Autor Wątek: 12 czy 24 opinie  (Przeczytany 82424 razy)

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 18, 2011, 17:52:13 »
Leszno - pracujemy w tym pseudo systemie od początku jak go wprowadzili  i  chyba (?)  nic w tym temacie się nie zmieni.........
Pozdrawiam

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 18, 2011, 22:30:55 »
Myślę że azirafal ma rację.
Miałem też okazję pracować na PSK na służbie 12 oraz 24 godzinnej (1-osobowa obsada) i muszę przyznać obecnie obowiązujące 12tki to pomyłka. Do wszystkich zalet i wad tych służb dodał bym jeszcze jedną- wspominaną wcześniej- kwestia dojazdu. Jak ktoś mieszka na miejscu to nie wie o co chodzi, ale jak to jest powiedzmy 30 km od jednostki to w ciągu miesiąca robi się ładną kilometrówkę. A i nie pojedzie się we 2 bo wieczorem też trzeba by jakoś wrócić. Niby zawsze zostaje autobus, ale nie ukrywajmy- w powiatach te autobusy nie jeżdżą jak my chcemy tylko jak m się opłaca. Więc kolejny głos dla 24!
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline Dyspo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 19, 2011, 00:55:25 »
Cytuj
Najlepszy dla kogo?
Zgadzam się że najwygodniejszy dla strażaków, lecz jeżeli służba jest taka ciężka to jak można ją ciągnąc przez 24 godziny bez odpoczynku 
Pokaż mi strażaka który np. 20 godz wytrzyma w akcji > w systemie 12 godz. wcześniej pojawia się wypoczęta podmiana.
Celowo wsadzam kij w mrowisko aby pokazać dwie strony medalu i zmusić co niektórych do przemyślenia swoich wypowiedzi.

piotrze998 nie zaprzeczam twoich zasług dla PSP, ale twój czas już  minął masz dobrą Emke i z niej korzystaj.A z kijem to wybierz się nad Narew i go pomocz. System 12godz. nie odpowiada  znacznej większości pracującym w PSK               ( chociażby w twojej macierzystej jednostce)  wiec nierób podobnie jak dzisiejsze ZZ Niedźwiedziej przysługi byłym kolegom.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 19, 2011, 07:44:55 »
panowie, nie oszukujmy się - z punktu widzenia elementarnych korzyści dla "organizmu" strażaka bezwzględnie korzystniejszy jest system 12-godzinny. Tylko ktoś, kto nigdy nie miał "jazdy" przez całą służbę może twierdzić, że 24h to "optymalna" służba. Owszem - z naszego punktu widzenia z racji mniejszej uciążliwości dojazdami, "rozpierdzieleniem" życia osobistego, zgodzę się, że 24-godzinna słuzba to dla nas opcja najbardziej korzystna. I o to chodziło @piotrowi998. NIe bądźmy hipokrytami twierdząc że jest inaczej.
Sam przeszedłem wszystkie systemy pracy/służby i mogę stwierdzić, że chyba nawet 8-godzinny codzienny jest lepszy od 12/24/48  :rofl:

joblu

  • Gość
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 19, 2011, 15:20:27 »
Podział na 12-ki.
Ciężka służba na SK jest tak samo ciężka jak na podziale.
Ale jesteśmy za małą siłą, żeby decydować o sobie.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 19, 2011, 15:53:16 »
... z kijem to wybierz się nad Narew i go pomocz. System 12godz. nie odpowiada  znacznej większości pracującym w PSK ... wiec nierób podobnie jak dzisiejsze ZZ Niedźwiedziej przysługi byłym kolegom.
Podtrzymuję swoją wypowiedź "Celowo wsadzam kij w mrowisko aby pokazać dwie strony medalu i zmusić co niektórych do przemyślenia swoich wypowiedzi."
Forum czyta wiele osób w tym decydenci, a w ich opinii bardziej  liczy się interes służby niż strażaków. Dlatego też powinniśmy zwracać uwagę na to co piszemy.
Nie sądzę by zwrócenie na to uwagi było "niedźwiedzią przysługą", wręcz przeciwnie.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 19, 2011, 16:02:08 »
Nie zaprzeczam ani się nie zgadzam, w twoim wieku możesz juz miec wyrobione zdanie o tym że 8 godzin jest lepsze od 12 czy 24.

