Autor Wątek: Strazakwiki - stare dzieje  (Przeczytany 22805 razy)

Offline dago

• Lubię Cię
  • Administrator
  • Weteran
  • *
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Strazakwiki - stare dzieje
« dnia: Luty 06, 2005, 00:19:14 »
*** Dyskusja ze strony głównej strazak.pl ***

Tekst kieruję do tych wszyskich osób, którym się jeszcze chce.

Drodzy Czytelnicy!

Wspólnym, niemałym wysiłkiem udało się na strazak.pl zbudować społeczność. Wiele osób udziela się na forum, pisze artykuły, przysyła newsy. Odwiedzalność strony znacznie przekracza 10 tyś. miesięcznie (w styczniu - 12,5 tyś.). W tej sytuacji uznałem, że już najwyższy czas przystąpić do realizacji najbardziej zaawansowanego na strazak.pl projektu - StrazakWiki.
Dzięki temu, że jest nas tak wiele osób "którym się jeszcze chce", możliwe, że uda nam się zbudować pierwszy w Polsce ratowniczy system dokumentacji elektronicznej.
StrazakWiki jest systemem, którego nie zastąpi forum, zbiór artykułów, bazy danych czy publikacja całych książek. StrazakWiki, może być nieustannie rozwijaną encyklopedią, słownikiem, leksykonem, podręcznikiem zawodu w jednym. To sieć wzajemnie połączonych stron, tworzonych przez setki i tysiące osób jednocześnie. To wspólne zastanawianie się nad zagadnieniami zawodowymi, budowanie przyrostowego kompendium wiedzy i doświadczenia.
Teraz wyłącznie od Was zależy, czy stanie się stałym elementem naszego zawodu.

----

No właśnie, wiem, że początki są często bardzo trudne, wcale sukcesu nie odtrąbiłem, przeciwnie boję się, że przedsięwzięcie może upaść. Poszukuję pomysłów, liczę na osoby, które na forum deklarowały często chęć pomocy innym. Na StrazakWiki nie ma miejsca na kłótnie, rozmowy o ZZ. Czyste pożarnictwo. Czy więc się uda?

« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2007, 00:25:48 wysłana przez dago »
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.
StrazakWiki

Offline Pedros

• VIP
Strazakwiki
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 06, 2005, 10:43:09 »
Witam!
Każdy pomysł, który ma służyć społeczeństwu jest bardzo dobry, także ten. Tylko zaczynam gubić się w nowopowstających stronach. Jest www.strazak.pl jest nowa strona www.strażacy.pl  na każdej z ich jest oddzielne forum. Czasem o jednym problemie piszę dwa razy bo chciałbym dowiedzieć się co myślą i jedni i drudzy użytkownicy forum. Myślę, że system strażakWiki nie powinien mieć następnego forum czy następnej bazy danych. Nie wiem też czy www.strazak.pl zostanie czy też przekształci się w tę nową. Wolałbym po prostu wchodzić na jedną stronę i tam mieć dostęp do wszystkiego, spotykać tych samych kolegów na forum a nie biegać po kilku różnych miejscach.
Myślę, że dotychczasowa forma strony www.strazak.pl była całkiem dobra – ale jeśli ma się coś zmienić na lepsze to jestem oczywiście za.

Sprawa nr. 2 BARDZO WAŻNA !
Od dawna na forum istnieje wiele różnych wątków które mają na celu zmianę przepisów czy choćby zmianę sposobu myślenia naszych strażackich władz. Wypisujemy różne pomysły później kłócimy się który lepszy ale na tym się kończy.... Nawet gdyby ktoś zebrał te wszystkie posty i wysłał do Zarządu Głównego to nikt nie będzie chciał rozmawiać z jednostką! Druhowie! Jeśli naprawdę mamy wpływać na to co się wokół nas dzieje najwyższy czas założyć organizacje, stowarzyszenie, itp.... które będzie oficjalnie zarejestrowane i będzie mogło składać oficjalne wnioski w wielu nurtujących nas sprawach.
Podam tylko jeden przykład: Wiele dyskusji na temat JOTów na kilku forach jednocześnie i nic to nie dało bo regulamin jest  tego co wiem na tę chwilę obowiązujący i nie ma w nim żadnych zmian o które tak prosiliśmy. Co innego gdyby o zmiany wnosiła organizacja ogólnopolska. Z tym musieliby się liczyć.

Pozdrawiam,
Pedros

Offline dago

• Lubię Cię
  • Administrator
  • Weteran
  • *
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Strazakwiki
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 06, 2005, 11:28:41 »
Nie ma obawy !
Forum nie przekształci się i nie zniknie. Zostaje w obecnej postaci, bo jest elementem spinającym stronę strazak.pl.
StrazakWiki to wyspecjalizowane narzędzie do konkretnej, precyzyjnej roboty-w tym przypadku zebranie, opisanie i rozwijanie wiedzy pożarniczej, więc forum może jedynie na tym skorzystać. Na forum będzie większe parcie na dyskusję spraw zawodowych, bo będzie do czego nawiązywać (StrazakWiki).

Jak to pieknie jest opisane na polskiej Wikipedii:

Udział w tworzeniu Wikipedii jest ogromnie satysfakcjonujący, nawet jeśli jest w jakiejś mierze anonimowy. To projekt XXI wieku, jeden z kamieni milowych w historii Internetu, jedno z najwspanialszych osiągnięć technicznych w historii człowieka, umożliwiające współpracę setek i tysięcy osób nad wspólnym dorobkiem ludzkości. W dobie wszechogarniającego egoizmu i wiecznego zabiegania masz okazję uczestniczyć w tworzeniu dobra publicznego, które będzie przecież służyć i nam wszystkim, i następnym pokoleniom, gdy już nas nie będzie. Dołóż i swoją cegiełkę do tego imponującego gmachu wiedzy, bo tylko dzięki wspólnej pracy powstają naprawdę wielkie dzieła!

Ja bym sobie życzył jedynie zamianę słowa Wikipedia na StrazakWiki
StrazakWiki

Offline gorex

• Weteran
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Strazakwiki
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2005, 11:35:53 »
jest! na coś takiego czekaliśmy! zalogowałem sie :D  
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline WOJTEK

• Początkujący
  • *
    • http://
Strazakwiki
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 06, 2005, 11:43:05 »
Witam!
Pomysl bardzo dobry. Mam jednak pytanie. Kto bedzie weryfikowal zamieszczone na tej stronie definicje? Kto stwierdzi, ze wypracowana deficja jest ostateczna, prawidlowa i obowiazujaca? Aby informacje zebrane na tej stronie mogly stanowic kompendium wiedzy powinien je wg. mnie autoryzowac jakis fachowiec. Teoretycznie takie osoby pracuja m.in. w SGSP. W kazdej z dziedzin pozarnictwa sa wykladowcy znajacy dany temat. Tylko czy wyraza oni wole wspolpracy?

Pozdrawiam!

Offline Piotreq88

• KLUBOWICZ-MOD
  • Weteran
  • *
Strazakwiki
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 06, 2005, 12:16:26 »
Popieram pomysł i chętnie się przyłącze  :)

Pozdrawiam !!!  
CHCIAŁBY NAD POZIOMY CZŁEK A TU CIĄGLE NIŻ

straz98

• Gość
Strazakwiki
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 06, 2005, 16:18:46 »
Jestem jak najbardziej za!!! Jednak musiałaby powstać jakaś grupa osób weryfikujących poszczególne treści aby zachować właściwy poziom  i nie dopuścić przypadkowych lub złośliwych błędów

« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2005, 16:23:49 wysłana przez straz98 »

Offline robard

• KLUBOWICZ
  • Weteran
  • *
Strazakwiki
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 06, 2005, 16:46:06 »
Jretsem również jak najbardziej "ZA", jejst tylko jak zwykle jedno "ale" dotyczące właśnie weryfikacji różnych ewentualnie powstałych definicji bądź prawd, kto by je weryfikował? Uważam, że z jednej strony przecież sami jesteśmy "fachowcami" i tworzące się w przyszłości definicje dotyczące określonych zagadnień mógłby weryfikować zespół (niezależny, po prostu internauci, kazdy niezaleznie od siebie mówgłby tworzyć daną definicję), można przecież głosować na najlepszą definicję? Powstające tezy nie muszą się przecież pojawiać od razu w bazie danych, lecz wstepnie powinny być cenzurowane ' pod kątem językowym chociazby przez administratora. Myślę, że kadra dydaktyczna z naszych szkól, powinna chętnie przyłączyć się do tej inicjatywy - obserwuję strony zachodnich oragnizacji pożarniczych i tam jest to normalne, że wykladowcy i doświadczona kadra dzieli się z internautami swoją wiedzą.
Gdyby dalej powstało stowarzyszenie zrzeszające forumowiczów, a co za tym idzie osoba prowadząca to stowarzyszenie, moglibysmy faktycznie przedstawiać więcej inicjatyw lub spostrzeżeń - pełnoprwanie - stronie służbowej, już jako partner do rozmowy o wszystkich problemach. Przecież wiemy, że strona jest czytana przez KG więc i tak wiedzą co piszemy, dlaczego więc nie wysteować jawnie jako przedstawiciele ruchu strażackiego.
Bank wiedzy z pewnością nie jednemu z nas by się przydał, nie wiem jak w jednostkach kolegów, ale w mojej to akurat materiały do szkoleń są delikatnie mówiąc...nieadekwatne do obecnego stanu wiedzy pożarniczej...obie ręce w górze "ZA":))
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline Ajax

• Pokój to tylko brak wojny.
  • KLUBOWICZ-MOD-RADA
  • VIP
  • *
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Strazakwiki
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 06, 2005, 21:26:25 »
Witam serdecznie!
Jestem również Jeszcze mi sie chce, ale sam nie wiem dlaczego i jak długo? Nieco mnie w ostatnich latach skutecznie zniechęcili. :angry:  Może się to zmieni.... ;)
Myślę sobie - dobrze jednak, że zostaje to forum mimo wszystko jest ciekawie!!! :rolleyes:
Pozdrawiam! :)  
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline dago

• Lubię Cię
  • Administrator
  • Weteran
  • *
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Strazakwiki
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 07, 2005, 00:21:40 »
Witam ponownie!

Wątpliwości są trafione w punkt. Postaram się na gorąco odpowiedzieć.

@Wojtek
Kto bedzie weryfikowal zamieszczone na tej stronie definicje? Kto stwierdzi, ze wypracowana deficja jest ostateczna, prawidlowa i obowiazujaca? [..]
O ile przyjmiemy, że osoba pisząca jakąś definicję dołożyła starań o rzetelność treści, jest to osoba wiarygodna, to chyba nie będzie takich problemów. Zawsze można napisać komentarz do hasła (pole u dołu strony), przedyskutować szerzej na forum, wreszcie poprawić wprost definicję, lub napisać pod spodem własną wersję. Tak to widzę w tej chwili, opieram się na doświadczeniach Wikipedii, wiele na ten temat można poczytać na ich stronie.
Oczywiście zawsze warto autoryzować materiał u specjalisty, to jednak szczególny przypadek, choć ja osobiście mam zamiar wydrukować moje hasła i pokazać paru starszym kolegom :)    

@straz98 : złośliwe wpisy tak to fakt, od czasu do czasu także autorzy Wikipedii na to narzekają. Co mogę powiedzieć, kopie zapasowe bazy danych w miarę częste, i mechanizm cofania poprawek (można cofnąć zmiany kolejno). Na szczęście Wiki nie bywają raczej ofiarą ataków.
Zespół tak jak piszesz to najlepszy sposób na jakość. Szybko powinien powstać krąg osób znających sposób działania wiki i chcących rozstrzygać spory, problemy (każde wiki co jakiś czas ma jakąś burzę)

@robard: przerażasz mnie :D, zgadzam się z Tobą całkowicie. Mam pewne wstępne deklaracje niektórych pracowników SGSP, no ale zobaczymy. Wielu z nich potrzebę bazy wiedzy zgłaszało już dawno. może nie w takiej postaci, wielu ludzi woli tradycyjne metody, ale może taka forma jest na obecne czasy najwłaściwsza. Bo niby gdzie te tony podręczników, słowników, elementarzy itd.....

@Ajax: a teraz to się dopiero zacznie ... prawdziwe forum :)

Czekam na pierwsze wpisy, zobaczymy jakie problemy przyniesie konkretna praca. Mam nadzieję, że w miarę szybko powstanie grupa osób która przejmie odpowiedzialność za całość naszego wiki, (jakość, strona techniczna, a może nawet reprezentacja na zewnątrz...). Bez takiego ciała projekt pewnie obumrze, lub zamieni się w jakiegoś karła. Niestety kawał pracy Panie i Panowie przed nami. Efekty może za rok...dwa.  
StrazakWiki

straz98

• Gość
Strazakwiki
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 07, 2005, 08:05:57 »
A przy okazji pytanie:
1.Czy strazakwiki ma dotyczyć tylko ratownictwa czy całej ochrony przeciwpożarowej?
2.Jak ewentualnie dodawać nowe hasła - strony, poza tymi, które istnieją jako poptrzebne?

Offline HAZMAT

• Strażak Sam
  • jeden wielki rozpiździej
Strazakwiki
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 07, 2005, 17:43:23 »
Dago, ja popieram To BEZAPELACYJNIE, potrzebuję tylko sygnał i nakierownie.
Mozesz na mnie liczyć jeżeli chodzi o całą "Niebezpieczną chemię", terroryzm chemiczny i bioterroryzm, promieniotwórczość, toksykologię, pirotechnikę itp.

Pozdro i  ... czekam na start :D  
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline dago

• Lubię Cię
  • Administrator
  • Weteran
  • *
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Strazakwiki
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 07, 2005, 23:52:20 »
Odpowiadam

straz98: 1. mam nadzieję, że uda się poruszyć zakres całej ochrony ppoż. liczę w tym miejscu na parę osób, które się deklarowały do pomocy.
2. Wiem, że to jeszcze nie poszło jako prezentacja, ale sie nie wyrobiłem. Generalnie jest tak że można to zrobić na parę sposobów:
- Poprzez objęcie podwójnymi nawiasami kwadratowymi nazwy umieszczonej w tekście, czyli tak: [[Tytuł strony]] (np edytujesz hasło pożar i tworzysz z jakiegoś słowa link.
Po zapisaniu i odświeżeniu strony zobaczysz link. Jeśli strona, na którą link wskazuje nie istnieje w bazie danych, za stworzonym linkiem pojawi się znak zapytania
- Poprzez wpisanie w okno adresu przeglądarki internetowej czegoś takiego jak

http://www.strazak.pl/wacko/wakka.php?wakka=Nazwa_mojej_nowej_strony
Zerknij temat Na wikipedii. Ten i inne tematy są dobrze opisane. Te dziesiątki stron dokumentacji jak pisać, jakie stosować zasady, jak współpracwać. Zasady są zgodne w 90%, kilka różnic w składni edytorskiej. Postaram się zrobić kolejną małą prezentację choć wiem, że ciężko jest wszystko ująć. Warto trenować np w brudnopisie (jest taka strona w indeksie, śmiało można eksperymentować.

HAZMAT: cieszę się, że jesteś z nami. Konkretnie to na początek trzeba dobrać jakąś systematykę dziedzin. Najlepiej w postaci drzewka, czyli jak elementy "niebezpiecznej chemii" się dzielą i jak dalej podzielić te podzagadnienia. Dla przykładu ja wprowadziłem podział ratownictwa:
* Ratownictwo
   *Ratownictwo wodne
   *Ratownictwo techniczne
   *Ratownictwo eklologiczne
   .
   .
   .
   *Działania gaśnicze
      *Pojęcia
      *Termin 1
      *Termin n
To jest dość prosty podział i możliwe, że trzeba go bardziej rozbudować.
Oczywiście każda ww. dziedzina ratownictwa będzie sama początkiem własnego drzewka z definicjami, wyjaśnieniami terminów  i innymi elementami które uznamy za słuszne. Taki widzę front robót jeśli masz ochotę podjąć temat. Jak ustalisz drzewo kategorii łatwiej będzie innym osobom przyłączyć się.

StrazakWiki

Offline ergie

• Bywalec
  • *
    • http://www.remiza87.republika.pl/
Strazakwiki
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 28, 2005, 21:42:32 »
dago polecam ten link Pożarnictwo w Wikipedii

Po co więc mnożyć byty, nie lepiej uzupełnić to co zaczęte zostało na Wikipedii?

Offline dago

• Lubię Cię
  • Administrator
  • Weteran
  • *
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Strazakwiki
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 28, 2005, 23:42:46 »
Właśnie uwiąd tego tematu na wikipedii, który obserwuję od 2003 roku, utwierdził mnie w tym pomyśle. Zreszta jako autor niektórych wpisów z 2002 sam widzisz,  że to tempo raczej nie ma sensu.

Myślę, że na strazaku jest szansa na rozwój takiego wiki, w większym stopniu niż na wikipedii. To tu spotyka się sporo osób z tej branży, można prowadzić dyskusje i  pisać jedynie o pożarnictwie.

Nie mam mocy przerobowych, żeby prowadzić portal dziedzinowy w ramach wikipedii. Nie do końca zgadzam się też z niektórymi postanowieniami polityki tego serwisu, a dodatkowo uważam, że głównym powodem porażki jest trudność w zrozumieniu zagadnień edycji. Wielu moich znajomych zachwyconych ideą wspólnej pracy zwyczajnie wymiękło przy próbach zrozumienia złożonych konstrukcji pseudojęzyka formatowania.
Ja starałem się te rzeczy wyeliminować, wybrałem niewielki silnik wiki, z prostą składnią, bez wodotrysków. Mam nadzieję, że w tej formie w końcu się uda.  
StrazakWiki

Offline cul2

• Weteran
Strazakwiki
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 01, 2005, 00:47:35 »
Pomysł dobry, ale czy wypali.Obawiam się,że może to tylko słomiany zapał tak jak z bazą konspektów.

Offline dago

• Lubię Cię
  • Administrator
  • Weteran
  • *
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Strazakwiki
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 01, 2005, 10:35:29 »
Przepraszam, ale strazak.pl nie ma nic wspólnego z bazą konspektów. Ten pomysł nie wyszedł od nas i nigdy nie było planów jego realizacji w ramach strazak.pl. Rozmowy nt. bazy konspektów były prowadzone przez forumowiczów.

Nie jestem przekonany do tego pomysłu z bardzo prostej przyczyny -
Konspekt jest ściśle zdefiniowanym w literaturze pojęciem. Ma być planem przebiegu zajęć, jest narzędziem pomocniczym prowadzącego. Zawiera metodykę, formy, środki dydaktyczne. Oczywiście siłą rzeczy podlega ocenie bo co ma oceniać ew. kontrola? Ma instalować podsłuch w każdej JRG?
Z drugiej strony, w naszej przekoszonej rzeczywistości to konspet stał się podmiotem zajęć, bez zawracania sobie głowy faktycznym przekazem wiedzy.

Baza konspektów to jakiś potworek, w którym wpisane laurki mają świadczyć o doskonałym przygotowaniu szkolącego, a byłyby zwykłymi kalkami pro-forma. Zamiast rzetelnie przyjrzeć się szkoleniom podległych strażaków brniemy w fikcję, gdzie mrugnięciem oka do kontrolera jest kolorowy kwitek, na podstawie którego dostajemy celujące oceny. Takiej sytuacji nie zmieni baza gotowców, raczej uczciwa praca, może czasem popukanie się w czoło do niektórych nadgorliwych panów z KW.

StrazakWiki

Offline zbyszekkostrzyn

• Stary Wyga
  • **
Strazakwiki
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 01, 2005, 11:30:34 »
Witam
Podoba mi się ten pomysł jak najbardziej jestem za.

Offline osposie

• Weteran
    • http://www.7stref.pl
Strazakwiki
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 01, 2005, 16:18:45 »
Uważam, że to dobry pomysł. Z wielką chęcią dołączył bym się do tego programu. :D  

Offline pijacka ferajna kaczora

• Początkujący
  • *
Odp: Strazakwiki
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 13, 2006, 20:20:32 »
pomysł godn uwagi co namniej jak koncert arra w gdańsku