Autor Wątek: ubrania ubrania ubrania  (Przeczytany 103033 razy)

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #300 dnia: Maj 09, 2015, 21:00:15 »
Chodzi o jedną sztukę, kolejny raz KP uraczyła ubraniem "Platinium A/PS" (książkę można by o tym ubraniu napisać) i trzeba znaleźć coś na własną rękę.
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2015, 21:05:08 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Online madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #301 dnia: Maj 09, 2015, 21:13:17 »
Cytuj
Artykuł sponsorowany przez PBI , w związku z tym że KG PSP podobno nie chce określić PBI po nazwisku pojawiają się artykuły i naciski

ale fakt jest jeden - ostatni cytat o tym że trzeba zapewnić jak najlepsze bezpieczeństwo strażakom w pełni prawdziwy
co nie znaczy że z PBI
może i sponsorowany, ale od dłuższego czasu czytuje artykuły i materiały od tego pana i uważam, że Ian Moses zna sie na swojej robocie, poza tym ma doświadczenie w kwestii wymiany sortów w straży, a nam to jakoś nie wychodzi...

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #302 dnia: Maj 09, 2015, 21:15:59 »
Chodzi o jedną sztukę, kolejny raz KP uraczyła ubraniem "Platinium A/PS" (książkę można by o tym ubraniu napisać) i trzeba znaleźć coś na własną rękę.

dobre ubranie :) szybko się zużywa
jedną sztuke to przykład kolegi z Siedlec pokazuje że można :)

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #303 dnia: Maj 09, 2015, 21:16:55 »
Cytuj
Artykuł sponsorowany przez PBI , w związku z tym że KG PSP podobno nie chce określić PBI po nazwisku pojawiają się artykuły i naciski

ale fakt jest jeden - ostatni cytat o tym że trzeba zapewnić jak najlepsze bezpieczeństwo strażakom w pełni prawdziwy
co nie znaczy że z PBI
może i sponsorowany, ale od dłuższego czasu czytuje artykuły i materiały od tego pana i uważam, że Ian Moses zna sie na swojej robocie, poza tym ma doświadczenie w kwestii wymiany sortów w straży, a nam to jakoś nie wychodzi...
to wyślij z dedykacją do kwatermistrzów

Online madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #304 dnia: Maj 09, 2015, 21:23:15 »
@mariuszp wiesz że tu nie idzie o kwatermistrzów. Kupno gównianych ubrań bo jest taniej nie jest żadna oszczędnością. Pobrałem dzisiaj rano w jednostce nowe ubranie. kolejne. Piąte w ciągu dziesięciu lat! Ile zużyłbym ubrań z górnej półki? Nie wiem, ale coś wydaje mi sie że mniej  :straz: oczywiście są tacy co pobrali drugie po piętnastu latach służby, bo stare zupełnie wyblakło od starości, ale nie każdy jest panem kierowcą  :rofl:

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #305 dnia: Maj 09, 2015, 21:39:08 »
@mariuszp wiesz że tu nie idzie o kwatermistrzów. Kupno gównianych ubrań bo jest taniej nie jest żadna oszczędnością. Pobrałem dzisiaj rano w jednostce nowe ubranie. kolejne. Piąte w ciągu dziesięciu lat! Ile zużyłbym ubrań z górnej półki? Nie wiem, ale coś wydaje mi sie że mniej  :straz: oczywiście są tacy co pobrali drugie po piętnastu latach służby, bo stare zupełnie wyblakło od starości, ale nie każdy jest panem kierowcą  :rofl:

no piszę przecież do kwatermistrzów , przed wojna kwatermistrz to był figura
a teraz mamy ustawę o zamówieniach publicznych plus wzory KG plus rozporządzenie plus CNBOP i na końcu wychodzi .......

Online madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #306 dnia: Maj 09, 2015, 21:48:11 »
Gówno wychodzi, co tu owijać w bawełnę (nieważne impregnowanej czy nie  :straz: )

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #307 dnia: Maj 09, 2015, 23:17:32 »
Czyli nie warto pchać się w goretexa z airlockiem?
A ja jestem z airlockiem, pod tym ubraniem jest większy "przewiew" i lepiej się "układa" przy zginaniu rąk w łokciach niż Tiger Devy .  W końcu Lion też wybrał airlock, tylko odwrócił stroną. Poza tym poprzedni Tiger Devy po trzech latach zrobił mi się miejscami rudy od światła. Może dlatego, że to oryginalny nomex, który ciężko się barwi na granatowo.   

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #308 dnia: Maj 10, 2015, 00:30:23 »
Artykuł sponsorowany przez PBI , w związku z tym że KG PSP podobno nie chce określić PBI po nazwisku pojawiają się artykuły i naciski

ale fakt jest jeden - ostatni cytat o tym że trzeba zapewnić jak najlepsze bezpieczeństwo strażakom w pełni prawdziwy
co nie znaczy że z PBI :)

Świetny artykuł o ubraniach:

http://ppoz.pl/zajrzyj-do-srodka/rozmaitosci/762-zloty-poziom-ochrony
Jak sponsorowany jak to jest historia tworzenia sie prawdziwego ubrania strazackiego? :)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #309 dnia: Maj 10, 2015, 07:44:08 »
[...]
ale fakt jest jeden - ostatni cytat o tym że trzeba zapewnić jak najlepsze bezpieczeństwo strażakom w pełni prawdziwy
co nie znaczy że z PBI :)

W takim razie jeśli nie PBI to jaki materiał na warstwę zewnętrzną jest najlepszy i najbezpieczniejszy dla strażaków?
Jeśli o mnie chodzi to przegląd tych najczęściej stosowanych mniej więcej wygląda tak http://www.globeturnoutgear.com/turnout-gear/materials/outer-shell a tu próba zestawienia http://www.wfrfire.com/clothing/TURNOUT/article1.asp

Szczególnie ten fragment warto polecić
What is the Best Outer Shell Fabric?

One often hears this question and the answer too often depends on who is selling the fabric or the bunker gear rather than on the facts. The best outer shell fabric depends on the individual fire departments needs. For example, if a fire department has a tight budget but wants gear that is durable and will provide good protection, then the "best" outer shell fabric may be 7.5 oz/yd² Nomex. If a fire department's concern is maximizing firefighter comfort, durability and protection then PBI Matrix may be considered to be the "best" fabric. And if a fire department's principal concern is to be able to repeatedly expose its bunker gear to temperatures in excess of 1000 °F. and have fewer replacements or repairs of burned outer shells then Kevlar/PBI may be the "best" choice.

Przykro mi, bawełny tam nie znajdziecie.


I jeszcze jedna uwaga - wg oficjalnej oferty przesłanej do mojej jednostki jednej z bardziej znanych firm różnica pomiędzy ubraniem z warstwa zewnętrzną z nomexu i PBI to około 18%, jeszcze kilka lat temu było to ponad 40% (oczywiście w stosunku do najtańszych ubrań na rynku będzie to 200% różnicy) - ze względu przede wszystkim na trwałość ale także bezpieczeństwo i ergonomię naprawdę bardzo mocno się zastanawiam, czy już nie jest czas by zacząć przechodzić na PBI w mojej jednostce, podobnie jak już jedna z jednostek OSP zrobiła.
Moje doświadczenia z przejściem z bawełny na nomex i wykorzystaniem nomexu też są pozytywne - w ciągu 5 lat ze względu na uszkodzenie musiałem wymienić tylko 1 parę spodni w jednostce i dopiero teraz powoli zaczyna być widoczne zużycie ubrań.
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2015, 08:04:51 wysłana przez Sylwek »

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #310 dnia: Maj 10, 2015, 08:14:07 »
[...]
ale fakt jest jeden - ostatni cytat o tym że trzeba zapewnić jak najlepsze bezpieczeństwo strażakom w pełni prawdziwy
co nie znaczy że z PBI :)

W takim razie jeśli nie PBI to jaki materiał na warstwę zewnętrzną jest najlepszy i najbezpieczniejszy dla strażaków?
Jeśli o mnie chodzi to przegląd tych najczęściej stosowanych mniej więcej wygląda tak http://www.globeturnoutgear.com/turnout-gear/materials/outer-shell a tu próba zestawienia http://www.wfrfire.com/clothing/TURNOUT/article1.asp

Szczególnie ten fragment warto polecić
What is the Best Outer Shell Fabric?

One often hears this question and the answer too often depends on who is selling the fabric or the bunker gear rather than on the facts. The best outer shell fabric depends on the individual fire departments needs. For example, if a fire department has a tight budget but wants gear that is durable and will provide good protection, then the "best" outer shell fabric may be 7.5 oz/yd² Nomex. If a fire department's concern is maximizing firefighter comfort, durability and protection then PBI Matrix may be considered to be the "best" fabric. And if a fire department's principal concern is to be able to repeatedly expose its bunker gear to temperatures in excess of 1000 °F. and have fewer replacements or repairs of burned outer shells then Kevlar/PBI may be the "best" choice.

Przykro mi, bawełny tam nie znajdziecie.


I jeszcze jedna uwaga - wg oficjalnej oferty przesłanej do mojej jednostki jednej z bardziej znanych firm różnica pomiędzy ubraniem z warstwa zewnętrzną z nomexu i PBI to około 18%, jeszcze kilka lat temu było to ponad 40% (oczywiście w stosunku do najtańszych ubrań na rynku będzie to 200% różnicy) - ze względu przede wszystkim na trwałość ale także bezpieczeństwo i ergonomię naprawdę bardzo mocno się zastanawiam, czy już nie jest czas by zacząć przechodzić na PBI w mojej jednostce, podobnie jak już jedna z jednostek OSP zrobiła.
Moje doświadczenia z przejściem z bawełny na nomex i wykorzystaniem nomexu też są pozytywne - w ciągu 5 lat ze względu na uszkodzenie musiałem wymienić tylko 1 parę spodni w jednostce i dopiero teraz powoli zaczyna być widoczne zużycie ubrań.

Najlepszy materiał to skóra ale odpada z innych przyczyn
nikt nie mówi że PBI jest zły wręcz przeciwnie jest doskonały ale nikt w KG nie napisze że ubranie ma być z PBI bo to faworyzowanie jednego producenta
po drugie o jakości ubrania świadczy nie tylko materiał zewnętrzny
musi być komplet odpowiednio dobrany tzw sandwich
do tego jeszcze dodatki - diabeł tkwi w szczegółach
i na końcu to co naprawdę świadczy o ergonomii to krój

więc reasumując nawet dobre materiały użyte w kiepskim kroju zapewnią tylko LEPSZE PARAMETRY OCHRONY , DŁUŻSZĄ EKSPLOATACJĘ ale nie komfort

a co do ochrony odpowiedcie sobie jaka część strażaka jest najbardziej podatna na uszkodzenia to może sobie uświadomicie gdzie zaległości są okrutne:)

Online madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #311 dnia: Maj 10, 2015, 10:31:21 »
Jak na razie w ubraniach jakich używałem najczęściej uszkodzeniom ulegały kolana ( poza Scantexem, ze swoimi wzmocnionymi kolanami), końcówki nogawek, tył spodni na pośladkach, bluza w miejscu wszycia kieszeni, końcówki rękawa, wszycia zamka, zwłaszcza przy jego początku. To uszkodzenia mechaniczne, pomijam uszkodzenia wynikające z działania wysokiej temperatury, bo jedno z ubrań zrobiło sie z granatowego zielonkawe od temperatury  :straz:

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #312 dnia: Maj 10, 2015, 10:43:45 »
Jak na razie w ubraniach jakich używałem najczęściej uszkodzeniom ulegały kolana ( poza Scantexem, ze swoimi wzmocnionymi kolanami), końcówki nogawek, tył spodni na pośladkach, bluza w miejscu wszycia kieszeni, końcówki rękawa, wszycia zamka, zwłaszcza przy jego początku. To uszkodzenia mechaniczne, pomijam uszkodzenia wynikające z działania wysokiej temperatury, bo jedno z ubrań zrobiło sie z granatowego zielonkawe od temperatury  :straz:

zła droga nie o części ciała chronione przez ubranie

Online madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #313 dnia: Maj 10, 2015, 10:57:13 »
Jeśli idzie o najbardziej narażone części ciała, to kark, szyja, głowa. takiej odpowiedzi oczekiwałeś?

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #314 dnia: Maj 10, 2015, 18:03:34 »
Jeśli idzie o najbardziej narażone części ciała, to kark, szyja, głowa. takiej odpowiedzi oczekiwałeś?

pytanie jaką najczęściej część ciała uszkadza strażak w czasie akcji wg zarejestrowanych statystyk
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2015, 21:32:38 wysłana przez Butel »

Online madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #315 dnia: Maj 10, 2015, 22:18:57 »
Obstawiam skręcenie kostki, urazy dłoni i twarzy, ale nie znam statystyk.

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #316 dnia: Maj 11, 2015, 12:43:55 »
uraz dłoni :)
i to jest odpowiedz w których ochronach jest najgorzej

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #317 dnia: Maj 11, 2015, 17:22:50 »
@mariuszp ale w ofercie dostępnych jest wiele bardzo dobrych rękawic. Więc w czym problem? Trzeba kupować te najlepsze.

A pisanie, że niby materiał ma być PBI to faworyzowanie jednego producenta - no to niech pozostali producenci zrobią lepszy materiał. Argumentacja Twoja wg. mnie nie jest trafiona ale też jestem za tym aby nie wpisywać z jakiego materiału ma być wykonane ubranie - bo za 2 lata ktoś wymyśli lepszy materiał, a strażacy poczekają 20 lat na kolejną aktualizację rozporządzenia. Dajmy producentom robić, wysyłajmy im opinie i kupujmy co najlepsze tylko od tych producentów, którzy szyją tak jak my chcemy, a nie czego WUS czy inna firma ma za dużo.

Offline NERYNG

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #318 dnia: Grudzień 13, 2015, 19:56:34 »
Muszę kupić 20szt ubrań ( kurtka, spodnie, helm, rekawice, buty ) , dobrze gdybym zdążył przed 1 stycznia. Oczywiscie jak to w życiu bywa mało kasy na to. Więc moje pyt, jakiego producenta polecicie, tani i dobry. Dodam, że chłopaki nie często zakładają ubrania na akcję, ale to już inna bajka. Zaznaczyć chciałem, że   15 razy do roku jak założą to max i to ci najbardziej aktywni.

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #319 dnia: Grudzień 13, 2015, 20:37:29 »
@mariuszp ale w ofercie dostępnych jest wiele bardzo dobrych rękawic. Więc w czym problem? Trzeba kupować te najlepsze.

A pisanie, że niby materiał ma być PBI to faworyzowanie jednego producenta - no to niech pozostali producenci zrobią lepszy materiał. Argumentacja Twoja wg. mnie nie jest trafiona ale też jestem za tym aby nie wpisywać z jakiego materiału ma być wykonane ubranie - bo za 2 lata ktoś wymyśli lepszy materiał, a strażacy poczekają 20 lat na kolejną aktualizację rozporządzenia. Dajmy producentom robić, wysyłajmy im opinie i kupujmy co najlepsze tylko od tych producentów, którzy szyją tak jak my chcemy, a nie czego WUS czy inna firma ma za dużo.
95% rękawic cena
95% ubrań cena
co z tego że są dobre
były są i będą
w przyszłym roku po podwyżce vat będzie jeszcze gorzej

Offline luis

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #320 dnia: Luty 27, 2018, 10:32:12 »
RAPTOR NXT - GOLD

Ktoś posiada ?
Jak je oceniacie ?