Nie zrozumiałeś mnie - nie napisałem, że system 8-godzinny JEST lepszy od wszystkich systemów zmianowych a tylko że paradoksalnie jest lepszy od systemu służby na 12-tki (czyli 12/24/48)

Offline suchini

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 19, 2011, 17:08:59 »
Pracuję na podziale w KP i nie mam plecaka a i wiem co to jest dym wysoka temperatura itp. Wiem także że łatwo na psk/msk nie jest ale w porównaniu z PB to jest sielanka

Offline dudi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 19, 2011, 17:27:21 »
Wiem także że łatwo na psk/msk nie jest ale w porównaniu z PB to jest sielanka
Życzę Ci z całego serca abyś zaznał kiedyś tej "sielanki".

jobla

  • Gość
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 19, 2011, 18:42:03 »
Sielanka tylko nikt nie chcę na SK, ciekawe dlaczego przecież wyższa grupa.
 praca na psk to :komp: + :kwit::gwiazdki:
a i jeszcze bym dołożył  :zamknij:

A tak na poważnie to PB i SK to inne służby ale obydwie mocno obciążone fizycznie i psychicznie. A paradoksalnie najbardziej męczące na SK są służby na których nic się nie dzieje. Pracowałem na 12tki i 24ki i wg mnie 24 są mniej obciążające gdyż jednak więcej jest czasu na regenerację.

Offline Zbrodniarz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 20, 2011, 01:10:49 »
Pracuję na podziale w KP i nie mam plecaka a i wiem co to jest dym wysoka temperatura itp. Wiem także że łatwo na psk/msk nie jest ale w porównaniu z PB to jest sielanka

Zamiast tego zdjęcia co masz po nickiem, wklej sobie własne "w dymie" lub w "wysokiej temperaturze", aby bardziej pompatycznie i wiarygodniej było. Podkreśl też w forumowym podpisie, że jesteś kozakiem i nie wiesz co to sielanka w robocie...
Niektórym to na serio należałoby cofnąć swobodę wypowiadania się w ramach tzw. wolności słowa...

Co do meritum, tak jak wcześniej zostało napisane. Podział i Stanowisko Kierowania powinny pracować w tym samym systemie.
I aby typ SUCHINI nie przemęczał się w pracy, optuje za tym aby podział również pracował na 12 h. Sielanka dla wszystkich.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2011, 01:24:18 wysłana przez Zbrodniarz »

Offline kxx

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 21, 2011, 09:53:59 »
Witam! Ja pierwszy raz na forum>chciałbym podzielić się moimi wrażeniami z pełnienia służby na PSK odnośnie 12czy24. Przez 1,5 roku pracowaliśmy na 12  obecnie na 24. 12  według mnie miały dwa minusy to lilość dojazdów na służbę a drugi to brak wolnej służby, tak żeby było w miesiącu kilka dni wolnego. Z mojego doświadczenia wiem że na 12 napewno byłem mniej zmęczony  niż teraz.

JAREK 1

  • Gość
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 21, 2011, 11:16:30 »
Jstem cztery lata w służbie, pierwsze dwa na PB i zauważyłem, że w tamtym czasie koledzy dysporzytorzy pracujący wówczas na 12-tki przychodzili niemalże codziennie do pracy. A to dzień, a to nocka zamieniona, a to jeszcze coś tam. Jestem od dwóch lat na SK i pracuję od początku na 24. Pięciu dyspozytorów, obsada jednoosobowa i jest spoko. Jak już ktoś pisał, wiadomo, że jak jest coś grubszego to się ściąga kogoś do pomocy i nie ma problemu. Myślę,że 24-ki to idealny układ.

Offline DOP1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 25, 2011, 12:17:26 »
W mazowieckim było dobrze i znów zamieszanie z wprowadzeniem 12-tek na PSK w całym województwie prawdopodobnie od lutego. Pracowałem i w tym i tym systemie bezapelacyjnie wolę 24.

Offline Dyspo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 01, 2011, 19:09:56 »
Cytuj
Czytam sobie o systemach pracy na SK i muszę powiedzieć, że o systemie w jakim pracuje dane SK decyduje TYLKO Komendant Powiatowy/Miejski. Nie musi otrzymać żadnej zgody od KW w sprawie organizacji pracy na SK, natomiast musi zmienić system pracy w regulaminie Komendy i PSK/MSK. Robi to na własna odpowiedzialność a czy to się KW podoba czy nie to już inna sprawa. Przerabialiśmy to jakiś czas temu, gdzie przy sysytemie 12/24 12/48 trzeba było dwa razy częściej przychodzić do pracy (szczególnie uciążliwe dla dojeżdżających) ale udało się nam wynegocjować zmiany na 24/72 - rewelacja - a godzin tyle samo co przy systemie dwunastogodzinnym. Oczywiście negocjacje z 01 trwały długo ale poparte odpowiednimi argumentami (stosy analiz, obliczeń ilości wypracowanych godzin no i oczywiście odgrzebane gdzieś przepisy) przyniosły skutek.
Życzę wytrwałości i powodzenia w negocjacjach z 01.

Tak to wszystko prawda, z jednym wyjątkiem gdy KW mówi na odprawie do KP żeby wprowadzili system 12godzinny (oczywiście bez jakiegokolwiek dokumentu) a jeśli nie to aby w racjonalny sposób przedstawili jak zapewnią odpoczynek  dyżurnemu na PSK. To co robią? Wykonują polecenie. Nieważne że wszystkie PSK na przykładzie woj. mazowieckiego są za systemem 24godzinnym, który sprawdzał się przez blisko 30lat (z krótkim epizodem 12godzinnym w niedalekiej przeszłości za wiadomego wszystkim KG)  to tylko nieliczni KP podejmują próbę jakoś go utrzymać. Po raz kolejny   „podziękowania” należą się  przewodniczącym (a coraz głośniej się mówi, że szczególnie jednemu) ZZ  które działają znowu przeciwko pełniącym służbę w PSK, poprzednio w tym temacie było identycznie, w trakcie rozmowy próbowano nam  wmówić że 12stki są najlepsze, jak byśmy tego nie spróbowali, niemieli rodzin, byli dziećmi albo jacyś ograniczeni, gdy szukaliśmy pomocy by wrócić na 24godz. Odpowiedzi były wymijające że 24godziny to za długi czas, że za  ciężko, niezgodne z BHP., kodeksem pracy. Potem nagle się zmieniło i już było wszystko ok. nie za ciężko  i zgodnie. Kto i po co próbuje  ulepszyć coś co się sprawdziło!!!

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 02, 2011, 13:41:22 »
dziwię się niektórym wpisom, że 12 powodują mniej wolnego niż 24 . panowie przecież po 12 w nocy macie 2 dni wolnego, czyli 7 nocek daje wam 7 razy po 48 wolnego.
zgadzam się, że jest to upierdliwe ze względu na dojazdy bo przyjeżdzacie 7 razy więcej niz podział- i to jest wada tego systemu.
śmiesza mnie też wpisy, że nikt nie chce na punkt. Ja w swojej KP chcąc otrzymać awans w stopniu chciałem pójść na punkt i co adnego chętnego dyspozytora na zamianę. Tak, że róznie to bywa w naszej Polsce.
Ja generalnie uważam, że 12 są lepsze niż 24 nawet na podziale. I nie piszcie, że a to a tamto- jedyna wada tego systemu to zwiększenie kosztów dla osób dojeżdzających.

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 02, 2011, 15:27:05 »
Skoro pracujesz na podziale to skąd możesz wiedzieć że 12 jest lepsze niż 24??? Popracuj tak rok, dwa i wtedy wyrażaj swoją opinię. Gdyby tak było to niech podział też ma 12. Będą tak jak my- "bardziej wypoczęci".
PS. Jeżeli jedynym powodem Twojej ochoty pójścia na punkt (punkt to nie P/MSK!!!!!!!) była możliwość uzyskania awansu to nie zazdroszczę kolegom karierowicza. I nie dziwie się, że z taką motywacją nikt się nie chciał zamienić.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 02, 2011, 16:05:38 »
miałem to nieszczęście w młodości pracować w systemie ciagłym 12/24/12/48 i zapewniam was, że nie ma nic bardziej wyniszczającego dla organizmu (zaburzenia snu, psyche, niekontrolowane spożywanie uzywek itd.); jest bezdyskusyjnym, że "na zapas" nie mozna sie wyspać, tak samo jak nie można "na zapas" wypocząć - konsekwencja tego jest przespany dzień po nocce a następnie bezsenna noc, albo tez dzień "na wstecznym" a wieczorem pad na twarz; nastepnego dnia (przed dniówką) chodzi się "na wstecznym", wieczorem problemy ze snem itd., itp. jedyne lekarstwo to popularny narkotyk jakim jest alkohol; nie bez powodu mówi sie, że każdy kolejarz to pijak, a przyczyn poszukiwałbym właśnie w systemie powszechnie panującym w tej branży, ze wszystkich ssystemów pracy/służby w ruchu ciągłym za najmniej wyczerpujący uważam system 24/48 lub 24/72, z tym że nie tak jak jest to przyjęte od rana do rana, ale od wieczora do wieczora; kto tak kiedyz próbował, ten wie o co chodzi; pozdrawiam Ja (na WZS)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 03, 2011, 12:55:12 »
Benq jaki karierowicz? O czym ty piszesz? To, że chciałem uzyskać wyższy awans jest dla ciebie karierą. Nie dane mi było otrzymać stopnia na podziale to próbowałem zmienić stanowisko. U mnie w KP jest to na porządku dziennym- normalna sprawa. Masz kwalifikacje to szukasz możliwości większego zaszeregowania, stopnia itd. Czy to dla ciebie jest robienie kariery? Przegiąłeś i tyle.
Nie rozumię też różnicy nocka w systemie 12 a nocka w systemie 24. Jak będzie co robić to na równi będą te nocki przechlapane.
Co do podziału to może dać przykład. Przychodzę na 12 rano- zapieprz w postaci trawek w sezonie nie mówiąc o większym pozarze i mam pewność , że jak dochodzi 20 idę mnba 100% odpocząć, przespać się do domu, a tak w 24 godzinyym- zbliża się 20 jestem zjebany i modlę się aby nocka była spokojna.
Przekonajcie mnie, że się mylę.

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 03, 2011, 15:17:18 »
Mylisz się i to bardzo. Jak przyjdę na 24 to jestem zmęczony jeden dzień. Jak przyjdę na 12 to minimum dwa (czyt. co pisał wyżej lang bo nie chce mi się tego powtarzać). A jak tak bardzo się przy swoim upierasz to dlaczego tak nie forsujesz 12 na podziale?

Dlaczego karierowicz? Dla wielu strażaków praca w Straży to nie tylko praca i służba ale też spełnienie się, ludzie lubią to co robią. Jedni lubią podział bojowy inni dyżurkę. Ale jak ktoś chce iść na PSK żeby tylko dostać wyższy stopień i po roku (dwóch, trzech) wrócić na podział bo się dostało to co chciało to jak mam to nazywać? Za te 30 zł warto Ci zmieniać PB na PSK? Nie rozumiem Cie...
Poza tym jak tylko chodzi o awans w stopniu to idź do Komendy, tam pewnie stopień dostaniesz bez gadania (jak swoje lata ustawowe wyrobisz). Ewentualnie zmień jednostkę.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 03, 2011, 17:36:15 »
oj Benq osłabiasz mnie. czy ja pisałem, że pójdę na punkt na 2-3 lata. Poprostu chciałem zmienić stanowisko z wiadomego powodu- czy ja mam w PSP przypisane jedno miejsce? Chodzi mi o to że dyżurny przechodząc na podział nie chciał wogóle rozmawiac a było ich 6. Tak żle a żadewn nie chciał zamiany?
Powołujesz się na post langa i właśnie ja tego postu nie rozumię. Przecież tyle samo nicek w systemie 12 co w 24. Jak mam złą nockę na podziale to też muszę odespać i mam do następnej służby tak samo jak ten po 12. Przecież jak przyjdziesz na noc w systemie 12 godzinnym to masz potem pełne dwie doby odpoczynku. Więc wskaż mi gdzie ja się mylę.

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 03, 2011, 20:26:01 »
Z wiadomego powodu- awansu w stopniu. I nie z aspiranta na kapitana tylko domyślam się że z np. mł.kpt. na kpt. Jak Ci chodzi o kasę to na prawdę wyluzuj, nie warto...
A więc tak. Kiedy podział nie śpi, dyżurny na pewno też. Ale jak podział śpi, to dyżurny już nie koniecznie (chyba że mówimy o punkcie alarmowym). Wiele działań poza dużymi miastami obsługiwane jest przez OSP- i wtedy ten dyżurny ma co odespać, pozostali niekoniecznie.
Tyle samo nocek też nie do końca. Jak zauważyłeś, jest u was 6 dyżurnych. U nas mamy pięciu. A zmiany są 4. Nie raz się zdarzyło, że ten skoczek siedział dwie dniówki z rzędu bo koledzy potrzebowali wolne. Albo po nocce miał 1 dziań wolny. Takie przypadki się zdarzają. Przy służbie 24 godzinnej takich sytuacji by tak często nie było.
Swoją drogą, jak myślisz, czy jakby w całej Straży Pożarnej mieli wprowadzić system 12/24/12/48 jaka byłaby reakcja? Myślę, że manifestacja by się odbyła i nigdy by to nie przeszło...
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline arus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
  • st.asp. w stanie spoczyku
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 04, 2011, 11:29:27 »
Ja może powiem coś na swoim przykładzie na początku jak wrowadzono nam 12-stki nie wydawały sie one takie uciążliwe a był okres taki że wydawało mi sie że jest to całkiem niezły system (poza kosztami dojazdu), ale po przepracowaniu dłuższego czasu  moge jedynie potwierdzić to co piszą koledzy system ten jest bardzo uciążliwy i wyczerpujący dla organizmu i psychiki, jak już wspomniałem pracuję na 12-tkach od samego początku jak zostały wprowadzone przez KG i bardzo tęsknię do powrotu do dyżurów 24/h. Na wypowiedzi typu jaki to cudowny 12-godz system mam jedną odpowiedz zapraszam wszystkich do przepracowania przynajmniej roku lub więcej następnie spodkajmy sie i podyskutujmy. 
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2011, 10:48:41 wysłana przez arus »

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 04, 2011, 12:13:48 »
Benq czyli dalej uważasz, że chęć awansu w stopniu to robienie kariery? ja trochę inaczej rozmumuję robienie kariery. Dla mnie to pięcie się w górę wszelkimi sposobami nie patrząc, że robisz komuś krzywdę. Czy to moja wina, że mając kwalifikacje nie mogę awansować w stopniu na podziale bojowym. Czy ja komuś robiłem krzywdę. Poprostu zapytałem się kolegów dyżurnych czy któryś ma chęć przejść na podział bojowy. Odpowiedz krótka nie. Odbieram więc, że jest im dobrze nawet w systemie 12 godzinnym.
Pisanie, że skoczek ma nienormowane 12 jest oczywiste. Tylko dlaczego nie piszesz, że taki skoczek nieraz ma parę dni wolnego. Jak piszesz a to napisz i B. W mojej KP są 12, są skoczkowie i żaden nie narzeka. Tak jak pisałem zależy to od rodzaju KP, ilości wyjazdów i samych zainteresowanych.
na podziale jak jest rozmowa o 12 to zdania są podzielone z większa przewagą na 12. Za są osoby mieszkające na miejscu, przeciw dojeżdzające (koszt dojazdu zwiększony) i nie ma co się dziwić, zresztą tą wadę wsakazałem, ale nikt nie mówi o przemęczeniu itp. Fakt nie pracowaliśmy na 12 i nie wiemy jak jest to w rzeczywistości, ale jak by było tak jak piszesz to dyżurni u nas walili by drzwiami i oknami na podział, a niestety tak nie jest.

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 04, 2011, 12:29:48 »
Nawet u nas w PSP jest jakiś schemat robienia "kariery". Trzeba wypracować tyle i tyle lat, potem można dostać stanowisko i awans w stopniu. Jak chcesz to przyspieszyć to jest to robienie kariery. Jak masz wypracowane lata aby awansować w stopniu- to Ci się po prostu należy. A jeżeli Ci komendant nie chce dać stanowiska na którym ten awans byłby możliwy, to chyba wina relacji z 01??? Jakby to mało było przypadków że dawali nawet tym co tego stanowiska nie mieli??? Jakby chciał to by dał już na podziale i nie musiałbyś kombinować. A to, że nie chcą na podział nie znaczy że im tam dobrze z tymi 12. Jak ktoś od 15 lat jest dyżurnym, to sporo zapomniał z taktyki działań ratowniczych, obsługi sprzętu itp. Albo może po prostu lubią to co robią (nie koniecznie lubiąc system w którym to robią, chociaż zdarzają się tacy którzy ten system lubią).
A jak Ty się dalej upierasz przy swoim to patrz na posty innych- tych którzy w tym systemie pracują od kilku lat.
Cytuj
po przepracowaniu dłuższego czasu  moge jedynie potwierdzić to co piszą koledzy wystem ten jest bardzo uciążliwy i wyczerpujący dla organizmu i psychiki
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)