Autor Wątek: "strzelające" Poduszki Powietrzne!  (Przeczytany 25751 razy)

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 09, 2006, 23:12:14 »
LUKAS wypuścił na rynek zestaw poduszek na kierownicę, w zestawie jest zabezpieczenie na duże i małe koło kierownicy. Produkuje również zabezpieczenie na poduszkę pasażera. O zabezpieczeniach na kurtyny boczne nie słyszałem, ale jest i to możliwe przy pomocy pasów, tylko trzeba wiedzieć jak kurtyna się otwiera, czy schodzi od góry czy wychodzi z boku, zależy to oczywiście od producenta pojazdu. Wtedy trzeba by było zabezpieczać słupek albo ciągnąć pasy przez dach samochodu. Jest tego trochę w internecie i w multimedialnych materiałach reklamowych Lukasa i Holmatro.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 11, 2006, 09:12:30 »
[...] szkoad tylko ze jak na urzadzenie jednorazowego uzytku sa takie drogie, ja chcialem tylko zauwazyc i podkreslic ze sa to urzadzenia jednorazowego uzytku. I ze po uzyciu nie spelnia juz swojej zabezpieczajacej funkcji. [...]

Większość urządzeń służących do zabezpieczenia jest jednorazowego użytku: pas strażacki, szelki ratownicze, stabilizatory, liny... nawet pasy bezpieczeństwa w samochodach są jednorazowego użytku - jest to zawsze napisane w instrukcji obsługi. Oczywiście nie chodzi tu o to, że po jednym założeniu urządzenie jest do wyrzucenia a o to, że po faktycznym zadziałaniu (ktoś spadał i został "złapany" w przypadku pracy na wysokości albo samochód uległ wypadkowi i kogoś "wyłapały" pasy bezpieczeństwa) jest do wyrzucenia, czyli takie zabezpieczenie będzie zużyte.
Myślę, że o to samo chodzi z urządzeniem zabezpieczającym przed wybuchem poduszki powietrznej.
Poprawcie mnie jeśli się mylę - jeśli macie takie urządzenie to poczytajcie w instrukcji jak to jest naprawdę i napiszcie.

@nowy jak możesz to podaj linki do tych tekstów o kurtynach - myślę, że wszyscy chętnie poczytają.

Sylwek
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2006, 09:15:28 wysłana przez Sylwek »

Offline MIC

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 13, 2006, 22:24:29 »
Witam słyszałem ostatnio o takim urządzeniu które się zakłada na kierownice i ono zatrzymuje jej wystrzał. sa tez wersje z ostrzem które automatycznie przebija uruchamiająca się poduche.
"BROTHERHOOD OF FIRE FIGHTERS"

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 14, 2006, 00:05:12 »
Cytuj

@nowy jak możesz to podaj linki do tych tekstów o kurtynach - myślę, że wszyscy chętnie poczytają.
Przepraszam za spóźnienie, ale byłem zajęty. Z tymi linkami to nie taka prosta sprawa, ale wpisz na googlach „crash testy”, „poduszki boczne” i/lub „kurtyny boczne” i uzbrój się w cierpliwość w szukaniu. Jest tam trochę tekstów i filmów. Jak chcesz to podaj adres e-mail a ja ci wyślę kilka krótkich filmików z prywatnej kolekcji.

W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 22, 2006, 17:19:47 »
odłączyć zasilanie. poduszka sie sama rozbraja po ok jednej minucie (ale w niektórych autach amerykańskich czas ten wydłuża sie nawet do 10 min.)

Offline pastor

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 23, 2006, 10:29:50 »
Też mógłbym otrzymac te kilka filmików z prywatnej kolekcji mój mail to bartus_89@tlen.pl

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 23, 2006, 23:12:38 »
co do przecinanych naboi od kurtyn bocznych to podobno huk jak diabli ale niebezpieczeństwo znikome

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 02, 2007, 00:23:23 »
co do przecinanych naboi od kurtyn bocznych to podobno huk jak diabli ale niebezpieczeństwo znikome
Huk i owszem, ale skala niebezpieczeństwa zależy od tego czy jesteś na to przygotowany i czy masz odpowiednie pełne zabezpieczenie.

pastor wysłałem ci kilka – pozdrawiam.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 04, 2007, 02:18:06 »
tak z praktyki

Nie byłem świadkiem wystrzału poduszki , ale przecięcia nożycami ładunku pirotechnicznego od napinaczy pasów umieszczonego w słupku . Finał nożyce wyrwane ratownikowi z rąk , i wyłamane ostrze .  Co do reszty Holmatro w swoich książkach opisuje szczegółowo zagadnienia które tu poruszcie , odsyłam do literatury .
A jeszcze ………
Mój kolega który jest blacharzem samochodowym , a jednocześnie asp. PSP odpalił raz poduszkę wkręconą  w imadło . Skomentował to tylko tak : jak bym wiedział jaki daje to efekt bym tego nie robił .

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 04, 2007, 17:32:53 »
Naboje od poduszek powietrznych umieszczone są ok. 3/4 wysokości słupka i tam nie należy ciąć. Jeden kolo opowiadał mi jak jednemu strażakowi wybuch taki nabój przy cięciu słupka podczas wypadku. Mimo że był odpowiedniu umundurowany (ubranie bojowe, hełm z opuszczoną przyłbicą itd.) to eksplozja była tak silna że nożyce uległy awarii, a sam strażak trafił na stół operacyjny do szpitala bo coś mu się stało z twarzą i nie tylko.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 07, 2007, 18:42:45 »
moze takie wywalanie poduszki labolatoryjne powinno byc elementem szkolenia strażaków, zeby nauczyć ich respektu, bo same filmiki i mówienie o tym nigdy nie jest tym czym rzeczywiste doswiadczenie

Offline paliwoda

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 24, 2007, 22:04:22 »
Pytanie do HAZMAT skąd TY masz te dane odnośnie sił jakie występują  przy (odpaleniu) poduszek powietrznych.
CYTAT: 300 km/h z siłą 1 tony...tak odpala poduszka gazowa frontalna na miejscu kierowcy...detonacja ładunku pirotechnicznego (jaki tam jest ładunek pirotechniczny? To jest pytanie dla Ciebie.) nastepuje w momencie uderzenia czołoweo (offset) w zakresie kąta od 0 do 40 stopni.

MADMAX29 podałeś prawidłową informację, ale trzeba zaznaczyć że dotyczy to poduszek: czołowych, bocznych w fotelach, bocznych w słupkach B ( nie kurtyn), boczne na wysokości tylnego oparcia - tylnich siedzeń lewa i prawa strona np Reno Laguna, Megan.

CYTAT: odłączyć zasilanie. poduszka sie sama rozbraja po ok jednej minucie (ale w niektórych autach amerykańskich czas ten wydłuża sie nawet do 10 min.)
 

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 25, 2007, 00:48:58 »
Tak na początek proponuje kolegom książkę : Poduszki Gazowe i Napinacze Pasów  autor. Ryszard Domidowicz . 128 str. , 86 rys.  4 tab. , jedyne ok. 30 zł  po przeczytaniu wiele pytań będzie wyjaśnionych .
Jak mi kiedyś HAZMAT napisał : „chcecie wiedzieć więcej to czytajcie więcej...tyle ode mnie”  czasem muszę się z nim zgodzić .

Nie zgadzam się natomiast z nim w teorii udzielania pomocy ( różnie zwanej na tym forum bulon pewnie zaraz mnie poprawi więc zostaje przy pomocy i ocenie stanu poszkodowanego)
Jednak dyskutujemy tu o poduszkach więc nie będę się nad tym zagadnieniem rozwodził . Nie chodzi mi jednak o prace ratownika za poszkodowanym bo to mogę przyjąć .

Fakt jest taki że poduszki są niebezpieczne , ale nie przesadzajmy . Nie trzeba mieć również oryginalnych zabezpieczeń . Można radzić sobie innymi , zw. domowymi sposobami . Odłączenie akumulatora , jak idzie , lub jak jeszcze on jest , rozwiązuje dużą część problemu . Dobrą metodą jest również zdjęcie ewentualnych ładunków z klem , bo różne rzeczy widziałem zamontowane w samochodach , w tym kondensatory .     

Pozdrawiam   



Offline mlody-667

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 10, 2007, 11:04:40 »
w autach są rozmieszczone naboje z gazem takie jakie kiedyś były w syfonach nie mówie że identyczne i tu mamy problem większość aut ma poduszki i musimy mniej więcej widzieć gdzie znajdują sie te naboje przecięcie ich powoduje odpalenie poduszki i co ważne niebezpieczne jest też dla samego ratownika dlatego ja używam nakładki na poduszki HOLMATRO bardzo przydatne :rolleyes:

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 10, 2007, 20:08:10 »
Młody coś chyba się pokręciło .
Nakładki to raczej na kierownicę , więc poduszka kierownicy a ta ma ładunek w samej kierownicy wiec nie na terenie całego samochodu . Chyba że jakiś nowy sprzęt wymyślono do zabezpieczenia wszystkich poduszek i najlepiej jeszcze ładunków napinaczy pasów .

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 15, 2007, 11:47:38 »
materiał - mieszanina pirotechniczna której bazą jest azydek sodu (nie będę wyprowadzał wzorów i reakcji spalania bo nie ma sensu)...prędkości - parę publikacji tak podaje (jeżeli masz inne to chętnie poznam) - to robi wrażenie, ale pamiętaj że faza ratowania - odebrania "ciosu głową" - to faza rozprężania a nie wypełniania

Co to niezawodności - napewno specjaliści przewidzieli różne rzeczy ale tak jak powiedziałem to jest pirotechnika i elektronika (niezawodny znany program operacyjny znanej firmy na pierwszej prezenacji też się zawiesił :wacko:) więc ja bym nacisął na taktykę a nie na szczęście

a co do kurtyn i nabojów "nie zrobi krzywdy" - nie byłbym taki pewny - czy taka buteleczka nie może odłamkować?
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2007, 11:50:07 wysłana przez HAZMAT »
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 15, 2007, 21:44:14 »
Cytuj
a co do kurtyn i nabojów "nie zrobi krzywdy" - nie byłbym taki pewny - czy taka buteleczka nie może odłamkować?

Może i wszytko wokół niej, dlatego pisałem o pełnym zabezpieczeniu – Nomex zapięty pod szyję, hełm z opuszczoną przyłbicą, rękawice specjalne i przygotowanie, że można trafić na nabój. Ale lepiej odsłonić tapicerkę w miejscu cięcia. Wyrwanie osłony słupka to kilka sekund, a można uniknąć wielu kłopotów.
A co do poduszek, to zależy ilu stopniowe i jak rozwiązano to technicznie.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 15, 2007, 22:18:42 »
Cytuj
a co do kurtyn i nabojów "nie zrobi krzywdy" - nie byłbym taki pewny - czy taka buteleczka nie może odłamkować?

Może i wszytko wokół niej, dlatego pisałem o pełnym zabezpieczeniu – Nomex zapięty pod szyję, hełm z opuszczoną przyłbicą, rękawice specjalne i przygotowanie, że można trafić na nabój. Ale lepiej odsłonić tapicerkę w miejscu cięcia. Wyrwanie osłony słupka to kilka sekund, a można uniknąć wielu kłopotów.
A co do poduszek, to zależy ilu stopniowe i jak rozwiązano to technicznie.

Ale to o czym piszesz wynika z BHP i nie tylko z tego powodu , a tapicerka ?? Często jak by można było ją oderwać to pewnie nie trzeba by było usuwać tego słupka , a jak ją usuniemy no to trzeba znaleźć jeszcze to co szukamy , co w ekstremalnych warunkach jest często nie wykonalne . Oczywiście ostrożności nigdy za wiele , ale proponuje się po prostu nauczyć rozmieszczenia wzmocnień , ładunków , akumulatorów itd. . Jest również program komputerowy na którym można to sprawdzić dla danego modelu , ale nie wiem czy z laptopem w ręce uda się prowadzić taką akcje . Jeszcze nie w polskich realiach , a może inaczej nie przy tak małych obsadach .

Pozdrawiam

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 15, 2007, 22:38:40 »
To że jest program, to wiem. Firmy produkujące samochody mają w obowiązku nanosić zmiany konstrukcyjne, ale nie słyszałem żeby u nas ktoś z tego korzystał. Co do BHP to z przestrzeganiem tego bywa różnie, sam wiesz. Zerwanie tapicerki to nie aż taki duży problem. Nauka rozmieszczenia ładunków może być trudna – nowe modele, nowe konstrukcje, nowe zabezpieczenia, itd., a programu o którym piszemy z tego co wiem u nas nie ma. Tu już nie chodzi o laptopa przy akcji, ale o wykorzystanie podczas szkolenia.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 15, 2007, 22:54:48 »
Program jest w Polsce w sprzedaży , zaraz poszukam Ci firmy
A co do tapicerki uwierz , jak masz gościa z siedzeniem wkomponowanego w słupek , to żeby ją zdjąć trzeba najpierw gościa wyjąć , potem siedzenie , a potem to niema po co szukać , bo gość już jest na zewnątrz . To jest do zrealizowania na ćwiczeniach . Słupek środkowy to akurat  tył siedzenia i bok klienta , ładunek nie jest do góry , a w dolnej części , uwierz na prawdę w 70% przypadków nie da się tego sprawdzić , po prostu trzeba wiedzieć jak ciąć . Tak jak z jakiegoś powodu stosuje się ochraniacze na słupki . Po co ? Przecież logika wskazuje by ciąć nisko , nic by nie przeszkadzało , nie trzeba tak dzwigać itd.! I nie idzie zdjąć tapicerki by sprawdzić dokąd jest wzmocnienie po prostu trzeba wiedzieć !

Pozdrawiam

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 15, 2007, 23:53:38 »
2 razy na gorąco próbowalem tego patentu z tapicerką...trzeciego razu chyba nie będzie
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2007, 00:19:52 wysłana przez HAZMAT »
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 16, 2007, 00:17:54 »
Cytuj
Program jest w Polsce w sprzedaży , zaraz poszukam Ci firmy
A co do tapicerki uwierz , ....!
I nie idzie zdjąć tapicerki by sprawdzić dokąd jest wzmocnienie po prostu trzeba wiedzieć !

Pozdrawiam


Wierzę ci bo nie mam powodu żeby nie. Wszystko zależy od okoliczności. Wzmocnienia też można ciąć, jak masz odpowiednie szczęki. To fakt, że trzeba wiedzieć gdzie w środkowych, a gdzie w tylnych. Jak znajdziesz firmę wyślij na prywatny, zadzwonię to się dowiem ile kosztuje i co z aktualizacją.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 16, 2007, 00:35:33 »
Co do słupków z wzmocnieniami zgadza się , można . Ale miesiąc temu w Punto Weber się skończył na przednim . Dobrze że nie był to jedyny zestaw na miejscu bo by była wsypa , bo olej zjebał i nawet rozpieracza by nie było . Źle , że młodsi koledzy z PSP nie chcieli posłuchać Ochotnika , bo mówiłem dwa razy . Ale akcja to nie miejsce by dyskutować , więc zająłem się swoim poszkodowanym i finał był szybki .

Program widziałem u jednej z firm na Polska Strona Pożarnicza , trzeba przejrzeć wszystkie , bo z tego co pamiętam z opisu firmy wcale nie wynikało , że może ona oferować takie coś . Przy chwili będę szukał . Był nawet załączony krótki opis



Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2007, 21:53:59 wysłana przez MIKO »

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 16, 2007, 08:39:31 »
Krótkie pytanko (zaznaczam że rat.drog. jest mi od strony praktycznej obce). Czy program który podaje konfigurację ważnych dla akcji elementów konstrukcji samochodu nie mógłby być obsługiwany przez stanowisko kierowania? No bo jeździć z laptopem można: w połączeniu z drukarką, zrobienie wydruku powinno ułatwić pracę.
Ale czy stanowisko kierowania nie mogłoby drogą radiową przekazać najważniejszych informacji, np.:
"Nabój taki a taki znajduje się z 3/4 wysokości słupka tego a tego".

Skądinąd, np. w Nowym Jorku, dyspozytor to właśnie robi w przypadku pożarów (najczęściej w momencie, gdy pożar jest już potwierdzony przez jednostki). Przez radio podaje dla wszystkich jednostek podstawowe informacje dostępne w systemie dla danego budynku (rozmiar, ilośc pięter, cechu szczególne, zagrożenia).

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 16, 2007, 10:24:32 »
No i mam w pierwszej pozycji , program oferuje http://www.procom.waw.pl/
Czy MSK , PSK ? , naprawdę trudno odpowiedzieć ? U mnie MSK prowadzi często kilka , a nawet kilkanaście akcji . Ostatnio stany są cienkie , ruch w eterze również spory .  Oczywiście tak jak w przypadku  katalogu substancji niebezpiecznych , program taki też powinien tam być , ale jeszcze komendant musi zrozumieć ekonomiczną stronę zakupu . Program jednak również jest do wykorzystania w celach szkoleniowych , zawsze coś tam w głowie zostaje . 

Pozdrawiam

PS .w polsce dystrynutorem jest : Przedstawicielstwo w Polsce ARMAL Sp. z o.o.


PS. Ściągnąłem sobie demo programu z zachodu
Fajna rzecz , szczegółowa , często poparta zdjęciami , dużo informacji , nie pytałem jeszcze o cenę ale problem jest jeszcze inny :
Przepraszam Pan umiera ? , ale ja bym od Pana potrzebował dowód rejestracyjny , musze znać markę , model , rocznik , pojemność silnia  . O nie ma Pan dowodu , Pan jest nie przytomny ! Trudno może coś przypasujemy .
Jak ktoś , zaczyna produkować takie oprogramowanie powinien stworzyć lobbing który by spowodował że w paru miejscach znanych przez ratowników , w pojeździe są ukryte tabliczki , najlepiej które można zerwać z zakodowanym kodem samochodu . Wprowadzony do systemu i wiemy że , wiemy to co mamy wiedzieć , a nie jesteśmy pewni że wiemy coś , a tak nie jest .

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2007, 11:19:36 wysłana przez MIKO »