Autor Wątek: Człowiek w wykopie  (Przeczytany 12323 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Człowiek w wykopie
« dnia: Czerwiec 30, 2008, 10:37:37 »
Szanowne koleżanki i koledzy

Takie zadanie często prze zemnie poruszane na kursach więc ,znalazłem nawet rysunki .
Noc  z soboty na niedzielę imieniny Piotra i Pawła pada intensywny deszcz . O godzinie 1:25 zostaje ogłoszony alarm i zadysponowany zastęp GBA do następującego zdarzenia :

Na ulicy Dziurawej prowadzone były prace ziemne , firma układała na głębokości  ok. 6 m kolektor burzowy o średnicy fi 500mm , prace już prawie  zakończyła . W sobotę zasypywano wykop  , niestety z jakiś powodów  ( imprezy zakładowej, awaria maszyny itp.) mały fragment  ( 2 x rys.) nie został zasypany .  Zgłoszenie brzmi do wykopu wpadł mężczyzna , leży i jęczy chyba nieprzytomny .

Po przyjeździe na miejsce zastajemy sytuację jak wyżej opisano do tego przez wykop poprzecznie przebiegają dwie rury – wodna i gazowa .

Zastanówcie się co robicie – bo z pozoru prosto , ale ważne są szczegóły – proponuje najpierw przemyśleć  wszystkie środki bezpieczeństwa i jak się do człowieka bezpiecznie dostać .

Pozdrawiam i życzę miłej zabawy

MIKO

http://picasaweb.google.com/MIKO998/ZadanieWykop/photo#5217383723415310242

http://picasaweb.google.com/MIKO998/ZadanieWykop/photo#5216881742343249810
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2008, 10:43:28 wysłana przez MIKO »

barwa

  • Gość
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 30, 2008, 11:00:00 »
Dla rozjaśnienia sytuacji:
Czy jest jakiekolwiek jeszcze zabezpieczenie wykopu?
Chodzi mi tu o zabezpieczenie typu budowlanego, które jest powszechnie używane przy tego typu wykopach.
Myślę, że to warunkuje sposób dostania się do poszkodowanego.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 30, 2008, 11:02:34 »
Nie wykop był zasypywany i wszystkie ściany oporowe zostały zdemontowane heee

barwa

  • Gość
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 30, 2008, 11:08:14 »
No to drugie pytanie za sto pkt:
czym był zasypywany ten wykop?

- piaskiem? - prawie 100% prawdopodobieństwo zasypania delikwenta przy próbie ustawienia
                 czegokolwiek na krawędzi wykopu,
- gruntem rodzimym - jakim? - możliwe, że jeśli była to np glina to kąt obsypywania się nie jest taki
                 mały i wejście jest w miarę bezpieczne.

 :wacko:

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 30, 2008, 11:21:49 »
Po przyjeździe na miejsce zabezpieczenie terenu taśmy, pachołki itp. w między czasie rozpoznanie sytuacji i korespondencja z PSK prośba o zadysponowanie karetki. Następną czynnością było by "zbadanie" krawędzi wykopu w celu stwierdzenia jaka jest realna możliwość osunięcia się brzegów. Sprawienie drabin i zejście dwóch ratowników w AODO do wykopu zabezpieczonych linką ratowniczą w celu sprawdzenia u poszkodowanego ABC. Może wyjaśnie dlaczego w AODO nawet jeżeli wykop by się obsuną i ratownicy zostali by zasypani to to mam ok 30min na ich odkopanie. Po sprawdzeniu ABC ewakuacja poszkodowane za pomocą deski na górę i przekazanie poszkodowanego ZRM.

Ps. to tak na rozpoczęcie zabawy;-)

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 30, 2008, 11:41:31 »
Co mi przychodzi do głowy, po niezbyt długim przemyśleniu, bo na nie i tak nie miałbym czasu.

Sprawy oczywiste:
- oświetlenie terenu akcji i zabezpieczenie przed osobami postronnymi (kierowca)
- upewnienie sie, że jedzie karetka i policja,
- szybka prośba o próbę skontaktowanie się z firmą realizującą prace (jeszcze nie wiem po co, ale nie zaszkodzi)

Niebezpieczeństwo dla poszkodowanego:
- zalanie wodą, bo mocno pada,
- urazy? myślę, że jest pijany jak bela bo inaczej raczej by nie wpadł do wykopu (który powinien był być zabezpieczony - co widzę) + noc z soboty na niedzielę. Oczywiście może mieć urazy.
- zasypanie przy próbie wchodzenia do wykopu przez ratownika raczej jest, bo to nie jest ziemia ubita (jak podczas robienia wykopu), tylko nie ubita bo podczas zasypywania.
- zakładam, że rura z gazem nie jest pęknięta - jeśli jest, to dałoby to o sobie znać. Gdybym miał czym zmierzyć, to bym zmierzył, ale nie mam...

Działania:
- znaleźć w pobliżu coś do prowizorycznego zabezpieczenia wykopu: deski dłuższe (do zabezpieczenia przed osuwaniem i krótsze (rozporowe).
- inny pomysł na "jakieś tam" zabezpieczenie osuwiska, to włożenie drabiny i oparcie jej o rurę z wodą, pod takim kątem, żeby nie opierać jej o rurę z gazem (patrz rysunek "z boku")
- po tym prowizorycznym zabezpieczeniu osuwania się wykopu wprowadzenie ratownika do środka, ocena jego stanu, jeżeli trzeba będzie i będzie się dało, to ewakuacja z wykopu na desce i linkami.

- ostatecznie, gdyby nie było już innego wyjścia (brak możliwości zabezpieczenia przed osuwaniem, oraz powolne zalewanie poszkodowanego wodą), to rozważyłbym możliwość spuszczenia jednego ratownika (być może w AODO, jeśli mmiałbym wątpliwości nt. gazu) na lince (żeby nie opierał się o ściany wykopu), ten drugą linkę pod pachy poszkodowanego i wyciągamy jednego i drugiego (ale drabinę raczej usiłowałbym włożyć).

- reszta to by się chyba już musiała na miejscu okazać na podstawie ciągłego rozpoznania ;)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2008, 11:46:15 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 30, 2008, 13:11:34 »
Po przyjeździe,rozłożenie masztu oświetleniowego,poproszenie o wysłanie na miejsce karetki i policji.Następnie przygotowanie drabiny i 2 ratowników w ODO plus radiostacja nasobna.2 Ratowników wysyłam na zbadanie sytuacji w promieniu 10 m. Wprowadzenie drabiny do środka,Ratownicy zabezpieczeni dodatkowo linką,próby wykonania ABC na poszkodowanym,zesłanie do ratowników kołnieża,założenie kołnieża,
3 pozostałych ratowników stara sie zabezpieczyć wykop przed osówaniem.Jeśli wykop byłby zabezpieczony to wprowadzić do wykopu deske.Następnie poszkodowanego ułożyć na deske i go wyciągnąć plus ta dwójka ratowników w śroku zabezpiecza deske z drabiny,wyciągnięcie poszkodowanego<Mam nadzieje że wtedy już czeka pogotowie na poszkodowanego>Tylko teraz następuyjące uwagi,drabine wstawiamy na przeciwko rury z gazem

Znając życie teraz Miko napisze że ja wraz z moim zastępem wylatuje w kosmos ^_^ ^_^
Xyz

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 30, 2008, 13:23:26 »
Zgłoszenie brzmi do wykopu wpadł mężczyzna , leży i jęczy chyba nieprzytomny .

skoro jest nieprzytomny to dlaczego jęczy a skoro jęczy to nie jest nieprzytomny.   ^_^
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 30, 2008, 13:31:55 »
Pierwsza rzecz po  rozpoznaniu, zadysponowanie GPR-u, Srt ze sprzętem hydraulicznym, samochód lub przyczepke z drewnem, a dalej to juz robota, zabezpieczenie poszkodowanego, zabezpieczenie wykopu itp, oraz/lub zadysponowanie grupy wysokościowej do wydobycia poszkodowanego.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 30, 2008, 14:06:16 »
Nie wprowadzam ludzi do środka.
Jest zbyt niebezpiecznie. Sprowadzam siły takie jak napisał emer. Z tym drewnem to byłby u mnie kłopot ale może ściągnąłbym wszystkie drabiny aluminiowe i drewniane z każdego wozu PSP i OSP... chociaż one są raczej zbyt słabe ale są w miare szybko dostępne.
 
