Autor Wątek: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP  (Przeczytany 203498 razy)

Strażak90

  • Gość
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #450 dnia: Wrzesień 08, 2015, 16:07:16 »
Mam jedno pytanie odnośnie powyższej ustawy. Jeśli, strażak pracuje w PSP i nie musi takiego kursu przechodzić, a w wolnych dniach dorabia jako ratownik medyczny-kierowca w PR to musi taki kurs przechodzić ?  :gwiazdki:  dla mnie dziwna sprawa

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #451 dnia: Wrzesień 08, 2015, 17:10:23 »
Mam jedno pytanie odnośnie powyższej ustawy. Jeśli, strażak pracuje w PSP i nie musi takiego kursu przechodzić, a w wolnych dniach dorabia jako ratownik medyczny-kierowca w PR to musi taki kurs przechodzić ?  :gwiazdki:  dla mnie dziwna sprawa
Jesteś strażakiem=jesteś zwolniony z kursu na podstawie faktu, iż w pracy masz odpowiednie przeszkolenie, tak samo jak ochotnik (hahaha :D). Natomiast sam papierek zezwolenia jest identyczny i uprawnia do tego samego, bez względu na to gdzie z niego korzystasz. Innymi słowy - jeśli ratmed chce mieć świstek za darmo to zapisuje się do OSP...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #452 dnia: Wrzesień 08, 2015, 17:22:35 »
Dokładnie. Druk jest ten sam - nikt nie będzie sprawdzał, kto Ci go wystawiał. No i mamy furtkę :)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Strażak90

  • Gość
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #453 dnia: Wrzesień 08, 2015, 17:51:03 »
Dzięki Panowie za rozjaśnienie sprawy.  :straz:

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #454 dnia: Wrzesień 15, 2015, 10:59:55 »

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #455 dnia: Październik 04, 2015, 20:00:23 »
Mam pytanie , jeśli w szeregach OSP mam policjanta ze swoimi uprawnieniami na uprzywilejowane i kat C prawa jazdy . To wyrabiać mu zaświadczenie ze starostwa czy wystarczy mu to z policji ? Pozdrawiam  :straz:
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #456 dnia: Październik 04, 2015, 20:24:26 »
Wyrobić mu gdyż on ma swoje zaświadczenie od komendanta na pojazdy w ich dyspozycji,  a nie starosty,  niestety głupota ale musi zdublować, i dodatkowo będzie troszkę jaśniejsze ;))

zyraf

  • Gość
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #457 dnia: Październik 04, 2015, 20:32:38 »
Co Wy opowiadacie...jest przecież wkładka różowa na pojazdy uprzywilejowane danej kategorii (w zależności jakie mamy prawko) Nie pisze tam jakiej formacji.
Na tej samej wkładce można jeździć w różnych formacjach.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #458 dnia: Październik 04, 2015, 20:51:16 »
Co Wy opowiadacie...jest przecież wkładka różowa na pojazdy uprzywilejowane danej kategorii (w zależności jakie mamy prawko) Nie pisze tam jakiej formacji.
Na tej samej wkładce można jeździć w różnych formacjach.
Też tak myślę , ale chciałbym mieć pewność  :kwit:
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

zyraf

  • Gość
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #459 dnia: Październik 04, 2015, 21:11:47 »
Na tym różowym świstku pisze kto wydał a nie czyimi pojazdami możesz prowadzić. Jedynie określa kategorię i pisze, że zezwolenie jest ważne z prawem jazdy albo legitymacją służbową.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #460 dnia: Październik 04, 2015, 21:33:42 »
Na tym różowym świstku pisze kto wydał a nie czyimi pojazdami możesz prowadzić. Jedynie określa kategorię i pisze, że zezwolenie jest ważne z prawem jazdy albo legitymacją służbową.
Ok dzięki . Pozdrawiam :)
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #461 dnia: Październik 19, 2015, 07:06:35 »
Co Wy opowiadacie...jest przecież wkładka różowa na pojazdy uprzywilejowane danej kategorii (w zależności jakie mamy prawko) Nie pisze tam jakiej formacji.
Na tej samej wkładce można jeździć w różnych formacjach.


Taka jest twoja interpretacja, u nas w powiecie był o to zapytany radca prawny w starostwie, a sprawa  dotyczyła Policjanta który jest kierowcą w OSP i kazali mu wyrobić  drugi dokument, może  taki kaprys ale pamiętam, że miał w rekach jakieś papiery i powoływał się na jakieś paragrafy,
Na stronie ZOSP RP Kraków takie info  http://www.zosprp.pl/files/prawo/ZOSP.prawo.informacja.o.nowelizacji.ustawy.o.kieruj%C4%85cych.pojazdami.pdf

zyraf

  • Gość
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #462 dnia: Październik 19, 2015, 11:04:10 »
Doczytaj link który wkleiłeś. Od 4 stycznia 2016 musi przed wydaniem zezwolenia okazać orzeczenie z gminy, że będzie kierowcą OSP. Dlaczego? Bo każdy mógłby powiedzieć w urzędzie, że jest z OSP i dostałby taki papier a niestety ratownicy medyczni czy konwojenci zostają na lodzie i zamiast orzeczenia z gminy muszą pokazać kwitek z kursu.
Wkładka jest jedna i taka sama.

Zameldowany i pracuję w innym mieście, mieszkam i w OSP działam w innym powiecie a do GOPRu dojeżdżam jeszcze gdzie indziej - i wszyscy mają tą samą wkładkę jedyna różnica to organ wydający (w zależności od miejsca zameldowania) Nie pisze na wkładce jakiej formacji pojazdy możesz prowadzić, pisze jedynie jakiej kategorii.

Jak wyglądają wkładki kolegi policjanta? Różnią się czymś?

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #463 dnia: Październik 19, 2015, 19:47:45 »
Nie jestem po to aby się spierać, wyszedł problem więc go przedstawiłem jak było u nas, a Policjant ma wkładkę wydaną przez komendanta powiatowego, a wzór wkładki jest taki sam tylko ma dużo jaśniejszy papier ale myślę że to tylko zbieg okoliczności

zyraf

  • Gość
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #464 dnia: Październik 19, 2015, 20:00:45 »
Nikt tu się nie spiera tylko dyskutuje.
Problem polega na tym, że znowu aby mogła funkcjonować formacja ratownicza sprawa musi przejść przez jakiegoś durnego urzędasa.
Wkładka taka sama różni się kolorem...i teraz urzędnikowi trzeba było by tym pomachać przed dziobem. No i najważniejsze dwa razy zapłacono za to samo  :wall:

Kiedyś i u nas w kraju będzie normalnie  :rolleyes:

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #465 dnia: Listopad 11, 2015, 10:48:04 »
Wiek strażaka a uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi.

http://www.strazak.org.pl/index.php?mode=read&art=3738

Offline marcin10312

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
  • Cel: PSP
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #466 dnia: Listopad 11, 2015, 17:01:54 »
Od nowego roku wchodzą nowe przepisy dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i mam pytanie czy dopiero osoba która będzie miała wydanie dokumenty po nowym roku czy wydane przed tym terminem mają ważność co do kierowania dopiero po tej dacie? Chodzi mi o to czy dokumenty można wyrobić wcześniej ale dopiero kierować można po nowym roku?
Cel: PSP

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #467 dnia: Listopad 11, 2015, 17:32:14 »
Jeśli nie spełniasz teraz wymagań, to zrobić uprawnień nie możesz.

Uprawnienia są ważne do dnia określonego w orzeczeniu lekarskim lub psychologicznym - w zależności od tego co było pierwsze. Jedyne co by się mogło zmienić, to jeśli by zmieniono wzór starego zezwolenia, to trzeba by stare wymienić w okresie podanym w ustawie lub rozporządzeniu.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline marcin10312

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
  • Cel: PSP
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #468 dnia: Grudzień 30, 2015, 21:08:05 »
Rozumiem, że powyższa ustawa o zmianie wieku dotyczy też kierowców w OSP? Ustawa która mówi, że od 4 stycznia 2016 roku nie będzie już trzeba odbywać szkolenia kierowców na pojazdy uprzywilejowane wchodzi normalnie w życie? ^_^
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2015, 21:15:30 wysłana przez marcin10312 »
Cel: PSP

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #469 dnia: Grudzień 30, 2015, 22:18:46 »
Rozumiem, że powyższa ustawa o zmianie wieku dotyczy też kierowców w OSP?
Źle rozumiesz. Poza tym nowelizacja ogranicza możliwości uzyskania uprawnień przez funkcjonariuszy PSP, a nie rozszerza ich.

Ustawa która mówi, że od 4 stycznia 2016 roku nie będzie już trzeba odbywać szkolenia kierowców na pojazdy uprzywilejowane wchodzi normalnie w życie? ^_^
To jest prawda.

Cytuj
1)   w art. 106 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

    „3. Przepisu ust. 1 pkt 4 nie stosuje się do funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej i Inspekcji Transportu Drogowego oraz do kierujących pojazdami ochotniczych straży pożarnych.”; (...)
3)   w art. 109:

a)  po ust. 1 dodaje się ust. 1a i 1b w brzmieniu:

    „1a. Obowiązek przedstawienia zaświadczenia o ukończeniu kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi nie dotyczy funkcjonariuszy i kierujących, o których mowa w art. 106 ust. 3.

    1b. W stosunku do kierujących pojazdami ochotniczych straży pożarnych, o których mowa w art. 106 ust. 3, dodatkowym warunkiem wydania zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym jest przedstawienie zaświadczenia wydanego przez podmiot, o którym mowa w art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380, z późn. zm. 2) ), potwierdzającego, że osoba ma być kierującym pojazdem ochotniczej straży pożarnej.”
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #470 dnia: Styczeń 04, 2016, 17:17:00 »
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2015/2247/1

Offline Modrzej

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #471 dnia: Luty 03, 2016, 09:26:20 »
Witam.  Mam pytanie właśnie na temat tych zezwoleń.  Mam 20 lat i pracuje w policji tu niedawno dostałem zezwolenie na pojazdy uprzywilejowane (różowa  wkładka)  nie jest w niej wyszczególnione czym dokładnie mogę jeździć,  czy samochodami policji czy strazy Pozarnej tyle że jest pieczątka komendanta Policji.  I teraz pytanie czy w strazy mogę jeździć samochodem uprzywilejowanym na prawo jazdy B czy muszę czekać aż skończę 21 lat?

Offline lebork87

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
  • pdf
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #472 dnia: Luty 03, 2016, 10:14:24 »
Zapytaj się kolegów z drogówki ;)

Offline Modrzej

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #473 dnia: Luty 03, 2016, 10:20:58 »
To mi nic nie da,  bardziej chodzi o to  jak np zdążył by się jakiś wypadek czy ubezpieczalnia czasami nie stwierdzi,  że te badania są nie ważne w strazy

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #474 dnia: Luty 03, 2016, 15:49:41 »
To mi nic nie da,  bardziej chodzi o to  jak np zdążył by się jakiś wypadek czy ubezpieczalnia czasami nie stwierdzi,  że te badania są nie ważne w strazy
Są ważne. Papier masz wydany wcześniej jako funkcjonariusz - co zresztą widać po tym kto wystawia "różową wkładkę". Na takich samych zasadach (wyjątek ustawowy) możesz zrobić wcześniej prawko kat. C i D - a na logikę to oczywiste że wcześniej uzyskane przez f-sza uprawnienia są ważne nie tylko w czasie służby.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE