.

Różnicowanie składek - oczywiście że można. Można też zróżnicować stawkę  co do poszczególnych godzin akcji, np. pierwsza godzina 5zł druga 7zł trzecia 12zł, itd... Jeśli Rada uważa za stosowne może tak uchwalić.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 22, 2008, 23:23:43 »
Nie wiem @Pedros kto Cię uczył demokracji i samorządności , ale pod twoich problemach z ZOSP z innych postów to chyba nie za dobrze Ci to wychodzi .

Po pierwsze bo zapomnę, jak tykasz tego wniosku Naczelnika i RIO , to spytaj się w RIO interpretacji w tej sprawie –Akurat znam ją, temat jest wnioskowy od zainteresowanego , czyli strażaka , do tego musi złożyć oświadczenie, że za w/w godziny nie otrzymał wynagrodzenia w zakładzie pracy , Naczelnik może jedynie potwierdzić udział i często w załączeniu dokumentacji PSP . – więc do czytaj i dopytaj bo możesz mieć problemy – albo zapisz się na szkolenie , raptem ostatnie w Wlkp. z przedstawicielem RIO było w ostatni poniedziałek .

Pod drugi Radni pomimo wielkiego szacunku , mogą sobie uchwalać – najpierw Burmistrz musi znaleźć na to środki i wprowadzić do budżetu – który Radni zatwierdzą lub nie  i dopiero kolejnym krokiem mając  środki mogą podjąć uchwałę o wysokości ekwiwalentu .  Pomijam, że w większości Rad na wniosek Burmistrza, którego służby są zobowiązane opracować zadanie z punktu prawnego . Akurat interpretacja RIO nic tu do tego niema , a mechanizmy pracy Samorządu  , zresztą prawidłowość treści uchwały nie będzie najpierw badać RIO , a Wojewoda który może ją uchylić jeśli uzna za nie zgodną z prawem .
Co do relacji OSP -  ZOSP – Burmistrz – Rada jest to mechanizm dobrej obyczajności w prawidłowo funkcjonującej demokracji . I prawidłowo działające Samorządy stosują zasadę korzystania z opinii organizacji i ich związków działających na ich terenie . W każdym razie wypada spytać się o zdanie i propozycję jaką mają strażacy.

Z uwagi, że tak się nie dziej , jesteś dowodem , ale nie namawiaj strażaków by nie dochodzili swoich praw , a tym bardziej zaniechali swojego reprezentowania przed władzami samorządowymi . Potem mamy w kraju ekwiwalenty w wysokości 5 zł jak pewne sprawy pozostawia się wolnej decyzji Radnych i nikt nie reprezentuje oraz nie broni naszych interesów w tym środowisku .

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 22, 2008, 23:41:47 »
Widzę MIKO, że dla ciebie najlepszą odpowiedzią jest atak - nie przemyślany ale jednak...

MIKO - po pierwsze - na Boga zlituj się! Nasze wypowiedzi czytają ludzie z całej Polski. Więc nie pisz tu bzdur nie popartych fachową wiedzą bo jeszcze ktoś w to uwierzy.

Ty znasz interpreztacje RIO? No to nie wiem z kim rozmawiałeś ale oficjalna wersja - niestety - bardzo różni się od Twojej. Nie możesz pisać takich rzeczy na ogólnopolskim forum!!!

Jeśli masz jakikolwiek problem z interpretacją ustawy o ekwiwalencie to chętnie odpowiem na twoje pytania. Bo widzę, że będziesz miał ich wiele. Jeśli nie teraz to przy pierwszej kontroli RIO.

Nie - jak piszesz w poniedziałek ale we wtorek (powinieneś o tym wiedzieć) było szkolenie na ten temat w bliskiej Ci miejscowości. Trzeba było uczestniczyć - uzyskałbyś odpowiedzi m.in. na tematy o których piszesz.
Zwłaszcza to - że piszesz, że najpierw Burmistrz musi znaleźć środki - to jest tak smieszna interpretacja że aż nie chce mi się dalej pisać....

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 23, 2008, 00:52:52 »
@Pedros czas oceni .

Ja opieram się tylko na znanych mi interpretacjach prawnych i obowiązujących przepisach i uważam akurat,  że ty wprowadzasz w błąd . Bo temat jest wnioskowy na wniosek zainteresowanego , z oświadczeniem że nie pobrał za tego godziny wynagrodzenia. Mało tego jak był w pacy został zwolniony na czas akcji i odrobił je w późniejszym terminie – również nie powinien otrzymać ekwiwalentu .

Więc nie nad interpretuj – bo wyjdzie podobnie jak dotychczas . W mojej gminie od zawsze wypłacało się ekwiwalent zgodnie z obowiązującymi dotychczas zapisami ”za utracone zarobki” i nie mieliśmy nigdy problemów bo nikt nam nic nie zabrał , jak w większości gmin gdzie nad interpretowano zapisy i płacono za godziny.

Zresztą  ekwiwalent to nie jedyny bubel ustawy – bo podobnie do kosza można wsadzić zapis o zatrudnianiu Komendanta ZOSP RP – jak dotychczas tylko z wyższym wykształceniem .

Więc proponuje się  doinformować .

I niezależnie co tu napiszesz , u mnie w Gminie odbędzie się to na takich zasadach . Mam akurat Burmistrza detalistę i tak jak pieniędzy mamy pod dostatkiem , to tak mechanizmy ich wydawania musimy dostosować do obowiązujących przepisów . I jest wiele takich rzeczy , choćby realizacja działalności poza bojowej OSP z pożytku publicznego o którą pytałem na forum , niektórzy omijali , niektórzy żyją do dziś w nieświadomości , a interpretacje RIO funkcjonują i burmistrzowie dostali po głowie za finansowanie imprez np. Jubileuszu OSP . Dziś zostało to na szczęście zmienione , ale jest pewien okres, który trzeba pokryć i zobaczymy czy wszystkim to przejdzie bez boleśnie .
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2008, 01:03:38 wysłana przez MIKO »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Byłem na kursie OSP w PSP czy należy mi się ekwiwalent??
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 28, 2008, 11:01:03 »
W dziale Prawo ZG ZOSP RP zamieścił projekty dokumentów dotyczących ekwiwalentu za udział w działaniach ratowniczych i szkoleniu.
http://www.zosprp.pl/?q=node/1069

    * Informacja w sprawie ekwiwalentu pieniężnego (PDF)
    * Projekt wzorcowy: Oświadczenie członka OSP w sprawie niepozostawania w stosunku pracy (doc)
    * Projekt wzorcowy: Oświadczenie członka OSP w sprawie pozostawania w stosunku pracy (doc)
    * Projekt wzorcowy: Oświadczenie członka OSP w sprawie zachowania wynagrodzenia (doc)
    * Projekt wzorcowy: Oświadczenie zbiorcze członka OSP w sprawie zachowania wynagrodzenia (doc)
    * Projekt wzorcowy: Uchwała rady w sprawie wysokości ekwiwalentu (doc)

« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2008, 12:20:27 wysłana przez grzela »