Autor Wątek: "strzelające" Poduszki Powietrzne!  (Przeczytany 25748 razy)

BROKS

  • Gość
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« dnia: Luty 12, 2005, 13:25:05 »
Czy ktoś z Was w trakcie akcji ratowniczej był świadkiem "wystrzału" poduszki powietrznej (niekoniecznie tej w kierownicy....w nowych autach bywa spora liczba tego typu zabezpieczeń). Mam na myśli zarówno taki "wybuch" podczas rozcinania auta jak również juz po akcji gdy "wystrzał" nastąpił samoistnie bez przemieszczania jakichkolwiek elementów konstrukcji!!!Czy może się zdarzyć że będę wycinał tylne drzwi a na skutek jakichś drgań wypali poduszka chroniąca osobę siedzącą obok kierowcy?????To tylko gdybanie ale może ktoś z Was zetknął się z czymś takim????Gdzieś słyszałem o przypadkach zadziałania poduszki powietrznej np. na skutek hamowania a nie zderzenia!!!  

Offline Seba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 209
    • http://
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 12, 2005, 19:03:09 »
Ja osobiście nie miałem jeszcze takiej "przygody" ale zdecydowanie może się taka zdarzyć !! auta są naszpikowane zabezpieczniemi a tymi sterują czujniki, jeżeli coś nie zadziała, a ty w wyniku uderzenia, rozcinania lub czegokolwiek innego wzbudzisz je to poduszka może zadziałać. Żeby się przed tym ochronić firmy produkują specjalne "kaptury" na poduszko które przypina się do niewystrzelonej poduszki przed przystąpieniem do działań.  

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 12, 2005, 20:22:02 »
witam
jestem ochotnikiem i nie wiele wiem na ten temat ale koledzy z pobliskiej JRG mowili mi kiedys ze te kaptury ktore zaklada sie jeszcze przed wystrzeleniem poduszki (na poczatku przystepowania do dzialan ratowniczych zwiazanych z wypadkiem drogowym) sa niezbyt skuteczne (nie wiem dlaczego ).A co do czyjnikow ktore uruchamiaja te poduszki to sa praktycznie wszedzie nawet w slupkach bocznych (podobno auta dzieli sie na jakies miejsca ciecia albo cos takiego <jezeli zle pisze to mnie poprawcie> ktore maja kolejno nazwy A B i C) i czeba bardzo uwazac podczas dzialania ze sprzetem typu nozyce lub "kombi".
Jak bylem na szkoleniu na naczelnikow w pobliskiej JRG to tam pokazywali nam film dotyczacy wlasnie budowy samochodow ze szczegolnym uwzglednieniem poduszek powietrznych i wszystkiego co jest z nimi zwiazane. Film pokazywal rowniez urzadzenia firmy HOLMATRO. Wiec jesli ktos ma dostep do tego filmu to polecam :rolleyes:(moze taki film jest dolaczany jak sie kupuje np sprzet HOLMATRO)
pozdrawiam  

BROKS

  • Gość
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 12, 2005, 20:43:09 »
Co do budowy pojazdów oraz rozmieszczenia poduszek to jestem zorientowany, co do nazewnictwa też...słupki liczy się od przodu...A, B, C!!! Poduszek w autach może być wiele, z przodu to już prawie standard ale bywa po kilka bocznych oraz w tyle przednich foteli. Jestem jedynie ciekaw czy ktoś z forumowiczów był świadkiem "odpalenia" poduszki powietrznej w aucie w trakcie akcji.Czy spowodowało to jakiś negatywny skutek dla osoby ratowanej bądź ratownika. Sam nigdy nie byłem świadkiem takiego zdarzenia ale zadaje sobie to pytanie już od jakiegoś czasu. Czy wystąpiło też coś takiego w trakcie wyciągania rozbitego auta z rowu bądź wciągania na lawetę. Także jeśli ktoś z Was był świadkiem takiego przypadku bądź słyszał od kolegów strażaków to jestem ciekaw jak to wyglądało?????Pozdrooo!!!  

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 12, 2005, 21:25:08 »
Ja osobiście nie widziałem samoodpalającej się poduszki powietrznej ale widziałem na filmie wypadek podczas ratowania. Strażak uklęknął na fotelu kierowcy i udzielał pierwszej pomocy pasażerowi i w tym momencie wystrzeliła poduszka powietrzna, na skutek czego strażak mocno uderzył w fotel kierowcy i doznał złamania żeber, kości udowej i miednicy.
 

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 13, 2005, 19:59:32 »
300 km/h z siłą 1 tony...tak odpala poduszka gazowa frontalna na miejscu kierowcy...detonacja ładunku pirotechnicznego nastepuje w momencie uderzenia czołoweo (offset) w zakresie kąta od 0 do 40 stopni. Czasami po przekroczeniu tej miary poduszka nie odpala. Niepotwierdzone są wybuchy poduszek przy drganiach, podwyższonej temperaturze (co innego pożar samochodu), zwarciu instalacji elektrycznej czy wyładowania elektrostatycznego ale...pirotechnika to pirotechnika a jeżeli dodamy do tego "detonator", który ma ZAWSZE odpalić przy wypadku i nagle nie odpala to zawsze powinna kierować działaniami zasada "ZERO ZAUFANIA DO JAKICHKOLWIEK GWAŁTOWNYCH URZĄDZEŃ BEZPIECZEŃSTWA BIERNEGO" i to tyczy się również poduszek jaki i pirotechnicznych napinaczy pasów, kurtyn bocznych zasilanych azotem itp. jeżeli chodzi o zagadnienia taktyki ratowniczej to moim zdaniem

1. oględziny zewnętrzne i wewnęrzne - napisy, znamiona kostrukcyjne
2. prąd - bez komentarza
3. stabilizacja "bez poprawiania"
4. wejście do pojazdu przez tylne drzwi (jeżeli się da)
5. pokrowiec na kierownicę (jezeli sie ma)
6. działania medyczne zacząć od tyłu czyli z pozycji za pasażerem
7. odsunąć fotel do tyłu (jeżeli stan pacjenta pozwala)
8. przy cieciu uwarzać na słupki (zchowane butle z azotem lub spręzonym powietrzem często w słupkach "D", piroteczniczne napinacze pasów słupki "C", przestrzenie w drzwiach
9. po wybuchu poduszki wewnątrz pojazdu oddychanie nie jest najzdrowsze
10. można się pokusić o przykrycie kierownicy kocem - kwestia odłamków i produktów spalania
11. "ZERO ZAUFANIA DO JAKICHKOLWIEK GWAŁTOWNYCH URZĄDZEŃ BEZPIECZEŃSTWA BIERNEGO"

takie moje zdanie...

Pozdro... :D  
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline stefan_jakmarek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
  • STRAŻ NIE MYŚLI, STRAŻ GASI!!!
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 13, 2005, 21:15:28 »
Popieram Hazmata. Zawsze stosujemy zasadę ograniczonego zaufania nie tylko podczas jazdy ale również podczas działań. Wprawdzie adrenalina nas napędza i chcemy jak najszybciej udzielić pomocy to pamiętajmy"Kto się śpieszy to diabeł sie cieszy" :D
 

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 14, 2005, 16:45:37 »
Popieram cie w 100% Hazmat.. Nigdy nie można polegać na szybkości wykonywanych działań, a raczej na ich precyzji. Wykonując zadanie na interwencji należy pamiętać, że przede wszystkim bezpieczeństwo ratowników jest najważniejsze. Osobiście nie spotkałem się z opcją wybuchającej poduszki lecz uważam, że w takich wypadkach należy domagac się odszkodowań od firm produkujących samochody nie tylko dla pasażerów tych pojazdów ale i poszkodowanych ratowników.  

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 14, 2005, 17:45:36 »
slyszalem o przypadku smierci strazaka na skutek obrazen po wybuchu poduszki. niestety zrodel nie znam.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline pucek9

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 186
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 14, 2005, 17:48:22 »
Hazmat
Cytuj
6. działania medyczne zacząć od tyłu czyli z pozycji za pasażerem
ciekawe jak chcialbys zaczac dzialania medyczne od tylu ( poza stabilizacja kregoslupa) ja sobie tego nie wyobrazam.
Cytuj
7. odsunąć fotel do tyłu (jeżeli stan pacjenta pozwala)
kazde pacjenta po wypadku nalezy traktowac jako pacjenta z urazem kregoslupa

Zastanawiam sie nad kwestia zabezpieczenia kurtyn bocznych, bo sa urzadzenia zabezpieczajace przed wybuchem poduszek z kolumny kierwoniczej a jak zabezpieczyc sie przed wybuchem innych poduszek?  

Offline path

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 14, 2005, 19:49:22 »
Witam
jedna z firm produkujących hydraulikę promuje płytę o bezpieczeństwie biernym i czynnym w pojazdach. jest na co popatrzeć. na pewno służby kwatermistrzowskie to otrzymały. jest tam również co nieco o poduszkach i o zagrożeniach. Ponadto ostatnio na Discowery widziałem sporo takich programów. myślę ze dotrzecie do tych materiałów więc nie będę opowiadał o poduszkach. Ale efekt jest
path

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 14, 2005, 21:52:32 »
Drogi pucku! przede wszyskim Witam serdecznie!


Cytuj
ciekawe jak chcialbys zaczac dzialania medyczne od tylu ( poza stabilizacja kregoslupa) ja sobie tego nie wyobrazam.


zanim zacznę to zaznaczam, że nie mówimy o poszkodowanym u którego nie ma oddechu lub oddechu i tętna bądż jego życie jest bezpośrednio zagrożone, bo wtedy należałoby zastosować tektykę NATYCHMIASTOWEGO UWOLNIENIA, a wtedy zaczynamy priorytetować co ważniejsze kręgosłup czy krążenie, a to tak naprawdę  sprawę nam "ułatwia" bo musimy go wyjąć jak najszybciej choćby właśnie tyłem, nie zważając na inne obrażenia, jedyne co powinniśmy zrobić to przez uwalnianiem założyć kołnierz i tyle. Co innego gdy stan poszkodowanego nie wymusza NATYCHMIASTOWEGO UWOLNIENIA, wtedy zostawiamy gościa na miejscu i czekamy na specjalistę tzn lekarza, który podpowie jak najlepiej będzie dla pacjenta.
A więc tak:
odpowiedź na pierwsze...jeżeli stan poszkodowanego jest zadowalający to...zostawiamy go w na miejscu...Najważniejsze to utrzymać drożność dróg oddechowych, oraz badać krążenie (centralne i obwodowe - po co to napewno wiesz), ustabilizować odcinek szyjny kręgosłupa, ewentualnie założyć KED`a,
oćenić wstępnie stan poszkodowanego, zapewnić komfort termiczny i psychiczny. Wszystkie...powtarzam WSZYSTKIE te czynności da sie wykonać bez wchodzenia w przestrzeń między pacjentem a kierownicą...a większość z nich napewno będąc Z TYŁU za pacjentem

Cytuj
kazde pacjenta po wypadku nalezy traktowac jako pacjenta z urazem kregoslupa

oczywiście dlatego stabilizujemy kręgosłup poto jest kołnirz i ewentualnie KED, oprócz tego można (co juz dawno stosuje się na zachodzie) unieruchomić pacjęta mocując go do fotela za pomocą taśmy samoprzylepnej lub np pasa bezpieczeństwa, z resztą sam fotel jest pewnym usztywnieniem, więc dodają do tego ów taśmę lub pas mamy niezłe usztywnienie, a napewno WYSTARCZAJĄCE do cofnięcia fotela o parę centymetrów...

Pozdrawiam :D
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2005, 21:54:21 wysłana przez HAZMAT »
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Młodzik

  • Gość
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 15, 2005, 12:35:56 »
a spotkaliscie sie z przypadkiem wybychu butli/naboju ze sprezonym powietrzym (ktore zasila poduszki) w tylnich slupkach(ehh nie wiem jak to sie fachowo nazywa) podczas np ciecia?? wiem iz takie sa montowane w najnowszych modelach np BMW

Offline pucek9

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 186
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 15, 2005, 14:43:51 »
Tak a jak drogi Hazmacie wyobrażasz sobie zrobić badanie wstępne od tyłu?? Byzmoze da sie to zrobic ale bedzie to bardzo trudne, to co ty napisales to w 100% prawda ale....

Offline pucek9

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 186
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 16, 2005, 22:09:19 »
Proponuje zapoznac sie z ty materialem http://www.holmatro-usa.com/user/article_950822979.htm

Offline BigJaro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 17, 2005, 11:43:58 »
Witam

    Kupiliśmy niedawno sprzęt hydrauliczny Holmatro w firmie Deltaservice w Poznaniu. Oni dołączają do tego płytkę z fajnym filmikiem. Jest tam pokazane co dzieje się w momencie przecięcia naboju. Jest także scena w której Pan Manekin imituje ratownika. W scenie tej w/w Pan jest oparty o deske rodzielcza samochodu od strony pasażera. Nastepuje wybuch poduszki i Pan Manekin łamiąc oparcie fotela prawie wysiada przez tylną szybę ;)

   Myślę, że gdyby to był ratownik, na fotelu poszkodowany, to skutki są łatwe do przewidzenia.

Offline path

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 21, 2005, 20:53:18 »
Witam
Holmatro ma tez w ofercie pokrowiec na poduszkę powietrzną, a właściwie na kierownicę  z poduszką. prawdę mówiąc jeszcze nigdy nam poduszka w tym pokrowcu nie wystrzeliła wię trudno o opinię, ale myślę że to dobra rzecz.
Za to jest mały problem z poduszkami pasażera, bocznymi i kurtynami.
Ale za jakiś czas coś wymyślą. :)
path

Offline pucek9

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 186
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 21, 2005, 22:01:14 »
zgadza sie pokrowiec Holmatro to wspaniala rzecz, dzieki budowie z nici kewlarowych gwarantuje bezpieczenstwo nawet w przypadku niepodziewanego otwarcia poduszki, należy jednak pamiętać że jest to urządzenie jednorazowego użytko tzn. jeśli raz nas uchroniło przed poduszką która wybuchła gdy urządzenie było załozone należy wymienic je na nowe a kosztuje ono ok.1000zl wiec jest to drogi sport. A co do zabezpieczania przed otwarciem kurtyn bocznych to podobno Lukas ma jakies innowacyjne pasy do zabezpieczania przed ich wybuchem ale zalozenie ich pochlania duzo czasu i wymaga nielada umiejetnosci. Generalnie przed ich wybuchem nalezy sie chronic poprzez unikania przebywania w strefie ich potencjalnego dzialania, dobrym sposobem jes tez naciecie samej poduszki nozycami iprzdziurawienie jej z tym ze trzea miec 100% pewnosci gdzie sie ona znajduje, a z tym roznie bywa, wiem z doswiadczenie ze nieraz jest problem aby zlokalizowac akumlator a co dopiero rozmieszczenie kurtyn bocznych  

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 22, 2005, 09:17:04 »
Pucek!!! ciąć poduszkę?!?!??!?!??!
 primo: ZAJEBISTE RYZYKO detonacji...mam pare zdjęć takich kombinatorów, jeden jest nawet bez głowy :o

 secundo: co daje przecięcie poduszki...przypominam, że większość energi i produktów spalania ładunku pirotechnicznego zostaje absorbowane przez poduszkę... &lt;_&lt;

 tercio: jak chcesz to zrobić???????????????????  :blink:  
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 24, 2005, 16:16:24 »
Nie jestem w temacie i nie będe sie wypowiadał, ale na firehouse.com jest wykład o poduszkach powietrznych ("University of Extrication: Airbag Update 2004")
http://www.firehouse.com/live/

Niestety trzeba znać angielski, ale wykład udostępniony jest za darmo (trzeba się zarejestrować).
Tego konkretnego nie oglądałem, ale pozostałe są świetne...

pozdrawiam

Witek

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 24, 2005, 16:56:21 »
Cytuj
jeśli raz nas uchroniło przed poduszką która wybuchła gdy urządzenie było załozone należy wymienic je na nowe a kosztuje ono ok.1000zl

znacznie tanszy to 10 tys na pogrzeb oraz miesieczna renta 1000 dla rodziny strazaka. to dopiero oszczednosc
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline pucek9

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 186
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 25, 2005, 09:07:14 »
Nie zrozumiales mnie ja jestem w 100% za tymi pokrowcami, szkoad tylko ze jak na urzadzenie jednorazowego uzytku sa takie drogie, ja chcialem tylko zauwazyc i podkreslic ze sa to urzadzenia jednorazowego uzytku. I ze po uzyciu nie spelnia juz swojej zabezpieczajacej funkcji. Ale powtarzam kazda jednostka powinna miec taki sprzet na wyposazeniu

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 02, 2005, 18:19:49 »
kiedys w telewizji opowiadano o przypadku kiedy poducha pasażera wystrzeliła na parkingu. Poszkodowane zoatsło wtedy dziecko, rodzice skarżyli potem producenta. Niestety nie pamietam wiecej szczegółów. Co do zabezpieczeń widziałem kiedys zdjecie "haków" zakładanych na kierownice, haki miały za zadanie przebić poduche podczas wystrzału.
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
"strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 02, 2005, 20:37:30 »
Również słyszałem o wystrzale poduszki na parkingu. Było to jakieś 4 może 5 lat temu w samochodzi Ford Mondeo.

Offline el Fuego

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: "strzelające" Poduszki Powietrzne!
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 09, 2006, 09:57:22 »
pucek9: Urządzenia te są takie drogie z prostej przyczyny - służą ratowaniu życia, a takie rzeczy do tanich nie należą... Niestety. Na to nic nie poradzimy. Firmy produkujące sprzęt narzuciły pewną poprzeczkę. Obniżać ją dla dobra ludzkości jest złem dla ich portfela. Która z tych rzeczy jest dla producenta ważniejsza chyba nie trzeba mówić, prawda?
Ta sytuacja powtarza się przy każdym urządzeniu ratowniczym. Np. hydraulika mogłaby kosztować dużo mniej, ale dlaczego? Jest to produkt niszowy ,to dlaczego na nim nie zarobić? Moim zdaniem tego nie przeskoczymy. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że założony stoper na poduszkę nie będzie używany i po akcji będzie go można schować do skrytki i czekać na następny raz.