Potem ewakuacja z użyciem trójnogu. Grupy wysokościowej w moim mieście nie ma więc możliwe że trójnogu też... muszę dziś zapytać  -_-

Można by w tym czasie poszkodowanemu wtłaczać do wykopu tlen.
W międzyczasie zacząłym rozkopywać wykop z najdalszej od poszkodowanego strony. Bo jesli jest to luźna ziemia/piasek - to i tak przy pierwszej próbie podejścia do krawędzi się zawali. Gdyby poszerzyć otwór ponad 5 m to można by użyć właśnie odcinek tego kolektora burzowego. Ustawić  go pionowo jak studnię i mamy wykop w miarę bezpieczny.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2008, 14:09:44 wysłana przez Pedros »

barwa

  • Gość
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 30, 2008, 14:32:29 »
A ja myślę, że:
Cytuj
Niebezpieczeństwo dla poszkodowanego:
- zalanie wodą, bo mocno pada,
...
- zasypanie przy próbie wchodzenia do wykopu przez ratownika raczej jest, bo to nie jest ziemia ubita (jak podczas robienia wykopu), tylko nie ubita bo podczas zasypywania.

to podstawowe sprawy konieczne do wzięcia pod uwagę.

Przy zasypywanych wykopach, a jeszcze przy deszczu nie należy w ogóle brać pod uwagę, że wykop nie osunie się.

Zabezpieczenie wykopu? - czymkolwiek płaskim i szerokim i rozeprzeć, zanim przyjedzie cokolwiek do zabezpieczenia skarpy mogą się już obsunąć.

To taka moja mała dygresja :)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 30, 2008, 14:42:15 »
Na 3 godziny wyjechałem na pożar , a już tyle działań przeprowadziliście . Widzę że  nauczeni doświadczeniem z poprzedniego zadania trochę kombinujecie. Fakt sytuacja jest trochę patowa ale może kilka uwag na początek :

1.AODO owszem , ale nie w polskich realiach , powietrze musi gdzieś również uchodzić – w USA stosuje się rury od masek wprowadzone pod NOMEX to może zdało by egzamin. Co prawda cel jest trochę inny ale zasada działania może by poskutkowała.

2.Nie zwróciliście na razie uwagi na bardzo ważną rzecz – drgania – nie zdajecie sobie nawet sprawy jak działa na podłoże wasz chodzący na wolnych obrotach wóz , to pierwszy przyczynek do oberwania wykopu , proponuje ustawić samochody w bezpiecznej odległości .

3.Rura z wodą to prawdopodobnie standardowe stare przyłącze do  domu  +/- 1 cal nie oprzecie na tym drabiny bo je uszkodzicie i zalejecie wykop , w każdym razie ryzykowny pomysł .

4.Również rozkopanie wykopu to trudny temat , jak widać na rysunku jest stromo i niebezpiecznie – nie winem czy uda się to bezpiecznie wykonać

5.Przyczepa z drzewem to przesada – ale wycieczka do lasu któregoś z dodatkowych zastępów to niegłupi pomysł – pomijam tłumaczenie się potem przed leśniczym – w podobnej akcji podjąłem taką decyzje i ciężko strażnikowi leśnemu było zrozumieć skalę zagrożenia ( ale tą akcją może się zajmiemy w kolejnym rozdaniu)

6.Odnalezienie firmy w sobotnią noc – prawie niewykonalne – ale o poproszenie o pomoc gminnego zespołu reagowania kryzysowego należy pomyśleć .

7.SIS jak największe – przydać  tak naprawdę może się wszystko – np. drabina do spuszczenia ratownika , ( ale pkt. 2 ), poduchy nisko wysoko ciśnieniowe z ST itd.

8.Zastanówcie się czy nie należało by również obwałowań lub rowków zapobiegających dostawaniu się wody do wykopu .

9.No i nadal zostaje problem jak się tam dostać – a naprawdę jest ciasno i dwóch ratowników się tam chyba nie zmieści .

To na razie tyle

Pozdrawiam MIKO

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 30, 2008, 14:49:09 »
ad2. samochód sie wyłącza z obrotów lub stawia w miejscu które ni będzie miało wpływu na drgania.

ad5. żadna przesada, bo na wyposażeniu niektórych jednostek szczególnie gpr-u są takie i właśnie po to żeby nikt nie plątał sie po lesie w poszukiwaniu stempelka albo wycięciu deseczki, a jeśli lasu nie ma..... to chyba z zapałek skleisz deski. nawet gdybym miał wykorzystać z takiej przyczepki choćby jednego klina i tak bym ja zadysponował.



Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 30, 2008, 14:51:51 »
Sprawienie drabin i zejście dwóch ratowników w AODO do wykopu zabezpieczonych linką ratowniczą w celu sprawdzenia u poszkodowanego ABC. Może wyjaśnie dlaczego w AODO nawet jeżeli wykop by się obsuną i ratownicy zostali by zasypani to to mam ok 30min na ich odkopanie.
Ps. to tak na rozpoczęcie zabawy;-)

Skoro słusznie boisz się o zdrowie ratowników (AODO) to czemu chcesz ryzykować życie 2, a nie wprowadzisz tylko jednego?? Kontrola ABC w małym wykopie - bezpieczniej i do zrealizowania przez jednego ratownika.

Oczywiście rozpoznanie terenowe i zabezpieczenie miejsca działań. Zakładam, że facet wpadając nie uszkodził żadnej z rur przesyłowych. Jeśli tak, to zaczyna robić się ciekawie.. (dla nas mało ciekawie;) ).
W warunkach miejskich tak jak pisał Emer - GPR z materiałami drewnianymi do wykonania szalunków http://kmpsp.inf.sgsp.edu.pl/aktual/wykopgpr.php
i na pewno wyskokościówka.
http://kmpsp.inf.sgsp.edu.pl/aktual/mz4tragedianabudowie.php
Dodatkowo u góry teren przy wykopie, w celu zmniejszenia obsypywania się piasku do wykopu również można wyłożyć deskami drewnianymi.

Oczywiście nie zawsze GPR czy GRW jest pod ręką, a działać musimy. Do zabezpieczenia wykopy faktycznie można użyć drabin, można też rozejrzeć się w około za materiałem typu deski itp. Kwestia wody zalewającej wykop i poszkodowanego - jak szybko jej przybywa, może trzeba będzie przystąpić do jej wypompowywania. Facet leżąc w deszczówce pewnie szybciej się wyziębia. Zejście zabezpieczonego ratownika do wykopu po drabinie, kontrola poszkodowanego. Wspólnie z lekarzem podjęcie decyzji o sposobie transportu na górę - trójnóg i na noszach poziomo, czy wystarczy pionowy transport na desce. 2 ratowników zabezpiecza poszkodowanego do transportu, oczywiście asekuracja. Wolałbym dostać się do wykopu od strony nóg poszkodowanego (nie zasypuje go wtedy schodząc), ale na rys. trochę mało tam miejsca.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 30, 2008, 14:57:10 »
To prawda, kilka razy warszawski GPR jechał do zasypanych w rowie z przyczepą z deskami - drabina mechaniczna do opuszczenia ratownika do wykopu - no a co z drganiami?? chcesz ją rozstawiać ręcznie??

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 30, 2008, 16:03:40 »
Panowie, z tym GPRem i grupą wysokościową to chyba nie tak hop siup. Pewnie pełnicie służbę w dużych miastach i jesteście przyzwyczajeni do myśli, że w razie czego, to po chwili możecie mieć ich na miejscu. A przecież nierzadko dojazd na jakieś peryferie województwa może zająć godzinę i więcej. Co w przypadku zalewania deszczówką poszkodowanego, co w przypadku NZK?
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 30, 2008, 16:32:34 »
Po przyjeździe,rozłożenie masztu oświetleniowego,poproszenie o wysłanie na miejsce karetki i policji.Następnie przygotowanie drabiny i jeden strażak w ODO plus radiostacja nasobna.2 Ratowników wysyłam na zbadanie sytuacji w promieniu 10 m. Wprowadzenie drabiny do środka,Ratownik zabezpieczeni dodatkowo linką,próby wykonania ABC na poszkodowanym,zesłanie do ratownika kołnieża i koca termicznego,założenie kołnieża,
3 ratowników stara sie zabezpieczyć wykop przed osówaniem.Jeśli wykop byłby zabezpieczony to wprowadzić do wykopu deske.Następnie poszkodowanego ułożyć na deske i go wyciągnąć,ratownik w śroku zabezpiecza deske z drabiny,wyciągnięcie poszkodowanego<Mam nadzieje że wtedy już czeka pogotowie na poszkodowanego>Tylko teraz następuyjące uwagi,drabine wstawiamy na przeciwko rury z gazem,może udało by się jakoś zabezpieczyć rure z wodą żeby zmniejszyć wyciek z niej.

Znając życie teraz Miko napisze że ja wraz z moim zastępem wylatuje w kosmos 
Xyz

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 30, 2008, 16:55:40 »
Po przyjeździe,rozłożenie masztu oświetleniowego,poproszenie o wysłanie na miejsce karetki i policji.Następnie przygotowanie drabiny i jeden strażak w ODO plus radiostacja nasobna.2 Ratowników wysyłam na zbadanie sytuacji w promieniu 10 m. Wprowadzenie drabiny do środka,Ratownik zabezpieczeni dodatkowo linką,próby wykonania ABC na poszkodowanym,zesłanie do ratownika kołnieża i koca termicznego,założenie kołnieża,
3 ratowników stara sie zabezpieczyć wykop przed osówaniem.Jeśli wykop byłby zabezpieczony to wprowadzić do wykopu deske.Następnie poszkodowanego ułożyć na deske i go wyciągnąć,ratownik w śroku zabezpiecza deske z drabiny,wyciągnięcie poszkodowanego<Mam nadzieje że wtedy już czeka pogotowie na poszkodowanego>Tylko teraz następuyjące uwagi,drabine wstawiamy na przeciwko rury z gazem,może udało by się jakoś zabezpieczyć rure z wodą żeby zmniejszyć wyciek z niej.

Znając życie teraz Miko napisze że ja wraz z moim zastępem wylatuje w kosmos 

1. W jakim celu drugi raz ten sam bohomaz z "kołnieżem", "osówaniem" i "wykonaniem ABC na poszkodowanym"?
2. 17-latku nie będący strażakiem, mam dla Ciebie super propozycję! Zaprzyjaźnij się się ze słownikiem ortograficznym, a kontakt z działem "taktyka" ogranicz do odbioru. Nadawanie zostaw doświadczonym ratownikom.
3. Pełen zrozumienia dla Twojej młodzieńczej fascynacji strażą pożarną polecam gry komputerowe typu "Emergency" dla rozładowania całego dowódczego potencjału i spełnienia wszelkich ratowniczych fantazji.

Dop. moderatora.
Nie ma na forum zasady, że w dyskusjach brać mogą tylko doświadczeni strażacy lub tylko pełnoletni strażacy. Jeśli ktoś pisze na temat, to nie ma podstaw do usuwania postów tudzież, do zwracania uwagi (nawet w przypadku ewentualnych błędów merytorycznych)...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2008, 19:15:00 wysłana przez Witold »
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 30, 2008, 18:12:16 »
Jeszcze dwie rzeczy do dodania:
1. ok 0-11 zależy od sytuacji, sd albo sh nie musi cały czas pracować a jak już to w max odległości jaka potrzebuje/wyższa konieczność/

2. aparaty odo w takim przypadku to fantazja teoretyków, bo zapewniam że nigdy nie widziałem żeby ktoś w takich warunkach pracował w aparacie, przy osuwiskach jest przeważnie ciasno nie wygodnie i miejsca na wsadzenie ręki jest mało a już nie mówiąc o wsunięciu sie w kawałek szczeliny w odo.....
A co do samego poszkodowanego , naszym zadaniem jest jak najszybsze wyciągnięcie go na powierzchnie! tylko kołnierz na szyje ew. tlen i do góry nie interesuje mnie złamana noga, ręka czy krwawiący łuk brwiowy, opatrywanie ran, szyny kramera itp nie są to czynności ratujące życie! tym zajmą się medycy na powierzchni, w wykopie nie ma na to czasu,  naszym zadaniem jest jak naszybsze wydobycie na powierzchnie poszkodowanego a jak ktoś chce robić szybkie badania urazowe, kilkakrotne abc itd. to chyba nigdy nie był w takiej sytuacji

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 30, 2008, 18:39:26 »
co do 17 latkow- daj sie chlopaki pobawic, przeciez nie musisz brac pod uwage jego zdania.

co do złamania nogi- mysle, ze najlepiej jest jednak obejrzec dane zlamanie, zlamane konczyny, szczegolnie nogi potrafia platac rozne figle. optowal bym za minimalnym zabezpieczeniem np zwiazanie nog w trzech mioescjach. oczywiscie- decyzja w zaleznosci od stanu
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 30, 2008, 21:09:42 »
Ciężki dzień dziś mam , ale jestem .

No nie napiszę że wylecieliście w powietrze Pumba ale lubię jasne sytuacje – a stwierdzenie że trzech strażaków zabezpiecza wykop nie jest takim stwierdzeniem – bo nie dociera do mnie w jaki sposób to robią .

Zero-11 GPR  czy GRW to podstawa o czym powinno już z założenia  wiedzieć MSK/PSK . Problem jest jeden , pomimo dużej chęci z strony GPR u mnie nie mają na stanie przyczepy drzewa , nawet kilku porządnych desek , był kiedyś pomysł bym w mojej jednostce zrobił coś takiego – mam sponsora który remontuje i wypożycza podpory i deskowania z atestem – chciał nam przekazać ładny komplet ale jakoś się to rozjechało i nie zostało zrealizowane jak to w Straży bywa.

Fakt jest taki że do poszkodowanego trzeba zejść i to szybko , a w praktyce zasypaliśmy gościa przy tej okazji po czubek głowy – na szczęście był w pozycji pół siedzącej i głowę dało się błyskawicznie odkopać .  Ale z pewnością utrudniło nam to znacznie pracę , bo w wykopie pracował jeden blady z strachu ratownik .  Zrealizowaliśmy to na dwie drabiny jedna w poprzek wykopu dla rozłożenia nacisku druga do wykopu oparta o pierwszą . Obsypała się natomiast ziemia z skarpy zasypywanej od strony nóg . Ale może są leprze sposoby tak na szybko bez trójnogów itd . Prawda jest taka że problemy dopiero przed nami . Ale uważam że najpierw trzeba przedyskutować wszystkie możliwe i skuteczne sposoby dostania się do poszkodowanego oraz zabezpieczenia wykopu .

Pozdrawiam MIKO

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 30, 2008, 21:52:59 »
- zastosowanie trójnogu odpada z przyczyn oczywistych
- najlepsze są proste metody - SD-30 na delikatnym wysuwie (tak, żeby można było podwiesić 200kg przy kącie 0)
- zjazd głową w dół, podpięcie klienta i wypad do góry

nie bawiłbym się w żadne zabezpieczenie ścian wykopu, jest to zbyt czasochłonne bez systemowych szalunków rozporowych, a poza tym na 100% klient zostałby w tym czasie zasypany
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

barwa

  • Gość
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 30, 2008, 22:05:19 »
I zrobiliście jeden błąd MIKO
Tą drabinę kładzioną w poprzek wykopu trzeba było położyć nie na glebie!!!

Podstawowa sprawa - drabina jak najdłuższa, na końcach podłożone coś o jak największej powierzchni.
A to dlatego, żeby siłę nacisku rozłożyć na jak największą powierzchnię gruntu oddalonego od krawędzi wykopu jak najdalej.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 30, 2008, 22:10:16 »
Panowie, z tym GPRem i grupą wysokościową to chyba nie tak hop siup. Pewnie pełnicie służbę w dużych miastach i jesteście przyzwyczajeni do myśli, że w razie czego, to po chwili możecie mieć ich na miejscu. A przecież nierzadko dojazd na jakieś peryferie województwa może zająć godzinę i więcej. Co w przypadku zalewania deszczówką poszkodowanego, co w przypadku NZK?

No właśnie, chyba nie czytałeś poprzednich postów:
Oczywiście nie zawsze GPR czy GRW jest pod ręką, a działać musimy. Do zabezpieczenia wykopy faktycznie można użyć drabin, można też rozejrzeć się w około za materiałem typu deski itp. Kwestia wody zalewającej wykop i poszkodowanego - jak szybko jej przybywa, może trzeba będzie przystąpić do jej wypompowywania. Facet leżąc w deszczówce pewnie szybciej się wyziębia.

- zastosowanie trójnogu odpada z przyczyn oczywistych
- najlepsze są proste metody - SD-30 na delikatnym wysuwie (tak, żeby można było podwiesić 200kg przy kącie 0)
- zjazd głową w dół, podpięcie klienta i wypad do góry

nie bawiłbym się w żadne zabezpieczenie ścian wykopu, jest to zbyt czasochłonne bez systemowych szalunków rozporowych, a poza tym na 100% klient zostałby w tym czasie zasypany

Tylko, by stwierdzić co sie dzieje i tak musisz podejść do wykopu. Sam ten fakt sugeruje, że skoro podszedłeś, to możesz równie dobrze prowadzić działania bez użycia SD. Zabezpieczenie ścian wykopu nie musi być wcale bardziej czasochłonne od rozstawienia SD i wykonania na niej asekuracji dla ratownika zjeżdżającego do wykopu. Kilka desek dla rozłożenia nacisku na górze, kilka desek do wykopu od strony głowy delikwenta. A co jeśli lekarzyna stwierdzi, że facet musi zostać najpierw w pełni zabezpieczony urazowo, tzn. wyciągnięty na desce, z zabezpieczeniem kręgosłupa? Jest nieprzytomny, nic nie powiedziano o jego urazach.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Człowiek w wykopie
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 30, 2008, 22:14:57 »
ze zdjęcia Miko wychodzi na to ze wykop prowadzony był na ulicy dlatego wg mnie ziemia jest dość utwardzona pod nim a ponadto część wykopu chroni nie zerwany asfalt (chyba ze się myle to Miko wyprostuj to)
zakładam ze woda dość szybko zbiera sie w wykopie, a ten poszkodowany nie jest aż tak nieprzytomny bo jak mówiłeś Miko - "jęczy w wykopie"
zakładam dalej: na 1 rzut mam:
do dyspozycji mam 6 osób, 2 drabiny: D 10w oraz komplet nasadkowych czyli 4 szt.
linki ratownicze, szelki
zabezpieczam sie przed osunięciem wykopu poprzez rozstawienie drabin jak na rys poniżej:
wykop b1
do wykopu wchodzi ratownik jak na rys poniżej
wykop b2
wydobycie na desce z pomocą linek i ratowników

inne zejście do poszkodowanego przedstawiam poniżej:
zabezpieczenie prawie identyczne z tym ze zejście na lince
wykop a1.GIF

zgadzam sie z langiem ze dobre byłoby użycie drabiny jako pomostu i też wysięgnika/dźwigu do wydobycia poszkodowanego - jakbym miał czas na jego przyjazd to też bym z tego sposoby skorzystał niemniej samo zabezpieczenie poszkodowanego w wykopie do czasu przybycia drabiny zrobiłbym to jednym z tych sposobów.
EGO = 1 / wiedza