Autor Wątek: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP  (Przeczytany 203499 razy)

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #400 dnia: Sierpień 26, 2014, 19:31:40 »
Nie dalej niż w kwietniu tego roku, dwóch młodych (21 ukończone) kierowców z mojej OSP "wyrabiało" rzeczone "różowe kwity" i poza podstawowym zestawem załączników wymienionych we wniosku nikt nie żądał od nich zaświadczenia o ukończeniu kursu na poj. uprzywilejowane.
Byłem dzisiaj w wydziale komunikacji Starostwa Powiatowego, żeby zasięgnąć informacji jak to jest z nowymi kierowcami ...
Niby to samo (chyba) województwo a co Starostwo to inne wymagania  :kwit: :wall:

Offline PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 238
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #401 dnia: Sierpień 27, 2014, 14:59:11 »
Dzisiaj byłem w wydziale komunikacji i jutro do odbioru "różowy kwitek"

odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #402 dnia: Sierpień 28, 2014, 14:11:20 »
Przedstawiłem w Starostwie interpelację oraz odpowiedź, którą wrzucił @Grzela, więc sprawa trochę ruszyła, niestety urzędnicy po kilku dniach analizy zawartych tam przepisów dalej nie odnaleźli zapisu. który mówi o zwolnieniu do 2016 r. kierowców OSP z obowiązku odbycia kursu.

Mi wystarczyło pół godziny i wszystko znalazłem, pytanie tylko teraz jaka będzie interpretacja przepisów przez urzędników starostwa...   :fiuu: Jednym słowem porażka systemu po całej linii...   :wall:

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #403 dnia: Wrzesień 07, 2014, 16:37:48 »
Mi wystarczyło pół godziny i wszystko znalazłem, pytanie tylko teraz jaka będzie interpretacja przepisów przez urzędników starostwa...   :fiuu: Jednym słowem porażka systemu po całej linii...   :wall:
Nic nowego - ja w urzędzie dostałem kwitek z wykreślonymi kategoriami B+E i C+E, bo na kwitach z badania do starej wkładki miałem wypisane tylko te kategorie które miałem wtedy, czyli B i C. Nijak do tego zakutego łba nie docierało, że jeśli już, to nowe uprawnienia wydaje się na grupy kategorii... Zamiast temat ciągnąć dalej olałem sprawę - w końcu ileż się jeździ alarmowo z przyczepą?
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #404 dnia: Listopad 14, 2014, 07:07:16 »
Cytuj
Grupa posłów PSL, niez., KPSP, PO, SLD złożyła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami, który przewiduje dodanie w art. 106 ust. 3 o treści „Przepisu ust. 1 pkt 4 nie stosuje się do funkcjonariuszy, o których mowa w art. 8 ust. 3 oraz kierowców ochotniczych straży pożarnych.”

Uchwalenie ustawy zniesie m.in. dla strażaków OSP obowiązek ukończenia dodatkowych kursów dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi.

http://www.zosprp.pl/files/news/742/SKMBT_36314110618340.pdf

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #405 dnia: Listopad 14, 2014, 18:43:29 »
Cytuj
Grupa posłów PSL, niez., KPSP, PO, SLD złożyła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami, który przewiduje dodanie w art. 106 ust. 3 o treści „Przepisu ust. 1 pkt 4 nie stosuje się do funkcjonariuszy, o których mowa w art. 8 ust. 3 oraz kierowców ochotniczych straży pożarnych.”

Uchwalenie ustawy zniesie m.in. dla strażaków OSP obowiązek ukończenia dodatkowych kursów dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi.

http://www.zosprp.pl/files/news/742/SKMBT_36314110618340.pdf
Więc jeśli dobrze zrozumiałem kwit zostaje ten sam, tylko kursy nie obowiązują? Oj, coś czuję że nam przybędzie w OSP od groma papierowych członków, skoro już wcześniej ludzie się pytali o te "papiery z OSP", w większości u mnie ochroniarze... :fiuu:

No i po raz kolejny - po jaką cholerę wprowadzać przepisy, które potem wszyscy i tak będą omijać? Było jakieś lobby ośrodków szkolenia które wymusiło zmianę przepisów na korzystne dla siebie (kasa, Kasa, KASA!!!), a potem "ktoś" się obudził z ręką w nocniku, że w sumie to tych wypadków to nie powodujemy aż tak dużo, ale przede wszystkim że jeśli by się trzymać tego ściśle to albo samorządy by zbankrutowały (btw: ciekawy pomysł na wyprowadzenie dużych kwot pieniędzy publicznych do sektora prywatnego), albo ludzie by tych dziadów z Wiejskiej na widłach wynieśli jakby system ratowniczy w kraju się załamał z powodu braku kierowców...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline witek1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #406 dnia: Grudzień 10, 2014, 07:54:34 »
Witam
mam pytanie jak to jest z wiekiem u kierowcy osp i ratowników czy nadal obowiązuje do 65 lat czy są jakieś odstępstwa w tej kwestii.
dzięki

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #407 dnia: Grudzień 10, 2014, 09:40:34 »
Witam
mam pytanie jak to jest z wiekiem u kierowcy osp i ratowników czy nadal obowiązuje do 65 lat czy są jakieś odstępstwa w tej kwestii.
dzięki

Jak na razie bez zmian

Ustaw o ochronie p. poż.

Cytuj
art. 19
1b. Bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotni-czych straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 65 lat, posia-dający aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ra-towniczych oraz odbyli szkolenie pożarnicze, o którym mowa w art. 28 ust. 1.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #408 dnia: Grudzień 10, 2014, 21:41:58 »
Witam, potrzebuję wystawić trzem kierowcom skierowanie na badania lekarskie i psychotechniczne. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć wzoru w necie. Czy Macie jakieś wnioski bądź potraficie mi podpowiedzieć jakie paragrafy muszą zawierać w/w skierowania ??
Czy nadal jest to art 122 ust 2 pkt 1 i art 124 ust 2 - ustawy z dn. 20.06 1997 z pozn zm. czy inne ???

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #409 dnia: Grudzień 10, 2014, 21:53:56 »
A czasami nie będzie to USTAWA z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami z późniejszymi zmianami.

Cytuj
Rozdział 12
Badanie lekarskie

http://isap.sejm.gov.pl/Download;jsessionid=4DEB35835DC33C340FD73F890655D761?id=WDU20110300151&type=3

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #410 dnia: Grudzień 10, 2014, 23:01:30 »
mam oba orzeczenia (lek i psych) swoje ale kurde nie skopiowałem skierowania...
a na orzeczeniach mam właśnie w/w art 122 ust 2 pkt 1 i art 124 ust 2 - ustawy z dn. 20.06 1997 z pozn zm.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #411 dnia: Grudzień 10, 2014, 23:28:12 »
mam oba orzeczenia (lek i psych) swoje ale kurde nie skopiowałem skierowania...
a na orzeczeniach mam właśnie w/w art 122 ust 2 pkt 1 i art 124 ust 2 - ustawy z dn. 20.06 1997 z pozn zm.

Ale w obowiązującej Ustawie Prawo o ruchu drogowym rozdział czwarty został uchylony.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19970980602


Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #412 dnia: Grudzień 11, 2014, 01:06:59 »
kurde racja... ale w w/w ustawie z 5.01.2011 nie ma wyznaczonego czasu co ile powinno się robić badania (albo ja ślepy jestem...)

Znalazłem... jest tam wzmianka, że zezwolenia wydaje starosta na okres nie dłuższy niż 5 lat...

Natomiast nadal nie mogę wyjść z podziwu zamiany "plastików" na gejowskie tekturki.... (i jeszcze ten format...)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2014, 01:29:31 wysłana przez kamaras »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #413 dnia: Grudzień 20, 2014, 16:11:19 »
Czy posiadając uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych wydane przez Komendanta Miejskiego PSP można kierować pojazdami OSP?

http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=47&id=32408

Offline Lełon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #414 dnia: Grudzień 20, 2014, 21:27:50 »
Ave grzela  :krzyk: Dzięki za linka. Myślę że to ułatwi życie wielu kierowcom PSP będących członkami OSP
Słyszysz czujnik bezruchu ?? Znowu któryś się opierdziela ;-)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #415 dnia: Styczeń 30, 2015, 17:17:03 »
Cytuj
Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 stycznia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o kierujących pojazdami.

http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2015/155

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #416 dnia: Styczeń 30, 2015, 17:42:39 »
Jeżeli dobrze zrozumiałem, to kierowców OSP również obowiązuje kurs na pojazdy uprzywilejowane??  :gwiazdki:

Cytuj
Art. 106. 1. Kierować pojazdem uprzywilejowanym może osoba, która:

1) ukończyła 21 lat;
2) posiada prawo jazdy odpowiedniej do rodzaju pojazdu kategorii;
3) uzyskała orzeczenie:
a) lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym,
b) psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;
4) ukończyła kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi;
5) posiada zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii prawa jazdy.

[...]

7. Koszty kursów dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi ochotniczych straży pożarnych są finansowane
z budżetu gminy.


« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2015, 17:49:01 wysłana przez Emil »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #417 dnia: Styczeń 30, 2015, 22:20:21 »
Cytuj
Interpelacja nr 26242 w sprawie obowiązku uczestniczenia przez kierowców OSP w dodatkowych kursach dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych.

http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/interpelacja.xsp?documentId=6D8E9E4D09E253A0C1257CD20049943E

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #418 dnia: Luty 25, 2015, 20:13:39 »
Witam, piszę z zapytaniem jak wygląda na dzień dzisiejszy cała procedura wyrobienia wkładki. W sierpniu stuknie mi 21 lat i chciałbym mieć kwit aby w razie W móc jechać do akcji z czystym sumieniem. Mam kat C, KWP i psychotesty.

Offline OSP Grodzisk

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #419 dnia: Luty 26, 2015, 06:56:49 »
Witam
Ponadto:
1. Akceptacja NACZELNIKA
2. Prawo jazdy uprawniające do kierowania autem znajdującym się w jednostce.
3. Orzeczenie lekarskie.
4. Orzeczenie psychologiczne.
5. Zaświadczenie, że jesteś członkiem OSP podpisane przez Prezesa/Naczelnika (przynajmniej na moim terenie tak jest).
6. Złożenie wniosku do Wydziału Komunikacji.
7. Opłata za wydanie "wkładki" _ 50 zł.
Oczywiście rozumie, że posiadasz minimum wyszkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP, badania lekarskie i jesteś ubezpieczony bo inaczej "rozsądny" Naczelnik pozytywnie nie zaakceptuje twojej prośby.

OSP Grodzisk

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #420 dnia: Luty 27, 2015, 01:05:20 »
Witam, piszę z zapytaniem jak wygląda na dzień dzisiejszy cała procedura wyrobienia wkładki. W sierpniu stuknie mi 21 lat i chciałbym mieć kwit aby w razie W móc jechać do akcji z czystym sumieniem. Mam kat C, KWP i psychotesty.

Kolego zobacz mój wpis dwa posty do góry...  :fiuu:

Offline Michał:)

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • SAPSP
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #421 dnia: Luty 27, 2015, 17:47:13 »
Robiłem "papiery" na przełomie stycznia i lutego, wszystko jest tak jak opisałeś poza punktem 4 ;)

Offline mateusz00007

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 102
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #422 dnia: Luty 27, 2015, 18:04:16 »
Ja robiłem 2 tygodnie temu :D :straz: także wygląda to tak :
1- Podanie od naczelnika z prośbą o wyrobienie wkładki
2- Lekarz medycyny pracy uprawniony do badania kierowców
3- Badanie psychologiczne typu testy kwadraciki kołeczka no i naciskanie guziczków i ustawienie patyczków równo :)
4- Niesiesz papiery do komunikacji
5- Odbierasz wkładkę :) Tyle :) :) :straz: :straz: :straz:

Offline starkNT

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #423 dnia: Marzec 04, 2015, 14:39:14 »
Pytanie.
Czy mogę być kierowcą pojazdu uprzywilejowanego (konkretnie chodzi o stara 224 i starmana L70) ale poźniej innych. Mając  prawo jazdy kategorii C1? Można je wyrobić od 18 r życia i jeśli dobrze rozumiem to są do 7,5t więc łapie się? :pyt:
Jeśli było podobne pytanie to przepraszam, nie śledziłem całego tematu.

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #424 dnia: Marzec 04, 2015, 18:35:48 »
Nie możesz. Kierowca pojazdu uprzywilejowanego musi mieć skończone 21 lat
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"