Autor Wątek: 12 czy 24 opinie  (Przeczytany 82414 razy)

Offline strazak39

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
12 czy 24 opinie
« dnia: Czerwiec 15, 2008, 21:25:46 »
W związku z pismem BKS-I-100/8/08 Komendanta Głównego PSP do Pana Krzysztofa Hetmana który można w całości przeczytać na stronie Związków Zawodowych FLORIAN, mam pytanie i prośbę do kolegów o wypowiedzenie sie na temat jednego szczególnie zdania zawartego w tym piśmie „..Niemniej jednak na uwagę zasługuje fakt, że wprowadzenie skróconego czasu trwania służby na stanowisku kierowania do 12 godzin na dobę, spowodowało znaczne zmniejszenie obciążenia strażaków pełniących służbę w PSK i MSK, przez co poprawie uległy warunki pełnienia służby w tych stanowiskach.”
Jeżeli takie jest stwierdzenie Komendanta to ciekawi mnie fakt dlaczego większość dyspozytorów przeszła lub chce przejść na system 24.
I jeszcze jedno pytanie, które komendy w województwie wielkopolskim pracują w systemie 24 a które pozostały na 12. proszę o wpisy i opinie.



Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 15, 2008, 22:29:02 »
@strazak39 - na tym forum już tyle powiedziano o sytuacji na SK że chyba bezcelowe jest znowu \"bicie piany\" na ten temat.
Jeżeli tylko przejrzysz wszystkie topiki w dziale SK-CPR-CZK znajdziesz tam wszystko o co pytasz. Poniżej cytuję tytuły wątków (celowo bez linków) - przejrzyj i przeczytaj:

AKCJA - zmiana systemu służby na SK

Służba na PSK.Jaka jest naprawdę u was?

ODEZWA-Wyjście dyżurnych z ZZ

MSK,PSK a związki zawodowe

24/48

system pracy PSK i nie tylko.....

Do dyżurnych pracujących 12/24/48

tam jest wszystko....

Nie zamknę wątku bo może ktoś będzie chciał coś jeszcze dodać.

Offline firemanek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 02, 2008, 16:18:14 »
...
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2009, 23:45:50 wysłana przez firemanek »

Offline Maxx

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 185
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 04, 2008, 23:34:51 »
Nie za bardzo rozumiem. Teraz masz te 12 godzin więcej na dorabianie na boku (12+48, kiedyś tylko 48 między służbami) i jeszcze narzekasz?!
Tricks are for kids.

Offline firemanek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 05, 2008, 09:43:49 »
Widzę , że kolega nie ma kompletnie zielonego pojęcia to to są te 12-tki. Zamiast 8-9 służb w miesiącu mam 12-13 i 14 nawet a godziny do przerobienia są te same. Wyobraź sobie sobota, pogoda, ciepełko, grill, piwko a ty siedzisz i patrzysz na zegarek bo 19 się zbliża i trzeba jechac do pracy, fajnie co nie? A wiesz , że te dodatkową 12-tkę to akurat przejeżdżę w te dodatkowe służby. To może trochę błachy przykład podałem, więc może wytłumaczysz kolego dlaczego większośc wraca z 12-tek skoro wg ciebie na tym tracą???.

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 28, 2008, 16:44:08 »
Mam pytanie:
Jakie Komendy w woj.wielkopolskim pracują jeszcze na 12-stki. Słyszałem że na 31 komend,
6 tylko ma 12-stki na SK.
Proszę o w miarę pilną odpowiedź.
Pozdrawiam

Offline dwa

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 02, 2008, 22:03:01 »
Czy w kraju  nie można było by ujednolicić system pracy na SK dla wszystkich komend - komendant główny powinien wydać rozporządzenie i nie było by tematu  - ale do podjęcia takiej decyzji trzeba mieć j.j.
pozdrowienia dla wszystkich SK - musimy chociaż trochę pisać bo nikt nam nie pomoże.

