Autor Wątek: "strzelające" Poduszki Powietrzne!  (Przeczytany 13513 razy)

Offline HAZMAT

• Strażak Sam
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 15, 2007, 11:47:38 »
materiał - mieszanina pirotechniczna której bazą jest azydek sodu (nie będę wyprowadzał wzorów i reakcji spalania bo nie ma sensu)...prędkości - parę publikacji tak podaje (jeżeli masz inne to chętnie poznam) - to robi wrażenie, ale pamiętaj że faza ratowania - odebrania "ciosu głową" - to faza rozprężania a nie wypełniania

Co to niezawodności - napewno specjaliści przewidzieli różne rzeczy ale tak jak powiedziałem to jest pirotechnika i elektronika (niezawodny znany program operacyjny znanej firmy na pierwszej prezenacji też się zawiesił :wacko:) więc ja bym nacisął na taktykę a nie na szczęście

a co do kurtyn i nabojów "nie zrobi krzywdy" - nie byłbym taki pewny - czy taka buteleczka nie może odłamkować?
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2007, 11:50:07 wysłana przez HAZMAT »
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline DEX

• Strażak Sam
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 15, 2007, 21:44:14 »
a co do kurtyn i nabojów "nie zrobi krzywdy" - nie byłbym taki pewny - czy taka buteleczka nie może odłamkować?

Może i wszytko wokół niej, dlatego pisałem o pełnym zabezpieczeniu – Nomex zapięty pod szyję, hełm z opuszczoną przyłbicą, rękawice specjalne i przygotowanie, że można trafić na nabój. Ale lepiej odsłonić tapicerkę w miejscu cięcia. Wyrwanie osłony słupka to kilka sekund, a można uniknąć wielu kłopotów.
A co do poduszek, to zależy ilu stopniowe i jak rozwiązano to technicznie.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline MIKO

• KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 15, 2007, 22:18:42 »

Może i wszytko wokół niej, dlatego pisałem o pełnym zabezpieczeniu – Nomex zapięty pod szyję, hełm z opuszczoną przyłbicą, rękawice specjalne i przygotowanie, że można trafić na nabój. Ale lepiej odsłonić tapicerkę w miejscu cięcia. Wyrwanie osłony słupka to kilka sekund, a można uniknąć wielu kłopotów.
A co do poduszek, to zależy ilu stopniowe i jak rozwiązano to technicznie.

Ale to o czym piszesz wynika z BHP i nie tylko z tego powodu , a tapicerka ?? Często jak by można było ją oderwać to pewnie nie trzeba by było usuwać tego słupka , a jak ją usuniemy no to trzeba znaleźć jeszcze to co szukamy , co w ekstremalnych warunkach jest często nie wykonalne . Oczywiście ostrożności nigdy za wiele , ale proponuje się po prostu nauczyć rozmieszczenia wzmocnień , ładunków , akumulatorów itd. . Jest również program komputerowy na którym można to sprawdzić dla danego modelu , ale nie wiem czy z laptopem w ręce uda się prowadzić taką akcje . Jeszcze nie w polskich realiach , a może inaczej nie przy tak małych obsadach .

Pozdrawiam

Offline DEX

• Strażak Sam
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 15, 2007, 22:38:40 »
To że jest program, to wiem. Firmy produkujące samochody mają w obowiązku nanosić zmiany konstrukcyjne, ale nie słyszałem żeby u nas ktoś z tego korzystał. Co do BHP to z przestrzeganiem tego bywa różnie, sam wiesz. Zerwanie tapicerki to nie aż taki duży problem. Nauka rozmieszczenia ładunków może być trudna – nowe modele, nowe konstrukcje, nowe zabezpieczenia, itd., a programu o którym piszemy z tego co wiem u nas nie ma. Tu już nie chodzi o laptopa przy akcji, ale o wykorzystanie podczas szkolenia.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline MIKO

• KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 15, 2007, 22:54:48 »
Program jest w Polsce w sprzedaży , zaraz poszukam Ci firmy
A co do tapicerki uwierz , jak masz gościa z siedzeniem wkomponowanego w słupek , to żeby ją zdjąć trzeba najpierw gościa wyjąć , potem siedzenie , a potem to niema po co szukać , bo gość już jest na zewnątrz . To jest do zrealizowania na ćwiczeniach . Słupek środkowy to akurat  tył siedzenia i bok klienta , ładunek nie jest do góry , a w dolnej części , uwierz na prawdę w 70% przypadków nie da się tego sprawdzić , po prostu trzeba wiedzieć jak ciąć . Tak jak z jakiegoś powodu stosuje się ochraniacze na słupki . Po co ? Przecież logika wskazuje by ciąć nisko , nic by nie przeszkadzało , nie trzeba tak dzwigać itd.! I nie idzie zdjąć tapicerki by sprawdzić dokąd jest wzmocnienie po prostu trzeba wiedzieć !

Pozdrawiam

Offline HAZMAT

• Strażak Sam
  • jeden wielki rozpiździej
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 15, 2007, 23:53:38 »
2 razy na gorąco próbowalem tego patentu z tapicerką...trzeciego razu chyba nie będzie
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2007, 00:19:52 wysłana przez HAZMAT »
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline DEX

• Strażak Sam
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 16, 2007, 00:17:54 »
Program jest w Polsce w sprzedaży , zaraz poszukam Ci firmy
A co do tapicerki uwierz , ....!
I nie idzie zdjąć tapicerki by sprawdzić dokąd jest wzmocnienie po prostu trzeba wiedzieć !

Pozdrawiam

Wierzę ci bo nie mam powodu żeby nie. Wszystko zależy od okoliczności. Wzmocnienia też można ciąć, jak masz odpowiednie szczęki. To fakt, że trzeba wiedzieć gdzie w środkowych, a gdzie w tylnych. Jak znajdziesz firmę wyślij na prywatny, zadzwonię to się dowiem ile kosztuje i co z aktualizacją.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Offline MIKO

• KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 16, 2007, 00:35:33 »
Co do słupków z wzmocnieniami zgadza się , można . Ale miesiąc temu w Punto Weber się skończył na przednim . Dobrze że nie był to jedyny zestaw na miejscu bo by była wsypa , bo olej zjebał i nawet rozpieracza by nie było . Źle , że młodsi koledzy z PSP nie chcieli posłuchać Ochotnika , bo mówiłem dwa razy . Ale akcja to nie miejsce by dyskutować , więc zająłem się swoim poszkodowanym i finał był szybki .

Program widziałem u jednej z firm na Polska Strona Pożarnicza , trzeba przejrzeć wszystkie , bo z tego co pamiętam z opisu firmy wcale nie wynikało , że może ona oferować takie coś . Przy chwili będę szukał . Był nawet załączony krótki opis

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2007, 21:53:59 wysłana przez MIKO »

Offline Witold

• Moderator
  • VIP
  • *
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 16, 2007, 08:39:31 »
Krótkie pytanko (zaznaczam że rat.drog. jest mi od strony praktycznej obce). Czy program który podaje konfigurację ważnych dla akcji elementów konstrukcji samochodu nie mógłby być obsługiwany przez stanowisko kierowania? No bo jeździć z laptopem można: w połączeniu z drukarką, zrobienie wydruku powinno ułatwić pracę.
Ale czy stanowisko kierowania nie mogłoby drogą radiową przekazać najważniejszych informacji, np.:
"Nabój taki a taki znajduje się z 3/4 wysokości słupka tego a tego".

Skądinąd, np. w Nowym Jorku, dyspozytor to właśnie robi w przypadku pożarów (najczęściej w momencie, gdy pożar jest już potwierdzony przez jednostki). Przez radio podaje dla wszystkich jednostek podstawowe informacje dostępne w systemie dla danego budynku (rozmiar, ilośc pięter, cechu szczególne, zagrożenia).

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline MIKO

• KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 16, 2007, 10:24:32 »
No i mam w pierwszej pozycji , program oferuje http://www.procom.waw.pl/
Czy MSK , PSK ? , naprawdę trudno odpowiedzieć ? U mnie MSK prowadzi często kilka , a nawet kilkanaście akcji . Ostatnio stany są cienkie , ruch w eterze również spory .  Oczywiście tak jak w przypadku  katalogu substancji niebezpiecznych , program taki też powinien tam być , ale jeszcze komendant musi zrozumieć ekonomiczną stronę zakupu . Program jednak również jest do wykorzystania w celach szkoleniowych , zawsze coś tam w głowie zostaje . 

Pozdrawiam

PS .w polsce dystrynutorem jest : Przedstawicielstwo w Polsce ARMAL Sp. z o.o.

PS. Ściągnąłem sobie demo programu z zachodu
Fajna rzecz , szczegółowa , często poparta zdjęciami , dużo informacji , nie pytałem jeszcze o cenę ale problem jest jeszcze inny :
Przepraszam Pan umiera ? , ale ja bym od Pana potrzebował dowód rejestracyjny , musze znać markę , model , rocznik , pojemność silnia  . O nie ma Pan dowodu , Pan jest nie przytomny ! Trudno może coś przypasujemy .
Jak ktoś , zaczyna produkować takie oprogramowanie powinien stworzyć lobbing który by spowodował że w paru miejscach znanych przez ratowników , w pojeździe są ukryte tabliczki , najlepiej które można zerwać z zakodowanym kodem samochodu . Wprowadzony do systemu i wiemy że , wiemy to co mamy wiedzieć , a nie jesteśmy pewni że wiemy coś , a tak nie jest .

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2007, 11:19:36 wysłana przez MIKO »

Offline Sajmonowski

• World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • KLUBOWICZ
  • Weteran
  • *
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 16, 2007, 15:24:06 »
Witam
skutki wybuchu poduszki mogą być poważne, a nawet tragiczne ...
polecam obejrzenie :

http://youtube.com/watch?v=b-qzxwjb8IU
http://youtube.com/watch?v=aByHtuZczy4
http://youtube.com/watch?v=u0ZdFpWWgbQ
a w ogóle to:
http://youtube.com/results?search_query=explosion+air+bag&search=Search

krótka ekslozja, ale siła ogromna ...
pzdr
Szymon
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline DEX

• Strażak Sam
« Odpowiedź #51 dnia: Marzec 16, 2007, 22:14:32 »
Dzięki Sajmonowski może to przekona niedowiarków, że jest to zagrożenie i jest na co zwracać uwagę, a odłączenie jedynie klemy to półśrodek który nie daje gwarancji. Tak można działać w warsztacie samochodowym a nie przy zdarzeniu. Kilka z tych filmów już widziałem, ale pozostałe też są ekstra.
Miko masz rację powinno to być na dzień dzisiejszy etatowe oprogramowanie stanowisk kierowania, aktualizowane na bieżąco. Jak zwykle oszczędności nie tam gdzie potrzeba.
Witek ma rację łatwiej w warunkach polowych jest uzyskać dane z PSK niż biegać z laptopem pod pachą i szukać dobrego miejsca by go uruchomić. Podajesz co za ustrojstwo i dane masz na bieżąco tylko, tylko co ... ach ta łączność. Wystarczy jeden d.... i po łączności. Z tymi tabliczkami to też pomysł niczego sobie, piszesz meldunek, wkładasz do czytnika i masz kompleksowe dane.

Offline Tiger

• Strażak Sam
    • PeeM
« Odpowiedź #52 dnia: Marzec 17, 2007, 00:25:44 »
W kwestii tabliczek - pomysł bardzo dobry, realizacja potrwałaby kilka lat ale w przyszłości na pewno zaowocowałoby. Niestety, mieszkamy w kraju, który nie jest potentatem motoryzacyjnym, nie mamy aut własnej-rodzimej produkcji i przez to żadnego wpływu na trendy rozwoju motoryzacji. Może w parlament UE należałoby z takim pomysłem uderzyć? Tam już naszemu krajowi bliżej - niestety, osobiście żadnego posła UE nie znam, ale jest nas kilku ;) na tym forum, może kto inny ;>

Offline MIKO

• KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 17, 2007, 00:32:51 »
Niestety Tiger w takich kwestiach możemy wymieniać raczej tylko pomysły i tyle .
Za mali jesteśmy , a przemysł motoryzacyjny to potężne lobby . 

Filmik  http://www.clipfish.de/player.php?videoid=MjkzNHw2OA%3D%3D (ftp://http://www.clipfish.de/player.php?videoid=MjkzNHw2OA%3D%3D)
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2007, 21:54:29 wysłana przez MIKO »

Offline fokusmok998

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 05, 2008, 13:20:38 »
Skutki przecięcia naboju poduszek powietrznych

http://pl.youtube.com/watch?v=eLmcG-ldN1o&feature=related 
Im więcej potu na treningu, tym mniej krwi w akcji.

Offline sly

• KLUBOWICZ
  • Strażak Sam
  • *
  • W stanie spoczynku
« Odpowiedź #55 dnia: Luty 08, 2008, 18:38:16 »
Panowie,w naszych Polskich realiach machaniki pojazdowej,wszelkie programy komputerowe,możecie między bajki włożyć!!!!! Widziałem na własne oczy kilka autek po zderzeniach czołowych lub czołowo bocznych w których nie odpaliły poduchy!!!!Były albo nie połączone z czujnikami,albo tak faktycznie ich nie było, a były idealnie zamaskowane pokrywami........i tutaj zaczyna się problem,wiec przestrzegam wszystkich ......jeśli nie musicie ,to nie pchajcie się do wewnątrz auta.Według moich info bardzo niebezpieczna jest poducha ,która ma chronić kolana kierowcy....spotykana w nowych modelach aut.Pomyślcie tylko.....uwalniacie poszkodowanej osobie nogi,stopy i nagle ......pierd..............          Sam odczułem wystrzał i uderzenie po eksplozji naboju znajdującego się w słupku BMW 7-ce.Nie wiem czym oberwałem ......kawałek plastiku,blaszki,nie wiem ......ale wiem jedno...... gdybym nie miał ubrania zapiętego pod szyję,hełmu z opuszczoną przyłbicą.....to teraz pisałbym do Was od Św. Piotra.
Siniak wielkości piłki do nogi nosiłem trzy tygodnie na klacie.....nadmieniam ,że w BMCE były już tylko zwłoki  dwu osób.Ale były tak zakleszczone po spotkaniu ze Starem ,że bez holmatro ani ani...... Pozdrawiam i przestrzegam

Offline youngfireman

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 08, 2008, 21:58:40 »
Kolega Miko we wczeszniejszych postach opieral swoja wiedza na temat poduszek powietrznych i napinaczy pasów z książki pod tymże tytułem i tutaj prosba do niego przeladajac net natknolem sie na ta pozycje na allegro.pl jednak Nas ratownikow interesowalby najbardziej jeden z działów BEZPIECZEŃSTWO RATOWNIKÓW
10.1. Zagrożenia pracy ratowników
10.2. Ochrona ratowników
10.3. Zasady postępowania ratowników i ich pomocników
czy istniej mozliwosc zamieszcznenia skanow tego działu??

Offline BRAVEHEART

• VIP
  • hot hot hot...
« Odpowiedź #57 dnia: Wrzesień 17, 2008, 12:08:49 »

Offline Garrity

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #58 dnia: Wrzesień 17, 2008, 12:13:42 »
To ja może wzorem BRAVEHEARTA również podrzucę dwa filmiki o tej tematyce;

* zobrazowanie mocy jaką ma "strzelająca" poduszka powietrzna http://pl.youtube.com/watch?v=dyNEH_A15Zs&feature=related

* strażak uderzony poduszką podczas akcji http://pl.youtube.com/watch?v=b1Qj75pbl8o&NR=1

pozdrawiam,
Garrity

Offline Waldi

• Stary Wyga
  • **
    • http://
System zabezpieczenia poduszek gazowych
« Odpowiedź #59 dnia: Wrzesień 22, 2008, 20:02:19 »
Dla zainteresowanych do pobrania z witryny www.jrg2.kmpsp.poznan.pl instrukcja SYSTEMU ZABEZPIECZENIA PODUSZEK GAZOWYCH W POJAZDACH (OCTOPUS) np. Webber, Lukas

Proszę także o wyrażanie swoich opinii o instrukcji w tym wątku.

scaliłem wątki
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2008, 22:03:43 wysłana przez lang »
Nieważna jest ilosć wiadomości, ale ich jakość.