Autor Wątek: Ruszają CPR-y??  (Przeczytany 111968 razy)

marcopolko

  • Gość
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #275 dnia: Listopad 28, 2012, 22:21:14 »
jeżeli centralizacja jest tak super to zróbmy jedną megadyspozytornię w Warszawie. Zobaczymy wtedy ile będzie trwało przyjmowanie zgłoszenia i dalsze procedury. Dlaczego nikt nie chce zrozumieć że jak coś jest scentralizowane to jest to zawsze niewydolne. 

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #276 dnia: Listopad 29, 2012, 12:01:24 »
jeżeli centralizacja jest tak super to zróbmy jedną megadyspozytornię w Warszawie. Zobaczymy wtedy ile będzie trwało przyjmowanie zgłoszenia i dalsze procedury. Dlaczego nikt nie chce zrozumieć że jak coś jest scentralizowane to jest to zawsze niewydolne.

Centralizacja oznacza też większą efektywność wykorzystania zasobów, oczywiście bez przesady - 40 milionowy kraj nie może się obsłużyć jednym ośrodkiem, ale ponad 360 też jest przesadą. Niestety, jak było poruszane, z powodów oczywistych nie stać nas na dyspozytornie obsługujące statystycznie mniej niż 1-2 zdarzenia dziennie.
Czasy się zmieniły - 20 lat temu chodziło się po sąsiadach czy budkach telefonicznych aby gdzieś zadzwonić, wysyłało telegramy. A dziś możesz wiedzieć co robi i gdzie jest Twoje dziecko w prawie każdym zakątku świata, można się skontaktować z każdym-wszędzie. Mało tego masz zdjęcia lotnicze, satelitarne całego kraju całkowicie za darmo - potrzebny jest porządny sprzęt i myślący ludzie go obsługujący. Czasy poszły tak do przodu, że struktura sprzed 10-20lat nie ma najmniejszego sensu, chyba że mówimy o utrzymaniu na siłę ludzi których pierwszymi słowami po wejściu do stanowiska jest - a zabierzcie te monitory, po co tu tyle tego...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #277 dnia: Grudzień 17, 2012, 17:49:08 »
Następna wpadka "nowinek" Millera  :gwiazdki:

Cytuj
Karetka nie przyjechała, choć do domu człowieka, który zasłabł w łazience miała niespełna 250 metrów. Do umierającego gnało zaś pogotowie ze znacznie odleglejszej Nowej Huty! Taką decyzję podjął dyspozytor z Krakowa. Efekt? Pacjent zmarł.
Jak podkreśla portal Tego typu historie to pokłosie zmian, jakie w małopolskim systemie ratownictwa zarządził wojewoda. Kraków i 12 małopolskich powiatów są teraz obsługiwane przez jedną dyspozytornię pogotowia ratunkowego zamiast przez kilkanaście w terenie. To z Krakowa zarządza obszarem, na którym mieszkają ponad dwa miliony osób. Dzięki tym zmianom zarządzanie karetkami miało być sprawniejsze i miały one szybciej dojeżdżać na wezwanie. Praktyka dramatycznie weryfikuje te założenia. W połowie listopada zmarła kobieta w górskiej wiosce Skrzypne, bo ratownicy z Zakopanego nie umieli do niej trafić.

http://www.fakt.pl/Pacjent-zmarl-choc-mial-pogotowie-pod-domem,artykuly,192132,1.html

Cytuj
Karetka skierowana na miejsce zdarzenia, w momencie wezwania była 12 km od celu. Dotarcie do pacjenta zajęło jej 15 minut. Druga karetka potrzebowałaby na dotarcie do umierającego mężczyzny minutę. Dysponowała też sprzętem, który mógł mu uratować życie (mężczyzna chorował na serce, w karetce był defibrylator).

http://malopolanin.pl/11133_karetka_mogla_byc_w_minute,_ale_wezwali_inna_jechala_kwadrans__pacjent_zmarl.html

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #278 dnia: Styczeń 08, 2013, 14:16:50 »
http://www.radiobielsko.pl/news/16344-Zmiany_w_pogotowiu_ratunkowym.html

Prawdopodobnie jesienią w woj. śląskim zacznie działać wojewódzkie centrum powiadamiania ratunkowego. W całym województwie powstanie 6 dużych rejonów, 6 zintegrowanych dyspozytorni pogotowia ratunkowego: w Bielsku- Białej, Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Częstochowie i Jastrzębiu Zdroju.

Jak mówi Ryszard Odrzywołek, system ma być bardziej elastyczny, np. w przypadku dwóch zdarzeń w tym samym czasie lub katastrofy w ruchy drogowym. "Zdarzyło się już, że koledzy z Krakowa wzywali nas do ataku serca w Kętach, bo karetka obsługująca ten teren była w szpitalu w Oświęcimiu. Pojechał tam zespół, który stacjonuje w Kobiernicach i miał do pokonania 3,4 km"- mówi Odrzywołek.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #279 dnia: Maj 07, 2014, 16:45:56 »
Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 28 kwietnia 2014 r. w sprawie organizacji i funkcjonowania centrów powiadamiania ratunkowego

http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2014/574

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #280 dnia: Maj 13, 2014, 15:35:23 »
Cytuj
Interpelacja nr 24324
do ministra spraw wewnętrznych
w sprawie ustawy o ochronie przeciwpożarowej
   Szanowny Panie Ministrze! Prasa donosi, że zarządzanie kryzysowe w Polsce funkcjonuje jedynie na papierze. Z raportu NIK, który przeprowadził kontrolę z zakresu zarządzania kryzysowego, wynika, że zaistniały poważne problemy ze zbudowaniem spójnego systemu rozwiązywania sytuacji kryzysowych. W dodatku kluczowe elementy systemu powiadamiania ratunkowego miały poważne braki. W raporcie NIK stwierdził liczne nieprawidłowości, między innymi fakt, że ustawa o ochronie przeciwpożarowej przewiduje, że system powiadamiania ma być budowany na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Niestety, jak pokazuje raport NIK, w większości województw był budowany tylko na szczeblu wojewódzkim, w dodatku bez wymaganego ustawą wspólnego stanowiska kierowania komendanta wojewódzkiego PSP i lekarza koordynatora ratownictwa medycznego.
   W związku z powyższym pytam Pana Ministra:
   1. Dlaczego ustawa o ochronie przeciwpożarowej w większości województw była budowana tylko na szczeblu wojewódzkim, w dodatku bez wymaganego ustawą wspólnego stanowiska kierowania komendanta wojewódzkiego PSP i lekarza koordynatora ratownictwa medycznego?
   2. Jakie działania naprawcze podjęło ministerstwo w tym zakresie?
   Z poważaniem
   Poseł Anna Elżbieta Sobecka
   Toruń, dnia 5 lutego 2014 r.


Cytuj
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 24324
w sprawie ustawy o ochronie przeciwpożarowej
   Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pism z dnia 14 lutego 2014 r. (sygn. SPS-023-24322/14; SPS 023 24324/14), dotyczących interpelacji poseł na Sejm RP pani Anny Elżbiety Sobeckiej w sprawie struktury zarządzania kryzysowego oraz w sprawie ustawy o ochronie przeciwpożarowej uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
   Na wstępie należy wyjaśnić, iż z uwagi na fakt, że zarządzanie kryzysowe jest kluczowym instrumentem realizacji zadań z zakresu ochrony ludności, jak również obrony cywilnej, w przypadku wojny i klęski żywiołowej, precyzyjne rozgraniczenie zadań i struktur zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej nie jest do końca możliwe. Jednocześnie pragnę poinformować, iż powołany na podstawie zarządzenia nr 66 prezesa Rady Ministrów z dnia 4 września 2013 r. (M.P. z 2013 r. poz. 737) Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Programu Ratownictwa i Ochrony Ludności na lata 2014-2017 opracował projekt programu ˝Ratownictwa i Ochrony Ludności na lata 2014-2020˝. Program jest pierwszym dokumentem kompleksowo opisującym problematykę organizacji działań ratowniczych podejmowanych w celu ochrony życia, zdrowia, mienia i środowiska przez wszystkie podmioty publiczne i społeczne realizujące te zadania. Należy podkreślić, że program określa wzajemne relacje krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz systemem powiadamiania ratunkowego. Obecnie ww. projekt znajduje się na etapie prac rządowych.
   Uprzejmie informuję, że w celu kompleksowego uregulowania problematyki obrony cywilnej w resorcie spraw wewnętrznych opracowano projekt założeń projektu ustawy o ochronie ludności. Powyższa regulacja określa zadania z zakresu ochrony ludności oraz wskazuje organy odpowiedzialne za ich realizację. Regulacja ma na celu stworzenie odpowiednich ram prawnych dla zapewnienia warunków niezbędnych dla ochrony życia i zdrowia ludzi oraz podstawowych warunków dla przetrwania ludności w sytuacjach zagrożeń; współpracy i współdziałania systemów, organów, służb i innych podmiotów wykonujących zadania z zakresu ochrony ludności; usprawnienia koordynowania przyjmowania i udzielania pomocy humanitarnej; zapewnienia odpowiednich zasobów oraz finansowania przygotowań sytemu ochrony ludności do realizacji zadań przewidzianych w czasie wojny.
   Odnosząc się natomiast do wskazanego w wystąpieniach zagadnienia tworzenia i funkcjonowania centrów powiadamiania ratunkowego, uprzejmie informuję, że proces budowy centrów powiadamiania ratunkowego wdrażany na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380, z późn. zm.) został podzielony na etapy. W pierwszym etapie planowano uruchomienie wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego. W tych samych lokalizacjach zgodnie z obowiązującym wówczas rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 31 lipca 2009 r. w sprawie organizacji i funkcjonowania centrów powiadamiania ratunkowego i wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego (Dz. U. z 2009 r. Nr 130, poz. 1073, z późn. zm.) organizowano centra powiadamiania ratunkowego, które stopniowo miały rozszerzać obszar swojej działalności.
   Jednocześnie pragnę poinformować, że w odniesieniu do organizacji wspólnych stanowisk kierowania uznano, iż integracja ww. stanowisk w zakresie obsługi zgłoszeń alarmowych może być osiągnięta poprzez integrację teleinformatyczną. Funkcjonalność systemu powiadamiania ratunkowego była zachowana, tj. system spełniał rolę operatorsko-dyspozytorską. Ustawa o ochronie przeciwpożarowej zakładała bowiem podział obsługi zgłoszeń na funkcję operatorską i dyspozytorską. Funkcję operatorską mieli realizować operatorzy numerów alarmowych, natomiast funkcję dyspozytorską - dyspozytorzy Państwowej Straży Pożarnej i dyspozytorzy medyczni.
   Ponadto stosownie do art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2011 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 288, poz. 1688) do czasu utworzenia wojewódzkiego centrum powiadamiania ratunkowego, jednak nie później niż do 31 grudnia 2013 r., lekarze koordynatorzy ratownictwa medycznego mieli działać w wojewódzkim centrum zarządzania kryzysowego w liczbie niezbędnej do zapewnienia całodobowej realizacji zadań, o których mowa w art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z późn. zm.).
   Równocześnie uprzejmie informuję, że od 2011 r. trwały prace zmierzające do zmiany przepisów prawa dotyczących systemu powiadamiania ratunkowego. Ustawa z dnia 22 listopada 2013 r. o systemie powiadamiania ratunkowego (Dz. U. z 2013 r., poz. 1635), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., wprowadziła system powiadamiania ratunkowego jako system operatorski (dotychczas stosownie do przepisów ustawy o ochronie przeciwpożarowej funkcjonował system operatorsko-dyspozytorski). Natomiast służby takie jak Policja i Państwowa Straż Pożarna zostały usytuowane jako podmioty współpracujące z systemem powiadamiania ratunkowego.
   Niezależnie od powyższego uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej w brzmieniu sprzed zmian dokonanych ustawą z dnia 13 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 908) minister właściwy do spraw wewnętrznych pełnił nadzór nad funkcjonowaniem systemu powiadamiania ratunkowego, nie zaś nad systemem powiadamiania ratunkowego. Wymaga podkreślenia, że system powiadamiania ratunkowego znajdował się ówcześnie na etapie organizacji, a nie funkcjonowania.
   Natomiast na mocy przepisów ww. ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw sprawy związane z wdrażaniem systemu powiadamiania ratunkowego, jak i nadzór nad funkcjonowaniem ww. systemu należą do zadań ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
   Z poważaniem
   Sekretarz stanu
   Piotr Stachańczyk
   Warszawa, dnia 12 marca 2014 r.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ruszają CPR-y??
« Odpowiedź #281 dnia: Maj 19, 2014, 14:58:09 »
Od 20 maja nowe zasady organizacji CPR

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4330:od-20-maja-nowe-zasady-organizacji-cpr&catid=6:ogoszenia&Itemid=6

Cytuj
Z danych Telekomunikacji Polskiej wynika, że w 2012 r. prawie 30 proc. połączeń na numer alarmowy 112 nie było odebranych. Często dzwoniący rozłączali się w związku z bardzo długim czasem oczekiwania na odebranie połączenia. Dzięki ujednoliceniu systemu skrócił się czas oczekiwania na odebranie połączenia na numer 112. W CPR połączenie jest odbierane średnio w ciągu 10 sekund. Wcześniej - średnio było to 28 sekund.