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 02, 2008, 22:28:01 »
24/72 czyli 4 zmiany rozwiązuje problem. Warszawa tak pracuje, chyba P-ń, i SGSP.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 02, 2008, 22:36:41 »
Witam!
Pewnie TAK!
Wg. mnie również 24/72 jest obecnie najlepszy z dotychczasowych (przerabianych) opcji!!!
Nie będę się kolejny raz rozpisywał nt. ale m.in. polecam:
http://www.straz.gov.pl/?p=/pl/pytania/#faq30996
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline davcio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 03, 2008, 23:35:07 »
Czy macie panowie info w których wojewodztwach ostały sie jeszcze 12-tki ??
I jakie są wizje na ta sprawe w woj. lubelskim ??

pozdr.
davcio

Offline arus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
  • st.asp. w stanie spoczyku
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 11, 2008, 11:05:48 »
Szanowny kolego woj pomorskie dalej na 12-stkach Jaśnie ekscelencja KW pan Andrzej nie dopuszcza innej możliwości, próby dialogu zostają przekształcone w monolog  :tuba: nie przyjmuje do wiadomości nic innego co on sam ustali  :bij: przy próbie jakiejkolwiek dyskusji zostaniesz momentalnie zastraszony i on to ma głęboko w czterech literkach to że ludzie z PA,MSK i PSK zasuwają jeszcze raz tyle co reszta podziału  do pracy, inaczej mówiąc pan KW ma zawsze racje a jak nie ma to i tak ją ma  :wall: przynajmniej tak mu się wydaje. Podwyżki wydajemy  na dojazdy do pracy zamiast na  dzieciaki czy inne potrzeby domowe czyli tak jak by ich nie było, rozmowa ze związkami tez nie pomaga. Jedyna nadzieja w tym, że może go w końcu wymienią jak wiadomo stanowisko KW jest raczej polityczne wiec trzeba mieć nadzieje. Jak to się mówi ;)
,, Nadzieja matką głupców"
Ale każda matka dba o swoje dzieci ;)
« Ostatnia zmiana: Listopad 11, 2008, 11:09:04 wysłana przez arus »

Offline davcio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 11, 2008, 11:25:27 »
No to liczymy kto jeszcze pracuje na 12:
- lubelskie,
- pomorskie,
- wielkopolskie (troche na 12 a troche 24) :)
...
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2008, 12:39:57 wysłana przez davcio »

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 12, 2008, 10:47:47 »
Wielkopolska
Na 32 PSK/MSK/WSKR bodajże 7 stanowisk pracuje na 12,reszta 24/48/72,między innym ja pracuje na 12. Chcemy rozmawiać z 01 ale czy to coś da zobaczymy(poprzednia rozmowa ,gdzieś 6 miesięcy temu nic nie dała.
Dziwię się KW że nie reaguje , 7 komend na 24 i całe województwo by tak pracowało. Zobaczymy ......
Pozdrawiam

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 13, 2008, 16:46:42 »
Dolnośląskie  - 2 komendy pracują na 12 i nie da się przekonać 01 nawet związki nie pomagają niestety
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline skrool

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 06, 2009, 21:01:46 »
W zachodniopomorskim PSK pracuje na 12 bo 02 w KW i operacyjny w KW za punkt honoru postawił że nie przejdziemy na inny system
Pozdrawiam DOP.

Offline morales

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 09, 2009, 18:41:21 »
Dolnośląskie  - 2 komendy pracują na 12 i nie da się przekonać 01 nawet związki nie pomagają niestety
A co związki do tego mogą, poczytaj przepisy bo każdy 01 jak się uprze to i tak zrobi co chce, chyba że wszyscy sie postawią i sprawa stanie na ostrzu noża u KW.

Offline pupil3

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 17, 2011, 13:20:07 »
W jakim systemie pracujecie i czy słyszeliście o zmianach jakie mają być wprowadzone w woj. mazowieckim podobno ma byc 12/24 12/48?? co o tym myslicie

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 17, 2011, 19:45:58 »
pupil3 może przejście na 12 związane jest z tym

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,15896.msg164622.html#msg164622

Offline suchini

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 17, 2011, 20:08:19 »
firemanek Wyobraź sobie sobota, pogoda, ciepełko, grill, piwko a ty siedzisz i patrzysz na zegarek bo 19 się zbliża i trzeba jechac do pracy.

