Autor Wątek: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu  (Przeczytany 64023 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 06, 2009, 00:20:30 »
A w Poznaniu jest tak, że w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły , ( kadeci mogli pooglądać przez otwarte bramy garażowe ) kilka dni emu  OSP gasiło pożar , nie pamiętam już ale chyba garażu . Ot polska , a kadeci mają świetny materiał poglądowy jak działa to wszystko w realu .

Offline Johny112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 13, 2009, 08:01:57 »
Do Miko...skąd masz takie niesamowite informacje?Szczerze nie przypominam sobie żeby takie coś miało miejsce.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 13, 2009, 08:51:36 »
Ja mam dobre i sprawdzone informacje bo za długo jestem na tym forum by pisać  plotki . Była OSP Luboń na ulicy Łozowej , czyli jak znasz SAP to ulica wzdłuż sal wykładowych .

Mogę ustalić bez problemu datę i godzinę – ale mówimy  na 90% o lutym 2009

Offline Johny112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 13, 2009, 22:57:55 »
No to Łozowej nie mogli oglądać z bram bo bramy są od ulicy Czechosłowackiej.pozdrawiam! naprawdę świetna "pewna" informacja :))

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 13, 2009, 23:56:03 »
No  rozumiem , że stosowanie przenośni jest trudne do zrozumienia   . W takim razie będę dokładny   mogli to oglądać z sal lekcyjnych i gabinetu komendanta.  I rozumiem że mówimy o faktach i przypadku w którym w bezpośrednie sąsiedztwo SAP w której garażach stoi kilkanaście samochodów gaśniczych i ratowniczych OSP prowadzi działania gaśnicze przy pożarze .
I podałem ten przykład akurat by pokazać fakt  niezaprzeczalny że Poznańska SAP nie posiada podziału bojowego do godziny 15:30 i pewnie jak w samej szkole się  zapali będą musiały przyjechać  miejskie JRG lub okoliczne OSP by ugasić pożar bo kadeci muszą się w tym czasie grzecznie uczyć , a nauka praktyczna na zdarzeniach ma zbyt niski ładunek merytoryczny .
Pozdrawiam

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 14, 2009, 17:51:19 »
no to faktycznie tragedia. W Bydgoszczy kadeci mający służbę na PB są na zajęciach, ale mają opóźniony wyjazd i w razie konieczności gonią. Nie wiem jak jest w pozostałych szkołach aspiranckich, ale chyba nie tak jak w Poznaniu.
Swoją drogą, kto zabezpiecza rejon SA w Poznaniu w godzinach porannych i południowych? Jedna z JRG miejskich czy OSP Luboń? A jak jest po 15.30 - czy Szkoła przejmuje piecze nad rejonem, czy tylko działa jako pomoc jednostki właściwej terytorialnie?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline andrzej_20

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
    • OSP Wymiarki
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 14, 2009, 18:41:35 »
W częstochowie kadeci mający służbę danego dnia na podziale są tam całą dobę i nie idą na zajęcia, służba to służba w końcu :straz:

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 14, 2009, 20:29:18 »
SAP w Poznaniu nie ma swojego rejonu, a w Bydgoszczy są elewi nie kadeci  :mellow:

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 14, 2009, 22:57:16 »
Oczywiście, że elewi.. nie chciałem później już tego poprawiać :rofl:
no OK, SAP nie ma własnego rejonu, lecz czyj jest to rejon operacyjny? W końcu miasto wojewódzkie, a w godzinach porannych operuje tam OSP. A po południu podział szkolny czy faktycznie inna JRG?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Johny112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 14, 2009, 22:59:29 »
Rejon w pobliżu szkoły ma JRG 4. Szkoła jest wysyłana na całe miasto jak jest coś większego.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 14, 2009, 23:47:14 »
Zgadza się SAP Poznański nie ma własnego rejonu jest to rejon JRG 4 , która zresztą do 1992 roku miała swoją siedzibę w SAP jako komenda rejonowa Poznań-Wilda . Ale wydaje się , że  mieć nie może . Po prostu podejście do spraw PB jest iście wychowawcze i przykładne .
Dla przykładu na lato , okres wakacji gdy rośnie zgorzenie i szkoła by się przydała wystawia ona fizycznie 1 zastęp .  Takich niuansów jest więcej , i szkoda o tym pisać . Ale efekt jest jaki był wspomniany na początku .
A…….. szkoła również ma elewów bo prowadzi  kursy i to jest już w tym przypadku tragedia w zbieraniu doświadczeń na PB .
Pozdrawiam

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 15, 2009, 10:44:23 »
Rejon w pobliżu szkoły ma JRG 4. Szkoła jest wysyłana na całe miasto jak jest coś większego.

Interesuje mnie sytuacja, kiedy nie ma nic większego, ot mieszkaniówka na 2 gaśnicze i SD. Ale załóżmy, że po sąsiedzku ze szkołą. Czy wysyłają JRG 4 czy też startuje SAP? No bo jak teraz ludziom wytłumaczyć, że te garaże co widzą i czerwone samochody za nimi to tylko tak na pokaz, nawet jeśli pożar ma miejsce tuż obok murów szkoły.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 15, 2009, 11:40:00 »
Odpowiem  Ci dyplomatycznie  jedzie JRG 4 i do pomocy SAP  co nieznaczny , że pomoc nie dociera przed głównymi silami . Czasami SAP jeździ samo , ale to zależy od Dyżurnego Miasta i tego kto w SAP jest akurat dowódcą zmiany .

Kolejny przykład w piątek  wieczorem silna  mgła, zgłoszony wypadek lub pożar samochodu  pod Stęszewem bez ofiar w samochodzie - droga Poznań - Wrocław . Dyżurny dysponuje miejscową OSP  w KSRG  i z JRG 4 GBA lub GCBA nie pamiętam  i SCRd MegaCity . SAP i JRG mają identyczną odległość , a chyba bliżej ma o 1-2 km SAP bo JRG 4 musi wygrzebać się z miasta .  Można było pomieszać te siły  GBA z SAP , SCRd z JRG . Dyżurny postanowił odkryć jedną JRG niż użyć sił SAP.  W przypadku  dużego MSK w Poznaniu nie są to pomyłki czy przypadki , a powodowane czymś decyzje .
Pozdrawiam

Offline Johny112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 15, 2009, 14:56:10 »
Z tym SAPem do pomocy też różnie bywa. Ostatnio pojechaliśmy do pożaru mieszkania. Na miejscy była już JRG 2, i co robiliśmy? ... Nic, nawet z wozu nie mogliśmy wysiąźć. Często jest też tak, że niezdąrzymy nawet dojechać, bo nas wracają. Wydaje mi się, że jednak to zasługa MSK i dowódców akcji.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 15, 2009, 15:21:37 »
Wydaje mi się, że jednak to zasługa MSK i dowódców akcji.
A nie uważasz że może czymś powodowana lub w jakiś sposób zapracowana przez SAP ? No bo nie wierzę  że jesteśmy nad ambitni w Poznaniu i wszystko chcemy zrobić sami – czytaj nachapać się gdy teoretycznie mógł by nam ktoś pomóc . Ja do takich niekoniecznie należę – ale opisałem wyżej powody .

Offline trzynasty

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 15, 2009, 17:56:26 »
Słuchaj widzę ,że jesteś wyrocznią i wszystko wiesz najlepiej i jedynie słuszne wyciągasz wnioski!?...a prawda jak zawsze leży gdzieś pośrodku..

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 15, 2009, 17:59:36 »
Kolego "trzynasty", wypowiedz się szerzej na temat tego z czym się nie zgadzasz w poprzednich postach i przedstaw swoją wersję, wszyscy chętnie poznamy rózne punkty widzenia.
Na razie Twoja wypowiedź, oprócz ataku na MIKO, niczego do dyskusji nie wniosła, więc może warto ją rozwinąć o jakieś fakty?

Offline trzynasty

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 15, 2009, 20:20:00 »
"by ugasić pożar bo kadeci muszą się w tym czasie grzecznie uczyć , a nauka praktyczna na zdarzeniach ma zbyt niski ładunek merytoryczny ."

1.szkoła jest po to by uczyć, a wyjazd do śmietnika, który odciąga kadetów od ważnych ćwiczeń w szkole lub na poligonie, które nie są później powtarzane, nie służy temu by mogli nauczyć się tego fachu.
 2.dajmy im szanse nauczyć się i poćwiczyć na poligonie, by później mogli to wykorzystać w akcji.
3.kadeci mają praktyki (ponad dwumiesięczne) na jednostkach tuż przed ukończeniem szkoły czyli wtedy gdy są już najbardziej wartościowi i jednostki czyli my strażacy mamy z ich pracy najwięcej pożytku

i jeszcze wiele innych argumentów na to by wpierw się nauczyli rzemiosła, a potem wysyłać ich na "rejon" oczywiście operacyjny...
pozdrawiam


Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 15, 2009, 20:44:23 »
Bzdura
żadna nauka teoretyczna nie zastąpi nauki praktycznej nawet przy zwykłym wyjeździe do śmietnika.
Tu nie chodzi o sam fakt rozmiaru zdarzenia, ale obycia się z wyjazdem, ze stresem, z korespondencją, z rozwinięciem głupiego odcinka nie na placu szkolnym tylko między blokami.

Później taki kadet, który nie jeździł do akcji w szkole idzie na jednostkę i podczas pierwszego wyjazdu alarmowego dopiąć nomexu z wrażenia nie może.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 15, 2009, 20:49:49 »
Więc dlaczego nie zawiesicie całego PB ?

Jakoś w innych szkołach umiano rozwiązać ten problem w Poznańskiej nie idzie ? 

Pomijam że w efekcie tego przychodzą do jednostek z SAP , akurat elewi po kursie którzy  zeznają,  że AODO nie miał na plecach – albo że do piwnicy się nie wchodzi bo jest ciemno .  Przykłady z życia, mogę podawać nazwiska i jednostki . 

Pomijam , że niektórym co ich uczą te wyjazdy i PB również by się przydał by mieć świadomość  prawdziwego , a nie teoretycznego pola walki . Inna sprawa że poligon jest mizerny , a istnieje od kilku lat i akurat w zakresie taktyki gaszenia pożarów to za dużo się tam nikt nie nauczy poza spaleniem sterty starych dekoracji teatralnych – można porównać faktycznie z śmietnikiem  . O nauce np. wentylacji nadciśnieniowej można jedynie pomarzyć .

Wydaje mi się po prostu że SAP w Poznaniu zabrnęła trochę w ślepy  zaułek  i  niema pomysłu  jak to zmienić .
I nikt mnie nie przekona że dobry sprawny PB w szkole jest błędem , wręcz powinien być wykorzystywany z dwojoną siłą i pewnie by tak było gdyby szło się dogadać .
Pozdrawiam

Offline trzynasty

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 15, 2009, 21:17:24 »
zero 11 żeby biegać wpierw musisz raczkować

by mogli gasić i ratować pozwól im się wpierw tego nauczyć... na początku bez stresu (akcji), a stopniowo niech napięcie wzrasta by później jadąc do akcji mogli spokojnie zapiąć ubranie specjalne i nie zrobili sobie krzywdy
wtedy od  nich wymagaj

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 15, 2009, 22:14:27 »
Uczyć bez stresu to się mogą na unitarce lub pierwszym semestrze . Ale wola pedagogów tylko proszę nie mieć żalu potem do MSK , JRG i OSP Poznańskich że jest jak jest .

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 16, 2009, 11:13:19 »
no właśnie od tego jest unitarka, tak jak w pozostałych szkołach.
Strażak z ulicy też na początku trafia na kurs podstawowy (taka unitarka), a później nikt się go nie pyta czy chce iść na zajęcia tylko siada na wóz.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 18, 2009, 15:55:44 »
Trochę nie za bardzo chce mi się wierzyć, że kadra JRG SA PSP podchodzi do tematu tak nieprofesjonalnie i  miało życiowo jak napisałeś. Przydałby się także głos "drugiej strony".

Swoją drogą to troche dziwne że Poznań tak niechlubnie wyróżnia się spośród innych szkół.
Osobiście znam osoby które w trakcie szkoły miały ponad 100 wyjazdow (bynajmniej nie same śmietniki) a nawet są takie które w trakcie nauki łapały 0,5% do emki więc nie ma rzeczy niemożliwych.

Offline Piotrowic

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 18, 2009, 16:31:35 »
Jak tak patrze na Wasze wypowiedzi na temat SA PSP w Poznaniu to normalnie szok. Ciekawe czy w SAP PSP Kraków też tak jest...............??
Gdy obowiązek wezwie mnie, tam wszędzie gdzie się pali, Ty mi o Panie siłę daj, bym życie ludzkie ocalił!