Autor Wątek: egzamin 1 stopnia  (Przeczytany 6994 razy)

Offline zielin90

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
egzamin 1 stopnia
« dnia: Sierpień 08, 2008, 14:45:39 »
mam pytanie czy komendant moze dopuscic nieletniego(17lat) do egzaminu konczacego kurs 1 stopnia,w mojej jednostce zaistniala taka syduacja.Prosze o opinie.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: egzamin 1 stopnia
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 08, 2008, 15:12:48 »
Przepis mówi wyrażnie że na kurs szeregowca OSP może iść osoba pełnoletnia więc kolego poczekaj jeszcze rok :) Pozdrawiam

Offline jasiuf

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: egzamin 1 stopnia
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 08, 2008, 15:16:16 »
Twoje pytanie jest co najmniej dziwne bowiem nieletni członek OSP nie ma prawa w ogóle być dopuszczony do udziału w szkoleniu OSP. Jednym z warunków przyjęcia na szkolenie OSP (kurs) jest ukończony 18 rok życia (a ponadto aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych, skierowanie od naczelnika OSP potwierdzone przez np. wójta lub burmistrza oraz ubezpieczenie od następstw NW). Jak widać nie powinno być w ogóle alternatywy czy może dopuścić do egzaminu czy też nie. NIE - ponieważ nie może w ogóle nieletniego skierować na szkolenie.

Offline zielin90

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: egzamin 1 stopnia
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 08, 2008, 15:40:26 »
moze rozwine watek,zaczolem kurs jak mialem 17lat z jeszcze kilkoma osobami w moim wieku.Po zakonczeniu kurs odbyl sie egzamin ja do niego nie moglem przystapic poniewaz zabraklo mi 20 dni do 18 lat.Nastepnie dowiedzialem sie ze osoby ktore do dzis nie ukonczyly 18 lat zdaly ten egzamin.I z tad moje pytanie czy komendant mogl tak postapic.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: egzamin 1 stopnia
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 08, 2008, 15:58:21 »
Twoje pytanie jest co najmniej dziwne bowiem nieletni członek OSP nie ma prawa w ogóle być dopuszczony do udziału w szkoleniu OSP. Jednym z warunków przyjęcia na szkolenie OSP (kurs) jest ukończony 18 rok życia (a ponadto aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych, skierowanie od naczelnika OSP potwierdzone przez np. wójta lub burmistrza oraz ubezpieczenie od następstw NW). Jak widać nie powinno być w ogóle alternatywy czy może dopuścić do egzaminu czy też nie. NIE - ponieważ nie może w ogóle nieletniego skierować na szkolenie.

Zła wypowiedź kolego bo może być dopuszczony do szkolenia OSP ale dla MDP :) Pozdro
______________________________________________________________________

Dziwne dla mnie jak komendant mógł tak postąpić to wbrew  przepisom....

@ Scalono
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2008, 16:30:59 wysłana przez MGNACZUS »

Offline OSP Mogilno

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: egzamin 1 stopnia
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 08, 2008, 17:47:22 »
Twoje pytanie jest co najmniej dziwne bowiem nieletni członek OSP nie ma prawa w ogóle być dopuszczony do udziału w szkoleniu OSP. Jednym z warunków przyjęcia na szkolenie OSP (kurs) jest ukończony 18 rok życia (a ponadto aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych, skierowanie od naczelnika OSP potwierdzone przez np. wójta lub burmistrza oraz ubezpieczenie od następstw NW). Jak widać nie powinno być w ogóle alternatywy czy może dopuścić do egzaminu czy też nie. NIE - ponieważ nie może w ogóle nieletniego skierować na szkolenie.

wydaje mi sie żę podczac egzaminu osoba musi Skończyć 18 tat a nie na początku kursu:) chyba  że się myle :rolleyes::)
małe OSP też wiele mogą : www.ospmogilno.pl

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: egzamin 1 stopnia
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 08, 2008, 18:22:10 »
Witam. Ja robiłem kurs szeregowców OSP mając 16 lat. Po ukończeniu kursu dostałem tylko zaświadczenie o ukończeniu takiego kursu, które uprawnia do złożenia eksternistycznego egzaminu końcowego po ukończeniu 18 lat. :)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: egzamin 1 stopnia
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 08, 2008, 18:41:18 »
Dla mnie teraz co czytam to czarna magia pierwsze słyszę o czymś takim Panowie nie wolno dopuszczać aby osoby nieletnie uczestniczyły w jakimśkolwiek kursie OSP oczywiście oprócz kursu dla MDP a jakby coś się któremu stało na takim kursie i naczelnik by miał przechlapane tak nie wolno niech się młodziki końcu nauczą niewolno i tyle trzeba poczekać widzę że się już w główkach przewraca wszystkim MDP może niedługo MDP będzie ratować życie i mienie ludzkie a my na emeryturę pójdziemy he he.

Offline jasiuf

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: egzamin 1 stopnia
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 08, 2008, 19:19:32 »
Twoje pytanie jest co najmniej dziwne bowiem nieletni członek OSP nie ma prawa w ogóle być dopuszczony do udziału w szkoleniu OSP. Jednym z warunków przyjęcia na szkolenie OSP (kurs) jest ukończony 18 rok życia (a ponadto aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych, skierowanie od naczelnika OSP potwierdzone przez np. wójta lub burmistrza oraz ubezpieczenie od następstw NW). Jak widać nie powinno być w ogóle alternatywy czy może dopuścić do egzaminu czy też nie. NIE - ponieważ nie może w ogóle nieletniego skierować na szkolenie.

wydaje mi sie żę podczac egzaminu osoba musi Skończyć 18 tat a nie na początku kursu:) chyba  że się myle :rolleyes::)

Masz rację - mylisz się. Odsyłam do "Programu szkolenia strażaków-ratowników OSP biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych" zatwierdzonego w 2006 roku przez prezesa ZG ZOSP RP i K-ta Głównego PSP. Wszystko co napisałem wcześniej tam "stoi napisane jak byk"!!! Ten, kto dopuszcza osoby nieletnie do szkoleń, o których mowa w cytowanym programie szkolenia łamie przepisy i w razie jakiegoś wypadku na szkoleniu może swojej decyzji bardzo, bardzo gorzko pożałować!!!!
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2008, 19:22:58 wysłana przez jasiuf »

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: egzamin 1 stopnia
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 09, 2008, 18:11:28 »
Szkolenie dla członków jest dla członków OSP, a żeby być członkiem OSP - trzeba mieć ukończone 18 - ście lat.

Bynajmniej tak to wbije do głowy.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline przemo571

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: egzamin 1 stopnia
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 09, 2008, 18:31:42 »
Szkolenie dla członków jest dla członków OSP, a żeby być członkiem OSP - trzeba mieć ukończone 18 - ście lat.

Bynajmniej tak to wbije do głowy.


Członkowie OSP dzielą się na:
...
2. Członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych
...
...

Oczywiście egzamin tylko dla pełnoletnich :angry:

Offline yaskoow

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
  • NARAZIE OSP OBY JAK NAJSZYBCIEJ PSP
Odp: egzamin 1 stopnia
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 09, 2008, 18:56:25 »
Twoje pytanie jest co najmniej dziwne bowiem nieletni członek OSP nie ma prawa w ogóle być dopuszczony do udziału w szkoleniu OSP. Jednym z warunków przyjęcia na szkolenie OSP (kurs) jest ukończony 18 rok życia (a ponadto aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych, skierowanie od naczelnika OSP potwierdzone przez np. wójta lub burmistrza oraz ubezpieczenie od następstw NW). Jak widać nie powinno być w ogóle alternatywy czy może dopuścić do egzaminu czy też nie. NIE - ponieważ nie może w ogóle nieletniego skierować na szkolenie.

Osoba niepelnoletnia moze byc czlonkiem szkolenia jezeli otrzyma zgode rodzicow badz pelnoprawnego opiekuna ale w momencie egazminuy musi miec ukonczone 18 lat tak jak mowili przedmowcy .

Tak nam mowil Pan kapitan XXX z KP gdy bylem na szkolneiu 2-3 lata temu poniewaz byly osoby niepelnoletnie za zgoda rodzicow czesto tez druhow brali udzial w kursie ale na egzamin czekali ok 3msc .gdy bylo nastepne szkolenie i mieli juz po 18 -_-

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: egzamin 1 stopnia
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 10, 2008, 09:52:29 »
Nie wiem co sie może komuś stać na kursie szeregowców no ale okej.. Nie wiem jak kury wyglądają gdzie indziej ale u nas w KP było tak ze była teoria, poźniej zajęcia praktyczne z obsługą radiostacji i musztra..  Przepisy moze i mówią co innego i co innego jest robione.. no ale niestety.. Tak jest i chyba bedzie dopóki ktoś się za to porządnie nie weźmie.. To tak jak z przepisami ruchu drogowego.. Wątpie że każdy jest taki przepisowy na forum..  no ale co tam.. Teraz polecą pewnie słowa krytyki ale mam prawo wyrazić swoje zdanie..

Offline jasiuf

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: egzamin 1 stopnia
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 10, 2008, 11:07:54 »
Nie wiem co sie może komuś stać na kursie szeregowców no ale okej.. Nie wiem jak kury wyglądają gdzie indziej ale u nas w KP było tak ze była teoria, poźniej zajęcia praktyczne z obsługą radiostacji i musztra..  Przepisy moze i mówią co innego i co innego jest robione.. no ale niestety.. Tak jest i chyba bedzie dopóki ktoś się za to porządnie nie weźmie.. To tak jak z przepisami ruchu drogowego.. Wątpie że każdy jest taki przepisowy na forum..  no ale co tam.. Teraz polecą pewnie słowa krytyki ale mam prawo wyrazić swoje zdanie..

Nie wiesz co się może stać? Nie żartuj, że aż tak brak Ci wyobraźni!
Np. sprawianie drabin pożarniczych: może Cię przygnieść drabina, możesz z niej spaść podczas wchodzenia, schodzenia, podczas podawania z niej prądu gaśniczego, możesz doznać kontuzji dłoni jak kolega Ci na nią nadepnie w czasie wchodzenia po drabinie, itp. itd.
Jest jeszcze przecież kilkanaście godzin zajęć praktycznych z armaturą wodno-pianową - w każdej chwili możesz odnieść kontuzję.
A przepis mówi wyraźnie: wiek 18-55 lat i nie jest ważne co mówi "Pan kapitan XXX z KP" - jeśli nie postępuje zgodnie z przepisami to znaczy, że je łamie a jako przedstawiciel Państwa szczególnie nie ma takiego prawa. Ja też jestem "Panem kapitanem XXX" i też organizuję i prowadzę kursy OSP więc wiem co mówię. A Pan prokurator w razie jakiegoś nieszczęścia tylko czeka... A i wtedy rodzice czy też sam poszkodowany pokazują na co ich stać z roszczeniami wobec organizatora szkolenia czyli KM/KP PSP!

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: egzamin 1 stopnia
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 10, 2008, 12:43:57 »
Heh.. U nas nie było takich zajęć..  zresztą nie bede się już kłócił itd bo i tak to nie ma sensu.. jest jak jest i mówi sie trudno..

Offline zielin90

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: egzamin 1 stopnia
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 22, 2008, 22:48:53 »
Właśnie dlatego dziwi mnie taka postawa komendanta poniewaz dopuscil do egzaminzu nieletniego i powiedzial ze dostanie papiery dopiero po 18-stce a jak spytałem sie czy to prawda bezczelnie zaprzeczył.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: egzamin 1 stopnia
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 23, 2008, 09:12:39 »
Witam właśnie otrzymałem pismo z Komendy pow PSP  dotyczące skierowania na kurs OSP w którym wyraźnie pisze warunkiem przyjęcia na kurs jest ukończone 18 lat a nie przekraczające 55 lat. Dziękuję Pozdrawiam :)

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: egzamin 1 stopnia
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 23, 2008, 14:44:04 »
Piszecie jak to było kilka lat temu. Od 2 lat jest przecież nowy system szkolenia i jest w nim zapisane wyraźnie, że na szkolenie może przystąpić osoba w wieku 18 - 55 lat.
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline naczelnik darek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: egzamin 1 stopnia
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 23, 2008, 20:51:05 »
Witam jak piszą koledzy wiek od 18 lat badania ,ubezpieczenie ,skierowanie, bhp  wiem co piszę bo w tym roku wysyłałem chłopaków na kurs I i II stopnia oraz na  ODO, ratownictwa technicznego i prowadzący kurs zapowiedział że niema na takim kursie niepełnoletniego ponieważ wrazie wypadku podczas ćwiczeń nikt odpowiedzialności na siebie nie weżmie, nie wspominając o kursach organizowanych przez KW PSP  Pozdrawiam .

Offline zielin90

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: egzamin 1 stopnia
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 24, 2008, 14:25:14 »
to widocznie w mojej jednostce komendant ma przepisy gdzieś

Offline jasiuf

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: egzamin 1 stopnia
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 24, 2008, 17:06:02 »
Piszecie jak to było kilka lat temu. Od 2 lat jest przecież nowy system szkolenia i jest w nim zapisane wyraźnie, że na szkolenie może przystąpić osoba w wieku 18 - 55 lat.

Kolego zawsze był limit 18 lat !!!!!

Offline runio00

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: egzamin 1 stopnia
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 29, 2008, 13:06:58 »
Drodzy druhowie, przepisy przepisami,a rzeczywistośc bywa rózna...
Ja osobiscie spotkałem się z taką sytuacją. Byłem na kursie ratownictwa medycznego organizowanego przez komendę wojewódzką XXXXXX,uczestniczyło w nim kilka osób niepełnoletnich,zostali dopuszczeni do kursu,zdali, dostali zaswiadczenia, lecz przekazane były informacje do prezesów by do ukończenia 18lat nie uczestniczyli w akcjach..