Autor Wątek: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP  (Przeczytany 202800 razy)

Offline mackol93

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
  • Cel: SA PSP POZNAŃ
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #475 dnia: Luty 17, 2016, 21:16:39 »
Mam pytanie odnośnie wniosku o wydanie zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym.
Sytuacja jest taka, że mogę odebrać prawo jazdy kat. C (fizycznie go nie mam), a chciałbym zrobić wkładkę na pojazdy uprzywilejowane kat. B,C. Mogę złożyć ten wniosek w Urzędzie nie mając jeszcze prawa jazdy?
Druga sprawa jest taka. Czy można złożyć kopie orzeczenia lekarskiego oraz psychotesty o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych wykonanych na potrzeby prawa jazdy kat. C bądź stanowiska strażaka?

Offline marcin10312

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
  • Cel: PSP
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #476 dnia: Luty 17, 2016, 21:31:58 »
Samemu to raczej nic nie załatwisz bo gdzie chciał byś jeździć pojazdem uprzywilejowanym? Bo chodzi Ci pewnie o OSP to stąd musisz mieć skierowanie do wyrobienia wkładki. I trzeba mieć fizycznie prawko C w "ręku". A co do badań to trzeba raczej robić nowe i psychotesty ale to kieruje OSP.
Cel: PSP

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #477 dnia: Luty 17, 2016, 21:35:21 »
Mam pytanie odnośnie wniosku o wydanie zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym.
Sytuacja jest taka, że mogę odebrać prawo jazdy kat. C (fizycznie go nie mam), a chciałbym zrobić wkładkę na pojazdy uprzywilejowane kat. B,C. Mogę złożyć ten wniosek w Urzędzie nie mając jeszcze prawa jazdy?
Druga sprawa jest taka. Czy można złożyć kopie orzeczenia lekarskiego oraz psychotesty o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych wykonanych na potrzeby prawa jazdy kat. C bądź stanowiska strażaka?

Ad1. Raczej nie, ale to opinia, a nie pewnik.

Ad2. Na strażaka na 100% nie, na kierowcę na 80% nie. Po prostu inna podstawa prawna i już tego nie przeskoczysz.

Ja jak wyrabiałem wkładkę, mimo tego, że miałem kat. C+E facet mi wykreślił kategorie "+E" z kwitu, bo na zaświadczeniu lekarskim (zrobionym chyba dwa lata wcześniej) miałem wpisane tylko BC. I pozamiatane. Teraz jak będę przedłużał to mi wklepią B BE C CE.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline mackol93

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
  • Cel: SA PSP POZNAŃ
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #478 dnia: Luty 17, 2016, 21:46:18 »
Dzięki wielkie za odpowiedzi.
Mam wniosek oraz zaświadczenie z mojej jednostki OSP. Tak jak myślałem z tymi badaniami.
Swoją drogą, czym mogą się różnić badania lekarskie oraz psychotesty na pojazdy uprzywilejowane od zwykłych na prawo jazdy kat. C? Domyślam się, że niczym:)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #479 dnia: Luty 17, 2016, 22:17:24 »
Tak jak myślałem z tymi badaniami.
Swoją drogą, czym mogą się różnić badania lekarskie oraz psychotesty na pojazdy uprzywilejowane od zwykłych na prawo jazdy kat. C? Domyślam się, że niczym:)
No tak, tak samo jak badania z prawa jazdy i te do świadectwa kwalifikacji. Ale to i tak jeszcze pół biedy, bo tutaj masz badania za darmo, a inaczej to wygląda jak się płaci - kumpel jakiś czas temu marudził, że musi robić psychotesty do prawka, do "kodu 95", na HDS-y i widlaki - wszystko osobno. Nie wiem jak jest teraz do końca, ale coś mi mówi że niewiele się zmieniło.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline mackol93

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
  • Cel: SA PSP POZNAŃ
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #480 dnia: Luty 18, 2016, 10:20:33 »
Dzisiaj byłem w w Urzędzie Miasta zobaczyć jak to wygląda.
Badania muszą być specjalistyczne, czyli pod kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi. Do tego trzeba mieć zaświadczenie z Urzędu Miasta o członkostwo w OSP.
Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Offline kosira81

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #481 dnia: Kwiecień 03, 2016, 21:00:48 »
Witam,
mam pytanie w naszej jednostce OSP mamy ochotnika, który posiada ważne psychotesty i badania lekarskie dla kierowców zawodowych. Wykonuje zawód kierowcy beczkowozu (wywóz nieczystości). Brakuje nam kierowców i chcielibyśmy, aby wyrobić mu uprawnienia do kierowania naszym Starem 244.

Moje pytanie czy musimy go wysyłać na badania i psychotesty ? Jeśli tak to czy ma ktoś wniosek skierowania do lekarza oraz wniosek do starosty.  Ostatnie wnioski na kierowców robiliśmy wieki temu - liczę na waszą pomoc.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #482 dnia: Kwiecień 03, 2016, 22:01:33 »
Moje pytanie czy musimy go wysyłać na badania i psychotesty?
TAK, trzeba go wysłać na ponowne badania, mimo tego że są w zasadzie identyczne. A to dlatego, że orzeczenia są wydane na innej podstawie prawnej.

Na badania jako płatnik kieruje gmina, jednostce jako takiej guzik do tego. Jak gminni urzędnicy są leniwi lub mało ogarnięci to trzeba naskrobać jeszcze wniosek o wydanie zezwolenia, w którym się poświadcza, że klient jest członkiem OSP i na jej potrzeby wyrabia uprawnienia.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline kosira81

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #483 dnia: Kwiecień 03, 2016, 22:05:26 »
A czy gmina może nie chcieć zapłacić za badania ? I uzasadnić to np. że po co wam kolejny kierowca.  Dodam tylko, że mamy obecnie dwóch, którzy nie są w 100 % dyspozycyjni. Czy jest jakiś limit kierowców w jednostce OSP ?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #484 dnia: Kwiecień 03, 2016, 22:13:27 »
W ustawie (nawet więcej niż jednej) jest napisane że koszty ponosi gmina. A jak jest w rzeczywistości to doskonale wiemy... Ale to już rozgrywki na lokalnym podwórku.

Nie, nie ma limitu kierowców. Ale z drugiej strony nie ma też wymagań co do ich minimalnej liczby. No chyba żeby się powoływać na wytyczne dot. kategoryzacji JOT, ale tam względnie mamy 2 kierowców na auto.

Idąc jeszcze dalej: w razie trudności z uzyskaniem finansowania z gminy przypuszczam że skierować może też i sama jednostka na swój koszt (prawnie nie ma ku temu przeciwwskazań), aczkolwiek należy to uznać za przykład skrajnej patologii samorządowej.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline NERYNG

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #485 dnia: Kwiecień 05, 2016, 17:07:40 »
Mam problem, jeden z przyszłych kierowców mieszka w gminie A a OSP stacjonuje w gminie B. Wśród wymaganych dokumentów jest potrzebne  orzeczenie z gminy, że będzie kierowcą OSP. Więc która gmina powinna wystawić takie orzeczenie ?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #486 dnia: Kwiecień 05, 2016, 18:39:33 »
Mam problem, jeden z przyszłych kierowców mieszka w gminie A a OSP stacjonuje w gminie B. Wśród wymaganych dokumentów jest potrzebne  orzeczenie z gminy, że będzie kierowcą OSP. Więc która gmina powinna wystawić takie orzeczenie ?
Ta, na terenie której jest OSP do której należy (B).
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline TomaszOlecko

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #487 dnia: Kwiecień 07, 2016, 15:04:43 »
Obecnie jestem po złożeniu wniosku do Starostwa.
Do winsoku trzeba dołączyć:
1. Orzeczenie psychologiczne stwierdzające brak przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne - koszt u mnie 150zł
2. Orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne - koszt u mnie 35zł
3. Pismo od Wójta (w moim przypadku), że konkretnie dana osoba jest kierowcą w OSP... (u mnie  2 było etatowych płatnych z Urzędu plus jeden pomocniczy - jedno pismo na 3 osoby wystarczyło)
Pytacie, który Wójt ma wystawić oczywiście ten, u którego jest OSP, w którym będzie dany kierowca służył. A nie ten u którego mieszka kierowca.
4. Opłata w Starostwie za wydanie zezwolenia - 50zł

Wszystkie koszta Wójt kierowcom zwrócił.

Nie trzeba żadnych szkoleń. OSP jest zwolniona z tego.

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #488 dnia: Lipiec 13, 2016, 23:30:32 »
Witam!
Czy osoba, ktora ma 20 lat i prawo jazdy kat. B moze zrobic sobie "wkladke" na prowadzenie GLM/SLRt (do 3,5t) w OSP?

Pytam, poniewaz mam mlodego druha (po kursach, ubezpieczony itd.), ktory jest praktycznie caly czas dostepny, bo mieszka blisko straznicy i do tego pracuje na miejscu.
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #489 dnia: Lipiec 13, 2016, 23:44:53 »
Cytuj
Wymagania w stosunku do kierujących
pojazdami uprzywilejowanymi
lub przewożącymi wartości pieniężne
Art. 106. 1. Kierować pojazdem uprzywilejowanym
może osoba, która:
1) ukończyła 21 lat;
2) posiada prawo jazdy odpowiedniej do rodzaju pojazdu
kategorii;
3) uzyskała orzeczenie:
a) lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych
do kierowania pojazdem uprzywilejowanym,
b) psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych
do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;
4) ukończyła kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi;
5) posiada zezwolenie na kierowanie pojazdem
uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii
prawa jazdy
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20110300151

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #490 dnia: Lipiec 14, 2016, 00:23:50 »
Gdzies obilo mi sie o uszy to 21 lat, ale wlasnie nie moglem znalezc zadnego konkretnego dokumentu na ten temat.
Dziekuje za odpowiedz!
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #491 dnia: Sierpień 30, 2016, 09:50:17 »
Długość wkładki zależy od badań lekarskich. Stąd moje pytanie czy bez problemu dostaliście badania na 5 lat, czy może co lekarz to inna terminowość badań?

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #492 dnia: Sierpień 30, 2016, 11:29:34 »
Dostałem 5 lat bez żadnych uwag. Jeśli nie ma przeciwwskazań to dlaczego mieliby dawać ograniczenia w terminie ważności badań?
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline kociember

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #493 dnia: Czerwiec 30, 2017, 14:09:22 »
Czy aby jezdzic obecnie jako kierowca trzeba mieć kurs na przewóz rzeczy oraz doświadczenie zawodowe jako kierowca kat. c?

Offline PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #494 dnia: Czerwiec 30, 2017, 15:29:49 »
Nie trzeba
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

Offline kociember

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #495 dnia: Lipiec 01, 2017, 20:12:33 »
Rozumiem że kursu na przewóz rzeczy też nie trzeba mieć ?

Offline pawelusek20

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 209
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #496 dnia: Lipiec 01, 2017, 20:43:00 »
Rozumiem że kursu na przewóz rzeczy też nie trzeba mieć ?
Tak i musisz mieć skończone 21 lat.
Jak robisz w wieku 20 lat i 9 miesięcy prawko to droga po pozwolenie wygląda tak: idziesz na badania u lekarza i psychologa z czym idziesz do starostwa po PKK. Z PKK do szkoły nauki jazdy tam robisz prawko i zdajesz egzaminy w Ośrodkach Egzaminacyjnych. Jak zdasz, opłacasz dokument i jak Ci przyjdzie prawko to w moim przypadku: musialem mieć zaświadczenie z gminy że jestem z OSP, poszedłem do psychologa i lekarza po zaświadczenie do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Po zrobieniu tego bierzesz dowód, prawko i te dokumenty i idziesz do starostwa. Płacisz 50 zł i do tygodnia masz pozwolenie.

Offline jaro2402

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #497 dnia: Lipiec 04, 2017, 18:19:47 »
A czy jest jakiś okres karencji pomiędzy zrobieniem prawka kat. C a uzyskaniem pozwolenia na prowadzenie pojazdu uprzywilejowanego?

Offline Tomek1905

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #498 dnia: Lipiec 04, 2017, 23:06:04 »
Nie ma  :mellow: