Autor Wątek: Miejscowe zagrożenie, czy pożar?  (Przeczytany 11210 razy)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Miejscowe zagrożenie, czy pożar?
« dnia: Sierpień 07, 2008, 14:16:48 »
Zgłoszenie do PSK o wypadku drogowym, dwa samochody w rowie, nie ma osób poszkodowanych, plama oleju na jezdni. W trakcie odłączania przewodów od akumulatora w uszkodzonym pojeździe zapaliła się instalacja elektryczna. Straty pożarowe prawie żadne.
Jak zakwalifikować zdarzenie?

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Odp: Miejscowe zagrożenie, czy pożar?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 07, 2008, 14:41:28 »
Zgłoszenie do PSK o wypadku drogowym, dwa samochody w rowie, nie ma osób poszkodowanych, plama oleju na jezdni. W trakcie odłączania przewodów od akumulatora w uszkodzonym pojeździe zapaliła się instalacja elektryczna. Straty pożarowe prawie żadne.
Jak zakwalifikować zdarzenie?

Myślę że sam już sobie odpowiedziałeś na to pytanie pisząc "straty pożarowe prawie żadne", plama oleju na jezdni i samochody w rowie są nadal, jak dla mnie przechyla to szalę na zakwalifikowaniu do MZ.
Pozdrawiam
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Miejscowe zagrożenie, czy pożar?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 07, 2008, 14:55:07 »
Wyjechałeś do wypadku, czyli Mz, pożar instalacji powstał kiedy byłeś już na miejscu. Słowem - miejscowe zagrożenie.
A jak zakwalifikować zgłoszenie o wypadku 2 samochodów, w wyniku którego jedno z aut stanęło w płomieniach??

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Miejscowe zagrożenie, czy pożar?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 07, 2008, 15:00:55 »
w tym przypadku tez bym zaliczył jako mz chyba że ten pożarek byłby większy to do pożaru, i tu się nie zgodzę z 0-11 bo  bo to jest w meldunku po akcji kilka wariantów żeby określić co zastałem na miejscu i co robiłem. i na podstawie moich działań klasyfikuje czy pożar czy mz a nie na podstawie tego do czego mnie wysyłają.

pozdrawiam

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Miejscowe zagrożenie, czy pożar?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 07, 2008, 15:05:16 »
Sorki, że się wtrącam, ale podchodząc do sprawy filozoficznie, zapytałbym się, co było wynikiem czego. Czy pożar wynikiem wypadku, czy wypadek wynikiem pożaru i wpisał to co było przyczyną, więc chyba wypadek...

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Miejscowe zagrożenie, czy pożar?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 07, 2008, 16:14:09 »
Zgadzam się z Witoldem. Przykładem potwierdzającym to jest statystyka ilości osób, które giną rocznie w pożarach. Nie wlicza się do tego pożarów, które powstały na skutek wypadków drogowych, ale wlicza się osoby, które zginęły w wypadku, do którego doszło, bo samochód najpierw stanął w płomieniach.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Miejscowe zagrożenie, czy pożar?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 08, 2008, 13:25:20 »
Faktycznie Witold ma rację. Zdarzenie kwalifikujemy nie na podstawie jego rozmiaru, czy na podstawie prowadzonych działań, lecz na podstawie jego pierwotnej przyczyny.
Są zdarzenia kwalifikowane jako pożar, a przy których nie prowadzimy żadnych działań gaśniczych. Są też takie, kiedy podajemy środki gaśnicze, a jednak zdarzenie kwalifikuje się do Mz.


IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Online mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Miejscowe zagrożenie, czy pożar?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 03, 2017, 15:39:34 »
W pełni świadomie odkopuję temat, ponieważ nurtuje mnie dokładnie takie samo pytanie, jak autora wątku, a pojawiła się nowa myśl - zgodnie z zasadami ewidencjonowania zdarzeń (http://kppspsucha.pl/oldpage/osp/szkolenia/dowodcow/zasady.pdf - ale to chyba nie jest najaktualniejsza wersja?), na końcu mamy pytania przykładowe, numer pytania 26 i odpowiedź do niego wskazują, że należałoby zakwalifikować takie zdarzenie jako P a w przyczynach zdarzenia zaznaczyć iż jest to pożar w wyniku MZ.
Znowuż rozmawiałem ze znajomym dyspozytorem i powiedział mi, że on by kwalifikował zgodnie z przyczyną zdarzenia, czyli jako MZ i w informacji opisowej napisał o pożarze - mógłby się ktoś wypowiedzieć i wesprzeć radą?

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Miejscowe zagrożenie, czy pożar?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 04, 2017, 23:03:06 »
W zasadach sporządzania izz obowiązujących od 2017 na końcu jest odpowiedź jak kwalifikować...

Offline dzingishan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Miejscowe zagrożenie, czy pożar?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 05, 2017, 09:52:10 »
W zasadach sporządzania izz obowiązujących od 2017 na końcu jest odpowiedź jak kwalifikować...
Czy są jakieś nowe zasady sporządzania IzZ? Ostatnie które widziałem są z grudnia 2014.

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Miejscowe zagrożenie, czy pożar?
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 02, 2017, 14:12:25 »
Ostatnie  zasady ewidencjonowania zdarzeń obowiązują od 1 stycznia 2017, nie ma tam dużych nowości ale jasno między innymi sprecyzowali udzial grup specjalistycznych z podziałem na poziomy, szczególnie warto przeczytać ostatnie 3 strony😃