Autor Wątek: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP  (Przeczytany 202784 razy)

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 20, 2005, 10:18:09 »
Dzis albo jutro ci prześlę  

Offline tom

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 20, 2005, 13:16:52 »
SenseJ fajny temat jezeli chodzi o /JOTY/ interesuje mnie bardzo , mam 10 pszeszkolonych BHB ,badania i kurs podstawowego strazaka , naczelnicy mają tesz szk. naczelnikuw ,no i tesz bym chciał dołączyc do /JOT/ nie moge znalesc tego co pisałes więcej o tym temacie ,a morze jakis regulamin na ten temat /był bym zobowiązany/ jesli bys odpisał :)  

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 20, 2005, 19:08:47 »
SenseY - pamiętam dyskusje na forum ZOSP. Dawałeś tam dużo bardzo dobrych pomysłów... ale regulamin pozostał niestety taki sam.
Poza tym - jak strażak pojedzie do pożaru pijany - to możesz z nim ogadać i powiedzieć że jak pojedzie jeszcze raz to mu jako naczelnik zabronisz brania udziału w wyjazdach alarmowych i kropka. To samo jak nie chce robić kursów. Bez łaski - nie chce to panu już podziękujemy.
 

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 21, 2005, 10:48:21 »
Komendant główny PSP                                      Warszawa, dnia 06 lipca 2001
Szef OC kraju

BS-I-1414/2/2/01


                                                           według rozdzielnika


W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi szkolenia członków ochotniczych straży pożarnych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy uprzejmie informuję, że rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 listopada 1997 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków oraz zakresu ich obowiązywania w stosunku do innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach hib szkoleniu (Dz. U. Nr 145, poz. 979), stosuje się również do członków ochotniczych straży pożarnych (§ lust. 1 pkt 2) oraz zgodnie z § 2 tego rozporządzenia osobom nie posiadającym ukończonego szkolenia podstawowego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy nie wolno powierzać funkcji i stanowisk w ramach prowadzonych działań ratowniczych.
Wobec powyższego, członkowie ochotniczych straży pożarnych powinni odbyć szkolenie wstępne podstawowe z zakresu bhp. Zakres tematyczny z uwzględnieniem specyfiki wykonywanych działań oraz czas trwania takiego szkolenia podstawowego powinien być opracowany na podstawie postanowień rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. ar 62, poz. 285). Szkolenie z zakresu bhp spełniające takie warunki zawarte jest w programie kształcenia, kwalifikacyjnego szeregowych Państwowej Straży Pożarnej.
Jednocześnie zwracam uwagę na fakt, że dotychczas obowiązujący program szkolenia dla ochotniczych straży pożarnych opracowany przez Komendę Główną PSP w 1994 r. utrącał ważność w zakresie nauczania przedmiotu BHP ze względu na wejście w życie w roku 1996 wymienionego wyżej rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

otrzymują
1.   Komendy wojewódzkie PSP - wszystkie.
2.    Szkoły i ośrodki szkolenia PSP -wszystkie.
3.   Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Pismo to podpisał:
Komendant główny PSP
nadbryg. Marek Jasiński
Z-ca komendanta głównego

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 10, 2005, 14:39:23 »
Witam!!!
Mam pytanie do SenseYa w sprawie Twego 7 punktu, pomóż mi znalęźć jakąś ustawę prawną gdzię będzie pisało czarno na białym że burmistrz mego miasta jest zobowiązany do wystawienia mi pozwolenia do kierowania poj. uprzywilejowanych mojej OSP.Bo wszyscy o tym mówią a nic z tego nie wynika
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 11, 2005, 08:01:00 »
Temat ten wałkowaliśmy na forum jakiś czas temu więc się wtrące niepytany.  Zasadniczo upoważniony do wydania zezwolenia powinien czuć się zarząd OSP.  Jeśli nie chce tego robić (a najczęściej nie chce lub nie ma biurowych możliwości) może to zrobić wójt, burmistrz. Nie ma na to żadnego przepisu. W gazecie Strażak z września 2004 roku jest zacytowana odpowiedź udzielona ZG ZOSP przez Ministerstwo Infrastruktury Departament Transportu Drogowego, w którym proponuje się aby obowiązki zarządu OSP w tym zakresie przejął wójt lub burmistrz. Nic więcej nie ma.  Na podstawie tego pisma opracowałem wzór zaświadczenia dla kierowcy zatrudnionego i niezatrudnionego. U nas w gminie kadrowa wystawia zaświadczenia dla kierowcow etatowych a urzędnik od OSP dla kierowców niezatrudnionych.  

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 11, 2005, 10:21:40 »
Widzę że temat ten jest wałkowany na okrągło ale nie we wszystkich gminach jest tak słodko jak się wydaje!! Ja niestety musze poprzeć Maximusa (niestety, bo zapewne też chciałby już mieć to uregulowane jak i ja zresztą)!! U nas w gminie jest podobny problem - ministerstwo nic mądrego nie napisało, uregulowania prawnego nie ma - a urząd gminy powiedział że nie podpisze!! Ktoś powie że to OSP ma w takim razie wystawić zaświadczenie - ale to też nie jest takie jednoznaczne, bo moja OSP nie ma pojazdów strażackich (wszystkie które stoją w garażu są własnością UMiG)!! I co w tym wypadku?? Wiem - zapewne znajdzie się min. trzech takich co odpisze że można tak i tak, ale niestety to nie dociera do naszej władzy, a problem pozostaje nierozwiązany!! A ZG ZOSP RP siedzi i czeka chyba na jakieś olśnienie z nieba!!

p.s. smutna prawda - ale we wszystkich przepisach jakie przeglądam strażak ochotnik to w rozumieniu władz ZG ZOSP i KG PSP jest tylko ekipą do wyrzucania słomy ze stodoły po pożarze. I wszyscy napiszą że robią o dużo więcej - zgoda, ale nikt nie napisze że traktowani jesteśmy na równi z zawodowcami
« Ostatnia zmiana: Lipiec 11, 2005, 10:22:49 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 11, 2005, 10:34:14 »
Zaświadczenie wystawić powinien Zarząd OSP - to jest na ich głowie. Jeśli Zarząd nie ma warunków do tego to może wyjść z wnioskiem do Urzędu Gminy ażeby oni ten obowiązek przejęli. Jednak jak Urząd nie chce to piłeczka wraca do Zarządu, i mimo wszystko to własnie oni takie cos muszą wystawić.
Taka jest moja teoria. Dokumentacja powinna się znajdować u sekretarza lub naczelnika.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 11, 2005, 12:32:58 »
Zawsze myślałem, że problem to pieniądze na badania, psychotesty, ubezpieczenia itp. Ale skoro się znalazły i badania są porobione to z zaświadczeniem powinien być najmniejszy problem.  SenseY ma rację, skoro gmina nie chce tego zrobić, to powinien zaświadczenie podpisać prezes zarządu.  
Z drugiej strony postawa gminy jest dla mnie zupełnie niezrozumiała. Jako właścicielowi pojazdów tym bardziej powinno im zależeć żeby ich samochodami kierowali uprawnieni kierowcy.  W sytuacji np. wypadku też ponoszą jakąś odpowiedzialność za to, że tolerują kierowanie samochodami przez osoby nieuprawnione. A wracając do patowej sytuacji w jednostce Daro to chyba trzeba zacząć od początku to jest: czy gmina wogóle zatrudnia kierowców dla OSP, czy jeżdżą tylko "nieeatowi". Jeżeli zatrudnia to uprawnienia kierowców są problemem kadrowej a nie OSP bo tego pilnuje Inspekcja Pracy. Jeżeli nie zatrudnia wogóle to musi być jakaś forma umowy między OSP a gminą. No bo sytuacja jest taka urząd przekazuje samochody (jakimś dokumentem ?) i co dalej mówi: macie wozy ale nie wolno wam nimi jeździć, bo my nie pozwalamy nikomu na zrobienie uprawnień.  To przecież kryminał.  Chyba, że remizę i samochody dostaliście w użytkowanie  "na gębę", ale to jeszcze gorzej bo użytkujecie bezprawnie spory majątek komunalny i do tego powinna przykleić się Izba Obrachunkowa. Napisz trochę więcej o swojej sytuacji.

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 11, 2005, 16:41:26 »
Urząd Miasta zatrudnia konserwatora sprzętu p.poż chyba pujdę do burmistrza i mu powiem że ma sobie w pięty wsadzić te trzy wozy bojowe będzie wyższy bo u nas za chwilę nie będzie komu nimi jeździć a wiecie jak to jest dopuki nie ma przymusu to się nic nie załatwi
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline lubik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 18, 2005, 12:41:10 »
Witam ja z troche innej strony ale tez dotyczy kierowcy u nas gmina podpisuje umowe-zlecenie  tylko z kierowca i ustala ekwiwalent za jego prace ( utrzymanie sprzetu itp)  wiec wszyscy czekaja jak on cos zrobi bo wkońcu on jak mówią bieze pieniadze czy w innych jednostkach etat kierowcy to stały etat słyszałem ze sa jednostki OSP w których kierowca zatrudniany jest na stałe przez UG pozdrawiam  :rolleyes:  

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 07, 2005, 18:34:42 »
Jestem jednym z pięciorga kierowców, którzy są w mojej OSP. Komendant gminny, który jest zarazem jednym z kierowców - jest właśnie zatrudniony na stałe jakie kierowca-mechanik. Na razie wszystkim to odpowiada, bo "komandir" mieszka w remizie :P

Pozdrawiam

Offline lubik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 08, 2005, 21:40:45 »
Dzięki za info gucio a czy ten etat w urzedzie to  pełny czy tylko częśc i jakie wymagania stawia gmina a jak z wynagrodzeniem od ilosci sprzetu czy ogólnie bo u nas jest inaczej za GBM a inaczej za GLM masie jakies pozwolenia na prowadzenie pojazdów bedacych własnościa urzedu pozdrowionka  narazie do usłyszenia
 

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 11, 2005, 18:51:38 »
Ten etat LUBIK nie jest pełny - ale nie pamiętam jaki dokładnie on jest. Wymagania co do niego(kierowcy -mechanika) są takie, że ma zapewnić gotowość bojową samochodów(STAR 244 GBM, JELCZ GCBA, oraz ŻUK GLM), sprawność węży gaśniczych(tzw. taśmowanie) i ogólnie wszystkich rzeczy, które znajdują się na samochodach B) Oprócz tego jest palaczem :lol: (ogromnego :lol: ) pieca CO na remizie. Co do wynagrodzenia to wiem tyle, że miesięcznie wychodzi mu jakieś około 150 PLN. :P Natomiast, jeśli chodzi o pozwolenia to do tej pory jeszcze go sam nie widziałem :angry: Paranoja...

Pozdrawiam

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 05, 2006, 14:40:31 »
Niechcialem zakladac nowego tematu wiec odświeże stary, moja sprawa dotyczy kierowcy lecz troche w innym sęsie. Mam mały problem, a wlaściwie nie ja tylko moj ojciec, ktory już od jakiegos czasu jest jednym z kierowcow w mojej jednostce, dosyć czesto jezdzi na akcje i nie tylko, lecz nie ma on kursu szeregowców (ma uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym)  i do raportu z akcji na ktorej byl moj ojciec, wpisywane jest nazwisko innego kierowcy, ktory ma kurs szeregowcow. Jezeli chodzi o pieniądze za akcje to dostaje je czasami moj tata a czasami kierowca , ktorego nazwisko zostalo wpisane. Wydaje mi sie to bynajmniej dziwne a co Wy o tym sądzicie?

Offline artix

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 05, 2006, 15:27:14 »
Drogi kolego do brania udziału w akzjach ratowniczo-gaśniczych wymagane jet :
1.Badania lekarskie
2.Kurs BHP
3.Kurs podstawowy
Odnośnie kierowców wsztstkie 3 pkt.kierowca musi być na umowie  w waszym U.G ,ponadto musi posiadać odpowiednie kwalifikacje tj. prawo jazdy oraz świadectwo kwalifikacji uprawniające do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.W sprawie wpisywania innych osób do karty udziału to jest sprawa mało pachnąca.....

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 05, 2006, 15:33:10 »
Wszystkie uprawnienia oraz badania moj ojciec posiada oprocz kursu szeregowcow, pod koniec marca odbywaly sie kursy podstawowe ale mojego taty nie zapisali.

Offline steyr

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 06, 2006, 11:00:11 »
Wiele piszecie o kursach,posiadam chyba wszystkie jakie są [niemam kt-gminnego]robiłem kursy z racji zatrudnienia jako kierowca osp.Pracuję na tym stanowisku już 12lat to jest pełny wymiar czasu pracy.Nie mam "papierkowego"kursu szeregowych bo kiedyś start w zawodach gminnych był równoznaczny z przeszkoleniem szeregowca.teraz biurokracja z psp niewie co z tym zrobić podczas kontroli.Co wy na to, czy wszystkich z wieloletnim stażem w osp mamy wysłać na ten kurs.Paranoja.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 06, 2006, 18:48:04 »
Nie jestem pewien na 100%, ale szkolenie podstawowe może zrobić naczelnik. Więc chyba on moż wydać glejt.

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 06, 2006, 18:53:45 »
Nawet jeśli to niech zrobi ten kurs, a nie od razu machać papierami, że wszyscy go skończyli nie zaczynając.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 06, 2006, 19:24:48 »
Porta, mówimy o ludziach, którzy już ileś lat są w straży, nie ma lepszego kursu.

Offline masakła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 06, 2006, 20:56:58 »
Mimo wszystko przepisy mówią jasno i wyraźnie jakie warunki trzeba spełnić aby jeździć do wszelkiego rodzaju zdażeń, a tam jest wymagany właśnie papier o ukończeniu kursu podstawowego.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 06, 2006, 21:14:37 »
Masakła, dlatego uważam, że w przypadkach opisanych przez steyer i emil, jeżeli faktycznie naczelnik może wystawać papier, to powinien to zrobić, bez kursu.
Szkolnie te osoby już przebyły przez te ileś lat służbym, a wysłanie ich na kurs to tylko bardzo przykry dla nich obowiązek, podwarzający ich dotychczasową przydatność do służby.
Przejście kursu podstawowego ma przygotować do pewnch czynności i nauczyć pewnych zachowań. Jeżeli ktoś już to doskonale umie, bo ma doświadczenie większe niż nie jeden z nas, nie ma co go zmuszać do nauki tego, co już umie, a jedynie to zaakceptować.
Pozdrawiam.

Offline masakła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 06, 2006, 21:39:49 »
Tak, tylko naczelnik nie może wystawić takiego dokumentu, są na nim podpisy komisji egzaminacyjnej, a sam dokument wystawia ośrodek szkolenia OSP zlokalizowany przy danej komendzie PSP, zapomniałem jakdokładnie nazywa się ten organ.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 06, 2006, 21:44:12 »
Tak to w praktyce wygląda.
W tym przypadku warto sprawdzić, czy może takie szkolenie zrobić naczelnik. Mi się wydaje, że tak.