Autor Wątek: Nowe procedury w ratownictwie medycznym  (Przeczytany 6157 razy)

Offline MSJ

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
  • F998
    • Sklep dla Strażaka
Nowe procedury w ratownictwie medycznym
« dnia: Sierpień 21, 2008, 17:07:53 »
Witam,
Chciałem poinformować że od 1 lipca 2008 obowiązują nowe procedury w ratownictwie medycznym. Doszły 3 nowe procedury oraz zaszło klika zmian w już istniejących.
Szczegóły w aktualizacji podręcznika Podstawy Ratownictwa Medycznego.
Od dziś jest on dostępny w sklepie internetowym www.pozarnictwo.pl
Pozdrawiam
Sprzęt ratowniczy, książki i gadżety dla strażaków ----> http://www.fabryka998.pl

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Nowe procedury w ratownictwie medycznym
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 21, 2008, 17:20:19 »
jeśli jest ktoś zainteresowany nowymi- "aktualnymi i obowiązującymi"-jak to ktoś nazwał procedurami to dajcie znać na pw albo gg, odeśle na maila.

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2008, 17:23:13 wysłana przez emer »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nowe procedury w ratownictwie medycznym
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 21, 2008, 18:04:57 »
Są tu:
www.straz.gov.pl/upload/binaries/pdf/procedury_med.pdf
Wytyczne do organizacji ratownictwa medycznego w KSRG:
http://www.straz.gov.pl/?p=/pl/ksrg/
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2008, 18:09:29 wysłana przez grzela »

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Nowe procedury w ratownictwie medycznym
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 31, 2008, 18:04:40 »
Procedura 2 przejście do defibrylator AED raczej jeszcze słabo osiągalny w komendach ale zawsze można pójść ścieżką niedostępny :)

Procedura 5 dziecko do 1 miesiąca życia
* Słabe napięcie mięśni. - dla teoretyków z PSP ciężkie do wyłapania, tylko proszę nie pisać, że ktoś ma duże doświadczenie w postępowaniu z niemowlakami (taki może mają jednostki, a nie przeciętny ratownik)
* Blade lub sine zabarwienie skóry. - w tym wieku u dzieci takie zabarwienie skówy jest już możliwe po kilku minutach gdy dziecku jest zimno, he jak ocenić ten p[kt przy wypadku gdy siły PSp docierają jako pierwsze po około 10 minutach od zdarzenia zimą.?? Pozdrawiam piszących tą procedurę bo im dalej tym lepiej.
* Oddech niemiarowy z przerwami. - może wystąpić w normalnej sytuacji, jeżeli ktoś ma dzieci właśnie takie małe niech czasami przypatrzy się swojemu dziecku i zauważy że dziecko spokojnie leżące, oddycha w ten sposób, że czasami dorosła osoba zastanawia się czy wogóle malec oddycha.
* Nie wydaje odgłosów. :) no to można stwierdzić choć nie wydawanie odgłosów wcale nie wskazuje na to, że dziecko nie oddycha lub jest z nim coś nie tak :)

Żeby na tej procedurze nie zostawić suchej nitki to to dla mnie jest HIT albo czegoś nie zrozumiałem, albo ...
"Oddech zastępczy 30 oddechów / min 100% tlenem zapewniający unoszenie się przedniej ściany klatki piersiowej"

Jak zapewnić malcowi 30 oddechów 100% tlenem?
- maseczka silikonowa odpada, nawet maskami dla dzieci z zestawu PSP R1 nie uzyskami żadnej szczelności, pozostaje usta - usta,nos, uważając aby nie uszkodzić płuc malcowi wdmuchujemy zawartość powietrza z ust. Nabieramy 100% tlenu i "dmuchamy" po takiej serii strażak ma hiperwentylację i tlen mu uderza do głowy. 

:pomysl: Powiedzcie jak widzicie te 30 oddechów??

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Nowe procedury w ratownictwie medycznym
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 05, 2008, 09:36:18 »
Nie chcę oceniać wypowiedzi @fireman bo PALS  nie jest tak do końca moją specjalnością . Liczyłem jednak na kilka słów wyjaśnienia naszego kolegi Ignacego .
Osobiście mam również kilka pytań co do innych zapisów procedur , dlatego proponuje odświeżyć wątek i zaprosić kolegów do dyskusji ,może nie nad książką , a nad nowymi procedurami .
Pozdrawiam MIKO

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Nowe procedury w ratownictwie medycznym
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 05, 2008, 21:18:28 »
Cytuj
Jak zapewnić malcowi 30 oddechów 100% tlenem?
- maseczka silikonowa odpada, nawet maskami dla dzieci z zestawu PSP R1 nie uzyskami żadnej szczelności, pozostaje usta - usta,nos, uważając aby nie uszkodzić płuc malcowi wdmuchujemy zawartość powietrza z ust. Nabieramy 100% tlenu i "dmuchamy" po takiej serii strażak ma hiperwentylację i tlen mu uderza do głowy.
też słyszałem o tej metodzie, co więcej nawet lekarze o niej mówili nam że jak nie ma innej możliwości to trzeba z tej metody korzystać. Co do techniki wykonania to kwestia treningu. Hiperwentylację osiągnąłby strażak gdyby przez dłuższy czas na 100% wykorzystywałby pojemność płuc do resuscytacji w takim tempie tj, 30 oddechów na minutę. Maluchowi natomiast wystarczy 10ml powietrza na 1 kg masy ciała, czyli dla dziecka 5 kg wystarczy 5*10ml powietrza czyli 50 ml. A to jest objętość ust dorosłego.

procedury są pisane dla laików strażaków zarówno OSP jak i w PSP (po kursie KSRG - po którym zapominają po miesiącu o 50-80% wiadomości) więc niektóre zwroty i sformułowania są bardzo ogólne.
pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Nowe procedury w ratownictwie medycznym
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 06, 2008, 22:05:47 »
Kolega Robn dobrze wyjaśnił filozofię procedur ratmed w ksrg i zasady wentylacji małych dzieci. Przypominam, że procedury to uzupełnienie programu i procesu szkolenia, a nie skończona wiedza w pigułce. Małe dzieci umierające przeważnie z niedotlenienia prezentują często postępujące ograniczenie świadomości, zmiany zabarwienia skóry, obniżenie napięcia mięśniowego. Jak się o tym wie, to łatwiej podjąć decyzję o resuscytacji.... Miałem pewien udział w przygotowywaniu nowych procedur i jestem gotów do próby wyjaśnienia wątpliwości - jak zauważyliście, w poprzednich wytycznych nie było procedur ratowania dzieci - co prawda było to w programie szkolenia, ale raczej bez przekonania o dużej przydatności w warunkach służbowych - raczej w życiu cywilno-rodzinnym. Ale zdarzyła się resuscytacja noworodka w JRG no i teraz muszą być procedury... Resuscytacja przyrządowa noworodka to sprawa dosyć złożona, gdyż dla opanowania techniki wymaga ćwiczeń na człowieku ( raczej nierealne w warunkach ksrg...) - manekin noworodka dość znacznie różni się od żywego dziecka. Stąd zasada, że do ok. 5 roku życia prowadzimy resuscytację metodami bezprzyrządowymi z wykorzystaniem tlenu i brak w zestawie R-1 worka z maseczkami dla małych dzieci. Jeżeli ktoś nie jest w stanie  powadzić resuscytacji, z różnych przyczyn, to nie przestępstwo... Ratownicy i ochrona zdrowia zawierają ze społeczeństwem kontrakt nie na skuteczność działań, ale na zaangażowanie, profesjonalizm i dochowanie należytej staranności, warto chyba o tym pamiętać

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Nowe procedury w ratownictwie medycznym
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 07, 2008, 13:30:16 »
A ja mam prośbę o wyjaśnienie następujących mechanizmów z procedur .

procedura 2

ABC -> NIE reaguje , NIE oddycha  5 wdechów 100% O2 -> Kontrola krążenia  -> Obecne -> Tlenoterapia / wentylacja 100% O2 kontrola drożności dróg oddechowych -> Zastosowanie procedury  odpowiedniej do rodzaju urazów i obrażeń ??

 i  tu moje pytanie  czy strzałka nie powinna być skierowana okienko wyżej ( Ocena stanu poszkodowanego pod względem ewentualnych urazów i obrażeń ) Bo jak zastosować właściwą  procedurę jak nie przeprowadziliśmy badania urazowego ??

procedura 2/3

Czy obie procedury należy rozumieć tak , że w każdym przypadku ( również kardiologicznym) gdy NZK nie nastąpiło w naszej obecności zaczynamy od 5 wdechów 100% O2 -> kontrola krążenia -> pośredni masaż serca . Czyli w najlepszym przypadku tracimy 1 min.

Pozdrawiam MIKO

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Nowe procedury w ratownictwie medycznym
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 07, 2008, 19:33:21 »
Miko - to pułapka procedur - dyskutowaliśmy o tym - oba lewe słupki to poszkodowany bez konieczności resuscytacji, lewy - przytomny - prawy ( środkowy) nieprzytomny, ew. nawet  bez właściwego oddechu. żeby nie macić obrazu badania urazowego
(wywiad!!) i wsparcia psychicznego ( dla osób z kontaktem) strzałka poszła niżej w nadziei, że postępowanie będzie wynikiem badania. Tak trzeba komentować te procedurę, która jest pomocą w procesie szkolenia i doskonalenia zawodowego...
Proc 2/3 - tylko w zauważonym nzk zaczynamy od masażu i natychmiastowej ( jak najszybszej) defibrylacji przy założeniu, że pierwotna przyczyna nzk jest sercowa, czyli zapas powietrza (tlenu) w płucach przy efektywnym masażu da szanse na skuteczną defibrylację. Jeżeli zatrzymanie krążenia nie było obserwowane, to z powodu niedotlenienia dochodzi do zmniejszenia szansy na skuteczną defibrylację - w takim razie trzeba sercu "dać szansę" - wcale nie "tracimy" minuty. Łatwiej z tym się oswoić zastanawiając  się, dlaczego, mimo, że ( jak mówią producenci AED) im późniejsza defibrylacja, tym mniejsze sanse, nikt nie każe odpuszczać po pierwszym niepowodzeniu, co więcej, czasem  udaje się przywrócić rytm nadkomorowy po kilkunastu defibrylacjach. A dzieje się tak dlatego, że skuteczna resuscytacja dostarczając tlen i usuwając produkty beztlenowej przemiany materii ( plus ew. leki...) "przygotowała" mięsień sercowy do podjęcia rytmu nadkomorowego po kolejnej defibrylacji.... Na tej zasadzie zresztą odstąpiono od dziwnych pomysłów ERC 2000 o trzech kolejnych defibrylacjach... W praktyce ( to są plotki, tak jak o pacjentach spadających z noszy i wyrwanych kroplówkach - nikt tego nie bada) szybka defibrylacja niskonapięciowegi VF przed masażem i wentylacją skutkowała czasem linią izo.... smutna plotka....         

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Nowe procedury w ratownictwie medycznym
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 07, 2008, 23:09:27 »
Ignacy mnie tylko zastanawiała metodyka ( wytłumaczenie) przyjętych założeń .

I rozumiem tok myślenia twórców procedury , ale nie dla wszystkich może to być oczywiste.  Szczególnie , że  powodowane jest odwrotnymi argumentami niż wytyczne ERC 2005 , tylko specyfika straży zakłada większe prawdopodobieństwo NZK z przyczyn urazowych niż kardiologicznych , a co z tym związane z reguły odmienny zapas  tlenu w płucach ( inna przyczyna NZK ) . 

Co nie zmienia faktu że reakcja i tak będzie opóźniona . Przyniesienie torby , przygotowanie zestawu itd. itd. Fizycznie w rzadko działających zespołach podczas NZK to potrwa , a takimi jest straż . To nie ZRM gdzie piguła lub ratownik wysiada z karetki z workiem w ręce .

Co do reszty tyczącej się chyba w skrócie do efektu Kerna również jest dla mnie wszystko jasne .

Pytanie było jednak retoryczne z uwagi  że za chwilę rozpoczną się dyskusje, że znów  nie jesteśmy do końca zgodni  w pewnej części podejścia z ERC2005 i uważałem że wypada kilka słów wyjaśnienia ,

Pozdrawiam MIKO

PS. już w listopadzie czeka mnie re certyfikacja i znów  będę musiał zapomnieć co nieco .  -_-
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2008, 23:22:45 wysłana przez MIKO »

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Nowe procedury w ratownictwie medycznym
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 08, 2008, 16:01:23 »
Modelowy przykład wczesnej defibrylacji (mocno wspomagany przez producentów AED) to 53 letni biznesmen padający na lotnisku na oczach personelu i obok AED na ścianie - i "strzelają" i sukces ( chyba, żeby nie.....) Ale niedługo, w ramach współpracy z PRM, PSP będzie jeździła ( już jeździ!)  do ciężkich stanów - by być wcześniej, niż pogotowie... I wtedy może się zdarzyć nzk na oczach i w obecnosci ratowników (mam nadzieję że pacjent już dostanie tlen i elektrody AED będą przyklejone) - i wtedy na sugestię maszyny - od razu ciach ( raczej po ułożeniu na podłodze....) i znowu sukces...  A reszta to szkolenie......