Autor Wątek: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP  (Przeczytany 202780 razy)

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« dnia: Styczeń 16, 2005, 21:30:51 »
Witam.
Chciałbym sie dowiedziec jakie warunki trzeba spełniać aby zostać kierowcą w OSP. CHodzi mi o wymagany wiek, staż, kwalifikacje, itp.
Z gory dzieki za odpowiedz
Pozdrawiam

 

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 17, 2005, 18:32:30 »
Cześć przyjacielu!
Pierwszy wymóg to posiadanie prawa jazdy kategorii C lub więcej, poza tym musisz mieć ukończone 21 lat bo tak przewidział ustawodawca.
Kolejna rzecz to badania. W zależności czego będzie żądał twój pracodawca czyli urząd gminy. Przeważnie są to standardowe badania przewidziane kiedyś do świadectwa kwalifikacji (w tej chwili takowe nie istnieje) oraz psychotesty.
Jeżeli spełniasz wszystkie te wymogi i urząd wyraża wole zatrudnienia cię na tym stanowisku to nic nie stoi na przeszkodzie żebyś został kierowcą w OSP.
Pozdrawiam i życze powodzenia! ;)  

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 17, 2005, 20:59:10 »
Dziękuje bardzo. Wlasnie o takie informacje mi chodziło.
Pozdrawiam

Tomek
OSP Ożarów

Offline gustek12

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 27, 2005, 15:23:27 »
a jeśli w jednostce mamy tylko samochód lekki GLM8\8 Żuk a 15.to kierowca musi mieć kategorię C?
 

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 27, 2005, 15:41:10 »
do 3.5 ton kat B wiec nie musi.

ale wiesz co to oznacza naczelniku- ze trzeba zaczac sie starac o porzadneGBA :P
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 27, 2005, 21:04:49 »
tomer pamiętaj o jednym że terzeba być niemal w stałej dyspozycji- etat kierowcy do czegos zobowiązuje ;)  

Offline gustek12

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 30, 2005, 11:53:58 »
w tej chwili budujemy nowy boks garażowy pod ciężkie auto.w starym poza glm nic się nie mieściło większego!jak będzie gotowy garaż to auto już się jakoś znajdzie.
 

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 05, 2005, 16:05:51 »
Cytuj
Pierwszy wymóg to posiadanie prawa jazdy kategorii C lub więcej, poza tym musisz mieć ukończone 21 lat bo tak przewidział ustawodawca.

Mam pytanie a wiek maksymalny to jaki?
Bo słyszałem że jak jest się przyjnowanym poraz pierwszy na kierowcę samochodu uprzywilejowanego to czba mnieć mniej niż 45 latek. czy to jest prawda?

 

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 07, 2005, 23:49:01 »
Postaram się podsumować!
Kierowca w OSP musi posiadać kategorię odpowiednią do pojazu jaką ma zamiar jeździć. I tego się nie da przeskoczyć. Drugi wymóg to spełnienie wymagań określonych w ustawie - Prawo o ruchu drogowym tzw. Kodeks Drogowy. Czyli badania lekarskie i badania psychologiczne. Dodatkowo ktoś musi wystawić Ci zaświadczenie ale tak naprawdę nie jest to uregulowane prawnie jeśli chodzi o ochotników ponieważ nie masz pracodawcy! Jeśli chodzi o wiek kierowcy też reguluja to przepisy powyższej ustawy! Jeśli nie masz tego skąd dorwać to polecam stronę www.sejm.pl - tam jest zakładka dotycząca aktów prawnych  
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 09, 2005, 19:34:19 »
Poczytaj temat "Świadectwo kwalifikacji" .  W zamian za świadectwo teraz wydaje się zaświadczenie dotyczące kierowania pojazdem uprzywilwejowanym.  Tonaż nie ma znaczenia. Ważne że ma "koguty".

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 10, 2005, 23:17:37 »
Do MARIO!!!

Nie wiem jak mnie zrozumiałeś, ale skoro napisałem że potrzebuje odpowiednią kategorię do pojazdu jakim jeździ i musi spełniać pozostałe warunki opisane w ustawie tj. badania lekarskie i psychologiczne to dotyczy to także kategorii "B". Nawet jakby jeździł motorem lub na rowerze oczywiście oznakowanym to musi robić te badania!!!
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 11, 2005, 07:56:11 »
Tak, obowiązuje to wszystkich kierowców pojazdów uprzywilejowanych, bez wyjątków. Tylko w Policji i wojsku nie jest wymagany wiek 21 lat.  

Offline tom

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 19, 2005, 20:22:51 »
Mam pytanko!!
Moja jednostka nie jest w KSRG. Gospodarz i pierwszy kierowca w jednym zmienił miejscowość zamieszkania. Z tego powodu zmienilismy kierowce. Pytanie jest takie: Czy kierowca musi być jednocześnie gospodarzem? Gmina niechce podpisać umowy z nowym gospodarzem ponieważ nie jest kierowcą. Proszę o szybki odpis i ewentualne akty prawne.

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 20, 2005, 11:45:24 »
Chodzi Ci o etat?U mnie gospodarz to jedno i wcale nie jest na etacie a kierowca to drugie,jest jeszcze mały szczegulik jaki etat widnieje w waszym urzędzie gminy może to być gospodarz z uprawnieniami do kierowania poj.uprzywilejowanymi.Kierowca nie musi być gospodarzem a klucze do remizy mieć powinien moim zdaniem.To wszystko zależy od was kto będzie miał etat nie ma takiej ustawy że gospodarz to za razem kierowca.
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 20, 2005, 15:00:04 »
NIE ZGODZE SIE Z DARO .BURMISTRZ LUB WÓJT JEST ZOBOWIĄZANY DO WYSTAWIENIA ŚWIADECTWA KWALIFIKACJI .JEŚLI CHODZI O WIEK TO MUSI TO BYĆ DO 60 LAT BO INACZEJ NIE MOŻESZ BRAĆ UDZIAŁU W AKCJACH .


POZDRO !!!!

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 20, 2005, 15:07:01 »
Tak przeczytałem sobiue powyższe posty i niektóre pytania są wg mnie przynajmniej dziwne. Gospodarz gospodarzem a kierowca kierowcą! co mają wspólnego? Wg mnie - nic.
Kierowca w OSP:
1. musi być członkiem OSP,
2. musi byc członkiem JOT oraz mieć pozytywną opinię zarządu lub naczelnika,
3. musi mieć ukończony kurs szeregowych,
4. musi mieć ukończony kurs BHP,
5. musi mieć pozytywny wynik badania u uprawnionego do badań kierowców lekarza,
6. musi mieć pozytywny wynik badania u uprawnionego psychologa,
7. musi posiadać zaświadczenie wystawione przez jednostkę OSP lub Urząd Miejski,
8. musi mieć pozytywny wynik badania u lekarza medycyny pracy,

9. musi być trzeźwy  ;)  

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 20, 2005, 22:39:00 »
co do 9 punktu sensey to masz rację !!!!!!!! :angry:  

Offline tom

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 21, 2005, 09:51:35 »
nie chodzi o etat! tylko o rozdzielenie funkcji a to ze kierowca ma klucze do bram garazowych to niepodlega dyskusji , mają je dwaj kierowcy

Offline tom

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 24, 2005, 14:15:04 »
jednak niejest to tak  /urząd niechce tak żeby kierowca był osobno i gospodarz /ich zdaniem tak morze byc tylko w jednostkach typu .M. a nietypu .S. i nie trafia pszekonanie że to dwie ruzne funkcje ,ajesli tak to nie podpiszą umowy na te pare groszy żeby ktos utszymywałjednostke w gotowosci bojowej i dbał o spszęt / i co wy nato , czekam na odpowiedzi .

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 24, 2005, 14:55:59 »
Ciekawy temat na nowe forum się chyba rodzi. "Głupie pomysły Urzędów Gminnych".
Po co burmistrzowi zatrudniony gospodarz? Przecież gospodarz realizuje tylko i wyłącznie cele statutowe jednostki, nie wykonuje on zadań gminy. Kierowca owszem gmina zatrudnia go bo w ten sposób zwiększa gotowość bojową jednostki. Na to pytanie nie wymyśle żadnej odpowiedzi która pozwoliłaby choć trochę zrozumieć postepowanie tego wójta.
Mój burmistrz też wymyśla różne zwariowane pomysły np. że naczelnik i prezes nie mogą prowadzić pojazdów strażackich,

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 01, 2005, 00:35:31 »
W mojej jednostce gospodarz nie ma żadnej umowy z burmistrzem, poprostu jest członkiem zarządu. Natomiast co do kierowców to jeden z nich jest prezesem, drugi naczelnikiem, a trzeci z-ca naczelnika :D Oczywiście wszyscy trzej mają podpisne umowu z UMiG.

Pozdrawiam  
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2005, 00:36:46 wysłana przez tomer123 »

Offline tom

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 02, 2005, 08:54:27 »
no jusz sprawa jest zakonczona jezeli chodzi o kierowce i gospodarza /niestety na naszą niekorzysc/ umowa jest podpisana i jest kierowca i gospodarz razem i nie dało się inaczej ,dzięki za opinie i pozdrowienia dla wszystkich strazakuw .

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 10, 2005, 18:44:02 »
Dygresja do wypowiedzi Sense'ya.
Kierowca OSP nie musi być członkiem JOT. Dlaczego? Ponieważ nie wszystkie OSP mają JOT. Aby w OSP istniała JOT musi być do tego uchwała.  A zresztą w wymaganiach dot. JOT są takie bzdury, że głowa mała!!!  

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 10, 2005, 19:55:24 »
Kiedyż ktoś was zmusi do tego. Nas już zmuszono. Regulamin JOT jest do bani, ale to nie znaczy że nie musicie go powoływać. Można dokonać drobnych zmian. Ja tak np. zrobiłem. Regulamin jest po to żeby ułatwić pracę naczelnikom i wprowadzić jakies zasady którymi by strażacy mogli się kierować. Co zrobisz strażakowi jak pojedzie do pozaru pijany? Nic. Co zrobisz jak strażak ci powie "ja tam żadnych kursów nie będę robił bo nie muszę" - Nic. Naczelnika wybiorą ci jakiego 75 letniego bez przeszkolenia i kursów i co zrobisz - Nic. Bo wszystko będzie w majestacie prawa. Po co są robione kursy dowódców - kto je ma mieć? To wszystko okresla regulamin. Ten spotrządzony przez ZOSPRP jest to tylko projekt możesz sobie coś niecoś pozmieniać - ja tak zrobiłem i mam regulamin normalny. I się jego trzymam.
W JOT jest tylko grupa członków OSP która ma prawo jeździć do zdarzeń, nikt więcej, czyli naczelnik musi spełniać wymagania. Strażacy także - jest tam trochę o badaniach, kursach, obowiązkach członków, wymaganiach jakie musza spełniać a więc to co jest potrzebne. Po to żebyś nie musiał szukać gdzies po dziennikach ustaw, statutach i innych podstawach prawnych odpowiedzi na twoje pytania. Tu już dawno powinien być regulamin, pretensje mam do związku że regulamin pojawił się późno i w dodatku sa w nim bzdury, nie ma nic oBHP itd. Jeżeli interesuje Cię wtu moje zdanie to zajrzyj na forum ZOSP, tak trochę więcej napisałem.
Zarząd jesli nie podjął u was uchwały to zrobił błąd.  JOT tak czy owak istnieje u was - tylko że wy tego nie widzicie, na pewno jest wyznaczona grupa osób która może jeździć do zdarzeń, a która nie może, na pewno posiadacie sprzęt. Pozostaje wam tylko to wyprostować i spójrz jednocześnie czy u Ciebie wszyscy mają kurs szeregowych. Ja jak przejąłem funkcję naczelnika to taki kurs posiadało 2 druhów. Było zaniedbanie, nikt nie potrafił wymusić na naczelniku aby zajął się tym, dziś mając więdzę (również z regulaminu) naprawiłem ten błąd, wszyscy mają kurs szeregowców i wszyscy maja kurs BHP ważny na 3 lata. U Ciebie podejrzewam że nie.
Jeśli nie spełniacie wymagań jakie narzuca na was związek to łamiecie również własny statut.

 

Offline antoni

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 19, 2005, 21:24:01 »
Słuchaj SenseY, wskaż mnie przepis który mówi o ukończeniu kursy bhp.
pozdrawiam :rolleyes: