Autor Wątek: Udrażnianie dróg oddechowych .  (Przeczytany 11304 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Udrażnianie dróg oddechowych .
« dnia: Wrzesień 09, 2008, 21:35:50 »
Nie wiem czy temat był już poruszany ,nie przypominam sobie ,  ale z kim się spotkam to ma trochę odmienne zdanie i teorię w temacie . By nie rozbudowywać tematu bazujmy jednak na sprzęcie i uprawnieniach strażaków .
Wypisałem poniżej chyba wszystkie metody dopuszczone dla KSRG – pomijam combitub i odmiany masek i rurek krtaniowych , uznając to za jedną metodę .

1.   Rękoczyn czoło – żuchwa
2.   Rękoczyn Esmarcha
3.   Luksowanie
4.   Rurka gardłowo-ustna
5.   Maska krtaniowa

A i jak się ma do tych metod – stosowanie kołnierza unieruchamiającego .

Pomijam , że metody są mylone – byłem świadkiem jak wykładowca tłumaczył rękoczyn Esmarcha nazywając go luksowaniem  , więc jeśli  jest problem w rozróżnieniu metod , liczę że to również sobie tu wyjaśnimy.

Pozdrawiam MIKO

Offline hadamon998

  • Strażak-ochotnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
  • od 1.2.2011 kronikarz-członek zarządu.
    • OSP Pakosław
Odp: Udrażnianie dróg oddechowych .
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 09, 2008, 22:46:46 »
Cytuj
Pomijam , że metody są mylone – byłem świadkiem jak wykładowca tłumaczył rękoczyn Esmarcha nazywając go luksowaniem  , więc jeśli  jest problem w rozróżnieniu metod , liczę że to również sobie tu wyjaśnimy.


Kolego przepraszam ciebie najmocniej ale jestes troche w błedzie.ponieważ manewr Esmarcha jest tym samym co luksowanie żuchwy.ostatnio odbyłem zawody KRSG i jeszcze dokładnie było w regulaminie napisane ze trzeba uzyc manewru Esmarcha tj.wyluksowac zuchwe.
Ochotnicza Straż Pożarna...Dla Niej rzucam wszystko i biegnę co sił w nogach by pomóc innym w potrzebie...Dla OSP warto żyć, warto śnić, warto być...W żyłach krew zmieszana z odwagą...W głowie jedna myśl-ratować i żyć...

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Udrażnianie dróg oddechowych .
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 10, 2008, 07:48:35 »
Dlatego zadaje pytanie – ponieważ mnie uczono i w teorii i praktyce , że  luksowanie jest to wystawienie żuchwy z „zawiasów”  u nieprzytomnego w szczękościsku , a nie jej wysunięcie i założenie zębów na zęby.  Manewr dość drastyczny , ale podobno do wykonania , nigdy nie próbowałem choć faktycznie miałem chyba dwa razy taki przypadek , że niemożna było otworzyć ust by założyć rurkę  .

Co ciekawe uczono mnie tej techniki na  kursie  KSRG , może dawno bo z dobrych 6 lat temu , przyznaje nie uczono również jeszcze wtedy rękoczynu Esmarcha , ale fizycznie mowa była o czym innym , o innej technice . Uczono mnie tam również manewru/ rękoczynu  Selico ( dziś rzadko się to uczy)  gdzie również pod tą nazwą funkcjonują dla mnie dwie odrębne czynności , ale o tym już było na forum .

Pozdrawiam MIKO .
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 10, 2008, 10:34:43 wysłana przez MIKO »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Udrażnianie dróg oddechowych .
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 18, 2008, 18:22:30 »
istnieja pod nazwą mi nieznana takie swiderki co sie wkreca miedzy zeby to otwierania tak zacisnietych paszczy.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline pilot

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Udrażnianie dróg oddechowych .
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 12, 2010, 22:08:35 »
Maska krtaniowa (LMA) nie jezdzi w R-1.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Udrażnianie dróg oddechowych .
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 12, 2010, 23:51:27 »
Ale może jeździć , zzgodnie z wykazem sprzetu dodatkowego  -_-

Offline wowek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Udrażnianie dróg oddechowych .
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 13, 2010, 12:15:27 »
Pomimo tego że mnie uczono na KPP używania rurki krtaniowej to zaznaczono, że w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy można użyć tylko rurek U-G.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Udrażnianie dróg oddechowych .
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 14, 2010, 23:28:28 »
Po pierwsze - zwróćcie uwagę na datę powstania tego tematu - nie wiem czy autor podtrzymuje temat bo w tym czasie wiedzę na pewno pozyskał.
@wowek - ile kursów i ilu instruktorów tyle teorii. Nietstety.
Musimy sami jak najwięcej czytać i nie dać się czasem zwariować. Mnie tez na każdym kursie uczono trochę inaczej ale od tego są procedury, ustawy, wykazy sprzętu żebyśmy mieli pojęcie co wolno a czego nie.

Swoją drogą na kursach wiecznie pokutuje metoda "robimy rękoczyn Esmarcha  a następnie stosujemy rurkę U-G"  a w tej kolejności w praktyce to niestety nie możliwe.

Offline straszak112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Udrażnianie dróg oddechowych .
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 17, 2017, 20:57:01 »
Witam serdecznie. Temat dawno nie odnawiany ale szkoda zakładać nowy. Mam pytanie co do uprawnień ratownika KPP odnośnie przyrządowego udrażniania dróg oddechowych. Nie mogę znaleźć przepisów prawa mówiąca dokładnie jakiego typu urządzeń może używać ratownik KPP oprócz oczywiście rurek ustno-gardłowych. Zgodnie z ustawą o PRM art.14 czynności które może ratownik KPP to między innymi: resuscytację krążeniowo-oddechową, bezprzyrządową i przyrządową, z podaniem tlenu oraz zastosowaniem według
wskazań defibrylatora zautomatyzowanego;
I to jest w zasadzie wszystko co znalazłem i teraz pytanie jakiego typu przyrządową można(rurki ustno-gardłowe) a jakich nie można (intubacja)
Proszę oczywiście w odpowiedziach o wykazanie przepisu prawa który o tym mówi (jeśli taki istnieje)
Pozdrawiam

Offline kapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 298
Odp: Udrażnianie dróg oddechowych .
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 17, 2017, 22:28:39 »
Hmmmm na wikipedii napisane jest:

Cytuj
udrażnianie dróg oddechowych za pomocą rękoczynów udrażniających;
udrażnianie dróg oddechowych z zastosowaniem rurki ustno-gardłowej, maski krtaniowej i rurki krtaniowej;

Jednak w przypisach jest ustawa o PRM a tam nic o tym nie ma  :gwiazdki:

Offline nowy998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 229
Odp: Udrażnianie dróg oddechowych .
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 18, 2017, 07:41:49 »
a mnie uczyli, że rękoczyny są do udrażniania a sprzęt typu rurka UG, rurka czy maska krtaniowa to są do podtrzymania drożności

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Udrażnianie dróg oddechowych .
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 18, 2017, 08:48:35 »
W zasadach organizacji rat.med. w ksrg masz wymienione w wykazie sprzętu rurki ustno- gardłowe wielorazowe i  maski krtaniowe lub rurki krtaniowe jdnorazowe. Generalnie wszyscy na tym bazują.   

Offline straszak112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Udrażnianie dróg oddechowych .
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 19, 2017, 10:28:23 »
W zasadach organizacji rat.med. w ksrg masz wymienione w wykazie sprzętu rurki ustno- gardłowe wielorazowe i  maski krtaniowe lub rurki krtaniowe jdnorazowe. Generalnie wszyscy na tym bazują.

Doskonale o tym wiem, ponieważ czytałem to nie jeden raz. Jednak w załączniku nr 3 jest określone wyposażenie minimalne więc na logikę patrząc nie koniecznie w świetle przepisów prawa jedyne urządzenia.
Prawdopodobnie jest tak jak się obawiałem i prawo w tej dziedzinie jest dziurawe.

Offline Przemyk

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Udrażnianie dróg oddechowych .
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 19, 2017, 11:20:10 »
Zgodnie z procedurami PSP:
Zakres czynności  wykonywanych przez RATOWNIKA w ramach KPP obejmuje:

-> Resuscytacja K-O bez przyrządowa i przyrządowa z podaniem tlenu oraz zostawaniem, wg. wskazań, AED
i tak dalej i tak dalej . . .
ale

dalszy cytat:
Czynności ratownicze w ramach KPP realizowane są  w zależności od rodzaju obrażeń i zagrożeń poszkodowanych wg procedur ratowniczych zawartych w załączniku 1 i z zastosowaniem sprzętu będącego na wyposażeniu podmiotów KSRG wg standardów ujętych w pkt 3.5 ppkt. 1 

Masz minimalny standard wyposażenia dla ratownictwa medycznego określający minimum 1 zestaw PSP R-1 (torba, deska, szyny, butla z tlenem itp)

A w wyposażeniu zestawu PSP R-1 standardem jest:
Jednorazowe rurki krtaniowe lub maski krtaniowe w różnych rozmiarach z uchwytem 3 komplety.
I nic innego  teoretycznie nie powinno się tam znajdować.

Chyba to wystarczy by wyjaśnić że intubacja nie będzie wskazana dla ratowników PSP :).


Pozdrawiam
P.


Źródło: Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG, lipiec 2013 Warszawa.