Człowieku jak Ci zle zmień pracę np. na sprzedawcę drobiu soboty niedziele wolne - najlepiej do straży przyjść się wyspać odpocząć po dorabianiu na boku zastanów się co jest priorytetem dla ciebie
ps. wstyd mi za strażaków bez powołania- strażaków z przypadku

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 17, 2011, 20:53:57 »
Teraz przesadziłeś... 12ki to nie jest przyjemny system pracy! A strażak z powołania też może mieć zdanie na temat systemu pracy! Ósemki w codziennym rozkładzie też są systemem, nie trzeba pracować jako sprzedawca... 12ki mają też swoje zalety ale w wielu przypadkach, gdy strażak dojeżdża do pracy kilkadziesiąt kilometrów różnica między dojazdem 7 razy a 12 czy więcej ma wymierny wymiar pieniężny więc dwa razy zastanów się o czym piszesz.

Offline pupil3

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 18, 2011, 07:14:25 »
suchini ja to widze ze Ty to jestes strazak z krwi i kości tylko pewnie duży tornister masz na plecach, siedzisz gdzies KW i masz wszystko w d... a dym czujesz tylko z grila
Po jakiego diabła zmieniac cos co jest dobre???Bo moim zdaniem system pracy 24 to jeden z najlepszych

Offline strazak39

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 18, 2011, 12:49:16 »
Witam kolegów. Proszę o szybką ankietę dotyczącą PSK. Kto jeszcze w Wielkopolsce pracuje w 12 kto przeszedł na 24 lub w najbliższym okresie przechodzi. Dziękuję.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 18, 2011, 12:59:21 »
... Po jakiego diabła zmieniac cos co jest dobre???Bo moim zdaniem system pracy 24 to jeden z najlepszych
Najlepszy dla kogo?
Zgadzam się że najwygodniejszy dla strażaków, lecz jeżeli służba jest taka ciężka to jak można ją ciągnąc przez 24 godziny bez odpoczynku  :pyt:
Pokaż mi strażaka który np. 20 godz wytrzyma w akcji > w systemie 12 godz. wcześniej pojawia się wypoczęta podmiana.
Celowo wsadzam kij w mrowisko aby pokazać dwie strony medalu i zmusić co niektórych do przemyślenia swoich wypowiedzi.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 18, 2011, 13:46:16 »
I tu Piotr ma racje, bo dla strażaka to 24 jest idealnym rozwiązaniem, po nawet kilkugodzinnej akcji wróci i poleży do rana a msk/psk niestety cały czas skupienie i koncentracja na telefonie, nawet jak dyżurnych jest kilku, jak dla mnie nie do pozazdroszczenia służba.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 18, 2011, 17:33:18 »
Miałem wątpliwą okazję przez jakiś czas popracować w systemie 12tek i wg mnie ten system jest dużo bardziej męczący jak 24/48 czy 24/72.
Przy systemie 12tek jest wg mnie zbyt mało wolnego żeby się zregenerować i porządnie wypocząć. Nie wspomnę o tym że przy tym systemie pracy ma się tylko jeden wolny weekend pod warunkiem skończenia nocnej służby w sobotę rano.
Jeśli pracuje się we 2 osoby to spokojnie da się rozłożyć siły na 24h, w pojedynkę też da się tak pracować.
O dziwo praktycznie wszyscy Strażacy z SK wolą pracować po 24h   :o

W przypadku dużych zdarzeń to wiadomo że są ściągani ludzie z dyżurów domowych i obsada M/PSK jest wzmacniana (tak to funkcjonuje u mnie).

A chyba największym mankamentem 12tek jest to że często trafiały się sytuację zmiany obsady M/PSK w trakcie dużych zdarzeń. Totalne nieporozumienie, nowy Dyżurny ma wtedy z reguły tylko chwilę żeby ogarnąć co się dzieje, praktycznie po łebkach wie co się działo w trakcie dziennej zmiany (nie oszukujmy się tak dokładnie jest) i rano wieczne zdziwienie 01 że Dyżurny nie potrafi odpowiedzieć na wszystkie pytania.
Zdanie służby po weekendzie to dopiero były czasem jazdy bez trzymanki  :wacko:

Kolejna ogromna wada tego systemu to ciągłe skakanie po zmianach. Jak pracuje się w tym samym systemie co Podział wtedy jest zgranie i poznanie swoich przyzwyczajeń i stylów pracy. A proszę uwierzyć jest to bardzo ważne zwłaszcza przy tych dużych akcjach.

No a skoro system 12tek taki dobry to niech i może Podział tego zakosztuje co  :-\
Bo wg mnie Podział i SK muszą pracować w tym samym systemie żeby wszystko porządnie się zazębiało i tyle  :straz:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork