Autor Wątek: Karta Pomocy Medycznej!  (Przeczytany 24733 razy)

BROKS

  • Gość
Karta Pomocy Medycznej!
« dnia: Luty 27, 2005, 21:11:42 »
Co sądzicie o tej magicznej rubryce "wsparcie psychiczne" w karcie medycznej???Czy to nie jest lekkie przegięcie??? Dzięki temu "kruczkowi" śmiem twierdzić, że powstaje conajmniej 75% kart medycznych tylko z tzw. wsparciem psychicznym!!!Ofkors statystyka dla KG to sam miodek bo mogą chłopaki wykazać że strażacy masowo udzielają pomocy medycznej!!!Czy to nie jest jednak lekkie zbłądzenie z właściwego kursu??? Uczył Was ktoś na kursie jak wspierać psychicznie rannego???? Kilka słów coś wspomnieli chyba ale nie jestem pewien czy dzięki temu stałem się psychologiem :lol: ????

A oto przykładowa sytyacja:
W mieszkaniu leży starsza osoba z połamaną nogą. Pogotowie przyjeżdża pierwsze i idzie np. na 5 piętro ale nie może dostać się do środka!!! Zjawia się Straż. Rozstawia drabinę i strażak wchodzi przez okno do mieszkania!!! Jest pierwszy i ma za zadanie otworzyć drzwi od środka dla czekającego po drugiej stronie Lekarza z pogotowia. Nawet nie zajmuje się tą osobą bo nie traci czasu - lekarz musi dostać się do poszkodowanej osoby jak najszybciej!!! No ale w takiej sytuacji już muszę wypełnić kartę medyczną i zaznaczyć wsparcie psychiczne no bo strażak był pierwszy przy takiej osobie i "musiał" wesprzeć ją jakoś psychicznie...nie uznaje się sytuacji że omijam tą osobę nie zajmując się nią choćby przez parę chwil tylko idę wpuścić lekarza - tak przynajmniej u nas jest i od razu na dzień dobry mam do wypełnienia kartę pomocy medycznej!!!!
 

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 27, 2005, 21:21:58 »
BROKS He.. he... rozmineliśmy się z postami w tym samym temacie. Piszemy w tym samym czasie w różnych miejscach. :D  Dokładnie tak! Wspomniałem o tym. :)
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2005, 21:25:43 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

BROKS

  • Gość
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 27, 2005, 21:44:56 »
Ktoś za pomysł wprowadzenia Karty pomocy medycznej być może i dostał medal!!!Ale kurde czy nam taki świstek ułatwia pracę???? Powiem tak kiedyś mieliśmy wypadek i kupę ranych...Pogotowie nie wyrabiało...i co????sam musiałem spłodzić 4 karty pomocy medycznej ze wspomaganiem psychicznym oraz naturalnie opisem obrażeń każdej osoby!!!Bo pan doktor ładnie usadowił przytomnych poszkodowanych na trawce i według jego zalecenia ja musiałem ich wspierać "psychologicznie"!!!!Ludzie nie mam nic przeciw podtrzymywaniu na duchu osób poszkodowanych w wypadakch...ale do ku..wy nędzy czy na to aż tyle czasu i papieru po akcji trzeba zmarnować???

Offline tuniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 27, 2005, 22:26:36 »
A co powiecie na śmieszny świstek papieru pt.:Lista osób ewakuowanych.
Przy każdym pożarze śmiesznej piwnicy np w wierzowcu trzeba kogos "wyprowadzic " na zewnątrz.Wiąze sie to oczywiście z wciągnięciem na w/w listę. A żeby było śmieszniej karte trzeba wypełnić:).
Pomnożyć mieszkania w XI pietrowym wieżowcu( na szczęście większych w naszym mieście nie ma) przez ilość mieszkańców , to koszt papieru będzie wyższy od kosztów akcji.
Co Wy na to!!:)

BROKS

  • Gość
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2005, 22:48:19 »
A cóż można powiedzieć???Dobrze że nie ma listy ewakuowanego mienia :lol: To byłaby "frajda" wpisywać na listy uratowane przed pożarem przedmioty  :lol: A może napisać wniosek o stworzenie nowego stanowiska w JRG - pisarz!!!!Dawniej król miał kronikarzy a nam by się przydał taki pismak na miejscu akcji!!!!Zbierałby stosy informacji i potem je skrzętnie przerabiał :lol: !!!

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 28, 2005, 00:03:04 »
"wyczuwalny zapach alkoholu z ust" - tak/nie
zawsze, gdy komuś z ratowników udzielających pomocy, wypisuję (pomagam wypisać) kartę na JRG - każę mu chuchnąć.... ;)  

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 28, 2005, 01:03:02 »
Witam
Jeszcze jedna wielka bzdura a takich jest wiele np. policja pyta się czy ma mi podać też numer kołnierzyka i butów odpowiadając na pytanie o ich siły, a lekarz pogotowia zamiast swoich personalnych to ...... albo podaje adres izby przyjęć..D-ca w czasie akcji nie ma czasu na takie sprawy, a swoją drogą to taką kartę powinno wypełnić się na miejscu zdarzenia i przekazać ją z poszkodowanym przybyłemu lekarzowi a nie wypełniać w jednostce.No ale mamy coraz więcej uczonych w komendach i muszą coś robić.
Ja tam nie wypełniam bo ............ !!!!!!!!!!!!
Nara

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 28, 2005, 18:00:46 »
Kiedy się tak naprawdę to kretyństwo skończy !!!!  :angry:  Obawiam się, że nie za mojego żywota. :(  Niaraz to już naprawdę nic mi sie nie chce. ;)  
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 28, 2005, 18:19:52 »
Moim zdaniem największą głupotą jest wypełnianie karty informacji ze zdarzenia w jednostkach OSP. Karta ta ma prawie 300 rubryk do wypełnienia m.in ilość zużtej wdy w m3, położenie geogr. czasy prawie wszystkiego i wiele innych rzeczy na, które ochotnik zawsze wg przepisów musi znaleźć czas. Może powinno się powołać grupy specjalnych ratowników od papierkowej roboty?? U nas w OSP wypełniamy: Informacje o zdarzeniu, Karty Medyczne, Kartę przebiegu korespondencji radiowej oraz książke wyjazdów. Czyli jednym słowem masa papierkowej roboty. Nie wspomniałem też o kartach przejachanych km na każdym wozie!!  

Offline donhihotpsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 28, 2005, 19:52:47 »
I to jest toWielcy nie śpią. Ja tam nic nie wypisuję jak dotąd to mi lotto. Kilka razy ktoś ze stanowiska się upomniał. Delikatnie by nikogo nie obrazić olałem to. I na mojej zmianie tak już jest, nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu udajemy durnia i nic nie wypełniamy z medzycznego biurowania, nie mamy problemu, a udzielanie pomocy psycho to przy połówce skutecznie na odprężenie po służbie mały kieliszek i do domu:rolleyes:  :rolleyes:  :rolleyes:  

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 01, 2005, 01:19:07 »
Kilka uwag:
1/. Aby udzielić wsparcia psychicznego nie trzeba byc psychologiem. Osoby o przeciętnej wrażliwości rozumieją potrzebę i znaczenie tzw. " dobrego słowa" dla osób poszkodowanych i zagrożonych. Wsparcie psychiczne należy do metod postępowania medycznego i dlatego jest taka rubryka w karcie. Widok strażaka- ratownika jest dla większości poszkodowanych zjawiskiem pozytywnym, stąd między innymi niezłe notowania naszej fomacji. Jeżeli ktoś nie czuje i nie rozumie potrzeby wsparcia psychicznego poszkodowanych, to niech da pierwszeństwo innym - poszkodowani i chorzy czasem wyczuwają nieszczerość i chłód, lepiej, żeby pluszowego misia dał dziecku ktoś o szerszym pojmowaniu etosu ratowniczego...
2/. Jest różnica pomiędzy udzielaniem pomocy , a jej dokumentacją. Karta dokumentuje rozpoznanie, wykonane czynności i zużycie materiałów i w określonych sytuacjach jest głównym źródłem informacji o działaniach rat-med - np. po kilkunastu miesiącach, w czasie śledztwa... Trudno wtedy zarzucić strażakowi ,że czegoś nie zrobił, skoro to opisał, są dwie kopie, z tego jedna analizowana przez koordynatora...
3/. W najnowszej wersji karty nie ma rubryki o zapachu alkoholu, w starych nie trzeba tego wypełniać
4/. Radzę karty wypełniać, np. aby uniknąć trudnych pytań: Ile czekaliście na karetkę przy wypadku? - 20 min. Udzielaliście pomocy? ( art. 162 KK, przepisy strażackie) - no tak... Gdzie dokument?.........
5/. Rok temu zginął, z powodu krwotoku tętniczego,strażak, karetka przybyła po 14 minutach. I media długo kombinowały, czy pierwsza pomoc udzielona była właściwie, a prokurator, a biegli, a adwokaci... gdyby nie właściwa dokumentacja - z błędami formalnymi, ale w danej sytuacji optymalna, jego koledzy ratownicy mieliby pewnie do dzisiaj kłopoty......
6/. Jak ranny strażak odjeżdżał karetką  do szpitala, jeszcze żył,
 to kolega ratownik powiedział mu: "Trzymaj się, Jacek..." ten serdeczny, przyjacielski odruch to właśnie wspomaganie psychiczne.

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 01, 2005, 16:24:30 »
Wspomaganie psychiczne jest jak najbardziej wskazaną procedurą w ratowaniu zdrowia, a często i życia poszkodowanego. Chce jednak zauważyć iż podczas pożaru stodoły, strażak wspomaga psychicznie gospodarza, ale wtedy przecież karty medycznej nie wypełniamy...

Offline Quelle

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 01, 2005, 17:33:24 »
Czy ktoś z kolegów sprawdził,oczywiście przypadkiem ile czasu zajmuje sporządzenie dokumentacji np. po pożarze mieszkania na parterze w budynku 11-kondygnacyjnym gdzie była ewakuacja wszystkich mieszkańców,lokatorom strażak udzielił pomocy na miejsce przybyli wszystkie możliwe pogotowia i służby itd.itp.? :o Zdarzenie miało miejsce w dzień,trwało 2 godz. po powrocie następny wyjazd,tym razem coś drobnego,dołożymy do tego zrobienie,oczywiście na rano, dokumentacji z zaplanowanych wg. ,,Programu Dnia" ćwiczeń na obiekcie.Nie wspomnę o ,,chlebie powszednim" czyli dokumentacji zmianowej. :o
Czasy ZSP dla niektórych były,,BE" a ja, jeśli chodzi o dokumentację, to z tęsknotą wspominam. :(
Jeśli zagląda tu p.rzecznik KG,a widziałem ,że tak,to może już teraz powie jakie jeszcze w najbliższym czasie ,,papiórki" szef zmiany będzie wypełniał? :)
 
 *****
Kiedy się tak naprawdę to kretyństwo skończy popieram

*****
 A może napisać wniosek o stworzenie nowego stanowiska w JRG - pisarz!!!!Dawniej król miał kronikarzy a nam by się przydał taki pismak na miejscu akcji!!!!Zbierałby stosy informacji i potem je skrzętnie przerabiał  !!!

*****
Piękny pomysł

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 01, 2005, 20:39:12 »
Odpowiedź dla Quelle. Tak jak już pisałem w poście wyżej przydaliby się tacy ratownicy o specjalności papierkowa robota.. również czekam na nowe idiotyzm władz, którzy nie wiedzą za co się brać to tworzą takie ustawy (bez obrazy dla kogokolwiek) ale ludzie zmiłujcie się zostawcie to co najważniejsze i nie męczcie strażaków...

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 01, 2005, 23:04:51 »
Cytuj
Kilka uwag:
1/. Aby udzielić wsparcia psychicznego nie trzeba byc psychologiem. Osoby o przeciętnej wrażliwości rozumieją potrzebę i znaczenie tzw. " dobrego słowa" dla osób poszkodowanych i zagrożonych. Wsparcie psychiczne należy do metod postępowania medycznego i dlatego jest taka rubryka w karcie. Widok strażaka- ratownika jest dla większości poszkodowanych zjawiskiem pozytywnym, stąd między innymi niezłe notowania naszej fomacji. Jeżeli ktoś nie czuje i nie rozumie potrzeby wsparcia psychicznego poszkodowanych, to niech da pierwszeństwo innym - poszkodowani i chorzy czasem wyczuwają nieszczerość i chłód, lepiej, żeby pluszowego misia dał dziecku ktoś o szerszym pojmowaniu etosu ratowniczego...
2/. Jest różnica pomiędzy udzielaniem pomocy , a jej dokumentacją. Karta dokumentuje rozpoznanie, wykonane czynności i zużycie materiałów i w określonych sytuacjach jest głównym źródłem informacji o działaniach rat-med - np. po kilkunastu miesiącach, w czasie śledztwa... Trudno wtedy zarzucić strażakowi ,że czegoś nie zrobił, skoro to opisał, są dwie kopie, z tego jedna analizowana przez koordynatora...
3/. W najnowszej wersji karty nie ma rubryki o zapachu alkoholu, w starych nie trzeba tego wypełniać
4/. Radzę karty wypełniać, np. aby uniknąć trudnych pytań: Ile czekaliście na karetkę przy wypadku? - 20 min. Udzielaliście pomocy? ( art. 162 KK, przepisy strażackie) - no tak... Gdzie dokument?.........
5/. Rok temu zginął, z powodu krwotoku tętniczego,strażak, karetka przybyła po 14 minutach. I media długo kombinowały, czy pierwsza pomoc udzielona była właściwie, a prokurator, a biegli, a adwokaci... gdyby nie właściwa dokumentacja - z błędami formalnymi, ale w danej sytuacji optymalna, jego koledzy ratownicy mieliby pewnie do dzisiaj kłopoty......
6/. Jak ranny strażak odjeżdżał karetką  do szpitala, jeszcze żył,
 to kolega ratownik powiedział mu: "Trzymaj się, Jacek..." ten serdeczny, przyjacielski odruch to właśnie wspomaganie psychiczne.
Drogi Panie Koordynatorze...
Nie tak dawno temat przewijał się na szkoleniu z ratownictwa medycznego....
Nie oszukujmy się, kartę wypełnia się zazwyczaj po powrocie do JRG, dlatego że się podało że się udzielało pomocy. Wielokrotnie spotkałem się z tym że lekarze maja nasze papierki głęboko gdzieś a po drugie często nie ma poprostu czasu na to żeby ją wypełnić.
Stworzyliście drogi Panie kolejny zbedny papiór za który ktoś wziął nagrodę, zaprzyjażniona drukarnia ma na tym zarobek(zresztą tez pewnie nie bez Waszej korzyści) a biedny strażak ma kolejny punkt za pomoca którego możecie się do niego przyczepic.
Niech Pan nie mówi, że dzieki takiej karcie , prawidłowo sporządzonej i przekazanej dla PR koledzy SP Jacka uniknęli odpowiedzialności. Sprawa dziwnie ucichła i została wyciszona, a Pan przypisuje zasługi papiórowi.
Niejednokrotnie lekarz przyjeżdza, zabiera poszkodowanego, zamyka drzwi od karetki i niczego nie podpisze...bo nie jest głupi.
Oni maja dokładnie sprecyzowane swoje przepisy o ratownictwie medycznym i olewaja strażaków, dzięki którym bądź co badź niedługo za Waszymi pomysłami moga stracic pracę(mam na mysli pomysły z ratownictwem w PSP).
A może odpowie Pan dlaczego wycofano rubrykę  o wyczuwaniu alkoholu???
Czyżby znów bubel prawny???
Jakie uprawnienia ma strażak do takich opinii????
A kiedy wprowadzacie okrzyczane AED????
Jak Owsiak pieniążki przekaże???
Może coś w końcu ustaliliście w sprawie ratownictwa medycznego, może w końcu jest jakis przepis umożliwiający strażakowi podejmowanie takich działań z mocy ustawy albo rozporządzenia?????
Powiedz Pan coś wiecej...

Czekam z niecierpliwością na odpowiedz...
 
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 01, 2005, 23:42:50 »
Odpowiadam:
1/. Rzeczywiście, jeżeli nie było możliwości wypełnienia karty na miejscu zdarzenia, należy ją wypełnić po powrocie do jednostki. Nie ma tu żadnego oszustwa. Z powodu braku jednoznacznych regulacji prawnych lekarze pogotowia nie są zobowiązani do przyjmowania ani do kwitowania oryginałów naszych kart. Coraz częściej to robią, ale przepisów dotyczących powszechnego systemu ratowniczego nadal nie ma. Nas interesują kopie karty jako dokumentacja działań ratowników PSP.
2/. Karta służy jako element systemu kontroli jakości i dlatego strażaka chroni, a nie obciąża.
3/. Nie pisałem, że ktokolwiek może lub powinien uniknąć odpowiedzialności. Chodzi o to, że, między innymi dzięki karcie, możliwa była rzetelna ocena działań PSP i zmniejszył się obszar nieuzasadnionych roszczeń i podejrzeń o niekompetencję.
4/. Nie ma w Polsce dokładnie sprecyzowanych przepisów o ratownictwie medycznym na poziomie zespołu ratownicwa medycznego. Rozwój ratownictwa
w PSP nie ma żadnego wpływu na rynek pracy lekarzy, gdyż  nie istnieje możliwość zastąpienia lekarza w karetce strażakiem przeszkolonym według przyjętego w KSRG programu.  
5/. Rubrykę o alkoholu wycofano między innymi na podstawie analizy działań ratowniczych, medycznych aspektów zatrucia alkoholem etylowym oraz opinii strażaków.
6/. Niedługo w województwie łódzkim rusza pilotażowy program AED w każdej JRG, do końca marca w ramach Programu Powszechnego Dostępu do Defibrylatorów Min. Zdrowia grupy robocze opracują projekty regulacji prawnych - więcej informacji po zapytaniu na adres ratmed@kgpsp.gov.pl
 

BROKS

  • Gość
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 02, 2005, 11:23:02 »
Ja nic nie mam przeciw wspieraniu psychicznym poszkodowanego bo sam często to robiłem i uważam to za bardzo potrzebną czynność!!!Ale czy na tylko tą jedną czynność "medyczną" aż potrzeba papier wypełniać??? Masa kart medycznych trafiających potem do wglądu przez koordynatora wojewódzkiego to dokumenty zawierające tylko pomoc w formie wsparcia psychicznego!!!Przed wprowadzeniem do PSP kart też strażak wspierał psychicznie i "makulatury" nie tworzył i było ok!!!Jeśli ktoś uważa, że papier załatwia wszystko to odpowiem, że gdyby tej rubryki nie było to nie oznaczałoby to że strażak nie wspierałby psychicznie poszkodowanego bo zawsze to robił i będzie robił nadal!!!A dzięki temu powstawałoby conajmniej 75 % mniej kart medycznych czyli statystyka udzielanej pomocy medycznej by spadła na łeb na szyję!!!A jak powszechnie wiadomo nic tak nie napawa dumą jak wysoka statystyka bo wtedy można się czymś pochwalić, że chłopaki działają!!!

"Karta służy jako element systemu kontroli jakości i dlatego strażaka chroni, a nie obciąża."...to może ktoś powie jak można skontrolować czy strażak właściwie udzielił wsparcia psychicznego????A jeśli po udzieleniu pomocy psychicznej nie wypełnię karty to co???Tak tak wiem...powiedzą że nie wsparłem psychicznie bo nie ma na to papieru...papiery nas chyba niedługo "zjedzą" i całą straż pożarną!!!!

Jestem za tym żeby z kart medycznej wypi...ić zapis pt. "wsparcie psychiczne"!!!!

"Chodzi o to, że, między innymi dzięki karcie, możliwa była rzetelna ocena działań PSP i zmniejszył się obszar nieuzasadnionych roszczeń i podejrzeń o niekompetencję"....jak już wspomniałem nie mam nic przeciwko kart medycznych tylko przeciw temu bzdurnemu zapisowi pt. "wsparcie psychiczne"...może ktoś mi odpowie jaka będzie rzetelna ocena moich działań oraz roszczenia na podstawie karty medycznej, w której zaznaczyłem krzyżyk w miejscu pt. "wsparcie psychiczne"?????...odpowiedź jest prosta, nie będzie możliwa żadna ocena na podstawie krzyżyka w takiej rubryce...no chyba że Mędrcy co tą kartę wymyślili rozwiną ją o sposób udzielonego wsparcia psychicznego i wbudują w jej druk miejsce na szczegółowy opis!!!!!Zamiast ułatwiać nam pracę to wpie...dalacie zbędną papierkową robotę!!!!

Offline smoczusia

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 04, 2005, 17:50:32 »
Cytuj
4/. Nie ma w Polsce dokładnie sprecyzowanych przepisów o ratownictwie medycznym na poziomie zespołu ratownicwa medycznego. Rozwój ratownictwa
w PSP nie ma żadnego wpływu na rynek pracy lekarzy, gdyż  nie istnieje możliwość zastąpienia lekarza w karetce strażakiem przeszkolonym według przyjętego w KSRG programu.   
Witam,
Jak wprowadzać w życie coś czego jak Szanowny Pan pisze NIE MA ?! :o
O ile mnie wyedukowano w zakresie przepisów prawa to wiem, iż   udzielanie pierwszej pomocy to branie odpowiedzialności za życie ratowanego człowieka, jeśli udzielimy jej nieprawidłowo to podlegamy karze pozbawienia wolności (Art. 164 kodeksu karnego). Powrócę jeszcze raz do zadanego Panu pytania przy poprzedniej dyskusji na temat wprowadzenia AED, czy też w  wątku dotyczącym  rat-med czy jakkolwiek inaczej to nazwiemy, a na które to pytanie odpowiedź z Pańskiej strony była wymijająca : KTO WEŹMIE ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNĄ ZA KONSEKWENCJE  GROŻĄCE STRAŻAKOM W PRZYPADKU NIEUMYŚLNEGO SPOWODOWANIA ŚMIERCI POSZKODOWANEGO , NAWET JEŚLI SĄ PO PRZEBYTYM KURSIE A PRZEPISÓW REGULUJĄCYCH  ZASADY I RAMY UDZIELANIA POMOCY NIE MA W SAMEJ PSP (przypomnę drogim kolegom że za nieudzielenie pomocy,  lub nieumyślne spowodowane śmierci osoby będącej w stanie bezpośredniego zagrożenia życia  w przypadku posiadanych uprtawnień - kurs przedmedyczny - grozi również kara pozbawienia wolności w zależności od kwalifikacji czynu nawet do  lat 8).
Jak więc stosować i egzekwować przede wszystkim przepisy o ratownictwie medycznym na poziomie zespołu ratownicwa medycznego skoro jak sam Pan pisze nie ma takowych? Cóż widać że naprawdę Pan Koordynator ma szerokie pojęcie o tym w jakim zakresie powinien działać dla dobra ogółu braci strażackiej   :angry:  
Największą bronią strachu jest jego zdolność czynienia nas ślepymi na wszystko inne...
J.Carroll

Offline strazakSam

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 04, 2005, 20:09:50 »
Witam. Z tego czego sam doswiadczam jako ratownik i dowódca oraz tego co tutaj czytam wyraźnie widac że jak zwykle komuś zabrakło wyobraźni.Zarówno przy wprowadzeniu medyka do straży...przy tworzeniu dokumentacji...i z żalem muszę stwierdzić że brakuje jej nadal. Z zainteresowaniem przysłuchuję się w telewizji różnym wywiadom których udzielają ludzie z samej strażackiej góry którzy z dumą opowiadają jak to świetnie jest w straży i jak to profesjonalnie jesteśmy przygotowani do udzielania pierwszej pomocy :) Panowie!Może tak odrobina pokory! ...rzeczywistość wcale nie jest tak różowa.... Jesli 7 dniowy kurs kilka lat temu to ma być coś co zrobi ze strażaka paramedyka to faktycznie trzeba pogratulowac pomysłodawcom:) Oczywiście  teoretycznie  każdy jest przygotowany ...czyta....szkoli się....ale ranny czlowiek to nie jest teoria! To zupełnie inna bajka i chyba nikomu nie muszę tutaj tego bliżej opisywać. Przydałoby się cykliczne, praktyczne szkolenie przez fachowca na odpowiednim sprzęcie...ale to jest tylko pobożne życzenie. To co teraz mamy bardziej przypomina prowizorke. Koledzy ktorym udaje sie okayjonalnie yalapac na jaki

Offline strazakSam

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 04, 2005, 20:13:53 »
okazjonalny kurs przynosza coraz to nowe zasady postepowania :) ciekawe co bedzie wymagane w czasie recertyfikacji uprawnien :D bo moze sie okazac ze nasza wiedza nijak sie ma do tego co bedzie wymagal koorynator :)...ale podobno w kazdy chaosie jest jakis porzadek ;) pozyjemy ...zobaczymy :)

Offline strazakSam

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 04, 2005, 21:05:21 »
...zapomniałem dodac ku pokrzepieniu serc że my czasem udzielamy  pomocy na wyższym poziomie niż ekipa pogotowia gdzie jest lekarz (z tymi lekarzami to róznie bywa...moze trafic się na erce np ginekolog )... wieć chyba nie jest tak żle ... wyrzućmy zbędne papierki... poprawmy praktyczne szkolenia...i coś z tego wyjdzie :). Każdy strażak musi znać się na wielu rzeczach....mam nadzieję że nie będzie z nami jak w starym przysłowiu..."Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego"....

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 06, 2005, 00:24:32 »
Odpowiadam:
1/. Nie ma możliwości, aby ktokolwiek inny wziął odpowiedzialność za
" konsekwencje grożące strażakom w przypadku  itd..." - każda osoba pełnoletnia odpowiada za swoje czyny. Jest mało prawdopodobne, aby w dającej się przewidzieć przyszłości ktokolwiek zapewnił strażakom  ( lub komukolwiek) bezkarność w przypadku popełnienia przestępstwa...
2/. W odnośnym artykule KK ( czy na pewno numer 164 ?) chyba nie ma sankcji za nieprawidłowo udzieloną pomoc... Może mamy różne kodeksy.....
3/. To, że nie ma precyzyjnych przepisów dotyczących działań zesp. rat. med. to niedobrze, nie znaczy to jednak, że ta sfera nie podlega żadnym regulacjom. Są przepisy o zawodzie lekarza, o szkoleniu, o egzaminowaniu, o dokumentacji - w sumie jednak zaplecze prawne mogłoby być lepsze. Regulacje dotyczące pierwszej pomocy medycznej w ksrg są aktualnie najpełniejszymi regulacjami dotyczącymi takich działań w kraju
4/.Systematycznie działamy na rzecz wprowadzenia stosowanych regulacji prawnych dotyczących ratownictwa, ale prawo wprowadzają parlamentarzyści według uznanej przez siebie hierarchii priorytetów
5/. Każda komenda wojewódzka jest w posiadaniu zestawu dydaktycznego, który ma służyć jako pomoc w doskonaleniu zawodowym. Jego wykorzystanie zależy od możliwości organizacyjnych sekcji doskonalenia zawodowego wydz .oper. k.w.
6/. Każda jrg posiada min. 1 zestaw PSP R-1, który też powiniem służyć do doskonalenia zawodowego w zakresie ratmed. Jeżeli po 16 miesiącach posiadania zestawu strażak pod okiem dowódcy nie potrafi ustawić  przepływu tlenu i mówi, że ostatni raz widział to na egzaminie 2 lata temu i w ogóle to nie ma szkoleń, to pojawia się pytanie czy taką osobę można obarczyć odpowiedzialnością za cokolwiek, już nie mówiąc  o ratowaniu życia...  Czy tak realizowane przez dowódcę zadania z zakresu doskonalenia zawodowego dają nadzieję, że strażak uratuje kolegę w stanie nagłym ??? To jest poważny problem, o czym wiedzą komendanci i chyba nieczęsto chwalą  się profesjonalnym przygotowaniem do   ratmed w PSP.....
7/. Watpliwości w zakresie umiejętności zgłaszane przez ratowników są często dla nas bardzo pozytywnym objawem profesjonalnej pokory wobec problemu ratmed i stanowią  nadzieję na wzrost jakości działań - co przyjdzie wraz z doświadczeniem

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 06, 2005, 08:13:22 »
Do Pana Ignacego.
Co jaki czas nalezy przeprowadzać recertyfikację uprawnień do ratownictwa medycznego w PSP? Jaki kształt powinien mieć egzamin? Proszę podać podstawę prawną, z której wynikałoby powyższe.
Pozdrawiam

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 06, 2005, 09:22:54 »
Drogi Panie Ignacy, zadam tylko jedno pytanie:
może mi Pan wytłumaczyc dlaczego w jednej z komend miejskich - notabene bardzo Panu bliskiej ze względu na odległość wzięto się za odnowienie szkolenia medycznego (tego po 3 latach) pracownikom biurowym a tymczasem na podziale pracują strażacy którzy ostatnie szkolenie mieli 4 lata temu?????
Czy wykształcenie pracownika biurowego bierze się stąd, że biorą oni bezpośredni udział w akcjach rat-gaśniczych czy poprostu w Waszych statystykach sa oni ważniejsi????
Ale coż, kolega mój mawia , że ryba psuje się od głowy i tu się Panu jako koordynatorowi należy się pierwszeństwo. Wszak to Pan ponosi za to pełną odpowiedzialność. Chyba, że się mylę???
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2005, 09:23:31 wysłana przez Ogniowy »
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

BROKS

  • Gość
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 06, 2005, 10:25:06 »
Co się tyczy ratownictwa medycznego i postu przedmówcy o przypadkach pierwszeństwa szkolenia dla funkcjonariuszy w komendzie to widać że kabaretów w PSP mamy ciąg dalszy....Na co im to i po co im to??? :lol: No ale apropo kabaretów to przypomniał mi się pewien artykuł z Przeglądu pożarniczego....pani pracująca w jednej z KW w Polsce (chyba wydział kwatermistrzowski)  oznajmiła w wywiadzie że jest dumna z tego iż jest strażakiem!!!!Na pytanie czy mogłaby wyjeżdżać na akcje odparła że oczywiście...bo ma odpowiednie kwalifikacje (kurs medyczny też pewnie ma) :lol:  To ja w takim razie zapraszam tą panią do wyjazdów do swojej JRG...ludzi teraz brakuje i obsady samochodów bywają niepełne!!!Gwarantuje że szybko odechciałoby się pani "strażakowania" :lol: